Увод към Православната духовност
Тази книга не е нито научна история на православната духовност, нито подробен богословски трактат върху аскетичната и мистичната благодат, нито описание на психологията на православните мистици, а кратко и съвсем несложно въведение в първите принципи на духовността на Източната православна църква.
Тук духовният живот се разглежда в светлината на учението на Източната православна църква. Наименованието се отнася до онези сестри-църкви, чиято вяра се изразява в решенията на седемте вселенски събора и които поддържат общение с Патриарха на Константинопол и апостолските престоли на Антиохия, Александрия и Йерусалим. Като църква, Православната църква има своето точно определено учение по въпросите на аскетиката и мистиката и това учение е Предание (παράδοση), което върви от самото начало на християнството и до днес. Това Предание, а не лични теории – били те негови или на произволно избран духовен писател, колкото и велик да би бил той, се опитва да изложи тук авторът.
Къде обаче може да бъде открит автентичен и, ако можем да се изразим така, официален израз на това Предание? Съществуват четири основни източника. На първо място това е Словото Божие – така, както то е изложено в Св. Писание. На второ място идват решенията на съборите, които, поради своята догматическа важност, са нашите ориентири по пътеките на духовния живот. На трето място са богослужебните текстове и накрая – творенията на отците.
Ако авторитетът на отделни отци трябва да бъде поставен на преден план (както прави, например, Дом Едуард Бътлър[1] в книгата си Западният мистицизъм, където изтъква по-специално бл. Августин, св. Григорий Велики и св. Бернар), в съгласие с Преданието на Източната църква би било да предпочетем тримата епископи, които нашите богослужебни текстове наричат „равни на апостолите и вселенски учители“.[2] А те са: св. Йоан Златоуст, който не проповядва свое собствено богословие, а само онова богословие, което е достъпно на всеки в Църквата или, с други думи, самото богословие на Църквата, св. Василий Велики, чийто монашески правила са били сигурно духовно ръководство за милиони хора, и св. Григорий Назиански, добре наречен Богослов, по чийто адрес св. Руфин Аквилейски пише: „… да не се съгласяваме с вярата на Григорий, е сигурно доказателство за погрешна вяра“.[3] От такива учители и отци в Христа, а не от съвременни философи и писатели, пък били те и гении като Хомяков, Достоевски или Бердяев, и дори не от духовните старци от Атон или Оптина, чиито възгледи си остават частни мнения, ще научим достоверното за православния път към светостта.
Макар тези учители да са общи за Изтока и Запада, те имат по-голямо влияние върху Изтока. Не може да бъде твърде често повтаряно и все пак: няма пропаст между християнството на Изток и на Запад. Основните принципи на християнската духовност са едни и същи и на Изток, и на Запад. Много често сходни са и методите. Колкото пък до разликите, те нямат връзка с основните положения. Погледнато като цяло, има една християнска духовност, която тук и там показва известни колебания в акцентите.
На Изток може да бъде открито цялото учение на латинските отци, а на Запад – цялото учение на гръцките[4] отци. Рим дава на Палестина св. Йероним, а Изтокът дава на Запада преподобния Касиан и пази особена почит към римлянина на римляните – римския папа св. Григорий Велики (или Двоеслов). Св. Василий Велики би припознал св. Бенедикт Нурсийски като свой брат и наследник, а св. Макрина[5] би открила своя сестра в лицето на св. Схоластика.[6] Божият човек св. Алексий, „просякът от притвора на църквата“,[7] е последван от странстващия просяк св. Бенедикт Лабре.[8] Св. Николай би почувствал като твърде близка горящата благотворителност на св. Франциск от Асизи и на св. Викентий де Пол.[9] Св. Серафим Саровски би видял разцъфващата пустиня под стъпките на о. Шарл дьо Фуко,[10] а св. Тереза от Лизьо[11] би нарекъл радост моя.
По същия начин и Източната църква може да цени постигнатото от християните евангелисти. Да признае и почете всичко онова, което е толкова дълбоко християнско, а следователно и православно, при хора като (да споменем само някои от тях) Джордж Фокс,[12] Николай Цинцендорф,[13] Джон Уесли,[14] Уилям Буут[15] и Садху Сундар Сингх.[16]
В Англиканската църква Джон Мейсън Нил[17] беше дълбоко чувствителен към най-съкровеното източно благочестие, което изтълкува красиво в своите химнографски преводи. До голяма степен той като че ли притежаваше източна душа. Двама наскоро починали англикански свещеници, въпреки големите си различия, бяха представители на източния тип духовност: светият еремит о. Уилям от Гласхямптън[18] и служителят на Индия Чарлз Ф. Андрюс,[19] от когото се излъчваше спокойната светлина на Христос. От друга страна, един от най-великите аскети и мистици на Православната църква, св. Тихон Задонски, който е свързан с латинската схоластика и често цитира св. Августин, изглежда че е чел англиканина Джоузеф Хол, епископ на Норич,[20] и немския пиетист Йохан Арнд.[21] Автентичният и интензивен духовен живот е най-краткият и най-сигурен път към повторното обединение. Авторът се надява, че тази малка книга, която беше писана на три различни места – дома на Обществото на св. Евангелист Йоан в Коули,[22] дома на Обществото на Възкресението в Мърфийлд[23] и поселението на Обществото на приятелите[24] в Уудбрук (Сели Оук), и която е в дълг към Дом Грегъри Дикс[25] за многото полезни съвети – би била свидетелство за съкровищата, пазени съвместно от църквите, чиито пътища са били разделени. Предлага се на братството „Св. Албан и св. Сергий“, което познаваше православната духовност главно посредством нейните руски канали. Тук неговите членове биха открили перспективи, към които са по-малко навикнали. Православното предание е по-широко от всяка отделна страна или култура. Гръцката и близкоизточната традиция (палестинска, сирийска, египетска) са по-древни от руската, нещо, което специално ще бъде подчертано. Дългът обаче на православието и на целия християнски свят към руската святост и любов и към църквата на руските мъченици и изповедници трябва също да бъде изтъкнат.
Авторът желае да отбележи и благодарността си към Тиатирския архиеп. Герман, който любезно прочете тази книга в ръкопис и предложи някои подобрения.
Книгата е смирено предоставена на съда на молещата се Църква на Христос. Si quid male dixi, totum relinquo correctioni Ecclesiae.[26]
Превод: Борис Маринов
* A Monk of the Eastern Church [Lev (Gillet), Archim.] Orthodox Spirituality. An Outline of the Orthodox Ascetical and Mystical Tradition, Crestwood, NY: „St. Vladimir’s Seminary Press“ 21987, p. ix-xii (бел. прев.).
Редакционни
Нашите издания
Християнство и култура
Пергамски митр. Йоан (Зизиулас) Пергамски митр. Йоан (Зизиулас) Георги Каприев |
Полезни връзки
- Православная Энциклопедия
- Богослов.ру
- Издателство „Омофор“
- Monachos.net
- Библиотека Халкидон
- Киевская Русь
- Christian Classics Eternal Library
- Библиотека Якова Кротова
- Руслан Хазарзар – Сын Человеческий
- Православно богословско общество в Америка
- Философия.бг
- Култура.бг
- Православная беседа
- Богословские труды
- В. Живов. Святость. Краткий словарь агиографических терминов
- Patrologia Latina, Graeca & Orientalis
- Biographisch-Bibliographisches Kirchenlexikon
- Anemi. Digital Library of Modern Greek Studies
- Агнец Божий
- Славянска енциклопедия на светците
- Византийский временник
- Богословский вестник
- Orientalia Christiana Periodica
- Вестник РХД
- Институт за източно-християнски изследвания Митрополит Андрей (Шептицки)
- Списание за религиозни изследванияAxis Mundi
- Анотирана библиография Исихазм
- Архив на списанието Христианское Чтение
- Библиотека Orthodoxia
- Гръцки ръководства и наръчници по православно догматическо богословие
- Зографска електронна научно-изследователска библиотека
- Богоносци
- Road to Emmaus (A Journal of Orthodox Faith and Culture)
- Библиотека на Тверска епархия, Московска патриаршия
- Сайт, посветен на дяконското служение в Църквата
- Византия за начинаещи
- Уранополитизм (Небесное гражданство) – сайт, посветен на паметта на свещ. Даниил Сисоев
- The Wheel (списание за съвременно православно богословие)
- First Things (американско месечно надденоминационно религиозно списание)
- Церковный вестник (издаван от Московска патриаршия)
- Страницы: богословие, культура, образование (списание, издавано от руския Библейско-богословски институт Св. Андрей)
- Orthodox Reality (изследвания върху православните християнски общности в САЩ)
- Изихазм.ру – Света Гора Атон
- Предание.ру
- Православие и мир
- Руски образователен портал Слово, раздел Богословие
- Библиотека на религиознанието и руската религиозна философия. Издания от 18 – началото на 20 век
- Pages Orthodoxes La Transfiguration
- Orthodoxie. L'information orthodoxe sur Internet
- Христианская психология и антропология
- Альфа и Омега (електронен архив на списанието)
- Монастырский вестник. Синодальный отдел по монастырям и монашеству Русской Православной Церкви
- Православен мисионерско-апологетичен център „Ставрос”
- Православна библиотека „Золотой корабль”
- Вестник на Православния Свето-Тихоновски Хуманитарен университет (ПСТГУ) – архив
- Православна енциклопедия „Азбука на вярата” (на руски)
- Електронна еврейска енциклопедия (на руски)
- Австралийски институт за православни християнски изследвания
- Θεολογία (пълен електронен архив на списанието)
- Енисейский благовест
- Public Orthodoxy (многоезична страница за общодостъпен дебат, инициатива на Центъра за православни християнски изследвания на университета Фордъм)
- Orthodox Times
- Orthodoxy in Dialogue
- Християнство.бг
- Вера 21. О православии сегодня
- Сретенский сборник (периодично издание на Сретенската духовна семинария и академия)
Книжарници
- Електронна книжарница на семинарията „Св. Владимир“, Ню Йорк
- Александър прес
- Джон Хопкинс Юнивърсити прес
- Книжарница за християнска литература „Анжело Ронкали“
- Онлайн книжарница „Къща за птици“
- Български книжици
- Електронна книжарница „Православное“
- Издателство на Православния Свето-Тихоновски хуманитарен институт
- Издателство „Русский путь“
- Light & Life Publishing
- Holy Trinity Bookstore
- Интернет магазин „Благовест“
- Фондация „Наследство на Зографската св. обител“ – раздел „Книгоиздаване“
Био-библиография
- Прот. Алексей Петрович Князев
- Борис Петрович Вишеславцев
- Георги Петрович Федотов
- Митрофан Дмитриевич Муретов
- Павел Николаевич Евдокимов
- Антон Владимирович Карташов
- Прот. Томас Хопко
- Прот. Василий Василиевич Зенковски
- Веселин Кесич
- Прот. Стефан Станчев Цанков
- Прот. Николай Николаевич Афанасиев
- Прот. Георгиос Металинос
- Славчо Вълчанов Славов
- Свещ. Андрю Лаут
- Николай Никанорович Глубоковски
- Оливие-Морис Клеман
- Архимандрит Киприан (Керн)
- Архимандрит Лев (Жиле)
- Диоклийски митрополит Калистос (Уеър)
- Прот. Александър Дмитриевич Шмеман
- Захумско-Херцеговински епископ Атанасий (Йевтич)
- Прот. Георги (Джордж) Дион Драгас
- Прот. Йоан Сава Романидис
- Брюкселски и Белгийски архиепископ Василий (Кривошеин)
- Прот. Йоан Теофилович Майендорф
Препоръчваме
- Брюкселски и Белгийски архиеп. Василий (Кривошеин)
- Прот. Александър Шмеман, страница на руски
- Прот. Александър Шмеман, страница на английски
- Прот. Йоан Романидис
- Прот. Александър Мен
- Свмчца Мария (Скобцова)
- Сурожки митр. Антоний
- Архим. Софроний (Сахаров)
- Диоклийски митр. Калистос (Уеър)
- Протод. Андрей Кураев
- Архим. Кирил (Говорун)
- Олга Седакова
- Волоколамски митр. Иларион (Алфеев)
- Свещ. Андрю Лаут
- Свещ. Михаил Желтов
- Архим. Григорий (Папатомас)
- Прот. Джон Ериксън
- Венцислав Каравълчев
- Пожаревацки и Браничевски еп. Игнатий (Мидич)
- Архим. Йов (Геча)
- Алексей Осипов
- Иг. Пьотр (Мешчеринов)
- Прот. Сергий Булгаков
- Ярослав Пеликан
- Архим. Пласид (Дьосеи)
- Прот. Николай Ким
- Владислав Аркадиевич Бачинин
- Прот. Томас Хопко (лекции из фонда на Ancient Faith Radio)
- Пергамски митр. Йоан (Зизиулас) (лекции по догматическо богословие)
- Христос Янарас
- Прот. Павел Флоренски
- Петрос Василиадис
- Андрей Десницки
- Михаил Михайлович Дунаев
- Алексей Георгиевич Дунаев
- Свещ. Георгий Петрович Чистяков
- Сергей Чапнин
- Булгаковиана (сайт на изследователите и почитателите на творчеството на о. Сергий Булгаков)
- Електронна библиотека „Сурожки митр. Антоний”
- Архим. Йоан Пантелеймон (Манусакис)
- David Bentley Harticles (статии от Дейвид Бентли Харт)
- Оливие-Морис Клеман (страница на френски език)
- Лев Карсавин (страница на руски език)
- Антон Карташов (страница на руски език)
- Георгиос Мандзаридис (статии на гръцки език)
- Свещеномъченик Иларион (Троицки), архиеп. Верейски
- Лична страница на Сергей Худиев
- Лична страница на Ренета Трифонова
- Кафе със сестра Васа (Ларина)