Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (85 Votes)

Screenshot 2024 05 24 223135В нощта на 16 срещу 17 май в Киев беше разрушена църквата „Св. Владимир и Олга“, популярна като „Десятинната църква“. Това стана след двадесетгодишен съдебен спор с УПЦ, чиято собственост беше храмът. Демонтажът на храма беше няколко пъти отлаган през последния месец, но в крайна сметка беше осъществен.

На 17 май, след премахването на църквата, миряни и свещеници от различни епархии в страната извършиха молитва върху останките. Снимките обиколиха руските медии като поредно доказателство за „гонението срещу Църквата, предприемано от режима в Киев“.

Митр. Антоний (Паканич), управляващ делата на УПЦ, заяви, че „унищожаването на място за извършване на Евхаристия в самия център на светия Киев в новата ни история се случва за първи път и това ужасява“. Той заяви, че „Десятинната църква се разрушава за трети път – през 1240 г. от монголите, през 30-те години на 20 в. от съветската власт, и сега в демократично време“. Той заплаши, че светотатството никога не остава без последствия и такива ще има за тези, които са извършили разрушаването, както и за издалите заповедта. Храмът обаче няма общо с Десятинната църква, чиито основи са в непосредствена близост, нито следва нейната архитектура. 

Страхът от църковни клетви беше една от основните причини през изминалите двадесет години властите да не предприемат мерки срещу незаконната сграда, които биха предприели срещу всеки друг нарушител. Другата причина доскоро беше нежеланието на властите да „създават в столицата още една точка на напрежение, която Русия да използва като поредно пропагандистко начинание“, смята украинският кандидат на политическите науки Александър Палий.

Місто Володимира IMG 6890Историята на спора: Параклисът на УПЦ-МП се появява през 2006 г. в близост до археологическите останки на Десятинната църква – първата каменна църква на Киевска Рус от 10 в., построена от княз Владимир. Първоначално като палатка (храм-скиния), той е разположен в археологическия комплекс „Градът на Владимир“, собственост на Националния исторически музей на Украйна. Параклисът е и в буферната зона до църквата „Света Софѝя“, паметник на ЮНЕСКО. Храмът-скиния е поставен временно, за да се отбележи с богослужение навършването на седемдесет години от окончателното разрушаване на Десятинната църква от болшевиките.

Впоследствие лека полека храмът-скиния се разраства като малка църква, първоначално чрез съединяването на три леки дървени конструкции, без общината да има разрешително за строеж. През 2009 г. синодът на УПЦ взима решение около параклиса да се създаде „Десятинен манастир“, а за негов игумен е поставен еп. Гедеон (Юрий Харон). Храмът е много посещаван, като генерира сериозни приходи. През 2019 г. след шумен медиен скандал за луксозен автопарк и жилища, от украинско гражданство е лишен игуменът на манастира, който едновременно е и руски гражданин. Отнемането на паспорта му стана на границата, след пътуване до САЩ.

Междувременно храмът продължава да нараства на дължина. През 2011 г. става част от политическите игри, като бившите президенти Л. Кравчук и В. Юшченко се обръщат към действащия президент В. Янукович да спре строителството на новия храм до основите на древния, което определят като самоуправство. Янукович обаче не предприема действия срещу УПЦ (Московска патриаршия). В атмосферата на изострена публична полемика през декември 2012 г. храмът е подпален, но само за няколко месеца е възстановен, като сега е облицован с камък и мед.

През 2013 г. сградата е регистрирана от УПЦ като „нежилищно здание“ и е описана в съда като „три съединени будки, по 20 м2 всяка“.

През 2018 г. украинското Министерство на културата обявява сградата за незаконна, като я нарича „малка архитектурна форма“ (МАФ) и отбелязва, че е незаконно поставена върху поземлен имот на Министерството на културата. Националният музей подава съдебен иск за демонтирането ѝ, настоявайки, че е проявено самоуправство.

През февруари 2023 г. съдът се произнася за незаконността на постройката и задължава УПЦ да я демонтира. УПЦ обжалва решението, но Северният апелационен административен съд отклонява апелацията.

На 8 април 2024 г. Националният музей на Украйна обявява събиране на средства за демонтирането на параклиса, като много бързо се събира сумата от 772 000 гривни. За акцията е избрано провокативно име: „Да почистим за Пасха“. На УПЦ е даден срок да изнесе своите вещи от сградата. На 17 май храмът е демонтиран.

Screenshot 2024 05 24 224329Screenshot 2024 05 24 224329Screenshot 2024 05 24 22432978 main v1716025550


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/dyd66 

Разпространяване на статията: