Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (4 Votes)
Всичко напомня типична за градска разруха сцена - изоставени сгради, порутени стени, боклуци и счупени бутилки вино. В случая обаче става дума за находки, датиращи отпреди повече от 1500 години. Инженери открили руини от древно византийско пристанище, докато извършвали разкопки за голям тунел на метрото в Истанбул, който ще минава под Босфора, съобщи Лайв сайънс.

Като римляните, атиняните и жителите на други големи исторически градове, жителите на Истанбул сякаш не могат да копаят с лопата, без да попаднат на находка. Древният пристан, открит през ноември м. г. в района Йеникапъ, обаче има голяма територия, която едва сега започва да се очертава.

Археолози са го нарекли "пристанище Теодосий", кръщавайки го на императора на Рим и Византия Теодосий Велики, умрял през 395 г. след Христа. Те се надяват да хвърлят поглед върху древния търговски живот в града, наричан някога Константинопол.

Изследователят Джемал Пулак от Тексаския университет и Института за подводна археология в Турция заяви, че иженерите, работили над проекта за тунела, били изненадани, когато попаднали на руините. Археолозите обаче знаели от древни документи, че пристанището се е намирало в този район. Това е най-древното пристанище на Византия - пристанището Теодосий, отбеляза Пулак, като насочи вниманието към намиращ се наблизо обект, който вероятно е бил разширение на първоначалното пристанище, известно като Елефтерион. 17 археолози, трима архитекти и около 350 работници на обекта открили онова, което според тях е църква, порта към града и 8 потънали кораба, към които Пулак проявява особено голям интерес. Той смята, че навремето корабите са били потопени от силна буря. Според него дървените кораби, разрушени към 1000 г. сл. Хр., са "липсващата връзка" в историята на корабостроенето заради смесването на стара и нова технология при построяването им. "Когато дойдох тук и видях останките от тези кораби, чиято долна част е построена посредством стария метод, а горната им част - посредством модерния метод, си дадох сметка, че това повече или по-малко е липсващата връзка", поясни Пулак. 
Разкопките за тунела доведоха и до откриване на находки в района Ускудар на азиатския бряг на Истанбул и в Сиркеджи (докъдето стига европейската железопътна линия - бел. Двери) на европейския му бряг. Огромни машини, с които се строи тунелът, извадиха на повърхността артефакти от морското дъно в Босфора.

По БТА

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3a69y 

Разпространяване на статията: