Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (3 Votes)

По решение на Св. Синод на Българската православна църква – Българска патриаршия патриаршеските избиратели трябва да се изберат утре, 2 юни 2024 г.

Както е известно, след кончината на 13 март т. г. на блаженопочиналия Български патриарх Неофит синодът под председателството на наместник-председателя Врачански митрополит Григорий предприе предписаните от устава на Църквата ни действия с основна цел избора на нов патриарх, което трябва да стане най-късно до четири месеца от овдовяването на патриаршеския престол (чл. 42, ал. 2).

Най-напред Св. Синод определи датата за свикване на Патриаршеския избирателен църковен събор, който ще избере новия ни патриарх. Това е денят 30 юни, празникът Събор на св. апостоли.

След това се разпореди с окръжно писмо до епархийските митрополити (независимо, че те самите взимат това решение; само митр. Йосиф за САЩ, Канада и Австралия е отсъствал) да направят нужното за избиране на патриаршески избиратели. За целта те трябва да свикат в епархиите си в определен неделен ден епархийските избиратели и да изберат трима клирици и двама миряни за членове от епархията на Патриаршеския избирателен църковен събор. Тъкмо това ще стане утре, 2 юни.

Самите действия не са сложни. Те са на принципа на съборността, т. е. колективността в ръководенето на църковните дела. Във всяка епархия на всеки четири години се избират ръководни органи (без митрополита, който е на доживотно служение). Сред тях са и епархийските избиратели. Те са по шестима от всяка духовна околия (които пък са различен брой за всяка епархия – според големината ѝ), като половината са клирици, а другата половина – миряни. Тези епархийски избиратели от всички околии, надлежно уведомени от своите епархийски архиереи, ще се съберат утре в седалището на митрополита и ще изберат петима представители на епархията в патриаршеския събор или, както разговорно се наричат, патриаршески избиратели. От Софийска епархия ще изберат десет души, защото те ще избират и патриарх, но и свой, софийски митрополит.

Възниква въпросът: кои са избираеми за епархийски представители в Патриаршеския избирателен събор? Това става ясно от устава, където се казва: „Чл. 44. (1) Списъкът на достоизбираеми за представители на епархията в избора на Български патриарх и Софийски митрополит съдържа имената на 15 клирици и 8 миряни, които отговарят на изискванията по чл. 102 и чл. 103 (виж тук, накрая). (2) Списъкът се съставя от управляващия митрополит при участието на епархийските съветници и архиерейските наместници“.

Практиката показва, че в този подбор решаваща е винаги думата на митрополита, с когото останалите решаващи послушно се съгласяват, но за това не са виновни само митрополитите.

И така, тези епархийски представители, т. е. членове на Патриаршеския избирателен църковен събор или, иначе казано, епархийски избиратели ще се съберат на 30 юни в София да изберат новия ни патриарх. Те са общо осемдесет души (т. е. 15 епархии по петима души плюс петима допълнителни от Софийска). Към тях, освен участващите по право в избора митрополити и епископи (Американски, Канадски и Австралийски Йосиф, Великотърновски Григорий, Плевенски Игнатий, Ловчански Гавриил, Пловдивски Николай, Западно- и Средноевропейски Антоний, Варненски и Великопреславски Йоан, Неврокопски Серафим, Русенски Наум, Старозагорски Киприан, Врачански Григорий – понастоящем първенствуващ в синода, Видински Даниил, Доростолски Яков, Сливенски Арсений, бивш Старозагорски Галактион, Мелнишки Герасим – главен секретар на синода, Крупнишки Инокентий, Месемврийски Яков, Адрианополски Евлогий, Тивериополски Тихон, Велички Сионий, Агатоникийски Борис, Проватски Игнатий, Белоградчишки Поликарп, Агатополски Йеротей, Смолянски Висарион, Браницки Пахомий, Константийски Михаил, Главиницки Макарий, Велбъждки Исаак, Никополски Матей) ще се прибавят по един представител на ставропигиалните манстири (Рилски, Бачковски и Троянски) и на духовните семинарии в София и Пловдив, по един монах и една монахиня от всяка епархия (някъде няма такива). Така се събират до около 145 патриаршески избиратели. Числото е приблизително, защото не се знае колко епархии ще изпратят монаси и монахини, а не е известно и дали всички от каноничните епископи, които не са на някаква длъжност в БПЦ понастоящем, ще дойдат да участват в събора и да упражнят правото си на избор.

Бел.: „Чл. 102. Клирик може да бъде избран за епархийски избирател при следните условия:

  1. да е клирик на епархията;
  2. да е на възраст не по-малко от 30 години;
  3. да не е лишен по решение на църковен съд от църковни права;
  4. да е познат с точното изпълнение на църковно-служебните си задължения, опитност, примерен живот и правдолюбие.

Чл. 103. Мирянин може да бъде избран за епархийски избирател при следните условия:

  1. да има качествата на избираем за църковен настоятел по чл. 142;
  2. да има най-малко средно образование;
  3. да е член на енория в епархията;
  4. да не е осъждан за престъпления от общ характер или за църковни провинения и простъпки – от църковен съд“.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/dydyq 

Разпространяване на статията: