Вечните въпроси
Вечните въпроси. Колко често ги забравяме. Колко отдавна тези въпроси са отишли някъде далеч на заден план. Бързане, надпреварване, шум, сподавяща живота суета, а те, вечните въпроси така или иначе остават. И ето че когато ни стане особено трудно, когато чувстваме, че се задъхваме – в този момент си заслужава да се замислим, че в течение на хиляди години хора от различни култури и цивилизации са поставяли пред себе си тези вечни въпроси. Във Вселената няма нищо случайно. И това, че ние си задаваме въпроса за смисъла на живота, за целта на живота, за неговото предназначение, свидетелства за една удивителна тайна, която е присъща само на човека, за един удивителен дар – дара на духовността. Ние сме част от природата. Дишаме чрез нея, храним се чрез нея, изцяло сме потопени в нея, потопени докрай! Само за един миг откъснат от природата, човекът умира.
В нас обаче има велика тайна, която в мирозданието, която в природата я няма. Нея ние обозначаваме с думите „дух“, „духовност“. Това свойство на човека го подбужда да търси не само благата на живота, но и да се замисля над предназначението на живота, да търси в него смислова дълбочина.
Това свойство може да бъде насочвано и към добро, и към зло. Човекът е свободен да избира по какъв път да поеме. Спомням си, още в годините на застоя Евтушенко беше написал: „Бързането е проклятието на този век“. Прости, доволно мъдри и универсални думи. Ние живеем на периферията на своето същество. С нещо преходно, повърхностно, дребно. Живеем живот, който не е достоен за нас.
Навремето Сократ е обърнал вниманието на хората върху думите, изписани върху фронтона на старинния храм: „Познай себе си“. И ето че днес, на границата на двадесет и първото столетие, когато ние преживяхме чудовищни и кървави войни, стълкновения и бури, когато се намираме почти на границата на световна катастрофа, нима не е време да се замислим върху това? Не е ли време отново да признаем важността на тези вечни думи, които са ни посочени от Сократ?
Кой си ти, човече? Поради каква причина съществуваш на земята? Заслужава си да се замислим над това.
Да проведем един прост експеримент: нека всеки от нас макар веднъж в седмицата, макар за няколко минути да поостава сам със своите мисли, със своя живот, с Вечността. Вечността се отразява в нас. Както слънцето се отразява в капчиците мъгла, образувайки дъгата, така и Вечността се отобразява във всяка човешка душа. Това е и нашата дълбочина; това е, което може да открие на човека не просто смисъла на неговия живот, но и да му помогне да намери своя дълг, да му помогне да намери главното – своето щастие!
Някога хората многократно са си задавали въпроса: какво е това щастието? Само че нито притежаването на материални блага, нито комфортът, нито спокойният живот, не могат да удовлетворят човека. Спомнете си за Фауст. От демона, който му обещаваше да го насити с всички радости на живота, Фауст беше получил всичко, но не беше в състояние да изрече съдбоносните думи: „О, миг, поспри“. Защо? Затова защото, благодарение на факта, че в самия него е налице духовност, човекът никога в края на краищата не може да се задоволи само с временното, само с преходното, само с ефимерното.
Всички ние добре знаем, че тялото на човека е здраво тогава, когато се намира в нормална, в естествена хармония с природата – когато белите дробове дишат чист въздух, когато се храним нормално, когато сме се наспали. Това е нашата връзка със света, с природата, с онова, което ни обкръжава. Ако това го няма, настъпва глад. Защо обаче не се замисляме над това как гладува нашата душа?! С какво я храним? Та нали тя изпитва нужда от храна не по-малко от тялото. И днес за човека е изключително важна задачата да намери тази истинска висша храна, този вечен хляб, с който се нахрани нашето сърце. Хората, които мислят, че могат отначало да решат материалните проблеми, а след това духовните, на практика разсичат човека на две половини. Всичко в нас е взаимно свързано. Този човек, в когото е налице вътрешна хармония, той и работи, и се отнася към обкръжаващите го по различен начин. Това се отразява върху цялото му съществуване.
И така, нищо в нашия живот не следва да бъде изолирано. Допирайки се до вечните въпроси, пристъпвайки към тях без повърхностно презрение, без да ги отбягваме, без да смятаме, че това е работа на празните умове, на „философите“ – както иронично говорят някои, – длъжни сме да признаем, че това е хляб, че това е храна за душата, която на нас не ни достига. Духовността е тази сфера, където се раждат вярата, любовта, постигането на красотата. Най-древните духовни традиции, върху които с хилядолетия стои и израства човешката култура, отдавна вече ни предлагат множество пътища. За нас, християните, този път е евангелският. Това е универсалният път, който включва в себе си множество цветове – така, както и белият цвят включва дъгата. Струва ми се, че в наше време, когато хората се оказаха буквално на края на пропастта и започнаха да разбират, че пътят не води там, където трябва, те се обърнаха и видяха, че човечеството пази съкровища, които сме пренебрегвали. Кой от нас не желае да бъде щастлив? Всеки иска. Древният мъдрец обаче е казал, че главното щастие все пак зависи не от това, което е вън от нас, а от онова, което е вътре в нас. Та нали толкова дълго време се опитвахме да изменим и да подобрим това, което е вън от нас. И, честно казано, не успяхме особено в това. И затова днес, струва ми се, е време да се обърнем към сърцевината на човека, към онова, което ни въздига над света на природата; към онова, което може да ни възвиси; към онова, което е центърът в собствен смисъл на автентично човешката култура, на автентично човешката духовност и което се въздига над света на природата – към Вечността.
6 ноември 1989 г.
Превод: Борис Маринов
* Мень, А. „Вечные вопросы“ – В: Мень, А. Тайна жизнь и смерти. Лекции, проповеди, беседы, М.: „Фонд имени Александра Меня“ 2003 и онлайн – тук; запис на изказване на автора по „Първа програма“ на Централната телевизия на СССР (ЦТВ) от посочената дата, за което изказване о. Александър е разполагал с общо десет минути, през които е бил задължен да не произнася думата „Бог“ (бел. прев.).
Редакционни
Нашите издания
Християнство и култура
Александър Смочевски Прот. Добромир Димитров Марио Коев |
Полезни връзки
- Православная Энциклопедия
- Богослов.ру
- Издателство „Омофор“
- Monachos.net
- Библиотека Халкидон
- Киевская Русь
- Christian Classics Eternal Library
- Библиотека Якова Кротова
- Руслан Хазарзар – Сын Человеческий
- Православно богословско общество в Америка
- Философия.бг
- Култура.бг
- Православная беседа
- Богословские труды
- В. Живов. Святость. Краткий словарь агиографических терминов
- Patrologia Latina, Graeca & Orientalis
- Biographisch-Bibliographisches Kirchenlexikon
- Anemi. Digital Library of Modern Greek Studies
- Агнец Божий
- Славянска енциклопедия на светците
- Византийский временник
- Богословский вестник
- Orientalia Christiana Periodica
- Вестник РХД
- Институт за източно-християнски изследвания Митрополит Андрей (Шептицки)
- Списание за религиозни изследванияAxis Mundi
- Анотирана библиография Исихазм
- Архив на списанието Христианское Чтение
- Библиотека Orthodoxia
- Гръцки ръководства и наръчници по православно догматическо богословие
- Зографска електронна научно-изследователска библиотека
- Богоносци
- Road to Emmaus (A Journal of Orthodox Faith and Culture)
- Библиотека на Тверска епархия, Московска патриаршия
- Сайт, посветен на дяконското служение в Църквата
- Византия за начинаещи
- Уранополитизм (Небесное гражданство) – сайт, посветен на паметта на свещ. Даниил Сисоев
- The Wheel (списание за съвременно православно богословие)
- First Things (американско месечно надденоминационно религиозно списание)
- Церковный вестник (издаван от Московска патриаршия)
- Страницы: богословие, культура, образование (списание, издавано от руския Библейско-богословски институт Св. Андрей)
- Orthodox Reality (изследвания върху православните християнски общности в САЩ)
- Изихазм.ру – Света Гора Атон
- Предание.ру
- Православие и мир
- Руски образователен портал Слово, раздел Богословие
- Библиотека на религиознанието и руската религиозна философия. Издания от 18 – началото на 20 век
- Pages Orthodoxes La Transfiguration
- Orthodoxie. L'information orthodoxe sur Internet
- Христианская психология и антропология
- Альфа и Омега (електронен архив на списанието)
- Монастырский вестник. Синодальный отдел по монастырям и монашеству Русской Православной Церкви
- Православен мисионерско-апологетичен център „Ставрос”
- Православна библиотека „Золотой корабль”
- Вестник на Православния Свето-Тихоновски Хуманитарен университет (ПСТГУ) – архив
- Православна енциклопедия „Азбука на вярата” (на руски)
- Електронна еврейска енциклопедия (на руски)
- Австралийски институт за православни християнски изследвания
- Θεολογία (пълен електронен архив на списанието)
- Енисейский благовест
- Public Orthodoxy (многоезична страница за общодостъпен дебат, инициатива на Центъра за православни християнски изследвания на университета Фордъм)
- Orthodox Times
- Orthodoxy in Dialogue
- Християнство.бг
- Вера 21. О православии сегодня
- Сретенский сборник (периодично издание на Сретенската духовна семинария и академия)
Книжарници
- Електронна книжарница на семинарията „Св. Владимир“, Ню Йорк
- Александър прес
- Джон Хопкинс Юнивърсити прес
- Книжарница за християнска литература „Анжело Ронкали“
- Онлайн книжарница „Къща за птици“
- Български книжици
- Електронна книжарница „Православное“
- Издателство на Православния Свето-Тихоновски хуманитарен институт
- Издателство „Русский путь“
- Light & Life Publishing
- Holy Trinity Bookstore
- Интернет магазин „Благовест“
- Фондация „Наследство на Зографската св. обител“ – раздел „Книгоиздаване“
Био-библиография
- Прот. Алексей Петрович Князев
- Борис Петрович Вишеславцев
- Георги Петрович Федотов
- Митрофан Дмитриевич Муретов
- Павел Николаевич Евдокимов
- Антон Владимирович Карташов
- Прот. Томас Хопко
- Прот. Василий Василиевич Зенковски
- Веселин Кесич
- Прот. Стефан Станчев Цанков
- Прот. Николай Николаевич Афанасиев
- Прот. Георгиос Металинос
- Славчо Вълчанов Славов
- Свещ. Андрю Лаут
- Николай Никанорович Глубоковски
- Оливие-Морис Клеман
- Архимандрит Киприан (Керн)
- Архимандрит Лев (Жиле)
- Диоклийски митрополит Калистос (Уеър)
- Прот. Александър Дмитриевич Шмеман
- Захумско-Херцеговински епископ Атанасий (Йевтич)
- Прот. Георги (Джордж) Дион Драгас
- Прот. Йоан Сава Романидис
- Брюкселски и Белгийски архиепископ Василий (Кривошеин)
- Прот. Йоан Теофилович Майендорф
Препоръчваме
- Брюкселски и Белгийски архиеп. Василий (Кривошеин)
- Прот. Александър Шмеман, страница на руски
- Прот. Александър Шмеман, страница на английски
- Прот. Йоан Романидис
- Прот. Александър Мен
- Свмчца Мария (Скобцова)
- Сурожки митр. Антоний
- Архим. Софроний (Сахаров)
- Диоклийски митр. Калистос (Уеър)
- Протод. Андрей Кураев
- Архим. Кирил (Говорун)
- Олга Седакова
- Волоколамски митр. Иларион (Алфеев)
- Свещ. Андрю Лаут
- Свещ. Михаил Желтов
- Архим. Григорий (Папатомас)
- Прот. Джон Ериксън
- Венцислав Каравълчев
- Пожаревацки и Браничевски еп. Игнатий (Мидич)
- Архим. Йов (Геча)
- Алексей Осипов
- Иг. Пьотр (Мешчеринов)
- Прот. Сергий Булгаков
- Ярослав Пеликан
- Архим. Пласид (Дьосеи)
- Прот. Николай Ким
- Владислав Аркадиевич Бачинин
- Прот. Томас Хопко (лекции из фонда на Ancient Faith Radio)
- Пергамски митр. Йоан (Зизиулас) (лекции по догматическо богословие)
- Христос Янарас
- Прот. Павел Флоренски
- Петрос Василиадис
- Андрей Десницки
- Михаил Михайлович Дунаев
- Алексей Георгиевич Дунаев
- Свещ. Георгий Петрович Чистяков
- Сергей Чапнин
- Булгаковиана (сайт на изследователите и почитателите на творчеството на о. Сергий Булгаков)
- Електронна библиотека „Сурожки митр. Антоний”
- Архим. Йоан Пантелеймон (Манусакис)
- David Bentley Harticles (статии от Дейвид Бентли Харт)
- Оливие-Морис Клеман (страница на френски език)
- Лев Карсавин (страница на руски език)
- Антон Карташов (страница на руски език)
- Георгиос Мандзаридис (статии на гръцки език)
- Свещеномъченик Иларион (Троицки), архиеп. Верейски
- Лична страница на Сергей Худиев
- Лична страница на Ренета Трифонова
- Кафе със сестра Васа (Ларина)