Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (5 Votes)

/img 1720 940x529От 23 до 27 август в Санкт Петербург се проведе Десетата общоруска среща на католическата младеж, на която бяха поканени младежи на възраст от 16 до 30 години от цялата страна. Едно от основните събития на срещата беше телеконференцията с папата на 25 август. Цитати от речта на папата бяха публикувани от Архиепископията на Дева Мария в Москва. По-специално, в края на срещата Франциск каза:

„Никога не забравяйте за наследството си. Вие сте наследници на велика Русия: великата Русия на светците, на владетелите, великата Русия на Петър Велики, на Екатерина Велика, на онази империя – велика, просветена, [страна с] велика култура и велика хуманност. Никога не се отказвайте от това наследство, вие сте наследници на великата майка Русия, вървете напред с това“.

Видеозапис на изявлението също беше разпространен в социалните мрежи. В същото време този цитат не беше публикуван в пълния текст на обръщението на папата на неговия официален уебсайт. Там обаче се намират тези думи, които католическата епархя в Москва не публикува: „Приканвам ви да бъдете сеячи на семената на помирението, които в тази военна зима все още няма да покълнат в замръзналата земя, но един ден през пролетта ще разцъфнат“.

Думите на Римския папа за „великата Русия“ и „великата човечност“ бяха приветствани в Кремъл и критикувани в Украйна.

„Понтификът познава руската история и това е много добре“, заяви говорителят на руския президент Дмитрий Песков, като отбеляза, че наследството на Русия „не се ограничава само до Петър и Екатерина“ и е „много по-старо“. Говорителят на Кремъл също така отбеляза, че запознаването на младите хора с наследството на Русия е една от основните задачи на държавата, обществените сдружения и учителите. „И фактът, че понтификът, да кажем, звучи в унисон с тези усилия – това е много, много окуражаващо“, добави той.

От своя страна говорителят на украинското външно министерство Олег Николенко нарече думите на папата „империалистическа пропаганда“. Той припомни, че именно с нея, както и с „духовните връзки“ и необходимостта от „спасяване на майка-Русия“ Кремъл оправдава убийството на хиляди украинци, както и разрушаването на села и градове в страната.

„Много жалко е, че руските великодържавни идеи, които всъщност са причина за хроничната агресивност на Русия, съзнателно или несъзнателно, се чуват от устата на папата, чиято мисия, според нашите разбирания, е именно да отвори очите на руската младеж за разрушителния курс на сегашното руско ръководство“, заяви говорителят на украинското външно министерство.

Папа Франциск „се е превърнал в инструмент на руската пропаганда“ и „насърчава човеконенавистническата идеология на Путин“. В интервю за италианския вестник „Кориере дела сера“ съветникът на ръководителя на канцеларията на украинския президент Михайло Подоляк коментира изявленията на главата на Римокатолическата църква, които предизвикаха критики в Украйна. Според Подоляк изявленията на папа Франциск са „разрушителни за съвременния хуманизъм“. Ако оценим думите на понтифика „безпристрастно“, те са „недвусмислено насърчаване на агресивния империализъм“ и „аплодисменти за кървавата идея за „руския свят“, която предполага унищожаване на свободите и начина на живот на другите хора“.

Украинската гръко-католическа (униатска) църква излезе със специален призив, в който отбелязва, че заедно с всички украински граждани „осъжда“ идеологията на „руския свят“. „Надяваме се, че тези думи на светия отец са били казани спонтанно, без опит за исторически оценки, още по-малко за подкрепа на империалистическите амбиции на Русия… Съществува опасност тези думи да бъдат възприети като подкрепа за онзи вид национализъм и империализъм, които предизвикаха войната в Украйна“, заяви църквата и поиска от Ватикана да даде разяснения.

След критиките в Украйна Ватиканът беше принуден да обясни думите на Франциск. Матео Бруни, ръководител на пресслужбата на Светия Престол, заяви, че понтификът „е искал да насърчи младите хора да съхраняват и популяризират положителното във великото руско културно и духовно наследство“ и не е възнамерявал да възхвалява „империалистическата логика и владетелите, които е споменал“.

Заради изказването на папата литовското външно министерство покани на разговор апостолическия нунций Петър Райх. Според пресслужбата на министерството разговорът ще се състои в началото на септември, когато архиепископът се върне от отпуск.

Папа Франциск неведнъж се е изказвал против войната в Украйна още преди тя да започне, а след руската инвазия понтификът неведнъж призовава Украна и Русия да сключат мир, като обявяви и желанието си да посредничи в преговорите между Русия и Украйна.

От началото на руската инвазия в Украйна папата неведнъж е попадал в скандали заради свои изказвания. През август 2022 г. той посочи убитата дъщеря и последователка на Александър Дугин, един от идеолозите на „руския свят“, Дария, сред „невинните жертви“ на войната. В отговор посланикът на Украйна във Ватикана Андрий Юраш заяви, че е необходимо да се прави разлика между агресора и жертвите. През ноември 2022 г. Франциск нарече чеченците и бурятите „най-бруталните“ участници във войната в Украйна, което накара руския посланик във Ватикана да протестира.

По материали на Медуза.ру


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/dwwhh 

Разпространяване на статията: