Азбучник на авторите

[А] [Б] [В] [Г] [Д] [Е] [Ж] [З] [И] [Й] [К] [Л] [М] [Н] [О] [П] [Р] [С] [Т] [У] [Ф] [Х] [Ц] [Ч] [Ш] [Щ] [Ъ] [Ю] [Я]

Брачното свещенство

Четвъртък, 14 Ноември 2024 Написана от Прот. Йоан Майендорф

Protopresbyter John and Matushka Marie MeyendorffПродължение от „Аборт

Новият Завет съдържа недвусмислена информация, че поне някои от апостолите включително св. апостол Петър, са били женени мъже, както и че брачният статус се е смятал за нещо нормално по отношение на онези, които са били ръкополагани, за да продължат тяхното служение: „Но епископът трябва да е непорочен, мъж на една жена, трезвен, целомъдър, скромен, почтен, страннолюбив… да управлява добре къщата си и да има деца послушни със съвършена почтителност“ (1 Тим. 3:2-4).

Допускането обаче на женени мъже до свещенство и епископство е под условието, съгласно ранните канони, техният брак да се отличава с истински християнски характер: „Който след св. Кръщение е бил обвързан с два брака или е имал наложница, не може да бъде нито епископ, нито презвитер, нито дякон, нито изобщо да се брои в свещения клир“ (Апостолски правила 17). Вече видяхме, че вторият брак е бил допускан единствено за миряни. Цитираното правило изключва свещенослужителите от това допущение, тъй като, наистина, ръкоположението предполага проповядване на християнската истина в цялата ѝ пълнота и в частност по отношение на християнската идея за единствеността и неповторимостта на брака по образа на Христа и Църквата. Изискването се разпростира реално и върху съпругата на клирика: „Който е взел за съпруга вдовица, разведена или блудница, робиня или опорочена,[1] не може да бъде нито епископ, нито презвитер, нито дякон, нито изобщо да влезе в свещения чин“ (Апостолски правила 18). Това обаче отново е напълно в съгласие с християнския идеал за абсолютната моногамност, която може да бъде запечатана като тайнство единствено в Евхаристията, за да придобие действителен сакраментален смисъл. Нека си припомним, че вторите бракове не са били благославяни в църква.

Това изискване обаче не се разпростира и върху гражданските бракове, сключвани преди Кръщение, т. е. извън Църквата. Както по-горе видяхме, такива бракове не се смятат за „брак“ и не могат да бъдат пречка пред ръкополагането на някого, който впоследствие повторно е сключил брак в Църквата.

Много рано каноните на Църквата определят, щото, ако и женени мъже да е могло се приемат за клирици, членовете на висшето духовенство обаче да не могат да встъпват в брак след ръкополагането им (Апостолски правила 26). През четвъртото столетие обаче Анкирският събор разрешава дякони да се женят, в случай че при ръкополагането им са заявили подобно намерение (Правило 10). Тази практика е била формално забранена от имп. Юстиниан с неговата Новела 123, а Петошестият събор, както в много други случаи, потвърждава императорското законодателство: „Тъй като в правилата на св. апостоли е казано, че от произвеждани в клира безбрачни само четци и певци могат да встъпват в брак, затова ние също, поддържайки това, определяме, щото отсега занапред за никой иподякон, дякон или презвитер по никакъв начин да не се позволява да встъпва в брачно съжителство след като е ръкоположен, а ако дръзне да стори това, да бъде низвергнат…“ (Правило 6).

Това каноническо законодателство, забраняващо брака след ръкополагане, е било мотивирано от същите съображения, откривани и в правилата, изтъкващи зрелостта и стабилността като съществени изисквания по отношение на принадлежащите в клира. В ранната и в средновековната Църква строго се е спазвала забраната за ръкоположение до навършване на тридесетгодишна възраст (Правило 14 на Петошестия събор). И макар в наши дни Църквата да е много по-малко стриктна по проблема с каноничната възраст – ръкополагането на по-млади мъже е стандартна практика – тя все пак продължава да държи на изискването за зрялост. И действително, човек, който иска да встъпи в брак и да си намери съпруга, неизбежно е нестабилен, независимо от своята възраст. Срещите, пристрастното отношение, ангажираността със странични неща са напълно основателна и неизменна част от неговото поведение. Те обаче не могат бъдат смятани за такива при човек, комуто са поверени човешки души и който би следвало да е посветен единствено на грижата да ги води към Царството Божие. И затова само мъже, които са взели твърдо и окончателно решение за своя живот – в брак или в безбрачие, се допускат до дяконство и до свещенство.

Разбира се, забраната за встъпване в брак след ръкоположение е от друго естество в сравнение от тази, която изисква свещениците да бъдат женени само веднъж – при това за жена, която не е нито вдовица, нито разведена. Докато в първия случай се има предвид само пастирската благопристойност и дисциплина, то във втория случай – с изискването за абсолютна моногамност за клириците, Църквата защитава библейското, доктринално и сакраментално учение за брака. Така, основната причина овдовял свещеник да не може да се ожени повторно – независимо от личната трагедия, която може да последва от тази забрана, – е, че Църквата признава като норма един единствен, вечен съюз между съпруг и съпруга, и няма как формално да не изисква от своите свещеници да спазват в личния си живот същата норма, която проповядват на останалите по силата на своето служение. Непоколебимостта на Православната църква по този въпрос е най-яркото свидетелство за нейната вярност към учението за брака, откривано в Новия Завет, независимо от това, че по отношение на миряните нейната икономѝя и разбиране наистина допускат и втори и трети брак.

Едно по-късно и чисто дисциплинарно разгръщане на каноничното право запазва епископския чин само за неженените мъже. Първоначално установено с държавен закон от имп. Юстиниан, това правило е потвърдено от Петошестия събор. Всъщност, съборът не ограничава епископата до безбрачни, а допуска до това висше църковно служение да бъдат допускани и женени мъже, в случай че преди това се разделят с жените си: „Жена на произвеждан в епископско достойнство, след като се раздели с мъжа си – по взаимно съгласие, щом той бъде ръкоположен за епископ, – нека постъпи в манастир, отдалечен от местопребиваването му, и нека се ползва с издръжка от него“ (Правило 48). За щастие, в наши дни разводите по взаимно съгласие поради въздигане на съпруга в епископски сан са изключително редки, а обичайната практика е епископи да се избират или между безбрачните, или между овдовелите свещеници. По-ранното църковно предание знае за множество женени епископи, каквито все още се споменават от Апостолско правило 40. Св. Григорий – епископ на Ниса и брат на св. Василий Велики – и много други епископи от този период (края на четвъртото столетие) са били женени мъже.

Имперското законодателство против ръкополагането на женени епископи е било изковавано във време, когато е имало изобилие от безбрачни кандидати и когато елитът на християнското общество е бил съставен от множеството на монасите. Възможно е това законодателство да е било повлияно и от вярването, че епископът встъпва в своеобразен мистичен брак със своя диоцез и служението му изисква пълно отдаване на Църквата.

Възприетото днес каноническо законодателство относно неженения епископат до голяма степен ограничава избора на новите кандидати. Не е сигурно обаче дали някаква реформа на това правило – като злополучния опит на разколническото „обновленческо“ движение в Русия (1922 г.) – би гарантирала сама по себе си издигане до епископство на най-достойните за това служение. Настоящата практика поне не допуска епископският сан да се превръща просто в най-висша форма на църковно отличие, достъпна за всички клирици, и по някакъв начин съхранява харизматическия принцип на избора. Във всеки случай възможността за завръщането към древната християнска практика и избирането на женени мъже за епископи зависи само от решението на един нов вселенски събор на Православната църква, ако такъв изобщо някога се състои.

Каквито и да са пастирските и дисциплинарни ограничения, които са установени от Църквата в забрана на брака след ръкоположение и в полза на неженения епископат, принципното становище в Преданието на Православната църква е ясно. Бракът не е по-нисше състояние, а благословен от Бога. „Затова – постановява Петошестият събор – ако някой, противно на апостолските правила, дръзне да лиши някой презвитер, дякон или иподякон от съюз и общение със законната му съпруга, да бъде низвергнат. Също и ако презвитер, дякон или иподякон под вид на благочестие изпъди жена си, да бъде отлъчен от свещенослужение, а ако упорства, да бъде низвергнат“ (Правило 13; срв. Правило 4 на Гангърския събор). Проблемите, пред които е изправена в наши дни Римокатолическата църква, където в продължение на столетия, въз основа на повсеместно отхвърлената днес августинианска представа за брака на всички свещенослужители е налагано безбрачие, са немислими при православието. В Русия, например, съвсем до неотдавна енорийските задължения бяха формално запазени за женените свещеници, докато безбрачните – ако не живеят в монашеска общност – можеха да се назначават единствено на образователни или на административни постове в църквата. Съвременната практиката е като цяло по-гъвкава и множество целибатни свещеници успешно служат като енорийски пастири.

При всички положения, независимо от промените в практиката и дисциплината, Православната църква твърдо отстоява брачното свещенство като положителна норма в църковния живот – при положение че са спазени абсолютните принципи за уникалност и светотайнствен характер на брака.

Превод: София Ангелова

Следва

* „Married Clergy“ – In: Meyendorff, J. Marriage: An Orthodox Perspective, Crestwood, NY: „St. Vladimir’s Seminary Press“ 32000, p. 65-69 (бел. прев.).

[1] Робството и „шоу бизнесът“ са предполагали най-малкото подозрение за лек морал.
В оригиналния текст на мястото на „опорочена“ стои „actress“ – „актриса“ (бел. прев.).



Краткък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/dcwfx 

Редакционни

Наши партньори

Християнство и култура

HK 196Ставроф. ик. Константин Галериу
Проповед за Рождество

Майкъл Едуардс
Псалмите, поезия на вярата

Протопрезв. Александър Шмеман
Разгръщане на християнските погребални обреди (Из Литургията на смъртта)

Борис Зайцев
Архимандрит Киприан

Полезни връзки

 

Препоръчваме