Условия за брак
Продължение от „Последващи бракове“
По същество християнският брак представлява среща на двама влюбени: човешка любов, която чрез светотайнствената благодат на Светия Дух може да бъде преобразена във вечен съюз, неразторжим дори от смъртта. Това светотайнствено преобразяване обаче не отменя човешкия характер на целия комплекс от чувства, действия, радости или превратности, свързани с брака: запознанството, срещите, ухажването, самото решение за встъпването в брак и, най-накрая, общия живот с неговите нелеки отговорности. Новозаветното учение за брака е предназначено за конкретни човешки личности, които са не само отдадени на Христа, но и живеят в условията на съвременния свят. Различните правила и дисциплина, предлагани и до ден днешен на християните във връзка с брака, целят да защитят и съхранят фундаменталното значение на брака в конкретните условия на човешкия живот. Тези правила не са цел сами по себе си, защото в такъв случай биха станали заместители на любовта; тяхното предназначение е да предпазят едновременно и божествената, и човешката реалност на брака от следствията от грехопадението.
Първото условие за истинския християнски брак, което православната канонична традиция се опитва да удържа, е свободата на избора и решението. Налице са няколко канона срещу похищаването на съпруги, анулиращи браковете, сключени против волята на жената (Правило 22 и Правило 30 на св. Василий Велики). Виновният мъж се наказва с отлъчване от Причастие (Правило 27 на Четвъртия вселенски събор), което важи и за съгласяващата се с това жена (Правило 38 на св. Василий Велики). Има и текстове, които изискват достатъчно дълъг период между сгодяването и брака – законово приравнен с брака и защитен като такъв, този период обикновено е служел като проверка за самото решение (Правило 98 на Шестия, или „Петошести“, вселенски събор).
Ако обаче защитата на свободния избор при взимането на решение за встъпване в брак е нещо очевидно оправдано, то някои други постановления на древните канони и на християнски императори изглежда са продиктувани единствено от социални, правни и психологически предпоставки от миналото. Когато, например, Кодексът на имп. Юстиниан, който е одобрен от Църквата, приема като долна възрастова граница за брак съответно четиринадесет години за мъжете и дванадесет – за жените, ние трябва да признаем, че съвременното общество е по-близо до християнския идеал за човека когато завишава тази граница, правейки я малко по-близка до пълнолетието! Много либерална в това отношение, византийската правна и канонична традиция изглежда обаче прекомерно рестриктивна, когато вижда пречки пред сключването на брак в случаи на относително далечни степени на семейно родство или връзка.
В юдаизма браковете между близки роднини, дори първи братовчеди, са били приемани и често насърчавани; римското право е забранявало бракове между различни поколения (например между вуйчо и негова племенница), но е позволявало съюз между първи братовчеди. Единствено християнството започва да ограничава много стриктно браковете не само между близки кръвни роднини, но и между роднини по сватовство. Така, следвайки няколко указа на императорите Теодосий и Юстиниан, Шестият вселенски събор („Петошестият“) постановява, щото „… който отсега занапред встъпи в брачно общение: с дъщеря на брата си, баща и син с майка и дъщеря, баща и син с две сестри девици, майка и дъщеря с двама братя, двама братя с две сестри, да се наказват по правилото, което налага седемгодишно покаяние, след като, безсъмнено, бъдат разлъчени от незаконното съжителство“ (Правило 54).[1]
Този необичаен текст вероятно може да бъде обяснен чрез една обща християнска загриженост за съхраняване на човешките взаимоотношения такива, каквито те са били създадени – по рождение или по брак, за избягване на евентуални семейни недоразумения и напрежения, които биха могли да възникнат при ухажване и „влюбване“. Тази загриженост може да е била оправдана, когато за големи семейства, включващи няколко поколения роднини, е било обичайно да живеят заедно. От друга страна, съборът може да е бил повлиян и от абстрактния принцип – винаги стриктно спазван в римското право – относно степените на родство. Съгласно този принцип една брачна двойка е била смятана юридически за един човек, и така, например, мъжът е бил смятан за родственик от първа степен по права линия с балдъзата си. Ако жена му умре, той е нямал правото да се ожени повторно за сестра ѝ, просто защото византийското право е забранявало бракове между родственици до седма степен.
Очевидно, днес не изглежда нито необходимо, нито желателно тези канони, които са били основани върху социални и правни принципи от миналото и които не кореспондират с каквито и да било неизменни богословски или духовни ценности, да се прилагат стриктно. Единственото пастирско съображение, към което Църквата следва да продължи да се придържа, е генетичният риск, съществуващ при браковете между кръвни роднини.
Още по-озадачаващи са клаузите в Юстиниановия Кодекс (5, 4), последвани отново от постановления на Шестия вселенски събор, които законово приравняват „духовното“ родство с кръвното: „духовно“ родство възниква чрез „възприемането“ при тайнството св. Кръщение. Така, Правило 53 на Петошестия събор забранява не само бракове между възприемници (кръстници) и техните кръщелници, но, по-специално, дори и между възприемника и майката на новокръстено дете (в случай че тя овдовее). Вероятно тези канони имат за цел да съхранят особената отговорност на кръстниците, чийто интерес би следвало да е съсредоточен изключително върху християнското възпитание на кръщелниците, без разсейване с евентуални брачни планове.
Желанието за съобразяване с древните правни норми не бива да засенчва в нашите собствени очи реалната и огромна отговорност на свещениците, учителите, родителите, и, на първо място, на самите млади двойки, във връзка с брака. Едното само придържане към правни и канонически норми със сигурност не е достатъчно за сключване на истински християнски брак. Християнският брак е по същество недвусмислено обвързване на двама души не просто един с друг, а на първо място с Христос – обвързване, осъществявано в и посредством Евхаристията. Ако това обвързване не се състои, изпълняването на всички законови условия, засягащи християнския брак, не би имало никакво значение.
Какво да се прави обаче, в случай че такова обвързване е невъзможно, а дори не е и желано от самата двойка? Какво да се прави ако на брака се гледа само като на светско събитие, правно уреждане на имуществени отношения или просто начин за узаконяване на полово съжителство?
Тези са проблемите, които свещеникът често трябва да разрешава когато към него се обърне двойка със само периферно отношение към Църквата. В тези случаи неговото задължение е да им помогне да разберат смисъла на християнския брак и той трябва да преценява сериозно във всеки такъв случай дали не е за предпочитане плановете за брак да бъдат отложени или дори да се сключи брак само с гражданска церемония, вместо да се стига до ангажиране с църковен брак без разбиране или приемане на истинското му значение.
Този въпрос възниква особено във връзка с така наречените „смесени“ бракове.
Следва
Превод: София Ангелова
* „Conditions for Marriage“ – In: Meyendorff, J. Marriage: An Orthodox Perspective, Crestwood, NY: „St. Vladimir’s Seminary Press“ 32000, p. 47-50 (бел. прев.).
[1] Цит. по страницата на Софийска митрополия – тук (бел. прев.).
Редакционни
Нашите издания
Християнство и култура
Св. Софроний (Сахаров) Прот. Думитру Стънилоае Андрей Десницки Прот. Павел Събев |
Полезни връзки
- Православная Энциклопедия
- Богослов.ру
- Издателство „Омофор“
- Monachos.net
- Библиотека Халкидон
- Киевская Русь
- Christian Classics Eternal Library
- Библиотека Якова Кротова
- Руслан Хазарзар – Сын Человеческий
- Православно богословско общество в Америка
- Философия.бг
- Култура.бг
- Православная беседа
- Богословские труды
- В. Живов. Святость. Краткий словарь агиографических терминов
- Patrologia Latina, Graeca & Orientalis
- Biographisch-Bibliographisches Kirchenlexikon
- Anemi. Digital Library of Modern Greek Studies
- Агнец Божий
- Славянска енциклопедия на светците
- Византийский временник
- Богословский вестник
- Orientalia Christiana Periodica
- Вестник РХД
- Институт за източно-християнски изследвания Митрополит Андрей (Шептицки)
- Списание за религиозни изследванияAxis Mundi
- Анотирана библиография Исихазм
- Архив на списанието Христианское Чтение
- Библиотека Orthodoxia
- Гръцки ръководства и наръчници по православно догматическо богословие
- Зографска електронна научно-изследователска библиотека
- Богоносци
- Road to Emmaus (A Journal of Orthodox Faith and Culture)
- Библиотека на Тверска епархия, Московска патриаршия
- Сайт, посветен на дяконското служение в Църквата
- Византия за начинаещи
- Уранополитизм (Небесное гражданство) – сайт, посветен на паметта на свещ. Даниил Сисоев
- The Wheel (списание за съвременно православно богословие)
- First Things (американско месечно надденоминационно религиозно списание)
- Церковный вестник (издаван от Московска патриаршия)
- Страницы: богословие, культура, образование (списание, издавано от руския Библейско-богословски институт Св. Андрей)
- Orthodox Reality (изследвания върху православните християнски общности в САЩ)
- Изихазм.ру – Света Гора Атон
- Предание.ру
- Православие и мир
- Руски образователен портал Слово, раздел Богословие
- Библиотека на религиознанието и руската религиозна философия. Издания от 18 – началото на 20 век
- Pages Orthodoxes La Transfiguration
- Orthodoxie. L'information orthodoxe sur Internet
- Христианская психология и антропология
- Альфа и Омега (електронен архив на списанието)
- Монастырский вестник. Синодальный отдел по монастырям и монашеству Русской Православной Церкви
- Православен мисионерско-апологетичен център „Ставрос”
- Православна библиотека „Золотой корабль”
- Вестник на Православния Свето-Тихоновски Хуманитарен университет (ПСТГУ) – архив
- Православна енциклопедия „Азбука на вярата” (на руски)
- Електронна еврейска енциклопедия (на руски)
- Австралийски институт за православни християнски изследвания
- Θεολογία (пълен електронен архив на списанието)
- Енисейский благовест
- Public Orthodoxy (многоезична страница за общодостъпен дебат, инициатива на Центъра за православни християнски изследвания на университета Фордъм)
- Orthodox Times
- Orthodoxy in Dialogue
- Християнство.бг
- Вера 21. О православии сегодня
- Сретенский сборник (периодично издание на Сретенската духовна семинария и академия)
Книжарници
- Електронна книжарница на семинарията „Св. Владимир“, Ню Йорк
- Александър прес
- Джон Хопкинс Юнивърсити прес
- Книжарница за християнска литература „Анжело Ронкали“
- Онлайн книжарница „Къща за птици“
- Български книжици
- Електронна книжарница „Православное“
- Издателство на Православния Свето-Тихоновски хуманитарен институт
- Издателство „Русский путь“
- Light & Life Publishing
- Holy Trinity Bookstore
- Интернет магазин „Благовест“
- Фондация „Наследство на Зографската св. обител“ – раздел „Книгоиздаване“
Био-библиография
- Прот. Алексей Петрович Князев
- Борис Петрович Вишеславцев
- Георги Петрович Федотов
- Митрофан Дмитриевич Муретов
- Павел Николаевич Евдокимов
- Антон Владимирович Карташов
- Прот. Томас Хопко
- Прот. Василий Василиевич Зенковски
- Веселин Кесич
- Прот. Стефан Станчев Цанков
- Прот. Николай Николаевич Афанасиев
- Прот. Георгиос Металинос
- Славчо Вълчанов Славов
- Свещ. Андрю Лаут
- Николай Никанорович Глубоковски
- Оливие-Морис Клеман
- Архимандрит Киприан (Керн)
- Архимандрит Лев (Жиле)
- Диоклийски митрополит Калистос (Уеър)
- Прот. Александър Дмитриевич Шмеман
- Захумско-Херцеговински епископ Атанасий (Йевтич)
- Прот. Георги (Джордж) Дион Драгас
- Прот. Йоан Сава Романидис
- Брюкселски и Белгийски архиепископ Василий (Кривошеин)
- Прот. Йоан Теофилович Майендорф
Препоръчваме
- Брюкселски и Белгийски архиеп. Василий (Кривошеин)
- Прот. Александър Шмеман, страница на руски
- Прот. Александър Шмеман, страница на английски
- Прот. Йоан Романидис
- Прот. Александър Мен
- Свмчца Мария (Скобцова)
- Сурожки митр. Антоний
- Архим. Софроний (Сахаров)
- Диоклийски митр. Калистос (Уеър)
- Протод. Андрей Кураев
- Архим. Кирил (Говорун)
- Олга Седакова
- Волоколамски митр. Иларион (Алфеев)
- Свещ. Андрю Лаут
- Свещ. Михаил Желтов
- Архим. Григорий (Папатомас)
- Прот. Джон Ериксън
- Венцислав Каравълчев
- Пожаревацки и Браничевски еп. Игнатий (Мидич)
- Архим. Йов (Геча)
- Алексей Осипов
- Иг. Пьотр (Мешчеринов)
- Прот. Сергий Булгаков
- Ярослав Пеликан
- Архим. Пласид (Дьосеи)
- Прот. Николай Ким
- Владислав Аркадиевич Бачинин
- Прот. Томас Хопко (лекции из фонда на Ancient Faith Radio)
- Пергамски митр. Йоан (Зизиулас) (лекции по догматическо богословие)
- Христос Янарас
- Прот. Павел Флоренски
- Петрос Василиадис
- Андрей Десницки
- Михаил Михайлович Дунаев
- Алексей Георгиевич Дунаев
- Свещ. Георгий Петрович Чистяков
- Сергей Чапнин
- Булгаковиана (сайт на изследователите и почитателите на творчеството на о. Сергий Булгаков)
- Електронна библиотека „Сурожки митр. Антоний”
- Архим. Йоан Пантелеймон (Манусакис)
- David Bentley Harticles (статии от Дейвид Бентли Харт)
- Оливие-Морис Клеман (страница на френски език)
- Лев Карсавин (страница на руски език)
- Антон Карташов (страница на руски език)
- Георгиос Мандзаридис (статии на гръцки език)
- Свещеномъченик Иларион (Троицки), архиеп. Верейски
- Лична страница на Сергей Худиев
- Лична страница на Ренета Трифонова
- Кафе със сестра Васа (Ларина)
- Лична страница на Владимир Бибихин