Азбучник на авторите

[А] [Б] [В] [Г] [Д] [Е] [Ж] [З] [И] [Й] [К] [Л] [М] [Н] [О] [П] [Р] [С] [Т] [У] [Ф] [Х] [Ц] [Ч] [Ш] [Щ] [Ъ] [Ю] [Я]

Синтезът в сакралното взаимодействие: срещите с Бога в християнския живот

Понеделник, 23 Февруари 2015 Написана от Свещ. Димитриос Константелос

Fr D_ConstantelosНие можем да познаваме човешкото само тогава, когато сме изправени пред божественото. Можем да знаем временното само тогава, когато размишляваме над вечното. И можем да знаем дълбочината на долината само тогава, когато я гледаме от върха на планината. Ние сме болни и парализирани от страха и никога няма да бъдем излекувани без истинска среща с Христос.

Митрополит Филип (Салиба)

От самото си начало християнският живот се възприема като нов и необикновен, с различно оценяване и ново разбиране за значението на самия живот. Това подчертава и едно от първите главни действащи лица на християнството: „Който е в Христа, той е нова твар” (2 Кор. 5:17). Каква е обаче присъдата на историята? Наистина ли Христос е въвел нов начин на живот и колко различен е животът в Христос? Не е ли твърде много това, за което претендират християните?

От историческа перспектива Христос действително въвежда нова ера, нов ред и нов начин на живот. Историята, разбира се, е непрекъснат процес, нищо че я делим на хронологични периоди – заради наши собствени, условни и практични цели. И все пак съществуват личности и събития в историята, които сами по себе си придават на един или друг период цялостност и пълнота. Такива периоди, например, са микенската или омировата епоха или времето на Перикъл, такъв е и гръко-римският период като цяло. Едно събитие обаче стои между древната гръко-римска цивилизация и християнските столетия на Гръцкия изток и Латинския запад: събитието, в което Бог става човек, т. е. – Христовото Въплъщение. И действително, за нас са налице всички основания да делим историята на ера „преди Христос” и ерата anno Domini [от годината на Господа].

Някои класически учени вярват, че християнството не е въвело нищо ново – нито една ценност, която да не е съществувала още в гръко-римската цивилизация. Христос обаче наистина е бил революционер, когато е изрекъл тази дръзка претенция: „Аз съм пътят и истината, и животът” (Иоан 14:6). Хората пък тогава казвали: „Никога човек не е говорил тъй, както Тоя Човек” (Иоан 7:46). Бил е революционер още и когато е казал: „Нова заповед ви давам, да любите един другиго; както Аз ви възлюбих, да любите и вие един другиго” (Иоан 13:34).

Съществува принцип, според който най-простото обяснение на даден феномен, състоящо се от наличните факти, обикновено, научно погледнато, е и най-правилното. Такива постижения на науката са, например, когато Коперник успява да се освободи от сложната система на циклите и епициклите на Клавдий Птолемей [т. е. геоцентричния модел], поставяйки слънцето в центъра на универсума, или когато Нютон е съумял да инкорпорира законите на Кеплер за движението под властта единствено на закона за гравитацията.

Вяра и любов [πίστης καὶ ἀγάπη]

Нещо много подобно се отнася и до сферата на религията и етиката. Човешкият ум търси единствения принцип на началата и единствения принцип на етиката. Така – посред всевъзможните секти, култове, божества и целия пантеон на гръко-римската си античност – човечеството търси Единия Бог. Христос е предявил претенцията да е Син Божи, въплътен Бог, възприел човешката природа с цел да обòжи човека. За мнозина Той е изглеждал като изпълнение на стремежите и на търсенията на древния свят. От друга страна, Неговото учение за новата заповед на любовта (ἀγάπη) свеждало всички етични принципи до една единствена движеща сила. В последна сметка, вярата във възкръсналия Христос и заповедта за любовта са двата основни фактора, довели до разпространението на християнството из цялата Римска империя и с това се обяснява защо християнството е успяло там, където други са се били провалили. Докато гръко-римската религия е сложна и объркана, а юдаизмът оставал частна, племенна вяра или култура, християнството надскочило всяка раса, цвят и верую, докато бавно, но сигурно преобразило народите и обществата до онова, което днес наричаме западна традиция.

Преобразяването, следователно – тази метаморфоза (μεταμόρφωση) и μετάνοια, или цялостна промяна на ума и сърцето за следване на Божията воля, – е същността на живота в Христос. Въпреки това, в първите години на разгръщането на християнството, самите християни преживяват различни сблъсъци както с Бога, така и със секуларния свят. Християнството и гръко-римската култура се включват в жизненоважни взаимни отношения и взаимодействия. Крайният резултат от тези взаимодействия се състои в това, че християнството не се отделя от секуларната култура и се превръща в органична част от цялото общество. Неговото разпространяване в гръцката култура и в гръцката мисъл не отслабва неговата мощ и въздействие, но, разбира се, опасностите от неговото преобразуване от частна вяра до универсална религия са съвсем реални. По думите на един богослов-евангелист, „рискът си е заслужавал, макар и да е бил изпълнен с много беди – в противен случай, християнството на езичниците (т. е. гръцкото християнство) щеше да загине по същия начин, както и юдейското християнство”.[1] Раннохристиянски мислители, като Юстин Мъченик, Климент Александрийски и Ориген, както и много други, показват, че рискът от превеждането на Евангелието – по старателния начин, по който Юстин е направил това по отношение на други мисловни форми, – е било нещо, което наистина си е заслужавало усилията. „Когато е било необходимо, са използвали и гръцката епопея, и омировите митове, и стоическата и епикурейската философия… За Климент [Римски] всичко в гръцката мисъл, което би помогнало на слушателите му да проумеят чудото и реалността на Възкресението, е било достатъчно добро”.[2] И така, „Благата вест” е била изразявана по начин, разбираем както за отделния човек, така и за цели народи.

Малцина биха поставили под съмнение преобразяващата мощ на християнската вяра. Именно личната среща с Христос е онова, което променя фанатичния преследвач на християните Савел (Деян. 8:1-3) в енергичния мисионер на любовта, преименуван на Павел (Деян. 9:1-19). Именно вярата в Христос е онова, което променя объркания, но и търсещ младеж Августин, в пръв мислител и християнски интелигент.[3] Именно вярата в Христос е което преобразява професионална проститутка като св. Мария Египетска в почитана светица. Вярата в Христос е давала сила на престъпници, на пристрастени и на крадци да преодолеят своите навици и е довела някои от тях до това, да се откъснат от дълго стаяваната в техните сърца омраза и да се превърнат в апостоли на любовта.

„Новият живот в Христос” обаче означава повече от плодовете на Светия Дух – така, както ги описва св. ап. Павел (Гал. 5:22-23). Той означава още и увереност в това, че отделният човек вече живее в присъствието на Бога, че нищо вече не е толкова желано за него, в сравнение с постоянната му връзка с неговия Творец. Новият живот в Христос означава постоянна борба с Бога, за Бога и поради Бога – означава истинска любовна история между божественото и човешкото, с всички нейни възходи и спадове, кризи и консумации.

Християнинът е човек, който вече не живее за себе си. „Живеем ли – за Господа живеем, умираме ли – за Господа умираме; следователно, живеем ли, или умираме – Господни сме…” (Рим. 14:8). Животът в Христос предполага вяра в живото присъствие на Христос, като постоянна движеща сила, в самото същество на човека. Тук няма нито спадания, нито възкачвания, няма никакво изливане от небесата – макар и тези думи да могат да бъдат използвани като метафори и като символи. Има обаче винаги налично чувство, винаги живо съзнание, че това е Божият свят, че Бог е навсякъде в този свят и всичко изпълва, включително живота на човека. Царството Божие може и да е някаква метафизична реалност, но то има своето начало тук, на земята. Както е казал Учителят, „царството Божие вътре във вас е” (Лука 17:21).

Различните хора обаче възприемат различно Божието присъствие в историята. Сакралното взаимодействие между Божия Дух и духа на човека няма еднакъв интензитет у всекиго. „Новият живот”, който е донесъл Христос, може да бъде живян по различни начини и в различни степени. Няма мой начин или твой начин. Има различни начини под покровителството и водителството на единия и същи Дух. Светият Дух, Който така да се каже, произвежда новите плодове, не е някаква извънземна сила, която се излива в определени времена и на определени места. Светият Дух е единосъщен с Отца и със Сина и заедно с Двамата присъства навсякъде и по всяко време. Ние участваме в Духа в нашето всекидневно живеене и, чрез това участие, ставаме „участници в божественото естество” (2 Петр. 1:4). Въпросът не е, дали Духът отпуска Своите дарове (χαρίσματα), а дали този или онзи човек има съзнанието за тяхното присъствие и дали ги възприема и дали ги усъвършенства в себе си? Разликата в духовността между отделните вярващи е разлика в степента, в личното усещане, в интензитета и в съзнанието.

Тъй като Бог е дарил различни таланти на отделните Си хора, поради това има и различни начини на християнския живот. Св. ап. Павел увещава верните да мислят за себе си според мярата на тяхната вяра, която Сам Бог им е определил – те са членове на един и същ организъм, но не всички християни имат едни и същи функции. Животът в Христос на всеки от тях възприема характер, който съответства на неговите таланти, на неговите предразположения и неговите харизми. „Понеже, по дадената нам благодат, имаме разни дарби, то, … имаш ли служба, пребъдвай в службата; учител ли си, – в учението; наставник ли си, – наставлявай; дарител ли си, – дарувай простосърдечно; предстоятел ли си, – предстоявай с усърдие; благотворител ли си, – благотвори на радо сърце” (Рим. 12:6-8). На друго място пък св. Павел признава, че не всеки може да живее като него, защото „всеки си има своя дарба от Бога, един – тъй, други – инак” (1 Кор. 7:7). Онова, което е било важно в историята на Църквата, е всеки да употребява своите харизми за себеусъвършенстване, както и в полза на християнската общност. Св. Петър съветва християните: „Служете един другиму, всеки с оная дарба, каквато е приел, като добри разпоредници на многоразличната Божия благодат” (1 Петр. 4:10).

Опитът на историческата Църква

Какъв е обаче опитът на християнската общност – на Църквата – в историята? В историята и традицията животът в Христос предполага пълно съгласие със заповедите от Светото Писание и на литургичното богословие. Всеки стил и всеки аспект от новия живот трябва да има своите корени в Евангелието и да извлича своето вдъхновение от примера на Христос.

Ранната християнска община е имала моралната задълбоченост и авторитетното учение, наследени от Христос и Неговите апостоли. Верните – било то на Изток или на Запад – са показвали забележително чувство за своето призвание, пламък на увереност, радост, която е било трудно да скрият, и любов, подтикваща нехристияните да казват: „Вижте колко много те се обичат”. В разлагащ се и объркан свят, като този на Късната античност, християните са притежавали манталитет, изразяващ се в разнообразие на харизмите и призванията, във вярата, че Духът Божи присъства в историята – в текста на Писанието и в молитвата, в богослужението и тайнствата, в монашеското оттегляне и в социалното ангажиране, в поученията и увещанията, в процеса на евангелизацията и в пророчествата, в свидетелството и мъченичеството. Така, въздействието на Христос следва да бъде видяно като съответстващо на индивидуалната вяра – при съответните обстоятелства.

Опитът от „новия живот” се запазва през столетията. От време на време „новият живот” възприема различни измерения в православната традиция и в историята. Така, той изглежда понякога спящ, а понякога – особено жив. Някои от неговите проявления са били поразителни и високо емоционални, други – по-интелектуални и богословски, понякога са били по-мистични, друг път – повече етически. Някои християни са вярвали, а някои и сега вярват, че най-добрият и най-характерен плод от новия живот в Христос е духовното и морално прераждане, в „… любов, радост, мир, дълготърпение, благост, милосърдие, вяра, кротост, въздържание” (Гал. 5:22-23). Без съмнение, тези принципи са били и остават фундаментите на живота в Христос. Въпреки това, вярата в личността на Христос остава основата на импулса, даващ началото на множество движения вътре в и вън от християнската ἐκκλησία. Макар и много идеи и практики да са произлизали от други религии и школи на мисълта – елементи от юдаизма и гръцката философия, от народни предразсъдъци и характеристики, опит и лични вярвания, принадлежащи на именити християни като св. Павел, Маркион, Монтан или Августин, – повечето от тези ранни типове християнство отдават най-важното място на Христос.

Св. Антоний, например, бележития водач и представител на монашеския стил в „новия живот”, е накаран да предприеме решителната стъпка в своя живот от пасаж от Евангелието, където Христос казва на богаташа да разпродаде всичко онова, което има и да го раздаде на бедните. За св. Антоний и още безброй християни след 3 в. животът в Христос е означавал да се отделят в пустинята – в мъжки или, съответно, в девически манастир – където да могат да се занимават изключително с едно единствено служение: да бъдат в постоянно съзерцание на Бога. Идеалът на монашеството не е бил толкова в отхвърлянето на света като такъв, а в желанието да се достигне до духовното съвършенство. И монашеството обаче не е било едностранчиво, униформено или монолитно. Някои търсят в аскезата и съзерцанието достигане до върховното благо, докато други – начин на служат на бедните и отхвърлените по сукаците и улиците на бедняшките квартали в градовете. Евлогий, например, богат и добре образован мъж от Александрия, раздавал онова, което притежавал на бедните, загрижен за благотворителността, като оставял за себе си само най-необходимото. Веднъж, когато се скитал по Александрийската агора, той забелязал инвалид, който бил сакат и в ръцете, и в краката си. И сякаш това не му стигало, ами сакатият страдал още и от силна проказа. Като вярвал, че да послужиш на човек в нужда е като да послужиш на Христос, Евлогий взел прокажения в собствения си дом, под собствения си покрив, грижейки се за него и измивайки го редовно в продължение на почти петнадесет години.[4]

И той не е бил изключение. В дългата история и традиция на Църквата е имало мнозина, които са изпитвали въздействието на Светия Дух и са давали различни плодове. Свидетели, преминали с различни имена и под най-различни категории – пророци и апостоли, светци и отци, мъченици и чудотворци, миряни и монаси, свещеници и епископи – хора с различни пътеки в живота. Хора като кападокийците св. Василий и св. Григорий, като св. Йоан Милостиви в Александрия или св. Филарет от Понт давали израз на живота в Христос не само в молитва или в богословски поучения и творби, но още и в грижа за болните и бедните: в усилия да строят болници, домове за прокажени за стари хора и за сираци.[5] Подражавайки на своя Учител, вършейки добрини.[6] Други, като св. Йоан Златоуст и св. Атанасий І Константинополски, прекарвали по-голямата част от своя живот, търсейки начини да изглаждат различията между обществените класи, между богати и бедни, докато личности като св. Фотий и св. Николай Мистик, полагали много усилия за установяване на мира между народите. Други пък, като св. Евстатий Севастийски, съпругата на имп. Юстиниан, Теодора, св. Филотей Ираклийски и св. Андроник Берийски, се борили с робството, с проституцията и с други низости.[7] Имало и такива, като преп. Максим Изповедник, преп. Теодор Студит и св. патриарх Арсений, които се борили против политическата корупция и злоупотребата с власт.

Мнозина добре известни светци, както и безброй анонимни герои на вярата като Евлогий, нарочно отивали в отблъскващите бедняшки квартали на големите градове – включително Антиохия, Александрия, Анкира,[8] Константинопол, Атина, Петербург и Букурещ, за да занесат там светлина и надежда на мизерстващите. Голямо множество вярващи, като загадъчния монах Телемах, който сам се принесъл в жертва, за да спре нечовешките гладиаторски борби, като св. Козма Етолийски или св. Филотея Атинска, и над сто и седемдесет новомъченици виждали своя живот в Христос като задача да се свидетелства и да се защитава вярата в Христос, отдавайки в защита на тази вяра най-висшата жертва – собствения си живот.[9] Православната история и предание са пълни с илюстрации за мъже и жени, принесли свидетелство за своята вяра и живот в Христос по най-различни начини. Основа пък на техните възгледи винаги е бил Христос, животът им е бил христоцентричен.

Заключение: ереста и католичното православие

Въпреки това, историята на християнството показва, че отделни хора и групи от хора не просто отговаряли различно на учението на Христос, но и в своята прекомерна и погрешно насочена ревност изгубвали пътя, въвеждайки по този начин разделения в Църквата, ереси и отклонения. По-малко от пет века от началото на християнската ера, броят движения или групи, изповядвали верността си към Христос по неправославни начини, надхвърлял осемдесет: монтанистите – членове на апокалиптично движение с претенции за монопол над духовността, над пророчеството и религиозния ентусиазъм; маркионитите, които, подчертавайки любовта като абсолютен евангелски стандарт, при все това отхвърляли библейския закон; донатистите – ригористи от 4 век, които гледали на себе си като на единствените праведници и истински членове на Църквата. Имало ги още и новацианите, арианите, несторианите, монофизитите, евномианите, назаряните, самосатианите[10] и много-много други.[11] Към края на този период главното течение или католично-православното християнство излиза на повърхността очистено на събори и съвещания, след дебати и конфликти, човешки аргументи и божествено вдъхновение. А иначе появата на отцепнически групи, на еретици и сектанти е предсказано още от Самия Христос, Който се е молил за единството на Своята общност (Иоан 17:11).

Единството в католично-православното християнство обаче все още не означава униформеност. През цялата история на Православната църква наблюдаваме различни предпочитания и избори, множество форми на посвещаване и няколко различни типа на духовен живот. Евангелската ревност и харизматичният плам, дълбокият мистицизъм и светотайнственият живот, семплата Иисусова молитва и дълбоките молитви на светци като Василий или Симеон Нови Богослов, семплата духовна мъдрост на пустинниците и високо-интелектуалната мисъл на някои Отци и учители на Църквата, пиетисткият и моралистичният стил на съвременните движения – всички те имат своето място вътре в прегръдката на Православната църква. Нито едно движение няма някакъв монопол над духовността. Животът в Христос има много свои измерения, всяко от които, макар и да е различно от останалите, ги допълва.

В своята история, в своето учение, в своето богослужение и религиозна култура Православната църква прилича на красива мозайка, на цялостна икона, само че такава, която е направена от полихромна мозайка. И всяка част от нея – отделена или паднала от иконата – губи цялата си брилянтност и цялата си стойност. Само вътре в мозайката всяка нейна част възстановява и цялата своя стойност. Подобно на тази мозайка, всички движения, личности и дори всеки духовен опит достигат пълния си потенциал вътре в общността, която е Църквата. Под покрова на Църквата и харизматичните движения, и всяка отделна личност не само осъзнават своите харизми, но още дават и своя принос „в съзиждане на тялото Христово” (Еф. 4:12).

Превод: Борис Маринов



Constantelos, D. “The Synthesis in a Sacred Tension: Varying Encounters with God in the Christian Life” – In: Orthodox Synthesis: The Unity of Theological Thought, ed. by Joseph J. Allen, Crestwood, New York: “St. Vladimir’s Seminary Press” 1981, p. 115-126. Глави от Първа до Шеста виж тук, тук, тук, тук, тук и тук (бел. прев.).

[1] Green, M. Evangelism in the Early Church, Grand Rapids, Michigan: “Eerdmans” 1975, p. 141.
[2] Ibid., p. 142.
[3] Виж неговите Изповеди 1:1 - „Ти [Господи]… си ни създал за Тебе, и неспокойно е сърцето ни, докато не намери в Тебе покой”.Цит. по превода на Анна Николова: Свети Аврелий Августин, Изповеди, София „Народна култура” 1993, с. 9 (бел. прев.).
[4] За св. Евлогий и други светци, които изразявали вярата си в подобни действия, виж моята книга Byzantine Philanthropy and Social Welfare, New Brunswick, N. J.: “Rutgers Byzantine Series” 1968, p. 67-110.
[5] Ibid., p. 152-276.
[6] Срв. Деян. 10:38.
[7] Разисквам благотворителната дейност на някои отци на Църквата в късно-византийския свят в моята книга Byzantine Society and Philanthropy: From the Forth Crusade through the Fall (под печат).
[8] Столицата на съвременна Турция – Анкара (бел. прев.).
[9] Виж: Περαντώνης, ᾿Ι. Λεξικὸν τῶν Νεομαρτύρων, ᾿Αθῆναι 1972.
[10] Най-вероятно авторът има предвид последователи на Павел Самосатски (бел. прев.).
[11] Виж: Епифаний Кипърски, „Панарион” – в изданието: Epiphanius Ancoratus und Panarion, ed. K. Hall, 1-3, Leipzig 1915, 1922, 1933. Само св. Епифаний изброява шестдесет християнски ереси и секти.



Краткък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9dcrh 

Редакционни

Наши партньори

Християнство и култура

HK 190Прот. Павел Събев
Страдащият Бог

Александър Смочевски
Кратък коментар към предложението за приемане на Синодна наредба за избор на митрополити

Панайотис Трембелас
Участието на миряните при избор на епископи

Ренета Трифонова
Социално-нравствената проблематика в българската богословска традиция на 20 в.

Полезни връзки

 

Препоръчваме