Мобилно меню

4.8958333333333 1 1 1 1 1 Rating 4.90 (48 Votes)

208 nНа 15 март 2019 г. в Богословския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ беше защитена поредната, трета за последните 18 месеца, дисертация в областта на църковната музика. След щатните преподаватели д-р Стоян Малинов (октомври 2017 г.) и д-р Любомир Игнатов (април 2018 г.) вече и хонорованият асистент по църковна музика Калин Евдокимов Кирилов днес защити своя дисертационен труд на тема „Вокални принципи при изпълнение и интерпретация на църковни песнопения“. Подобно на другите случаи с получаване на докторска степен, един вече изграден и доказал се специалист в областта на църковната музика получи заслужено признание за знанията и уменията си.

Както отбелязва авторът на това научно изследване, „в последните години много силно се чувства нуждата от добре подготвени във вокално отношение църковни певци. Голяма част от тези, които пеят в храмовете, нямат гласова школовка и съответно имат проблеми с художественото изпълнение на църковните песнопения. Професионализмът на един църковен певец се изразява в добро познаване анатомията на гласовия апарат и основните вокални принципи, както и във владеене на изразните средства и похвати при художествената интерпретация. От своя страна гласовата школовка изисква специализирана литература и вокални педагози, които да обучават църковните певци“.

Това обяснява и подтика той да насочи научния си интерес към тази тематика. Междувременно е публикувал и статии на сродни теми: „Нуждата от вокална подготовка на клиросните певци“ (сб. Мисъл, слово, текст, т. 4, Пловдив 2017, с. 229-240) и „За изпълнението на църковните песнопения“ (сб. Православие – традиция и съвременност, т. 4. Пловдив 2018, с. 181-188).

Специалистите, съставящи научното жури, прецениха, че дисертацията има следните научни приноси: установен е научен подход в областта на църковно-певческото изкуство за изясняване на вокалните принципи и интерпретацията при изпълнение на църковните песнопения; за първи път е направен опит за съставяне и систематизиране на вокално-методическо ръководство за нуждите на църковно-певческото изкуство; направен е опит също за издирване и прилагане на вокални принципи и методики, практикувани и използвани в църковното пеене по църкви и манастири както у нас, така и в чужбина.

След проведената успешна защита на дисертацията научното жури единодушно му присъди образователната и научна степен „доктор“.

Биографична справка:

Д-р Калин Кирилов е завършил Средно музикално училище „Филип Кутев“ в Котел, специалност „Гъдулка“, през 1993 г., след това през 1997 г. завършва Академия за музикални, танцови и изобразителни изкуства в Пловдив, специалност „Ръководство на народни състави“ и професионална квалификация „Преподавател и изпълнител по гъдулка“. Междувременно е завършил паралелния курс в СДСеминария „Св. Йоан Рилски“, през 2007 г. се дипломира и в Богословския факултет на СУ, професионална квалификация „Теолог“ и „Учител по теология“. Има също така три магистърски степени – по музика в АМТИИ, по музикална педагогика в СУ и по хорово дирижиране в Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“, София. Основната му работа е на учител по хорово пеене, църковна музика и източно-църковно пеене в СДС, но е и певец в столичните храмове „Св. Неделя“ и „Св. Петка“.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/uddr3 

Разпространяване на статията: