Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (24 Votes)

D01F5958172C15E3E39357DBFC49AFC1След обявяването на резултата от повторния избор за Сливенски митрополит председателстващият Св. Синод Врачански митрополит Григорий, наместник-председател, се обърна в приемния салон на Синодната палата със слово към новоизбрания митрополит Арсений, в което очерта очакванията към дейността на новия митрополит. От своя страна слово-отговор произнесе и митр. Арсений.

Всеки нов митрополит произнася след каноническия си избор слово, което би трябвало да очертае неговия облик като пастир, приоритетите в дейността му. По правило у нас тези слова са стандартни, изобилстват от цитати и казват малко за реалните намерения на новите митрополити.

Изборът на новия Сливенски митрополит обаче премина в безпрецедентна за новата история на БПЦ обстановка: с касиран епархийски избор, с опит на известното мнозинство в Св. Синод да промени устава на БПЦ, за да бъде избран желаният от тях кандидат, масови протести в столицата и епархията, с повторно проведен епархийски избор, до който не бяха допуснати фаворитите от първия тур и на който необходимата част от избирателите (21+1) бяха променили „позицията си“ в негова полза. Към това се прибави съслужението на Пловдивски митрополит Николай с епископи на автокефалната ПЦУ във Фенер. Това действие рефлектира върху еп. Арсений като негов викарий и ожесточи настроенията срещу него в т.нар. проруски църковни среди. Затова и след каноническия избор в неделя по време на традиционното извеждане на новоизбрания митрополит от Патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“ привърженици на тези среди го съпровождаха с викове „Недостоен!“, което не се е случвало в новата история на нашата църква.

9049CFEDFBB4D29F5CF39636B0BE75F4В обръщението на наместник-председателя митр. Григорий тези проблеми в избора му бяха очертани: „Вашият избор не беше лесен и безпроблемен. Той беше съпътстван от напрежения от различен характер, от изкушения и бушуващи страсти, крайности и противоборства. Всичко това не можеше да не ни смущава, но, от друга страна, то беше и свидетелство, че Православната ни църква е жива, че освещеният клир и Божият народ в богохранимата и скъпа на сърцата ни Сливенска епархия не са безразлични към личността на онзи, който ще води всички по пътя на спасението. Пък и нали още апостолът казва, че „трябва да има помежду ви разногласие, за да изпъкнат достойните между вас“ (1 Кор. 11:19)“.

Митр. Григорий изрази надежда, че митр. Арсений „с много любов и търпение, с пастирска мъдрост и много разсъдливост ще успеете да върнете мира и благата воля в поверената Ви епархия, да потушите страстите и примирите противоречията, така щото всички заедно – кириарх, клир и Божи народ – да вървите заедно към „единство на вярата и на познаването Сина Божи“, към „пълната възраст на Христовото съвършенство“ (Еф. 4:13).

9688571030CF6A31172D16A1569A9A45Словото-отговор на новоизбрания Сливенски митрополит Арсений избягна директно назоваване на проблемите, с които беше съпроводен изборът му. Акцентите, които той беше решил да постави, са:

1) Изборът му за Сливенски митрополит е Божия воля: „С трепетно вълнение и смирено съзнание се откликвам: Ето, ида, Боже, да изпълня Твоята воля“.

Тази идея неизменно присъства в словата на всички нови епископи и митрополити, но на фона на оспорваната уставност на сливенския избор тя има характер на отговор към недоволните от избора и неговите резултати.

Отново в същия дух е и заявлението, че Божията воля се открива чрез гласа на Св. Синод: „На Божията свята воля, изявена чрез гласа на Св. Синод, аз подчинявам своето лично желание, защото кой съм аз, че да мога да попреча Богу?“. Истината е, че в рамките на тези избори Св. Синод разколеба общественото доверие към уставосъобразния характер на работата си, затова тези думи целят да възстановят обичайните твърдения, че Светият Дух говори чрез решенията на синодните митрополити и затова те не бива да бъдат критикувани.

2) Вторият акцент също е традиционен за тези слова, но в случая той привлича особено вниманието. Митр. Арсений изразява своята дълбока благодарност към митр. Николай, чийто викарий беше досега, и заявява, че ще му подражава като пастир:

„Бог ме срещна с мъдър богоозарен мъж, изпълнен с пламенна ревност по Бога, моя духовен отец и наставник във вяра и иночество, Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай, на когото засвидетелствам своята вярност, синовна обич и благодарност, признателност за грижите“.

Нещата, в които ще му подражава, са тези, на които се е научил като негов викарий: „ревностно и усърдно пазене истините на светата вяра, свещените канони и догмати, литургичната и богослужебна (това е едно и също, бел. ред,) практика, храмостротелство, просветна дейност, църковната администрация и мъдро ръководство в делото на епархията“.

И също обещание за вярност и търсене на подкрепа и занапред от Пловдивския владика: „Вие ме покрихте с толкова милост и облякохте в толкова благодат. Разчитам на Вас, на Вашата подкрепа, на Вашите мъдри съвети и молитви“.

Новият Сливенски митрополит благодари и на митр. Йоан, че е положил „много труд и усилия за провеждането на избора в Сливенска епархия“. Припомняме, че именно след доклад на митр. Йоан първият епархийски избор, на който еп. Арсений не беше излъчен като кандидат, беше отменен.

3) И накрая, новият Сливенски митрополит обеща, че ще следва политика на диалог и близост до клириците и вярващите в епархията: „Вратата на Сливенската митрополия ще бъде отворена за всеки един – клирик или мирянин, търсещ помощ, утеха или съвет“.

Той заявява също, че в служението си няма да бъде човекоугодник: „Нека служението ми бъде „не за да угаждам на човеци, а на Бога, Който изпитва сърцата ни“ (1 Сол. 2:4). Амин“.

* Снимки: Официален сайт на Българската патриаршия

 

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/dyddp 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...
Всяко нещо намира покой в своята среда и стихия: рибата – във водата, огънят – в движението нагоре; всичко се стреми към своята среда. Душо моя, ти си безплътен дух, безсмъртна. Единствено у Него ти ще намериш покой.
Св. Тихон от Воронеж