Писмо до добронамерените хора
След моята публична кореспонденция с уважаемия Пирейски митрополит мнозина ме обвиниха, че не следвам стъпките на св. Лука Лекаря. Вместо да им отговоря с мои разсъждения, ще направя това чрез постъпките и действията на самия св. Лука, отнасящи се до отношенията с инославни, както и до сродни теми като расизма, фанатизма, зилотизма, антисемитизма, фундаментализма и др.
Един руски митрополит пишел статии срещу римокатолиците, говорейки само лоши неща за тях. Светителят му отговорил остро, но и с душевна болка: „По този повод бих искал да изразя пред Вас, като редактор на списанието, голямото си огорчение от вашите речи и статии, които прозвучаха на летния семинар на архиепископ Хермоген. Коя бе причината, която наложи да се говори за най-мръсните и отрицателни страни на Римската църква? Нима е възможно там да няма нищо светло и положително? Да няма светци и чудеса? Нима е възможно Римокатолическата църква да е само папата и кардиналите, и Ватиканът, чиято политика отричаме? Нима Римокатолическата църква не се състои от милиони „прости хора” с чисти души? Защо е нужно да ги тровим със статиите на Хермоген, които имат за цел да прокарат лоши и греховни разделения между християните? Каква е причината да се върши толкова тежък грях за радост на враговете на Църквата?”.
Кажете наистина, в какво вярвате? Нима този светец, който пострада толкова много за вярата си, накрая я е предал? Ако прочетете проповедите му, ще видите колко често той говори за ересите и поучава паството си. Този голям светец и изповедник обаче е имал разсъдителност – най-голямата от всички добродетели. Знаел е много добре, че едно е изповедание, а друго – тесногръдие. Едно и свидетелството и мъченичеството за Христос, а друго – фанатизмът. Знаел е много добре колко тежък грях са фанатизмът, расизмът, антисемитизмът и другите, подобни на тях. Простете ми, но ще приведа още един текст, който няма да се хареса на антисемитите. Той е от биографията на св. Лука Кримски.
Една революционна постъпка
Районът на Крим винаги е бил ябълка на раздора за много завоеватели. Следователно неговата участ е била да стане една многоетническа област. В началото на 20 век той бе обитаван от много народности. Сталин се опита да изсели всички народи в Средна Азия, с изключение на руснаците. Голямата вълна на гонения се надига веднага след войната. Между тези народности е имало и хиляди гърци, насилствено изселени от родните си места. Днес много от тях се връщат и които са оцелели, с ужас разказват за онези страшни мигове. Пред ужаса на този социален и пастирски проблем е съществувала опасността Църквата да се идентифицира с действията на държавата. Изкушението на национализма винаги е било присъщо за хората на Църквата, които пренебрегват нейната вселенска мисия.
Архиепископ Лука предприел една наистина революционна за онова време постъпка. Като истински пастир, той разграничил позицията си от диктаторското и нечовешко решение на Сталин и изпратил обединително послание, което предизвиква възхищение и трябва да бъде образец за подражение на православните пастири, но и за цялото православно паство. Разказът принадлежи на Д. Белкин, висш офицер на Червената армия и партиен член, и затова свидетелството му е особено ценно. В описанието на събитията читателят за пореден път се възхищава от смелостта, мъжеството и непоколебимостта на св. Лука, но и от неговия широк дух и вътрешна свобода в Христос, която е била така присъща за него. Това са белези на един истински Божи човек. И така, Д. Белкин разказва: „В младежките ми години Крим беше многоетничен район. В класа ми имаше деца от дванадесет народности. След войната обаче бяха изселени всички без руснаците. Изселиха татарите, гърците, българите, турците, германците, италианците, евреите, арменците и др., които живееха от векове там. Един ден архиепископ Лука обяви, че следващата неделя в гръцката църква „Света Троица”, която по онова време беше катедралният храм, ще отправи послание до друговерците и другородците. В онзи ден храмът се напълни до краен предел. Мнозина не можеха да влязат и останаха отвън. След края на светата Литургия архиепископ Лука прочете своето послание. В него, заедно с другите неща, се казваше следното: „Не вярвайте на тези, които искат да посеят разделение и омраза между народите и хората от различни религии. От това разделение печелят само враговете ни. За майката-Църква важат думите на апостол Павел: „Няма вече юдеин, нито елин”. Църквата гледа на хората по този начин. Затова и всички другородци и иноверци винаги ще срещат при верния православен християнин любов, помощ и гостоприемство…”. Архиепископът се погрижи да разпространи това послание до колкото може повече хора, които не успяха да присъстват и да го чуят в онзи ден. Вярващи жени го разпространяваха из целия град”.
С тази си постъпка Кримският архиепископ е предпазил православното си паство от участие в погрома, призовавайки го да застане на страната на гонените.
Д. Белкин е запазил и още една подробност от онези събития, която показва какво голямо уважение е имал св. Лука към свободата на другия човек, но и какво душевно благородство е имал.
„Архиепископът изпратил секретаря си в еврейската синагога, за да прочетат и там обръщението му. Интересното и достойно за учудване е, че архиепископът знаел добре правилата за поведение на вярващия в синагога. Затова посъветвал секретаря си да уважи тези правила. Първо, да влезе с покривало на главата, каквото носят евреите, и второ – да се обърне с уважение към отговорния там”.
По-късно този проблем отново става актуален. През 1953 г., в една много силна своя проповед, св. Лука казва: „Да пазите себе си от греха на фанатизма, на омразата към иноверците, от омразата към инославните и към хората с различни убеждения, да се държите с уважение към всяка вяра. Никога не обиждайте, никога не унижавайте никого…”.
И нещо последно. Св. Лука е понесъл много притеснения от атеистите, но е страдал и от своите лъжебратя – от зилотите на неговото време, от хората в другата крайност. На с. 215 от неговата биография четем:
„В Ташкент епископ Лука много скоро се сблъскал с нови проблеми. В храма „Св. Сергий” няколко пъти служил един изселен епископ, който междувременно бил преминал към разкола на т. нар. „жива църква”. Прот. Михаил Андреев, с когото архиепископ Лука споделял всички трудности и проблеми на заточението си, сметнал храма за „осквернен”. И така, той настоявал архиепископ Лука да направи на всяка цена освещаване на храма. Епископът не сметнал това за необходимо. Струвало му се преувеличено и в това желание виждал скрит фанатизъм, който можел да донесе само проблеми на Църквата в един толкова кризисен период. Това разногласие помежду им станало началото на много проблеми. Отец Михаил бил воден от ревност „не по разум”, детинска и незряла, която бърка същностното с епизодичното и която е създавала толкова проблеми на Църквата в нейния двухилядолетен път, а и днес създава. Така отецът стигнал до създаване на свой разкол. Напуснал юрисдикцията на епископа си и си създал „своя” църква. Служел у дома си, с малка група свои единомишленици.
Човек наистина недоумява за какви незначителни поводи, за колко второстепенни и глупави неща някои хора създават разколи в тялото на Църквата, в името на православието и на истината, която притежават само те! Смятат себе си за „спасители” на Църквата и опиянени се борят да я защитят и „спасят”, но са толкова късогледи. Отец Михаил сякаш забравил какъв е бил архиепископ Лука, колко се бил борил срещу истинските разколници, колко е пострадал при гоненията. И не само го отрекъл, но и станал най-лошият му враг. Започнал да изпраща писма до местоблюстителя на Патриаршията, митрополит Сергий, обвинявайки архиепископ Лука. И дори сам отишъл при митрополит Сергий, за да го убеди да прогони Лука от Ташкент.
Архиепископ Лука посрещал спокойно обвиненията на своя бивш съмишленик, сподвижник в заточението и съслужител. Както казвала една негова енориашка, А. Медичева, „Високопреосвещеният винаги казваше да не осъждаме никого, а когато стана дума за отец Михаил, след св. Литургия подчерта: Братя мои, днес не се молих за вас, а за нашия брат. Обръщам ви внимание: никога не осъждайте клира. По-добре да осъдите света, отколкото един клирик”. Накрая о. Михаил постигна целта си. През септември 1926 г. епископът получи три писма, в които се нареждаше преместването му в други епархии”.
Накрая ще ви разкажа и за непосредствената заплаха за живота му от една зилотска секта, случила се към края на земния му път. Тези хора искали да го убият в Христовото име и заради чистотата на вярата. Един път започнали да хвърлят камъни върху него. За щастие Бог не позволил това светотатство. Каква била причината? Защото произхождал от брачните клирици!
Брате мой, Високопреосвещени владико, изповядвам, че през живота си не съм се страхувал така нито от атеисти, нито от отрицатели, нито от гонители, както от зилотизма. Казвам го с пълна отговорност: Ако Христос дойде, за да създаде такива нещастни, уплашени, объркани, фанатизирани, несвободни християни, по-добре да не беше идвал…
Колко прав е бил св. Нектарий Егински: „Зилотизмът не по разум се характеризира с омраза към иноверците и инославните, със завист и постоянен гняв, със страстна съпротива срещу истинския дух на Божия закон, с налудничава упоритост в защитата на собствените възгледи, с огромни амбиции за налагане във всичко, със скандалджийство, разправии и любов към споровете. Неразумният зилот се моли Бог да хвърли огън от небето и да изгори всички, които не приемат неговите принципи и въгледи”.
Това написах за добронамерените. Останалите нека ги просветли Бог. Молитвата на светия епископ на Халкида Николай (Селенди) ме изразява изцяло: „Господи, дарувай ни това, от което имаме толкова голяма нужда в наши дни: уравновесеност. Амин”.
Превод: Златина Иванова
* Μητροπολίτης Αργολίδος Νεκτάριος: „Μια απάντηση για τους καλοπροαίρετους” – Romfea.gr. Текстът представлява откъс от публичната кореспонденция между автора – митрополит на Арголида Нектарий, и Пирейския митр. Серафим, – проведена в периода февруари-юни 2017 г. Писмо е написано през юни 2017 г. в гр. Навплио (бел. прев.).
Редакционни
Нашите издания
Християнство и култура
Полезни връзки
- Православная Энциклопедия
- Богослов.ру
- Издателство „Омофор“
- Monachos.net
- Библиотека Халкидон
- Киевская Русь
- Christian Classics Eternal Library
- Библиотека Якова Кротова
- Руслан Хазарзар – Сын Человеческий
- Православно богословско общество в Америка
- Философия.бг
- Култура.бг
- Православная беседа
- Богословские труды
- В. Живов. Святость. Краткий словарь агиографических терминов
- Patrologia Latina, Graeca & Orientalis
- Biographisch-Bibliographisches Kirchenlexikon
- Anemi. Digital Library of Modern Greek Studies
- Агнец Божий
- Славянска енциклопедия на светците
- Византийский временник
- Богословский вестник
- Orientalia Christiana Periodica
- Вестник РХД
- Институт за източно-християнски изследвания Митрополит Андрей (Шептицки)
- Списание за религиозни изследванияAxis Mundi
- Анотирана библиография Исихазм
- Архив на списанието Христианское Чтение
- Библиотека Orthodoxia
- Гръцки ръководства и наръчници по православно догматическо богословие
- Зографска електронна научно-изследователска библиотека
- Богоносци
- Road to Emmaus (A Journal of Orthodox Faith and Culture)
- Библиотека на Тверска епархия, Московска патриаршия
- Сайт, посветен на дяконското служение в Църквата
- Византия за начинаещи
- Уранополитизм (Небесное гражданство) – сайт, посветен на паметта на свещ. Даниил Сисоев
- The Wheel (списание за съвременно православно богословие)
- First Things (американско месечно надденоминационно религиозно списание)
- Церковный вестник (издаван от Московска патриаршия)
- Страницы: богословие, культура, образование (списание, издавано от руския Библейско-богословски институт Св. Андрей)
- Orthodox Reality (изследвания върху православните християнски общности в САЩ)
- Изихазм.ру – Света Гора Атон
- Предание.ру
- Православие и мир
- Руски образователен портал Слово, раздел Богословие
- Библиотека на религиознанието и руската религиозна философия. Издания от 18 – началото на 20 век
- Pages Orthodoxes La Transfiguration
- Orthodoxie. L'information orthodoxe sur Internet
- Христианская психология и антропология
- Альфа и Омега (електронен архив на списанието)
- Монастырский вестник. Синодальный отдел по монастырям и монашеству Русской Православной Церкви
- Православен мисионерско-апологетичен център „Ставрос”
- Православна библиотека „Золотой корабль”
- Вестник на Православния Свето-Тихоновски Хуманитарен университет (ПСТГУ) – архив
- Православна енциклопедия „Азбука на вярата” (на руски)
- Електронна еврейска енциклопедия (на руски)
- Австралийски институт за православни християнски изследвания
- Θεολογία (пълен електронен архив на списанието)
- Енисейский благовест
- Public Orthodoxy (многоезична страница за общодостъпен дебат, инициатива на Центъра за православни християнски изследвания на университета Фордъм)
- Orthodox Times
- Orthodoxy in Dialogue
- Християнство.бг
- Вера 21. О православии сегодня
- Сретенский сборник (периодично издание на Сретенската духовна семинария и академия)
Книжарници
- Електронна книжарница на семинарията „Св. Владимир“, Ню Йорк
- Александър прес
- Джон Хопкинс Юнивърсити прес
- Книжарница за християнска литература „Анжело Ронкали“
- Онлайн книжарница „Къща за птици“
- Български книжици
- Електронна книжарница „Православное“
- Издателство на Православния Свето-Тихоновски хуманитарен институт
- Издателство „Русский путь“
- Light & Life Publishing
- Holy Trinity Bookstore
- Интернет магазин „Благовест“
- Фондация „Наследство на Зографската св. обител“ – раздел „Книгоиздаване“
Био-библиография
- Прот. Алексей Петрович Князев
- Борис Петрович Вишеславцев
- Георги Петрович Федотов
- Митрофан Дмитриевич Муретов
- Павел Николаевич Евдокимов
- Антон Владимирович Карташов
- Прот. Томас Хопко
- Прот. Василий Василиевич Зенковски
- Веселин Кесич
- Прот. Стефан Станчев Цанков
- Прот. Николай Николаевич Афанасиев
- Прот. Георгиос Металинос
- Славчо Вълчанов Славов
- Свещ. Андрю Лаут
- Николай Никанорович Глубоковски
- Оливие-Морис Клеман
- Архимандрит Киприан (Керн)
- Архимандрит Лев (Жиле)
- Диоклийски митрополит Калистос (Уеър)
- Прот. Александър Дмитриевич Шмеман
- Захумско-Херцеговински епископ Атанасий (Йевтич)
- Прот. Георги (Джордж) Дион Драгас
- Прот. Йоан Сава Романидис
- Брюкселски и Белгийски архиепископ Василий (Кривошеин)
- Прот. Йоан Теофилович Майендорф
Препоръчваме
- Брюкселски и Белгийски архиеп. Василий (Кривошеин)
- Прот. Александър Шмеман, страница на руски
- Прот. Александър Шмеман, страница на английски
- Прот. Йоан Романидис
- Прот. Александър Мен
- Свмчца Мария (Скобцова)
- Сурожки митр. Антоний
- Архим. Софроний (Сахаров)
- Диоклийски митр. Калистос (Уеър)
- Протод. Андрей Кураев
- Архим. Кирил (Говорун)
- Олга Седакова
- Волоколамски митр. Иларион (Алфеев)
- Свещ. Андрю Лаут
- Свещ. Михаил Желтов
- Архим. Григорий (Папатомас)
- Прот. Джон Ериксън
- Венцислав Каравълчев
- Пожаревацки и Браничевски еп. Игнатий (Мидич)
- Архим. Йов (Геча)
- Алексей Осипов
- Иг. Пьотр (Мешчеринов)
- Прот. Сергий Булгаков
- Ярослав Пеликан
- Архим. Пласид (Дьосеи)
- Прот. Николай Ким
- Владислав Аркадиевич Бачинин
- Прот. Томас Хопко (лекции из фонда на Ancient Faith Radio)
- Пергамски митр. Йоан (Зизиулас) (лекции по догматическо богословие)
- Христос Янарас
- Прот. Павел Флоренски
- Петрос Василиадис
- Андрей Десницки
- Михаил Михайлович Дунаев
- Алексей Георгиевич Дунаев
- Свещ. Георгий Петрович Чистяков
- Сергей Чапнин
- Булгаковиана (сайт на изследователите и почитателите на творчеството на о. Сергий Булгаков)
- Електронна библиотека „Сурожки митр. Антоний”
- Архим. Йоан Пантелеймон (Манусакис)
- David Bentley Harticles (статии от Дейвид Бентли Харт)
- Оливие-Морис Клеман (страница на френски език)
- Лев Карсавин (страница на руски език)
- Антон Карташов (страница на руски език)
- Георгиос Мандзаридис (статии на гръцки език)
- Свещеномъченик Иларион (Троицки), архиеп. Верейски
- Лична страница на Сергей Худиев
- Лична страница на Ренета Трифонова
- Кафе със сестра Васа (Ларина)
- Лична страница на Владимир Бибихин