Мобилно меню

4.7894736842105 1 1 1 1 1 Rating 4.79 (19 Votes)

2024 05 02 2243Лазаровден е. След празничната служба ни очаква пътуване към Румъния. Времето е пролетно, приятно топло и ведро. С благословението на о. Кирил ще съпреживеем радостта от срещата с Господа! Вход Господен и в нашите сърца.

Прекосявайки „Моста на дружбата“ и поемайки по пътя за Букурещ, пред погледа на човека, до самата пътна лента се вижда не един дървен кръст, с красива резба. Не са случайна гледка и параклисите, пак така до самия път, напомняйки, че тук живеят православни християни.

Пристигаме в столицата. Букурещ ни посреща със своята динамика от коли, трамваи и хора. Скоро навлизаме в централната част на града и с радост научаваме, че се придвижваме по булевард, носещ името на Христо Ботев. О. Кирил увлекателно ни разказва за редица българи живели в Букурещ.

В края на бул. „Христо Ботев“, на стената на старинна сграда погледът ни среща надпис на български: „На родолюбеца и дарителя Димитър Хадживасилев с поклон и признателност!“.

Кой е Димитър Хадживасилев? Син на емигранти от България, който, за разлика от повечето наши богати съвременници, е притежавал освен богатство, още и морални качества, както и не е забравял своето потекло. Подпомага редица културни инициативи, сиропиталища, както и Букурещкия университет. Той е и един от дарителите за построяването на концертната зала „Атенеум“ в Букурещ.

Родолюбивото чувство на Хадживасилев към България го подтиква да дари сумата от 240 000 златни лева, като волята му е да се използват за „да се открие в Свищов, гдето са се родили родителите ми, едно реално училище или класическа гимназия, в което да се преподава и политическа икономия“. Зад тази му идея пред Народното събрание се застъпва и Евлоги Георгиев. На 9 февруари 1883 г. е взето решение за откриването на Първото търговско училище в България. Димитър Хадживасилев умира на 7 януари 1884 г. в Букурещ.

С Румъния е свързан и животът на двамата братя Евлоги и Христо Георгиеви. Родени са в Карлово, но в ранните си младежки години се преселват в Галац. Там постигат бърз успех в търговската дейност, като през 1878 г. Евлоги Георгиев е признат за най-богатия човек в Румъния с капитал от дванадесет милиона гроша.

В столицата Букурещ със средства на братя Георгиеви са построени университетът „Карол Първи“ и концертната зала „Атенеум“, създадено е Българското девическо училище в Солун и Българска болница в османската столица, както и ректоратът на Софийския университет. След смъртта на братя Георгиеви е построена мраморна гробница на два етажа в гробищен парк „Белу“ Букурещ, в която те се покоят.

О. Кирил ни разказа и за още един забележителен българин, неизвестен за повечето от нас. Това е Антон Пан (Антон Панов) роден в Сливен и напуснал родината ни на петнадесетгодишна възраст. Става главен учител в училището в Брашов. По-късно създава собствена печатница в Букурещ. Оставя двадесет и седем труда като композитор, фолклорист, певец, учител, музикален педагог, издател. Той е първият и главен просветител на Румъния, като най-забележителният му труд е химнът на Румъния.

В края на бул. „Христо Ботев“, на отсрещната страна на пътя, о. Кирил ни показва мястото, където някога е била българската църква с училище „Св. Кирил и Методий“, на два етажа, за жалост разрушена през 1988 г., а на нейно място днес има бензиностанция.

2024 05 02 2246Лазаровден е специален ден за румънците. Съвсем скоро ще видим това и с очите си. Минавайки през моста, под който тече р. Дъмбовица се отправяме към манастира със семинария „Раду Вода“, в която са учили много българи. Срещу входа на манастира се намира малка църква, носеща името на овчаря Букур, който се смята за основоположник на столицата и на чието име е наречен Букурещ. Храмът е малък, но много красив, с цветна градинка, прекрасна гледка, старинни икони и специфичния за старата румънска архитектура дървен покрив, направен с дървени керемидки. В него се намират мощите на св. Антанасий и св. Кирил. Поклонихме се и се помолихме в старинния храм.

О. Кирил ни разясни, че от манастира „Раду Вода“ след вечерната ще започне тържественото литийно шествие, в което ще вземат участие над осемстотин свещеници – от шестте районни столични архиерейски наместничества и от окръзите Илфов-север и Илфов-юг. Трудно ми е да си представя какво е това лития с толкова свещеници, защото никога не съм присъствала на такова събитие. Хора от всички посоки на града прииждат и изпълват двора и улиците пред манастира. В ръцете си носят палмови и върбови клонки, а лицата им сияят от радост. Повечето жени са облечени с поли и са покрили с шалчета главите си. Може лесно да различиш мъжа и жената по облеклото и това в никакъв случай не ги прави да изглеждат старомодни. Някои от поклонничките и младите момичета са облечени в традиционни румънски носии. Всички очакват трепетно литията. След отслужената вечерна Праховски епископ Тимотей, викарий на Букурещката архиепископия, освети палмовите и върбовите клонки. От двора на манастира излизат отците, като най-отпред върви монах, който бие дървено клепало, а след него са двама дякони, носещи хоругви. Следват отците, които са облечени в богослужебни одежди от един и същ златист цвят, символизиращ Господнята светлина в живота ни. В ръцете си носят палмови клонки. Тържествено е, празнично и радостно. Цялото шествие се отправя към Патриаршеската катедрала „Св. Константин и Елена“. Движението в центъра на столичния град е спряно. Никой не се нервира, не роптае от причинените неудобства.

pelerinaj florii 2024 raluca ene 43По традиция архиепископията е отпечатала специално Последование за поклонението на Цветница, съдържащо всички произнасяни молитвословия. Едновременно с това подредбата в шествието е регламентирана по следния начин: дървено клепало, кръст, рипиди, хоругви, носени от шестима семинаристи от Букурещката семинария „Митр. Нифон“, четирима дякони с кадилници, духовниците от първо до шесто столично архиерейско наместничество, духовниците от окръзите Илфов – север и юг, милосърдните свещеници (служещи в болници, социални домове, военни поделения, затвори и гробища), духовниците – преподаватели в Богословския факултет „Патр. Юстиниан“ при Букурещкия университет, епархийските и патриаршески духовници – съветници, патриаршеският и епархийският викарий, голямата празнична икона, еп. Тимотей, хорът при духовната семинария, автомобил за мобилно озвучаване, семинаристите от семинарията, множеството от вярващи.

pelerinaj florii 2024 raluca ene 30През целият път на литията стотици и стотици хора спират от двете страни, махат с ръце, кръстят се, славословят Бога. На лицата им са изписани радост и благоговение. Празник е! Във въздуха се носи аромата на тамяна от шест ръчни кадилници, използвани от монахини от манастира „Пасъря“. Шествието направи две спирания с произнасяне на ектении: при средновековния храм „Св. Антон“ на княжеския двор и при брънковянското каменно разпятие в подножието на патриаршеския хълм.

Звучат църковни песнопения. Пеят отците, пеят хората, пеят дърветата, цветята, птичките, пеят небето и земята. В песен всичко славослови Бога. Литийното шествие наближава катедралния храм. На големия площад се събират отците, а около тях всички ние – миряните, които успяваме да сме по-напред, а зад нас извън площада има още стотици вярващи. Камбанният звън оглася града и всемира. Тържествено се носи от отците голяма икона на Вход Господен в Йерусалим, украсена с цветя. Наближава важен момент.

pelerinaj florii 2024 raluca ene 37Пред входа на патриаршията патр. Даниил по традиция освети празничната икона, след което произнесе тържествена проповед, в която, напомняйки за Лазаровото възкресение, ни насърчи да имаме крепка надежда в Господа, че ще бъдем и ние възкресени при Славното Второ Христово пришествие. В навечерието на Цветница, на Страстната седмица и в очакване на Пасха, Румънският патриарх ни благославя. Клонките в ръцете на поклонниците се веят високо устремени към небесните висини. Взорът ни е отправен към надеждата за светлото Възкресение и този рай, чийто благодатен полъх усетихме днес. Всички свещеници получиха от патриарха книгата Светоотечески мисли, скъпоценни камъни от съкровищницата на православието, а всички поклонници – иконка с Вход Господен.

Не мога да скрия, че ние, гостите от България, вътрешно си пожелахме светлината и православната радост на празниците да изпълват и нашите храмове с вярващи миряни, с хора търсещи и очакващи срещата с Бога в своя живот.

Завръщайки се към родината, сърцата ни са препълнени с мир и благоговение, на лицата ни грее усмивка, а трудностите, които имахме до вчера, са се разтворили във въздуха. Радостта от очакването на Господа е по-светла от всичко. Празник е!

„Господ е Бог и ни се яви, благословен е идещият в името Господне“.

* Снимки: агенция „Базилика“


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/dy8hp 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...
Накажи душата си с мисълта за смъртта и като си спомняш за Иисус Христос, събери разсеяния си ум!
Св. Филотей Синаит