Мобилно меню

4.9 1 1 1 1 1 Rating 4.90 (10 Votes)

perperikon.jpgЦърковен амвон от края на 4 и 5 в. откриха археолози в свещения тракийски град Перперикон край гр. Кърджали. Амвонът се намира на еднокорабна базилика, дълга 16 м., и според специалистите няма аналог в България. Епископите са произнасяли проповедите си от амвона, каза ръководителят на разкопките проф. Николай Овчаров.

Той е богато орнаментиран с каменна резба, с три стъпала, и е изработен от местен камък. Централната му част е украсена с розетки и кръстове. Повърхността е изпъстрена с надписи на гръцки език и графити и с изображения на светци, а изписаните имена на евангелистите Матей, Лука и Марко не изключват възможността те да свидетелстват за съхраняването в храма и на мощи на светци, каза още проф. Овчаров. Той обяви още намерението си до края на месеца да бъде осветена официално църквата, която е била изоставена преди векове от някогашните жители на Перперикон.

На базата на монета, открита в основите на храма, той датира от края на четвъртото – началото на петото столетие, което го прави най-ранната открита до този момент църква в Родопите. Оттам идва и идеята, че епископската катедрала е била на покръстителя на Родопите – еп. Никита Ремесиански. Това е човекът, на когото е било поверено покръстването на Родопите, обясни проф. Овчаров. Съществуват две хипотези за разрушаването на храма: първата е, че той е унищожен от нашествие на прабългарите на Крум или Маламир, а според втората е бил унищожен в периода 7-9 в. при междуособиците във Византия на верска основа, допълни проф. Овчаров.

* Източник: FOCUS – БГНЕС


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33h8q 

Разпространяване на статията: