Азбучник на авторите

[А] [Б] [В] [Г] [Д] [Е] [Ж] [З] [И] [Й] [К] [Л] [М] [Н] [О] [П] [Р] [С] [Т] [У] [Ф] [Х] [Ц] [Ч] [Ш] [Щ] [Ъ] [Ю] [Я]

Св. Марк Ефески и Флорентийската уния от архим. Амвросий (Погодин)

Cover St Mark Eugenikos FlorentiaПроведеният през лятото на изминалата 2016 г. Критски събор и предизвиканите от него страстни дебати в Православната църква провокираха екипа ни да се обърне към може би единственото пълно и подробно изследване от православен автор на събитията, свързани с печалния Фераро-Флорентийски събор (1438-1449) – исторически последният сериозен опит за обединение на Православната и Римокатолическата църква. Водени от убеждението, че всяко становище и всяка позиция в Църквата следва здраво да стъпват върху източниците, се заехме с превода на това съчинение, в което историческият разказ на автора е съпроводен от привеждане, в авторов превод, на най-важните документи от работата на събора. За целта привлякохме в екипа ни, като опитен преводач от латински и старогръцки, проф. д-р Иван В. Христов, преподавател в Богословския факултет на СУ „Св. Климент Охридски”, който проследи цитираните от архим. Амвросий (1925-2004 г.) старогръцки и латински текстове според съвременните им текстовокритични издания и с желание се зае с превода им на български език.

Надяваме се българският превод на това безценно съчинение, което в своя руски оригинал някога се предаваше на интересуващите се свои читатели у нас от ръка на ръка, да бъде от полза за всички, които искат да познават историята на Църквата такава, каквато тя е била, а не каквато понякога би ни се искало да бъде. Такъв е и трябва да бъде подходът към всичко, свързано с миналото. В случая – с църковното минало. Знанието ни за него и изводите, до които стигаме благодарение на това знание, трябва да стъпват върху историческата истина, извличана от съхранилите се документи и източници, а не върху прибързани и идеологически украсени заключения.

Подобно на всички досегашни наши издания, и тази книга ще се публикува в Живо Предание постепенно – глава по глава, за което ще разчитаме на търпението на читателя. Първоначално Св. Марк Ефески и Флорентийската уния се появява в 1963 г. – отпечатана от манастира „Света Троица” в Джорданвил, Н. Й., САЩ. През 1994 г., с благословението на о Бозе почившия Московски и на цяла Русия патриарх Алексий II, тази толкова важна книга е преиздадена фототипно от московското издателство „ПОСАД” – тъкмо това е и изданието ѝ, което циркулираше из богословските ни среди в средата на 90-те години на отминалото столетие. Днес, благодарение на предоставяните ни от глобалната мрежа възможности, тя може лесно да бъде четена в своя оригинален вариант, а съвсем скоро, в превод, ще бъде достъпна и на своите българоезични читатели.

Книгата е написана от един от най-образованите клирици на някогашната „Руска православна църква зад граница” (РПЗЦ), а по-късно клирик и на Православната църква в Америка, архимандрит Амвросий (Погодин) – талантлив богослов и доказан преводач и коментатор на светоотечески текстове. Получил първото си богословско образование в Белградския университет (роден е в Сърбия) и приел целибатно свещенство, той служи в енории на РПЗЦ в Сърбия, Франция, Англия и Австралия, а от 1966 г. – в САЩ. В 1951 г. е постриган в монашество от известния архиепископ Йоан (Максимович). В 1963 и 1965 г. последователно завършва богословското си образование с магистратура в института „Св. Сергий”, Париж, и докторат – отново в университета на Белград. Публикува свои богословски разработки и преводи на светоотечески съчинения главно в американското богословско списание Православен път, но също така и в известния Вестник РХД, и др., както и като самостоятелни издания, най-важните сред които са изредени в посветената му от свещ. Виктор Несмелов статия в руската Православна енциклопедиятук.

Надяваме се, че трудът на отец Амвросий ще бъде оценен и от нашата аудитория, на която пожелаваме приятно и ползотворно четене!

Св. Марк Ефески и Флорентийската уния – Глава 1

Св. Марк Ефески и Флорентийската уния – Глава 2

Св. Марк Ефески и Флорентийската уния – Глава 3

Св. Марк Ефески и Флорентийската уния – Глава 4

Св. Марк Ефески и Флорентийската уния – Глава 5

Св. Марк Ефески и Флорентийската уния – Глава 6

Св. Марк Ефески и Флорентийската уния – Глава 7

Св. Марк Ефески и Флорентийската уния Глава 8

Св. Марк Ефески и Флорентийската уния – Глава 9

Св. Марк Ефески и Флорентийската уния – Глава 10

Св. Марк Ефески и Флорентийската уния – Епилог

Редакционни

Наши партньори

Християнство и култура

HK 196Ставроф. ик. Константин Галериу
Проповед за Рождество

Майкъл Едуардс
Псалмите, поезия на вярата

Протопрезв. Александър Шмеман
Разгръщане на християнските погребални обреди (Из Литургията на смъртта)

Борис Зайцев
Архимандрит Киприан

Полезни връзки

 

Препоръчваме