Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (5 Votes)
rpredtezamoz.jpgСръбската православна църква предаде една от най-големите светини в Черна Гора - десницата на св. Йоан Кръстител за поклонение на Московска патриаршия. Вярващите в Русия, Украйна и Беларус ще могат да се поклонят на св. мощи на последния пророк, кръстил Господ Иисус Христос в р. Йордан. Тържествената царемония по предаването на мощите се състоя в мъжкия Цетински манастир в Черна Гора, където светинята се съхранява от 1993 г.
"След всички изпитания, които сполетяха сръбския и руския народ, св. Йоан Кръстител отново ни благославя и ни призовава със своята десница към покаяние", каза Черногорският и Приморски митрополит Амфилохий.

Днес светинята ще пристигне в Московския храм на Христос Спасител за началото на вечерното богослужение, което ще бъде  ръководено от Руския патриарх Алексий ΙΙ.

Частицата от мощите на св. Йоан Кръстител има дълга история. След мъченическата му смърт, мощите му са взети от неговите ученици и са погребани близо до град Севастия. Скоро след това апостоли и евангелист Лука пожелал те да бъдат пренесени в Антиохия, но жителите на Севастия му разрешили да вземе само част от мощите, а именно, десницата на Господния кръстител.

През вековете християните опазвали светинята от ръцете на неверници и тя се оказвала последователно в Антиохия, Константинопол, Родос, Малта, Русия (за 118 г.). През 1919 г. при оттеглянето на белогвардейците св. мощи са пренесени в Талин, а оттам в Дания, където била заточена императрица Мария Феодоровна, вдовицата на Александър III. Дъщеря й предала св. десница на първойерарха на Руската задгранична църква митрополит Антоний Храповицки. Известно време тя се съхранява в православния храм в Берлин, а през 1932 г. е предадена за съхранение на сръбския крал Александър Карагеоргиевич. В края на краищата, след много перипетии през 1993 г. св. мощи се оказват в Цетинския манастир в Черна Гора.

Акцията по пренасянето на десницата на св. пророк в Русия се осъществява с благословията на сръбския патриарх Павле и Руския патриарх Алексий ΙΙ, а организатор е Фонд "Св. Андрей Първозвани".

Интерфакс


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3a634 

Разпространяване на статията: