Мобилно меню

3.4 1 1 1 1 1 Rating 3.40 (20 Votes)

kiril1В установения тридневен срок след инфарктното заседание на Св. Синод на БПЦ на 15 и 16 февруари Варненският и Великопреславски митрополит Кирил е депозирал в канцеларията на Св. Синод особено мнение относно изборите за тримата кандидати за патриаршеския престол. В него наместник-председателя на Св. Синод посочва, че вотът не е преминал според Устава на БПЦ, което може да донесе проблеми в бъдеще. Митрополит Кирил вижда нередности в това, че тримата кандидати са били избрани в течение на два дни, като през втория ден са били променени условията за отсяване на кандидатите. Според него изчисляването на уставното мнозинство към числото 9 също не отговаря на повелите на Устава.

Изказванията на архиерея по медиите показват, че той не цели и не търси правни последици. Митрополит Кирил приема решението на Св. Синод, няма намерение да оспорва вота, нито да проваля избора и интронизацията на новия Български патриарх в неделя. Целта на особеното му мнение е да се каже истината, пък дори и това да остане само за историята, споделиха сътрудници на митрополита.

Варненският митрополит е подписал акта за избор на тримата кандидати по време на заседанието и след него също не е изразил недоволство.

Първите му коментари по случая бяха от Варна, където той замина веднага след тежките заседания на Св. Синод, за да участва в 19-ата конференция на Международния обществен фонт за единство на православните народи.

„Целите на някои хора са далновидни, но не са добронамерени, според мене”, коментира от морската столица процедурата по избора на патриарх митрополит Кирил. Според архиерея са били зачеркнати близо 30 тура на изборите, а на втория ден е бил променен начинът на отсяване на тримата кандидати. „Това не е нито канонично, нито правово, защото това е избор. Не може да се прави в два дена”, допълни той. Той не изключи възможността заради пропуските в процедурата за гласуване на тримата кандидати изборът на патриарх да бъде оспорен.

Приетата при решението на Св. Синод система за закръгляне на гласове наистина не съвпада с общоприетата в правния мир. Според решение  № 213 на ВКС от 13.07.2010 г. по т. дело № 561/2008 г., при определяне на кворум или гласове, достатъчни за вземане на решение, броят на необходимите участници в управителни органи следва да се закръгля към по-голяма величина, а не до най-близкото цяло число. Това съответства и на становището, застъпено с Решение № 717 от 10.08.2006 г. по т. д. № 239/2006 г. на ВКС, ТК, ІІ т. о. Закръглянето на десетичната дроб по правилата на закръгляване на естествените числа е относимо към математически величини и количествени и качествени стойности на органични и неорганични вещества и съединения, но не и когато чрез нея е изразен наличният състав на орган на юридическо лице, който, за да образува и изявява волята му и валидно да го обвързва, следва да бъде формирана от предписания от закона минимален брой негови членове.

В същото време консенсусът, постигнат в Св. Синод по избора на тримата кандидати, е залог за нормалното протичане и на предстоящия Патриаршески избирателен църковен събор, както и за приемането на новия патриарх от цялата Църква.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/ 

Разпространяване на статията: