Пролог: Ориентирите по пътя
Аз съм пътят и истината и животът
Иоан 14:6
Църквата не ни дава система, а ключ; не план на Божия град, а начин да се влезе в него. Може някой да се загуби заради това, че няма план. Но всичко, което види, ще види лично и непосредствено, и то ще бъде истинско за него; докато който е разучил само плана, рискува да остане отвън и всъщност да не намери нищо.
Един от най-известните пустинни отци на Египет от 4 век, св. Серапион Сандонит, веднъж пътувал на поклонение до Рим. Там разбрал за прославена отшелница – жена, която никога не излизала от малката си стая. Скептично настроен към подобен начин на живот, тъй като той самият бил голям странник, Серапион я посетил и я попитал: „Защо седиш тук?”, на което тя отговорила: „Аз не седя. Аз пътувам”.
Аз не седя. Аз пътувам. Всеки християнин би могъл да отнесе тези думи към себе си. Да бъдеш християнин, означава да бъдеш странник. Намираме се, по думите на гръцките отци, в положението на евреите в Синайската пустиня – не живеем в къщи, а в палатки, защото духовно сме винаги на път. Пътуваме във вътрешното пространство на сърцата си – пътуване, неизмеримо с ударите на часовника или дните на календара, защото е вън от времето – във вечността.
Едно от най-древните имена на христянството е просто Пътят. „В онова време – разказва книга Деяния апостолски – биде голям смут за пътя Господен” (19:23). Феликс, римският управител на Кесария, „знаеше доста добре за това учение[2]” (24:22). Това име подчертава практическия характер на християнската вяра. Християнството е повече от теория за вселената, повече от написано учение; то е път, по който вървим – начин на живот, в най-дълбокия и богат смисъл на думата.
Има само един начин да открием същността на християнството: да стъпим на този път, да се посветим на този начин на живот и ще започнем да проумяваме. Докато стоим отвън, не можем правилно да разберем. Несъмнено, преди да започнем ще трябва да получим напътствия, ще трябва да ни кажат за какви пътни знаци да внимаваме и ще имаме нужда от спътници. Едва ли ще можем да започнем пътуването без ръководство. Но чуждите указания не могат да ни осведомят как изглежда пътят; те не могат да заменят непосредствения личен опит. Всеки е призван да провери сам това, което е научил от други, от всеки се изисква да преживее Преданието, което е получил. Митрополит Филарет Московски казва така: „Веруюто не ти принадлежи, ако не си го изживял”. Никой не би могъл да предприеме това най-важно пътуване от фотьойла си. Никой не може да бъде християнин чрез посредник. Бог има деца, но няма внуци.
Като християнин от Православната църква бих искал специално да подчертая необходимостта от жив опит. За много жители на Запада от 20 век Православната църква изглежда забележителна главно със своята атмосфера на древност и на консерватизъм. Посланието на православните християни към техните западни братя сякаш гласи: ние сме вашето минало. Но за самите православни предаността към Преданието не означава главно възприемане на формули и обичаи от предишните поколения, а по-скоро вечно ново, лично и непосредствено опитно познание на Светия Дух в настоящето, тук и сега.
Описвайки свое посещение в селски храм в Гърция, Джон Бетжемън подчертава този елемент на древност, но изтъква и нещо повече:
… В пространството под купола денят изчезва.
Тук, където запалената свещ е равносилна на молитва,
На пламъка на свещите се виждат бадемови очи
на тукашни светци; те спокойно наблюдават
картините на своите мъченичества по стените,
нежно осветени от процеждаща се светлина.
На пламъка се открояват пукнатини в боята – морско синьо,
пурпурно и златно, с прозиращи дървесни жилки –
на многократно целувани икони, от далечно минало,
вероятно още от четиринадесети век…
Тъй избуява старото дърво,
подкастряно с гонения, поливано с кърви,
простряло живи корени
в дълбока пра-християнска пръст.
Не се нуждае от протекции,
то само е вечното си възкресение…
Бетжемън обръща внимание на много неща, скъпи на православния вярващ: на стойността на символичните жестове, като паленето на свещ, на ролята на иконите да придадат на местната църква усещане за земен рай; на значимостта на мъченичеството в православния опит – след превземането от турците в 1453 г. и по време на комунизма, след 1917 г. В съвременния свят православието наистина е вековно дърво. Освен голяма възраст обаче то има и жизненост, вечно възкресение, и това е същественото – не просто древността. Христос не е казал „Аз съм обичаят”, казал е „Аз съм Животът”.
Целта на тази книга е да разкрие дълбоките корени на това вечно възкресение. Тя посочва някои от решаващите ориентири и знаци по духовния път. Тук няма опити за фактологическо излагане на историята или съвременното състояние на православния свят. Информация за тях може да бъде открита в по-ранната ми книга Православната църква (The Orthodox Church, “Penguin books”), първоначално публикувана през 1963 г. и издадена, в редактирана версия, през 1993 г. Доколкото е възможно, съм избягвал да повтарям казаното в нея.
Задачата ми тук е да изложа накратко основите на учението на Православната църква, подхождайки към вярата като към начин на живот и начин на молитва. Както Толстой е озаглавил един от разказите си „С какво живее човек?”, така и тази книга можеше да се нарече „С какво живее православният християнин?”. В една по-ранна и по-формална епоха тя би могла да излезе и под формата на „Катехизис за възрастни” – с въпроси и отговори. Тук обаче няма опит за изчерпателност. Много малко е казано за Църквата и за нейния съборен характер, за общението на светците, за тайнствата, за значението на богослужението. Може би това ще бъде тема на друга моя книга. Макар да споменавам от време на време останалите християнски изповедания, не съм правил систематични сравнения. Стремежът ми е по-скоро да опиша в положителни термини вярата, чрез която живея като православен християнин, отколкото да очертая области на съгласие или несъгласие с католицизма и протестантството.
За да може да се чуят гласовете и на други – по-добри от мен – свидетели, съм включил много цитати, особено в началото и в заключението на всяка глава. В края на книгата могат да бъдат открити кратки бележки за авторите и цитираните източници. Повечето от откъсите са от православни богослужебни книги, използвани всекидневно в богослужението или от автори, които наричаме Отци и които са писали главно през първите осем столетия от християнската история, а в някои случаи и по-късно – отец може да бъде наречен и някой съвременен писател. Тези цитати са словата, оказали се най-полезни лично за мен – като ориентири в моето собствено търсене на Пътя. Разбира се, има много други автори, които не са цитирани поименно и на които също съм се позовавал.
О, Спасителю, който си пътувал с Лука и Клеопа до Емаус, придружи и твоите раби, които се отправят на път, и ги запази от всяко зло (Молитва преди път).
26 септември 1978 г.
Св. апостол и евангелист Йоан Богослов
Превод: София Ангелова
* “Prologue: Signposts on the Way” – In: Bishop Kalistos (Ware) The Orthodox Way, Crestwood, New York: St. Vladimir’s Seminary Press 1998, p. 7-10. Книгата се превежда и публикува в "Живо Предание" с благословението на митр. Калистос (бел. прев.).
Редакционни
Нашите издания
Християнство и култура
Пергамски митр. Йоан (Зизиулас) Пергамски митр. Йоан (Зизиулас) Георги Каприев |
Полезни връзки
- Православная Энциклопедия
- Богослов.ру
- Издателство „Омофор“
- Monachos.net
- Библиотека Халкидон
- Киевская Русь
- Christian Classics Eternal Library
- Библиотека Якова Кротова
- Руслан Хазарзар – Сын Человеческий
- Православно богословско общество в Америка
- Философия.бг
- Култура.бг
- Православная беседа
- Богословские труды
- В. Живов. Святость. Краткий словарь агиографических терминов
- Patrologia Latina, Graeca & Orientalis
- Biographisch-Bibliographisches Kirchenlexikon
- Anemi. Digital Library of Modern Greek Studies
- Агнец Божий
- Славянска енциклопедия на светците
- Византийский временник
- Богословский вестник
- Orientalia Christiana Periodica
- Вестник РХД
- Институт за източно-християнски изследвания Митрополит Андрей (Шептицки)
- Списание за религиозни изследванияAxis Mundi
- Анотирана библиография Исихазм
- Архив на списанието Христианское Чтение
- Библиотека Orthodoxia
- Гръцки ръководства и наръчници по православно догматическо богословие
- Зографска електронна научно-изследователска библиотека
- Богоносци
- Road to Emmaus (A Journal of Orthodox Faith and Culture)
- Библиотека на Тверска епархия, Московска патриаршия
- Сайт, посветен на дяконското служение в Църквата
- Византия за начинаещи
- Уранополитизм (Небесное гражданство) – сайт, посветен на паметта на свещ. Даниил Сисоев
- The Wheel (списание за съвременно православно богословие)
- First Things (американско месечно надденоминационно религиозно списание)
- Церковный вестник (издаван от Московска патриаршия)
- Страницы: богословие, культура, образование (списание, издавано от руския Библейско-богословски институт Св. Андрей)
- Orthodox Reality (изследвания върху православните християнски общности в САЩ)
- Изихазм.ру – Света Гора Атон
- Предание.ру
- Православие и мир
- Руски образователен портал Слово, раздел Богословие
- Библиотека на религиознанието и руската религиозна философия. Издания от 18 – началото на 20 век
- Pages Orthodoxes La Transfiguration
- Orthodoxie. L'information orthodoxe sur Internet
- Христианская психология и антропология
- Альфа и Омега (електронен архив на списанието)
- Монастырский вестник. Синодальный отдел по монастырям и монашеству Русской Православной Церкви
- Православен мисионерско-апологетичен център „Ставрос”
- Православна библиотека „Золотой корабль”
- Вестник на Православния Свето-Тихоновски Хуманитарен университет (ПСТГУ) – архив
- Православна енциклопедия „Азбука на вярата” (на руски)
- Електронна еврейска енциклопедия (на руски)
- Австралийски институт за православни християнски изследвания
- Θεολογία (пълен електронен архив на списанието)
- Енисейский благовест
- Public Orthodoxy (многоезична страница за общодостъпен дебат, инициатива на Центъра за православни християнски изследвания на университета Фордъм)
- Orthodox Times
- Orthodoxy in Dialogue
- Християнство.бг
- Вера 21. О православии сегодня
- Сретенский сборник (периодично издание на Сретенската духовна семинария и академия)
Книжарници
- Електронна книжарница на семинарията „Св. Владимир“, Ню Йорк
- Александър прес
- Джон Хопкинс Юнивърсити прес
- Книжарница за християнска литература „Анжело Ронкали“
- Онлайн книжарница „Къща за птици“
- Български книжици
- Електронна книжарница „Православное“
- Издателство на Православния Свето-Тихоновски хуманитарен институт
- Издателство „Русский путь“
- Light & Life Publishing
- Holy Trinity Bookstore
- Интернет магазин „Благовест“
- Фондация „Наследство на Зографската св. обител“ – раздел „Книгоиздаване“
Био-библиография
- Прот. Алексей Петрович Князев
- Борис Петрович Вишеславцев
- Георги Петрович Федотов
- Митрофан Дмитриевич Муретов
- Павел Николаевич Евдокимов
- Антон Владимирович Карташов
- Прот. Томас Хопко
- Прот. Василий Василиевич Зенковски
- Веселин Кесич
- Прот. Стефан Станчев Цанков
- Прот. Николай Николаевич Афанасиев
- Прот. Георгиос Металинос
- Славчо Вълчанов Славов
- Свещ. Андрю Лаут
- Николай Никанорович Глубоковски
- Оливие-Морис Клеман
- Архимандрит Киприан (Керн)
- Архимандрит Лев (Жиле)
- Диоклийски митрополит Калистос (Уеър)
- Прот. Александър Дмитриевич Шмеман
- Захумско-Херцеговински епископ Атанасий (Йевтич)
- Прот. Георги (Джордж) Дион Драгас
- Прот. Йоан Сава Романидис
- Брюкселски и Белгийски архиепископ Василий (Кривошеин)
- Прот. Йоан Теофилович Майендорф
Препоръчваме
- Брюкселски и Белгийски архиеп. Василий (Кривошеин)
- Прот. Александър Шмеман, страница на руски
- Прот. Александър Шмеман, страница на английски
- Прот. Йоан Романидис
- Прот. Александър Мен
- Свмчца Мария (Скобцова)
- Сурожки митр. Антоний
- Архим. Софроний (Сахаров)
- Диоклийски митр. Калистос (Уеър)
- Протод. Андрей Кураев
- Архим. Кирил (Говорун)
- Олга Седакова
- Волоколамски митр. Иларион (Алфеев)
- Свещ. Андрю Лаут
- Свещ. Михаил Желтов
- Архим. Григорий (Папатомас)
- Прот. Джон Ериксън
- Венцислав Каравълчев
- Пожаревацки и Браничевски еп. Игнатий (Мидич)
- Архим. Йов (Геча)
- Алексей Осипов
- Иг. Пьотр (Мешчеринов)
- Прот. Сергий Булгаков
- Ярослав Пеликан
- Архим. Пласид (Дьосеи)
- Прот. Николай Ким
- Владислав Аркадиевич Бачинин
- Прот. Томас Хопко (лекции из фонда на Ancient Faith Radio)
- Пергамски митр. Йоан (Зизиулас) (лекции по догматическо богословие)
- Христос Янарас
- Прот. Павел Флоренски
- Петрос Василиадис
- Андрей Десницки
- Михаил Михайлович Дунаев
- Алексей Георгиевич Дунаев
- Свещ. Георгий Петрович Чистяков
- Сергей Чапнин
- Булгаковиана (сайт на изследователите и почитателите на творчеството на о. Сергий Булгаков)
- Електронна библиотека „Сурожки митр. Антоний”
- Архим. Йоан Пантелеймон (Манусакис)
- David Bentley Harticles (статии от Дейвид Бентли Харт)
- Оливие-Морис Клеман (страница на френски език)
- Лев Карсавин (страница на руски език)
- Антон Карташов (страница на руски език)
- Георгиос Мандзаридис (статии на гръцки език)
- Свещеномъченик Иларион (Троицки), архиеп. Верейски
- Лична страница на Сергей Худиев
- Лична страница на Ренета Трифонова
- Кафе със сестра Васа (Ларина)