Фундаментализмът: богословие в служба на психозата
Академичната литература, свързана с религиозния фундаментализъм и психозата е обширна. От собствения си опит като клиничен психиатър и свещеник, аз вярвам, че в Православната църква ние забелязваме тази болест едновременно и на индивидуално, и на колективно равнище. За щастие, разрешението на тази духовна болест лежи в самото провъзгласяване на Въплъщението.
Парадоксално, но независимо от това, че религиозният фундаментализъм се явява фанатичен опонент на дисциплината на психологията, в действителност той е форма на психологизъм. Той оценява чрез обичая, а не чрез истината. Защото фундаментализмът, това е „фамилна идентичност“ в риск. Уплашен поради сложността на съвременния свят (разгърнал се вече до постмодерния хаос), той прибягва до опростенчески решения, тъй като не е в състояние да търпи съмнението, недоумението, съвместното съществуване. С други думи казано, фундаментализмът „замразява“ определени, собствени или външни, елементи на традицията, за които вярва, че съдържат истината за Бога. Правейки това, фундаментализмът спира историята, без да съзнава, че постъпвайки така, той извършва тъкмо този грях, с който претендира, че се бори.
Религиозният фундаментализъм се ражда като противодействие на секуларизма, а следователно секуларизмът и фундаментализмът са огледални явления, които не могат да бъдат отделени едно от друго. Първото не устоява пред очарованието на секуларното, докато второто панически и ненавистно се бори с него. По два противоположни начина и двете тези явления са издигнали секуларното до положение на обсесия, а следователно и нито едно от тях не е свободно. Те си приличат едно на друго и затова са съперници.
Психологически, фундаменталисткото насилие (било то физическо, емоционално или духовно) свидетелства за несигурност. Фундаменталистът е несигурен в своята вяра и понякога раздвоен в желанията си. Свободата и радостта, наблюдавани при другите, могат да ускорят тревогата му, довеждайки го до завистта, а след това и до ненавистта. С две думи, фундаменталистът бива движен повече от страх, отколкото от любов. Неговата агресия представлява критичен въпрос на оцеляване, а не манифестация на храброст.[1] А следователно най-благородните елементи от неговата вяра не са били интернализирани по адекватен начин.
Така дълбоката, груба психическа агресивност търси легитимация, претендирайки че защитава „традицията“ – една защита, която произтича не от убеждение, а от страх. И това е страх, който може да се разгърне до истинска параноя, а именно – до болезнена подозрителност към несъществуващи врагове. Разбираме, че мотивацията за защита на традицията е много по-секуларна, отколкото фундаменталистът може да си представи.
Фундаментализмът не е способен да интерпретира свещените текстове, защото той подхожда към тях като към вкаменелости, отделяйки ги от онзи контекст, който им е дал живот. На неговия действителен дискурс не му достига капацитет за метафората, която от гледна точна на интерпретацията представлява средство от първа необходимост. От психоаналитична перспектива фундаментализмът (като колективна диагноза, а не като индивидуална) функционира в Църквата като психоза. Изпитваният от него недостиг на функцията на метафората прави неговия дискурс действителен тъкмо в психозата.[2] Сред най-важните аспекти на метафората са преводът и контекстуалното богословие, и затова фундаментализмът се бори едновременно и против превода на богослужебните текстове на обикновен език, и против интерпретирането на богословската традиция в контекст.
Другият начин, по който фундаментализмът конвергира с психозата е параноята, а именно – страха, който отменя всеки диалог и всяко приемане. Обикновено този страх е или несъразмерен на заплахата, или въображаем – пред лицето на една несъществуваща заплаха. В действителност вътрешната агресивност е това, което бива обективирано като християнска дегизировка, когато грубите разрушителни сили на психиката мотивират сражаването против онова, което бива възприемано като враг.[3] Следователно, заплахата бива възприемана като идваща отвън, докато всъщност тя е една обективирана агресия.
Религиозният фундаментализъм е едновременно и симптом, и само-лечение – като превръща Църквата в психоза, той организира мисловните ѝ структури по такъв начин, че да намали психотичното безпокойство. По този начин той функционира едновременно и като еклисиологична болест, и като защитен механизъм против тази болест, с целта да бъде избегнато превръщането ѝ в нечия собствена диагноза. С други думи, тук става едно преместване от индивидуалното в посока на груповото: за да може да не изпада в психоза, фундаменталистът разболява Църквата!
И последно, но не на последно място: до каква степен е подхранван православният фундаментализъм от ширещия се консерватизъм и от вековния институционализъм на нашата църква? Благоприятства ли еклисиалният климат доброкачествените форми на страха от света да мутират в посока на злокачествеността на фундаментализма? Казано с други думи, нима ендемичните характеристики на Православната църква насърчават крайностите, вместо да ги възпират? Изброил няколко проблематични манталитета и нагласи към нашия еклисиален живот (сепаратизма, изолационизма, елино-центризма, неприязънта към Запада, авторитаризма, легализма, подозрителността), проф. Василис Сароглу се запитва дали пък не съществува и някаква пъпна връв, която да играе ролята на свръзка между фундаментализма и мейнстрийма на православния живот: „Странник или сродник е фундаментализмът по отношение на православното богословие?“.[4]
Ако нашата църква действително желае да намали и да обезоръжи православния фундаментализъм, тя ще трябва да образова своето паство относно пътищата, по които исторически Църквата се е откривала към света. Само тогава ние ще можем да унищожим психологическата и идеологическата матрица. Знаем, че нещата не се променят бързо, но една ясна стратегия, която е отворена към промени, по-гъвкава, с визия – по-широка от тази на национализма, със сигурност ще даде плодове. Подобен еволюционен възход означава, че нашият еклисиален живот (богослужение, проповеди, огласяване, духовно ръководство и църковна администрация) ще престане да индуцира защитни механизми и, на тяхно място, ще прегърне самата сърцевина на Въплъщението.[5]
Превод: Борис Маринов
* Thermos, V. Fundamentalism: „Theology in the Service of Psychosis“ – In: Public Orthodoxy.
Разширена версия на този очерк първоначално е била представена пред Международната конференция, посветена на темата „Православието и фундаментализмът“, организирана от Института за изследване на културата и християнството при Волоската академия за богословски изследвания с финансовата подкрепа на „Центъра за православни християнски изследвания“ към Фордъмския университет – 10-12 май 2018 г., Белград, Сърбия (бел. прев.).
Редакционни
Нашите издания
Християнство и култура
Св. Софроний (Сахаров) Прот. Думитру Стънилоае Андрей Десницки Прот. Павел Събев |
Полезни връзки
- Православная Энциклопедия
- Богослов.ру
- Издателство „Омофор“
- Monachos.net
- Библиотека Халкидон
- Киевская Русь
- Christian Classics Eternal Library
- Библиотека Якова Кротова
- Руслан Хазарзар – Сын Человеческий
- Православно богословско общество в Америка
- Философия.бг
- Култура.бг
- Православная беседа
- Богословские труды
- В. Живов. Святость. Краткий словарь агиографических терминов
- Patrologia Latina, Graeca & Orientalis
- Biographisch-Bibliographisches Kirchenlexikon
- Anemi. Digital Library of Modern Greek Studies
- Агнец Божий
- Славянска енциклопедия на светците
- Византийский временник
- Богословский вестник
- Orientalia Christiana Periodica
- Вестник РХД
- Институт за източно-християнски изследвания Митрополит Андрей (Шептицки)
- Списание за религиозни изследванияAxis Mundi
- Анотирана библиография Исихазм
- Архив на списанието Христианское Чтение
- Библиотека Orthodoxia
- Гръцки ръководства и наръчници по православно догматическо богословие
- Зографска електронна научно-изследователска библиотека
- Богоносци
- Road to Emmaus (A Journal of Orthodox Faith and Culture)
- Библиотека на Тверска епархия, Московска патриаршия
- Сайт, посветен на дяконското служение в Църквата
- Византия за начинаещи
- Уранополитизм (Небесное гражданство) – сайт, посветен на паметта на свещ. Даниил Сисоев
- The Wheel (списание за съвременно православно богословие)
- First Things (американско месечно надденоминационно религиозно списание)
- Церковный вестник (издаван от Московска патриаршия)
- Страницы: богословие, культура, образование (списание, издавано от руския Библейско-богословски институт Св. Андрей)
- Orthodox Reality (изследвания върху православните християнски общности в САЩ)
- Изихазм.ру – Света Гора Атон
- Предание.ру
- Православие и мир
- Руски образователен портал Слово, раздел Богословие
- Библиотека на религиознанието и руската религиозна философия. Издания от 18 – началото на 20 век
- Pages Orthodoxes La Transfiguration
- Orthodoxie. L'information orthodoxe sur Internet
- Христианская психология и антропология
- Альфа и Омега (електронен архив на списанието)
- Монастырский вестник. Синодальный отдел по монастырям и монашеству Русской Православной Церкви
- Православен мисионерско-апологетичен център „Ставрос”
- Православна библиотека „Золотой корабль”
- Вестник на Православния Свето-Тихоновски Хуманитарен университет (ПСТГУ) – архив
- Православна енциклопедия „Азбука на вярата” (на руски)
- Електронна еврейска енциклопедия (на руски)
- Австралийски институт за православни християнски изследвания
- Θεολογία (пълен електронен архив на списанието)
- Енисейский благовест
- Public Orthodoxy (многоезична страница за общодостъпен дебат, инициатива на Центъра за православни християнски изследвания на университета Фордъм)
- Orthodox Times
- Orthodoxy in Dialogue
- Християнство.бг
- Вера 21. О православии сегодня
- Сретенский сборник (периодично издание на Сретенската духовна семинария и академия)
Книжарници
- Електронна книжарница на семинарията „Св. Владимир“, Ню Йорк
- Александър прес
- Джон Хопкинс Юнивърсити прес
- Книжарница за християнска литература „Анжело Ронкали“
- Онлайн книжарница „Къща за птици“
- Български книжици
- Електронна книжарница „Православное“
- Издателство на Православния Свето-Тихоновски хуманитарен институт
- Издателство „Русский путь“
- Light & Life Publishing
- Holy Trinity Bookstore
- Интернет магазин „Благовест“
- Фондация „Наследство на Зографската св. обител“ – раздел „Книгоиздаване“
Био-библиография
- Прот. Алексей Петрович Князев
- Борис Петрович Вишеславцев
- Георги Петрович Федотов
- Митрофан Дмитриевич Муретов
- Павел Николаевич Евдокимов
- Антон Владимирович Карташов
- Прот. Томас Хопко
- Прот. Василий Василиевич Зенковски
- Веселин Кесич
- Прот. Стефан Станчев Цанков
- Прот. Николай Николаевич Афанасиев
- Прот. Георгиос Металинос
- Славчо Вълчанов Славов
- Свещ. Андрю Лаут
- Николай Никанорович Глубоковски
- Оливие-Морис Клеман
- Архимандрит Киприан (Керн)
- Архимандрит Лев (Жиле)
- Диоклийски митрополит Калистос (Уеър)
- Прот. Александър Дмитриевич Шмеман
- Захумско-Херцеговински епископ Атанасий (Йевтич)
- Прот. Георги (Джордж) Дион Драгас
- Прот. Йоан Сава Романидис
- Брюкселски и Белгийски архиепископ Василий (Кривошеин)
- Прот. Йоан Теофилович Майендорф
Препоръчваме
- Брюкселски и Белгийски архиеп. Василий (Кривошеин)
- Прот. Александър Шмеман, страница на руски
- Прот. Александър Шмеман, страница на английски
- Прот. Йоан Романидис
- Прот. Александър Мен
- Свмчца Мария (Скобцова)
- Сурожки митр. Антоний
- Архим. Софроний (Сахаров)
- Диоклийски митр. Калистос (Уеър)
- Протод. Андрей Кураев
- Архим. Кирил (Говорун)
- Олга Седакова
- Волоколамски митр. Иларион (Алфеев)
- Свещ. Андрю Лаут
- Свещ. Михаил Желтов
- Архим. Григорий (Папатомас)
- Прот. Джон Ериксън
- Венцислав Каравълчев
- Пожаревацки и Браничевски еп. Игнатий (Мидич)
- Архим. Йов (Геча)
- Алексей Осипов
- Иг. Пьотр (Мешчеринов)
- Прот. Сергий Булгаков
- Ярослав Пеликан
- Архим. Пласид (Дьосеи)
- Прот. Николай Ким
- Владислав Аркадиевич Бачинин
- Прот. Томас Хопко (лекции из фонда на Ancient Faith Radio)
- Пергамски митр. Йоан (Зизиулас) (лекции по догматическо богословие)
- Христос Янарас
- Прот. Павел Флоренски
- Петрос Василиадис
- Андрей Десницки
- Михаил Михайлович Дунаев
- Алексей Георгиевич Дунаев
- Свещ. Георгий Петрович Чистяков
- Сергей Чапнин
- Булгаковиана (сайт на изследователите и почитателите на творчеството на о. Сергий Булгаков)
- Електронна библиотека „Сурожки митр. Антоний”
- Архим. Йоан Пантелеймон (Манусакис)
- David Bentley Harticles (статии от Дейвид Бентли Харт)
- Оливие-Морис Клеман (страница на френски език)
- Лев Карсавин (страница на руски език)
- Антон Карташов (страница на руски език)
- Георгиос Мандзаридис (статии на гръцки език)
- Свещеномъченик Иларион (Троицки), архиеп. Верейски
- Лична страница на Сергей Худиев
- Лична страница на Ренета Трифонова
- Кафе със сестра Васа (Ларина)
- Лична страница на Владимир Бибихин