Памет и забрава
Забравата на човека за това, че в него има душа, се открива в забравата от него не на това, което трябва да бъде забравено, и от паметта не за онова, което трябва да се помни. В живота има неща, за които трябва да се помни винаги, а има и неща, които бързо трябва да бъдат забравени. Ако изменим известното изречение, бихме могли да се обърнем към всекиго с думите: „Кажи ми какво забравяш и какво помниш, и ще ти кажа кой си”.
Нека започнем, братя и мои слушатели, да запитваме себе си какво ние помним и какво забравяме. И с това да отворим вратата на самопознанието. Помним ли ние Бога, или поне помним ли за Бога, Който ни дава живота? Не забравяме ли ние единствения Източник на нашия живот? Ако душата ти, човече, не забравя Бога, то колко дълбока и колко чиста е тази нейна памет? Помним ли ние, че Господ е вън от пространството и от времето, че Той е с нас навсякъде и винаги? Ние, хората, не винаги сме с Него (не сме с Него, например, когато грешим) или Го отричаме с живота си. Господ обаче е милостив, дълготърпелив е и винаги е с нас – навсякъде – и вижда всички наши помисли, замисли, желания и надежди.
Помним ли ние, братя, че Бог е Стопанинът на нашия и личен, и всеобщ живот; че Той е най-великата Светиня, Чистота, Любов и Правда? Удържа ли паметта ни Божиите скъпоценни закони, завети, указания и напомняния, които Бог дава на душите за тяхно спасение? Остава ли в паметта ни учението за евангелската любов и удивителното в нея доверие към нас? Помним ли, че в Христос Бог ни нарича Свои деца, братя и приятели, независимо от това, че с живота си често водим борба против Божиите светини? Не, Той не ни нарича Свои врагове – не нарича така дори тези, които вървят против Него.
Помним ли ние какво е сторил за нас, за цялото човечество Христос? Как Словото на Живота се е въчовечило и ни е научило на съвършеното добро, на висшата правда – как То е създало за нас нов свят на вътрешно светлия, самоотвержен човек, на приятеля Божи и Божия син? Помним ли ние и онова ужасно дело, че нашата земя не е защитила Твореца, а мнозина са Го оскърбявали и са Го разпнали? Помним ли как не се е намерило място за нашия Спасител на земята, каквото и до днес не Му дават – помним ли как Той е станал Странник още от първата Своя земна минута във Витлеем и чак до последната, в Йерусалим? Помним ли ние, че тази вражда към Христос продължава в света? Като „мълния, проблясваща от изток и до запада” обаче, тайнствено и неопровержимо Той възкръсна и излезе от Своя гроб, и се яви на учениците – на дванадесетте, на седемдесетте и на петстотинте. И те Го познаха, а след това напусна земята, възнесе се на небето, скри се в невидимото, за да стане още по-близък за всеки човек, за всяка човешка врата. Ето, стоя на вратата и хлопам.
Помним ли ние, че „Господ е близо” и приема нашата молитва? Помним ли своите грехове, слабости, безумства и несъвършенства? Пазим ли в паметта си истината за това, че нашият много кратък земен живот отстои само на косъм от великия и незрим духовен свят – от вечността, където всички ние отиваме? Че във всяка една минута от живота тази тънка граница може да се разруши, и душата ни да бъде въведена в духовния безсмъртен свят на Съда на Господнята правда? Че към този Съд, към тази Правда върви целият ни живот и ние трябва да се готвим за тази среща? Помним ли ние за това, особено тогава, когато тъмният облак на злото и лъжата, приближавайки се към душата ни, ѝ нашепва лукавите си, лъстиви, змийски слова, всявайки в нас неверие в небесния живот, и душата ни започва да се колебае, да се прелъстява и да скланя към злото? Помним ли, след като сме извършили греха, че Господ е безкрайно милостив и че ни открива пътя към нашето възстановяване, към покаянието и благодарността към Бога за опрощението? Помним ли в минутата на тъгата и унинието, че Господ е близо до нас и че Той е дълготърпелив? Помним ли в минутата на злото и на изкушението, че Господ е праведен? Живеейки сред хората, помним ли ние, че нашият Спасител е Спасител и на другите хора? И че нашият Небесен Отец е Отец и на всички хора? Помним ли ние, че човекът бива и оправдаван, и осъждан само „от своите дела”? И че „без вяра (без доверие към Божията Светлина) не е възможно да се угоди на Бога”, както ни казва Писанието?
Паметта ни пази мъдростта, чистотата и истината! Блажен е човекът, който помни за съкровищата на божествената любов и ги удържа със своето слабо съзнание на вярата. Нека всяка душа, братя и сестри, да живее чрез любовта! Това е и Самият вечен Живот.
За много неща попитах и вас, и самия себе си, изпитвайки какво е онова, което вие помните и което вие забравяте в живота… И за още много и големи неща бих могъл да продължа с въпросите си. Бих искал обаче да разпитам и нашата човешка забрава. Както и паметта, забравата също може да бъде светла и тъмна. Нека запитаме и нея, забравата: погълнала ли си ти, изтребила ли си ти всички онези обиди, които са ни нанесени в света; потопила ли си ти в Бога всичките горести на света, цялата болка и всичките страхове на живота? Погълнала ли си житейската ми суета, всичките ми нищожни обиди, житейски вълнения и празни слова, всички суетни спорове?… Само на поле, очистено от плевели, израства животът и в чистия свят на човека расте вечната радост.
Забрава! Бъди светла и отнеси, подобно на вода от чист извор, земния прах, потопи го в себе си, без да изгубваш чистотата си. Наистина, човек може да нарича себе си само този, който помни нужното и мъдрото, и забравя нищожното. Който забравя суетата и помни великата правда.
Избави ни, Господи, от суетните помисли и лукавите възпоменания. Отровите се таят в тъмните гънки на човешката памет и сред нечистите човешки възпоменания демоните свиват мерзките си гнезда, и там се раждат змиите, които хапят хората. Много в живота трябва да бъде забравяно и за много в живота трябва да се помни. Неегоистичната любов открива светинята на човека и светлата памет ни въвежда в Светлината.
Превод: Борис Маринов
* Иоанн (Шаховской), архиеп. „Память и забвение” – В: Азбука.ру; текстът представлява беседа от цикъла радиопредавания, водени от автора по Радио „Гласът на Америка” за СССР, след което е отпечатан, заедно с други беседи, в известния сборник на архиеп. Йоан Апокалипсисът на малкия грях (бел. прев.).
Редакционни
Нашите издания
Християнство и култура
Полезни връзки
- Православная Энциклопедия
- Богослов.ру
- Издателство „Омофор“
- Monachos.net
- Библиотека Халкидон
- Киевская Русь
- Christian Classics Eternal Library
- Библиотека Якова Кротова
- Руслан Хазарзар – Сын Человеческий
- Православно богословско общество в Америка
- Философия.бг
- Култура.бг
- Православная беседа
- Богословские труды
- В. Живов. Святость. Краткий словарь агиографических терминов
- Patrologia Latina, Graeca & Orientalis
- Biographisch-Bibliographisches Kirchenlexikon
- Anemi. Digital Library of Modern Greek Studies
- Агнец Божий
- Славянска енциклопедия на светците
- Византийский временник
- Богословский вестник
- Orientalia Christiana Periodica
- Вестник РХД
- Институт за източно-християнски изследвания Митрополит Андрей (Шептицки)
- Списание за религиозни изследванияAxis Mundi
- Анотирана библиография Исихазм
- Архив на списанието Христианское Чтение
- Библиотека Orthodoxia
- Гръцки ръководства и наръчници по православно догматическо богословие
- Зографска електронна научно-изследователска библиотека
- Богоносци
- Road to Emmaus (A Journal of Orthodox Faith and Culture)
- Библиотека на Тверска епархия, Московска патриаршия
- Сайт, посветен на дяконското служение в Църквата
- Византия за начинаещи
- Уранополитизм (Небесное гражданство) – сайт, посветен на паметта на свещ. Даниил Сисоев
- The Wheel (списание за съвременно православно богословие)
- First Things (американско месечно надденоминационно религиозно списание)
- Церковный вестник (издаван от Московска патриаршия)
- Страницы: богословие, культура, образование (списание, издавано от руския Библейско-богословски институт Св. Андрей)
- Orthodox Reality (изследвания върху православните християнски общности в САЩ)
- Изихазм.ру – Света Гора Атон
- Предание.ру
- Православие и мир
- Руски образователен портал Слово, раздел Богословие
- Библиотека на религиознанието и руската религиозна философия. Издания от 18 – началото на 20 век
- Pages Orthodoxes La Transfiguration
- Orthodoxie. L'information orthodoxe sur Internet
- Христианская психология и антропология
- Альфа и Омега (електронен архив на списанието)
- Монастырский вестник. Синодальный отдел по монастырям и монашеству Русской Православной Церкви
- Православен мисионерско-апологетичен център „Ставрос”
- Православна библиотека „Золотой корабль”
- Вестник на Православния Свето-Тихоновски Хуманитарен университет (ПСТГУ) – архив
- Православна енциклопедия „Азбука на вярата” (на руски)
- Електронна еврейска енциклопедия (на руски)
- Австралийски институт за православни християнски изследвания
- Θεολογία (пълен електронен архив на списанието)
- Енисейский благовест
- Public Orthodoxy (многоезична страница за общодостъпен дебат, инициатива на Центъра за православни християнски изследвания на университета Фордъм)
- Orthodox Times
- Orthodoxy in Dialogue
- Християнство.бг
- Вера 21. О православии сегодня
- Сретенский сборник (периодично издание на Сретенската духовна семинария и академия)
Книжарници
- Електронна книжарница на семинарията „Св. Владимир“, Ню Йорк
- Александър прес
- Джон Хопкинс Юнивърсити прес
- Книжарница за християнска литература „Анжело Ронкали“
- Онлайн книжарница „Къща за птици“
- Български книжици
- Електронна книжарница „Православное“
- Издателство на Православния Свето-Тихоновски хуманитарен институт
- Издателство „Русский путь“
- Light & Life Publishing
- Holy Trinity Bookstore
- Интернет магазин „Благовест“
- Фондация „Наследство на Зографската св. обител“ – раздел „Книгоиздаване“
Био-библиография
- Прот. Алексей Петрович Князев
- Борис Петрович Вишеславцев
- Георги Петрович Федотов
- Митрофан Дмитриевич Муретов
- Павел Николаевич Евдокимов
- Антон Владимирович Карташов
- Прот. Томас Хопко
- Прот. Василий Василиевич Зенковски
- Веселин Кесич
- Прот. Стефан Станчев Цанков
- Прот. Николай Николаевич Афанасиев
- Прот. Георгиос Металинос
- Славчо Вълчанов Славов
- Свещ. Андрю Лаут
- Николай Никанорович Глубоковски
- Оливие-Морис Клеман
- Архимандрит Киприан (Керн)
- Архимандрит Лев (Жиле)
- Диоклийски митрополит Калистос (Уеър)
- Прот. Александър Дмитриевич Шмеман
- Захумско-Херцеговински епископ Атанасий (Йевтич)
- Прот. Георги (Джордж) Дион Драгас
- Прот. Йоан Сава Романидис
- Брюкселски и Белгийски архиепископ Василий (Кривошеин)
- Прот. Йоан Теофилович Майендорф
Препоръчваме
- Брюкселски и Белгийски архиеп. Василий (Кривошеин)
- Прот. Александър Шмеман, страница на руски
- Прот. Александър Шмеман, страница на английски
- Прот. Йоан Романидис
- Прот. Александър Мен
- Свмчца Мария (Скобцова)
- Сурожки митр. Антоний
- Архим. Софроний (Сахаров)
- Диоклийски митр. Калистос (Уеър)
- Протод. Андрей Кураев
- Архим. Кирил (Говорун)
- Олга Седакова
- Волоколамски митр. Иларион (Алфеев)
- Свещ. Андрю Лаут
- Свещ. Михаил Желтов
- Архим. Григорий (Папатомас)
- Прот. Джон Ериксън
- Венцислав Каравълчев
- Пожаревацки и Браничевски еп. Игнатий (Мидич)
- Архим. Йов (Геча)
- Алексей Осипов
- Иг. Пьотр (Мешчеринов)
- Прот. Сергий Булгаков
- Ярослав Пеликан
- Архим. Пласид (Дьосеи)
- Прот. Николай Ким
- Владислав Аркадиевич Бачинин
- Прот. Томас Хопко (лекции из фонда на Ancient Faith Radio)
- Пергамски митр. Йоан (Зизиулас) (лекции по догматическо богословие)
- Христос Янарас
- Прот. Павел Флоренски
- Петрос Василиадис
- Андрей Десницки
- Михаил Михайлович Дунаев
- Алексей Георгиевич Дунаев
- Свещ. Георгий Петрович Чистяков
- Сергей Чапнин
- Булгаковиана (сайт на изследователите и почитателите на творчеството на о. Сергий Булгаков)
- Електронна библиотека „Сурожки митр. Антоний”
- Архим. Йоан Пантелеймон (Манусакис)
- David Bentley Harticles (статии от Дейвид Бентли Харт)
- Оливие-Морис Клеман (страница на френски език)
- Лев Карсавин (страница на руски език)
- Антон Карташов (страница на руски език)
- Георгиос Мандзаридис (статии на гръцки език)
- Свещеномъченик Иларион (Троицки), архиеп. Верейски
- Лична страница на Сергей Худиев
- Лична страница на Ренета Трифонова
- Кафе със сестра Васа (Ларина)
- Лична страница на Владимир Бибихин