Мобилно меню

4.8181818181818 1 1 1 1 1 Rating 4.82 (11 Votes)
avatar.jpgСъс спиращите си дъха пейзажи и милеещи за природата сини същества високотехнологичната 3D фантастика "Аватар" съблазнява милиони зрители по света.

Във Ватикана обаче не са никак доволни как новият филм на режисьора Джеймс Камерън, който счупи рекорда за бърз милиард и се превърна в най-касовия на всички времена у нас, флиртува с идеята, че вярата в Бога може да бъде заменена с обожествяването на природата.

За опасността предупреждава сам Бенедикт XVI, който иначе се слави като "зелен папа" заради многократните му призиви за опазване на околната среда и природното богатство.

Дори да оставим настрана тази сериозна теологична забележка, от Ватикана намират кино-творбата за "наивна и блудкава приказка", макар да признават поразителните й специални ефекти.

Действително лентата на Джеймс Камерън, режисирал касови продукции като "Титаник", "Пришълци" и първите два "Терминатор"-а, е и възхвалявана до небесата, и бичувана.

Докато боливийският президент Ево Моралес например похвали филма заради "призива му за спиране на експлоатацията на природата", някои американски консервативни блогъри осъдиха антимилитаристичното му послание, а според други той е дори расистки.

Най-големите критики на Римокатолическата църква обаче засега са отправени към основната тема, застъпена в "Аватар" - човекът и природата.

Вестникът на Ватикана "Осерваторе романо" упрекна филма, че затъва в преклонението пред природата, а според радио Ватикана той е "намигване към псевдодоктрините, които превръщат екологията в религия на хилядолетието". По този начин природата вече не е "Творение, което трябва да бъде пазено и съхранявано, а божество, което трябва да се боготвори".

Ватиканският говорител и генерален директор на радиото отец Федерико Ломбарди уточни, че не става дума за тежка теологична присъда, а за филмова критика, която обаче отразява позицията на Светия отец относно опасността от обожествяването на природата.

"Зеленият папа" често говори за нуждата от опазването й, но винаги балансира подобни призиви с предупреждения, че не бива да се допуска природозащитното верую да прерасне в неопаганизма (новото езичество) на нашето време.

В неотдавнашно послание по случай Световния ден на мира главата на Римокатолическата църква заклейми всеки опит между човека и останалите живи същества да се поставя знак за равенство в името на един грешен егалитаризъм

Според него подобни идеи отварят път към пантеизъм (отъждествяване на природата с Бога) и идолопоклонство, като виждат спасението единствено в природата и то в съвсем натуралистичен план.

Въпреки че човек изпитва мир и покой при съприкосновението с природата, правилната връзка между тях не бива да води до абсолютизиране на природния свят или до възприемането му като по-важен от света на хората и техните души, смята Бенедикт XVI.

В чисто художествен план Ватикана намира "Аватар" за много под нивото на фантастичните шедьоври от миналото. "Зад образа няма душа", обобщи позицията си в лаконично заглавие в. "Осерваторе романо".

"Много зашеметяващи, поразителни технологии, но малко истински емоции... Джеймс Камерън разказва история без дълбочина и изпада в блудкава сантименталност", аргументира се изданието в една от трите статии, посветени на "Аватар" в неделните му броеве.

/със съкращения/


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3kh3u 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...

scale 1200От изказванията на преподобния Порфирий Кавсокаливийски (Атонски):

„Когато Христос дойде в сърцето, животът се променя. Когато намериш Христос, това ти е достатъчно, не искаш нищо друго, замълчаваш. Ставаш различен човек.

Ти живееш навсякъде, където е Христос. Живееш в звездите, в безкрая, в небето с ангелите, със светците, на земята с хората, с растенията, с животните, с всички, с всичко.

Там, където има любов към Христос, самотата изчезва. Ти си спокоен, радостен, пълноценен. Без меланхолия, без болести, без притеснения, без тревожност, без мрак, без ад“.

    Преп. Порфирий Кавсокаливийски