Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (91 Votes)

630 360 1718539921 723„Войната винаги е разрушителна. Да се мълчи пред жестокостта на войната е срамно! Наш дълг и мисия е да защитаваме и насърчаваме мира. „Блажени са миротворците“ (Мат. 5:9)“. С тези думи Вселенският патриарх Вартоломей започна краткото си обръщение към Международната среща на върха за мир в Украйна, в която участваха лидери и представители на около сто държави и международни организации и която се проведе на 15-16 юни 2024 г. в курорта Бюргенщок, Швейцария.

Патриархът подчерта значението и стойността на диалога, който, по думите му, е движещата сила на тази конференция.

Относно предоставянето на автокефалия на Православната църква на Украйна той подчерта, че Вселенска патриаршия е откликнала на „пастирските нужди на православните вярващи в Украйна“: „На 5 януари 2019 г. в отговор на пастирските нужди на православните вярващи в Украйна Вселенската патриаршия постанови Православната църква на Украйна като автокефална или самоуправляваща се църковна единица, независима от Московската патриаршия. И ние направихме това въпреки всички трудности и на всяка цена, защото твърдо вярваме, че православните християни в Украйна заслужават собствен църковен глас. Всички ние сме тук, за да подкрепим един справедлив и траен мир в суверенна Украйна. Нека Бог да упокои всички, които трагично загубиха живота си, и да даде сили на всички, които защитават мира“.

Според съобщение до медиите по време на срещата на върха Вселенският патриарх имал възможност да се срещне и разговаря с президентите на Украйна Володимир Зеленски, на Франция Еманюел Макрон и на Грузия Саломе Зурабишвили, с министър-председателя на Гърция Кириакос Мицотакис, държавния секретар на Ватикана монсеньор Петро Паролин, с Хакан Фидан, министър на външните работи на Турция, и др.

Интересна подробност от картината на срещата е опитът да се създаде „проблем“ около участието на Вселенския патриарх, който присъстваше на срещата като представител на Турция, но със знамето на патриаршията. Турция беше представена от външния си министър Хакан Фидан и от патр. Вартоломей. Акцент върху отразяването на „църковното участие“ в срещата в проруските медии беше статутът на патриарха, който участваше с титлата Вселенски патриарх. В Турция обаче неговият статут е признат само като „гръцки патриарх на Фенер“. Присъствието на неговия подпис като „Вселенски патриарх“ под общата декларация накара турските власти отново да подчертаят, че не признават на патр. Вартоломей такава титла и роля в световното православие, която е наследена от Византийската империя, а той е само глава на „гръцкото религиозно малцинство“ в страната и може да представлява само него. Турският външен министър отрече също да е имал официална лична среща с патриарха в рамките на конференцията. Тази позиция особено импонира на руската политика, насочена към компрометиране и омаловажаване на ролята на Вселенската патриаршия на всички равнища и по всички поводи.

Турските медии отбелязват също, че Ватиканът, който чрез държавния си секретар е присъствал със статут на наблюдател, не е подписал съвместната декларация, подписана от Турция. Своите подписи под декларацията не сложиха  Южна Африка, Саудитска Арабия, Индия, Южна Африка, Тайланд, Индонезия, Мексико и ОАЕ. Към настоящия момент декларацията е подписана от седемдесет и девет държави и шест международни организации.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/dcxu6 

Разпространяване на статията: