Мобилно меню

4.8095238095238 1 1 1 1 1 Rating 4.81 (21 Votes)
2_3.jpgПредставителите на поместните православни църкви втори ден заседават в Православния център на Цариградската патриаршия в женевското предградие Шамбези. Те обсъждат три важни въпроса от живота на цялото Православие: начините на предоставяне на автокефалия и автономия (пълна и частична самостойност) на новооформящи се поместни църкви, както и реда на старшинството на поместните автокефални църкви, записан в така наречените диптиси. По процедурата за подготовката на Светия и велик събор тези въпроси се подготвят от междуправославни комисии от експерти, след това се приемат от предсъборно всеправославно съвещание и тогава текстът ще е готов за приемане от Светия и велик събор на Православната църква, когато и да се свика той. Досега са проведени четири предсъборни съвещания. Ако на заседанията на междуправославната комисия през тази и идната седмица се постигне съгласие по трите теми, следващото, пето предсъборно всеправославно съвещание се очаква да бъде свикано през 2010 г. Така ще се завърши процесът по подготовката на каталога от 10 теми за разглеждане и приемане от Всеправославния събор и той също ще може да се свика в следващите години.

Първите два дена бяха посветени на обсъждания около въпроса за начина на предоставяне на автокефалия. Този въпрос има вече доста дълга история. Той беше обсъден на междуправославна комисия още през 1993 г., но тогава православните представители се „препънаха” в една точка: кой ще подписва акта за предоставяне на автокефалия? Гръкоезичните църкви (Цариградска, Александрийска, Йерусалимска, Кипърска, Гръцка и Албанска) държат това да става само от Цариградския вселенски патриарх след надлежно съгласуване с поместните православни църкви. Всички останали делегати (от Антиохийска, Руска, Сръбска, Румънска, Българска, Грузинска, Полска и Чешко-словашка църква) обаче настояват да положат подпис под такъв един важен акт всички предстоятели на поместни църкви.
 
Запитах проф. Иван Желев Димитров, член на делегацията на БПЦ в тези заседания, защо се губят толкова сили и време в едни спорове, които ние отвън не можем напълно да приемем, нито да проумеем. Той отговори за Двери.бг: „Странно защо гръкоезичните братя смятат това предложение за омаловажаване на достойнството на първия по чест сред православните предстоятели – Цариградския вселенски патриарх. Те обвиняват представителите на не-гръцките църкви в неуважение към Цариградския патриарх, което „не-гърците” отричаме и намираме за абсурдно обвинение и нищожен довод. Така на дело обсъжданията излизат от областта на църковното право и преминават в едни квази-църковнодипломатически спорове. Все пак по-опитните тук добре знаем, че всеки път през последните над 40 години на тези всеправославни срещи въжето се опъва докрай, но никога не се къса, защото в последния момент се отпуска по малко, най-често и от двете страни. Така или иначе трябва да се намери решение, не е редно да се представяме пред останалия свят като разединени. Надявам се в следващите дни да се постигне именно това единство.”

Picture 022_1.jpg
Делегацията на Цариградската патриаршия, в средата - Пергамски митр. Йоан (Зизюлас), председателстващ Подготвителната комисия 
Picture_021.jpg
На певницата в храма "Св. апостол Павел" - митр. Неофит, архим. Максим, протосингел на Швейцарския митрополит, и студенти от магистърския курс в Православния център, вляво - Иван Карагеоргиев от Ст. Загора
Ромфеа
Сръбската делегация (Черногорски митр. Амфилохий и Охридски архиеп. Йоан) с митр. Неофит Русенски

Симката горе: Делегатите на Цариградска, Антиохийска, Руска, Румънска, Гръцка и Албанска църква
 

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3akyq 

Разпространяване на статията: