Мобилно меню

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

0ba988a19555748ac77ed4cfd44882f3На 26 май Българската православна църква почита паметта на св. Георги Софийски Най-Нови, починал мъченически за Христос през първата половина на 16 в. По традиция неговата памет се чества особено тържествено в София, където е живял и пострадал за вярата си.

И през тази година в навечерието на празника, 25 май, събота, от 17:00 ч. ще има вечерна в едноименния параклис „Св. Георги Софийски Най-нови“ в двора на Университетска болница „Александровска“.

След службата от около 18:00 ч. ще започне традиционното молитвено шествие от параклиса до ротондата „Св. Георги“, което през последните десет години се утвърди в църковния живот на столицата и привлича много хора.

На 26 май, Неделя на разслабения, в храма-ротонда ще бъде отслужена архиерейска св. Литургия.

Богослуженията ще се извършат с благословението на Врачански митрополит Григорий, наместник на овдовелия Софийски митрополитски престол и наместник-председател на Св. Синод на БПЦ-БП.

Житие на мъченика: Георги се родил в София от знатни родители българи Иван и Мария. На двадесет и пет години той осиротял – умрял баща му. Понеже младият мъж се славел с голяма красота и добродетелност, турци пожелали да го привлекат в своята вяра. Не могли обаче да го подлъжат с лицемерна благост и затова насила му сложили чалма и го провъзгласили за мохамеданин. Георги хвърлил чалмата, която му натрапили, на земята и я стъпкал. Тогава мюсюлманите го завлекли при кадията (съдията), там пак го съблазнявали с висока служба, но той бил твърд във вярата си. Затова кадията заповядал да го режат на ивици по тялото и там да горят със свещи, така че тялото на мъченика пламнало като факел, но той не се потурчил. Съдията наредил да го обесят и три дни да виси на бесилката, за да видят християните как ще почне да се разлага. Георги умрял от раните си преди да му метнат въжето, но турците и мъртъв го обесили на главния площад до пещта за топене на желязо и медна руда. Това станало на 26 май 1534 г. (или 1530 г.). Майка му и трите дена седяла под бесилката, прегърнала краката на мъченика, а от неговото измъчено тяло вместо смрадта на тлението започнало да се носи ухание. Тялото му било свалено след третия ден, опято от еп. Йеремия и, според някои предания, погребано в църквата „Св. великомъченик Георги Победоносец“. Майката на мъченика починала на четиридесетия ден след него и била погребана при нозете му. Мощите му днес са неизвестни.

* На снимката: Украсената празнична икона на св. Георги Софийски Най-нови – нова икона, нарисувана и подарена от йерод. Методий Зографски за ротондата „Св. Георги“.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/dyd6p 

Разпространяване на статията: