Азбучник на авторите

[А] [Б] [В] [Г] [Д] [Е] [Ж] [З] [И] [Й] [К] [Л] [М] [Н] [О] [П] [Р] [С] [Т] [У] [Ф] [Х] [Ц] [Ч] [Ш] [Щ] [Ъ] [Ю] [Я]

Едно литургическо предложение

Четвъртък, 02 Юни 2022 Написана от Прот. Йоан Майендорф

Protopresbyter John and Matushka Marie MeyendorffПродължение от „Венчанието“

Един последен въпрос, който с право може да бъде зададен, е: дали първоначалната връзка, съществувала между Евхаристията и брака, не би трябвало да бъде възстановена в практиката на Църквата? Мнението ни е, че трябва – по един отговорен и компетентен начин, под съответстващото ръководство на църковните власти.

Всъщност както гръцкият Евхологион, така и славянският Требник изискват службата да бъде извършвана „след божествената Литургия“, докато свещеникът все още „… стои в светилището“.[1] Тъй като обаче това изискване никога не се изпълнява на практика, така че връзката между Евхаристията и брака не става видима изобщо от начина, по който се отслужва Венчанието (обичайно следобедно време), едно възстановяване на първоначалния чин на Венчанието в рамките на самата Литургия (виж Глава 4 по-горе – тук) би било най-добрият начин – и от пастирска, и от литургична гледна точка – за разкриване на действителните измерения на християнския брак.

Очевидно е, че последованието на Обручението ще трябва да се отслужва отделно, предишния ден, по възможност в навечерието на самото Венчание. Така Венчанието би могло да се състои по време на редовната неделна св. Литургия в съгласие със следното:

- Начало с обичайния възглас: „Благословено е царството...;

- Велика ектения с допълнителни прошения от венчалната служба;

- трите венчални молитви, всяка от които последвана от по един от антифоните на Литургията (впрочем, антифоните може и да бъдат пропуснати, следвайки образеца от богослужението, отслужвано заедно с вечерната в навечерието на големи празници);

- полагане на короните;

- Малък вход, Трисветата песен и четения от Писанието, последвани от останалата част от св. Литургия;

- след приемане на св. Причастие женихът и невестата отпиват от общата Чаша, като се благославят със съответни молитви;

- трикратно обикаляне около аналоя („Исайе, ликувай“);

- сваляне на короните и край на службата.

Тази последователност не би удължила Литургията с повече от десетина минути и би придала на венчалната служба действителното ѝ и изначално място в литургичното действие на цялата Църква. Разбира се, така описаното последование не би могло да се извърши в случаите на „смесени бракове“ или „повторен брак“. В тези случаи, предвид изключването на съвместното причастяване, последованието ще се отслужи отделно от божествената Литургия.

Следва

Превод: София Ангелова

* „A Liturgical Suggestion“ – In: Meyendorff, J. Marriage: An Orthodox Perspective, Crestwood, NY: „St. Vladimir’s Seminary Press“ 32000, p. 42-43 (б. пр.).

[1] Виж, например, началото на Последование бываемое о обручении: По Божественной литургии, священнику стоящу в святилищи, предстоят хотящии спрягатися пред святыми дверьми: муж убо одесную, жена же ошуюю“ – цит. по Требник от 1906 г., достъпен на страницата Азбука.рутук (б. пр.).



Краткък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/8f8xu 

Редакционни

Наши партньори

Християнство и култура

HK 190Прот. Павел Събев
Страдащият Бог

Александър Смочевски
Кратък коментар към предложението за приемане на Синодна наредба за избор на митрополити

Панайотис Трембелас
Участието на миряните при избор на епископи

Ренета Трифонова
Социално-нравствената проблематика в българската богословска традиция на 20 в.

Полезни връзки

 

Препоръчваме