Мобилно меню

4.9 1 1 1 1 1 Rating 4.90 (40 Votes)

Screenshot 2024 06 30 194412В патриаршеското си слово при интронизацията новият Български патриарх и Софийски митрополит Даниил определи приоритетите в своето служение – отстояване на чистотата на вярата, единство и диалог в съвместното служение с членовете на Св. Синод, такт и дипломатичност в отношенията с държавните и обществени институции и развитие на християнската просвета. Ето основните акценти в словото на новия предстоятел на Българската църква:

„Със съзнанието за своето недостойнство за това високоотговорно служение, но и с вяра и послушание към Божията воля, изразена чрез волеизязвлението на това свято събрание от канонично и законно избрани представители на целокупната ни църква, свещеноначалието, клира и православния народ, както и при свидетелството на възлюбените и дълбокоуважаеми представители на сестринските православни църкви, приемам кръста на патриаршеското служение, което ми се възлага днес. Вярвам, че Господ, който гледа на сърце и знае, че не съм се стремял към тази длъжност, като ме избра за това служение, Той ще ми бъде и помощник, защото Господ възлага бреме, но и спасява и защото Сам ни е казвал, че без Него не можем да вършим нищо, но и че е с нас през всички дни до свършека на света. В днешното объркано време всички ние имаме нужда от живо и ясно свидетелство за Божието присъствие, милосърдие и любов към нас. Това ни задължава в предстоящото ни служение да бъдем подкрепа във вярата и живота по Бога на повереното ни духовно паство, отстояване чистотата на Христовите вяра и благочестие, насърчение по пътя към спасение на духовното ни паство“.

Новият патриарх заяви също, че ще положи всяко усилие, по съвета на св. апостол Павел, сърцето му да бъде разширено за всички чеда на Православната ни църква.

Като приоритет в дейността си той определи просветата: „Просветата ще бъде основна грижа в дейността ми в славната Софийска епархия, чийто престолен град носи името и е под покрова на Божията Премъдрост, и чийто епископски престол е прославен още от апостолско време, влючително чрез служението на светия свещеномъченик Климент Римски и на много още знайни и незнайни светители през вековете. Следвайки примера на моите предшественици от най-ново време – приснопаметните патриарси Неофит, Максим и Кирил, ще се старая единството в Христа и братолюбното служение със събратята архиереи на Св. Синод, в дух на взаимно уважение и подкрепа, при общата ни грижа за духовното ни паство, да бъдат ръководните принципи в съвместното ни служение, за да се слави Бог. Особено ярък в това отношение – като пример на кротост и разсъдителност, дълготърпение и изрядност – беше служението на Българските патриарси Максим, който възложи върху мен ръка при епископската ми хиротония, и на Неофит, който ме напъти в началото на митрополитското ми служение. Чрез незлобието и търпението си в близо половинвековното си служение те опазиха единството на Светия Синод и църковният кораб на родната ни Църква премина цял и невредим през много и различни изпитания. С Божията помощ ще се старая да следвам в предстоящето ми служение техния пример на принципност в отстояване на църковния интерес, на много такт и дипломатичност във взаимоотношенията, в това число и с държавните и обществени институции“.

Патр. Даниил благодари поименно на Константинополския и Вселенски патриарх Вартоломей и на всички йерарси от другите поместни църкви, уважили неговата интронизация: „Сърдечно благодаря на представителите на сестринските православни църкви, които дойдоха да засвидетелстват своята братска в Христа любов и молитвено да подкрепят Църквата ни при избора на нейния предстоятел“.

Цялото слово може да прочетете тук.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/dcxhh 

Разпространяване на статията: