Историческото значение на богословското творчество на св. Григорий Паламà
Първоначално спорът на Варлаам със св. Григорий Паламà засяга тънките въпроси на богопознанието, а след това, след изнесените от Варлаам отрицателни съждения по отношение на монашеската практика на Иисусовата молитва, преминава и към самите основи на учението за Бога и за съдбата на човека. Затова победата на паламизма, която е закрепена с постановленията на съборите от 1341, 1347 и 1351 г., е била важна не само за сравнително тесния кръг на монасите-съзерцатели, но и за целия православен свят.
От Запада калабрийският монах донася не влиянието на римокатолицизма като такъв (както понякога са предполагали), а основните принципи на секуларизацията на културата, които са свързани с италианското Възраждане. Неговият неуспех и победата на Паламà са били ярки проявления на един факт, имащ решаващо значение не само за Византия, но и за православните славянски страни. Този факт е блестящо установен от Д. С. Лихачов: на Изток „Предвъзраждането така и не преминава във Възраждане“.
За правилното разбиране на историческата роля на това религиозно и богословско движение, което обичайно се нарича „исихазъм“, е необходимо да се разрешат някои недоразумения, свързани със самия термин исихазъм, който се употребява в най-малко четири различни смисъла. Още в древната християнска литература той се употребява за обозначаване на отшелничеството, т. е. на тази форма на монашество, която е различна от общежитийната в големите манастири: исихастът е в собствен смисъл безмълвник. През 13-14 в. исихазмът, както вече казахме, е тясно свързан с психо-соматичните методи за извършване на Иисусовата молитва, т. е. насочва вече не към отшелничеството в собствен смисъл на думата, а към определена школа на духовен живот, можеща да намира своите проявления и в общежитийните манастири, както и в света. В съвременната литература въпросът за самото богословие на св. Григорий Паламà, ще рече учението за нетварните енергии, се определя като исихазъм, макар самият Паламà да не е виждал в това учение нищо различно от светоотеческото богословие за отношението на Бога към тварния свят. Накрая, понятието исихазъм се употребява и в още по-широк смисъл – по отношение на цялото движение на ревнителите на православието, които през втората половина на 14 в. са разпространявали своето влияние върху цяла Източна Европа и особено върху Московска Русия. Тези четири несходни словоупотреби трябва да бъдат различавани – най-малкото затова, щото вярно да се определя съотношението между исихазма (било то в тесния или в широкия смисъл на това понятие) и останалите явления от обществения живот и култура.
Така, отшелничеството – или безмълвието (т. е. исихазмът в точния и първоначален смисъл на тази дума) не е необходим елемент от богословието на Паламà, което споделят и активни църковни йерарси от типа на патр. Филотей, както и политически дейци (като, например, имп. Йоан Кантакузин) и техните идеологически последователи в България и Сърбия, или в Русия. През последните години сред изкуствоведите горещо се обсъжда още въпросът за влиянието на исихазма върху изкуството от така наречения Палеологов ренесанс, върху свързаното с него възраждане на изкуството на южните славяни, както и върху творчеството на гениите на живописта от Северна Русия – Теофан Грек и преп. Андрей (Рубльов). Някои автори оценяват влиянието на исихазма отрицателно – казват, че тържеството на византийското монашество на съборите от 1341 и 1351 г. е прекъснало Палеологовия ренесанс, като е довело до изсушаване на формите на изкуството, докато геният на Теофан и преп. Андрей няма никаква приемствена връзка с изихазма. Други, обратно – обясняват цялото оживление на живописното изкуство във Византия и Русия именно с влиянието на исихазма, но едновременно с това противопоставят паламитския „догматически“ исихазъм (който е противостоял на „хуманизма“ и затова бил задържал творческото развитие на изкуството във Византия) на „автентичния“ исихазъм, чийто представители (като, например, преп. Григорий Синаит или преп. Сергий Радонежки в Русия) като че ли не се интересували толкова от „догматите“, но затова пък вдъхновявали творците на изкуството. Има и изследователи, въздържащи се от определено съждение относно влиянието на исихазма върху живописта.
По-дълбокото запознаване с текста на Триадите – ще рече на основния манифест на богословието на св. Григорий Паламà – трябва да помогне на изследователите да стигнат до още по-точни изводи както върху природата на исихазма, така и върху отношението му към изкуството. Лично на нас ни се струва, че едва ли е възможно да бъде установено идеологическо различие между византийските богослови, оглавявани от Паламà, и тази плеяда от дейци, благодарение на които византийската православна култура прониква в южнославянските страни, а чрез тях – и в Русия. Към тази плеяда са принадлежали и Константинополският патр. Филотей, Търновският патр. Евтимий, Киевският и на цяла Русия митр. Киприан. Последният, както е известно, е бил в близко сътрудничество със северно-руските монашески кръгове, за което свидетелства запазената негова преписка с „игумена на цяла Русия“ преп. Сергий.
Не подлежи на съмнение, че творчеството на Теофан Грек и преп. Андрей (Рубльов) принадлежи на същото това движение на ревнителите и на творците на православната култура. Византийското „предвъзраждане“ е било пренесено на руска почва и в областта на изкуството е дало на тази почва изключително богати плодове. Тази плодотворност на исихазма в Русия обаче не изключва някои други последствия от неговите победи във Византия – тук от Варлаам и от другите византийски хуманисти се проповядва светският елинизъм, водещ културното творчество от Предвъзраждането към истинския Ренесанс, т. е. към секуларизацията на културата.
Св. Григорий Паламà и неговите ученици са били несъмнени противници на този преход. Победата на паламизма действително е преустановила във Византия развитието на изкуството в посоката на „елинизма“ и секуларизирания Ренесанс, докато в Русия – напротив, тя е способствала за разцвета на Предвъзраждането. Учениците на Паламà са възродили в Русия интереса към светоотеческата литература и към духовните традиции на вселенското православие. В лицето на митр. Киприан те са се борили с тенденциите, водещи към раздробяването на Руската църква на няколко митрополии, защитавали са единството на митрополията на Киев и цяла Русия, която е включвала в себе си не само Московското княжество, но и Литовска Русия. А това е предполагало съюз и мир между Москва и Литва, раздяла с шовинистичния провинциализъм на отделните княжества и църковно строителство в съответствие не само с местните интереси, но още и с висшите принципи на църковната истина и на католичното единство на Църквата. Усилията на митр. Киприан отчасти са се увенчали с успех и са способствали за създаването на онези условия, при които е станала възможна Куликовската победа над татарите.
Вече споменахме, че движението на религиозното и на културното възраждане във Византия и в славянските страни, свързано с победата на паламизма в Константинопол, е било много по-широко от собствено исихасткото или въобще монашеското, въпреки че истинските отшелници (като, например, Григорий Синаит в България и преп. Сергий Радонежки – в Русия) са играели забележителна роля в него. Към това движение са се приближавали и обществени дейци, йерарси, живописци. Всички тях ги е обединявало живото възприемане на онези религиозни и богословски истини, които най-добре от всякъде другаде са изразени в Триадите на св. Григорий Паламà, а именно това, че Бог е несводим към категориите на разсъдъчното мислене (както и към каквито и да било земни ценности) и е по-високо от всичко онова, което човекът може да възприеме по отношение на Него. При това обаче Бог обича човека и обича света, и затова, по Своя собствена воля, излиза от непристъпността Си и се явява на човека. Човекът също, по самата си природа, притежава способността да „излиза от себе си“, т. е. може да възприема Този, Който е по-високо от самия него. В това се състои неговото богоподобие, в това е и призванието му: да се превърне в цар на творението. Затова, защото излизането от себе си предполага не разрив с обичайния живот, а точно обратното – завръщане в него, с цел неговото преображение и спасението му от злото и смъртта.
Възкръсналата и преобразена човешка природа на Иисус Христос е цел и надежда за хората. Чрез нея човекът се приобщава към Църквата. В нея той придобива обòжение – ще рече общение с единствено-истинния вечен живот. В този живот пък той побеждава смъртта и получава нова живителна сила за спасението на целия свят.
Именно това откровение за спасението и възлюбеното от Бога човечество се явява и предмет на много паметници на литературата и църковната поезия, а също така и на гениалните икони и фрески, създадени в края на 14 в. Своята радостна светлина те са излъчвали в храмовете и в домовете на хората. Именно това откровение е защитавал св. Григорий Паламà, изправяйки се против номиналистичния агностицизъм, донесен от Италия от Варлаам Калабрийски.
Превод: Борис Маринов
* „Историческое значение богословского творчества св. Григория Паламы“ – откъс от: Мейендорф, Й. Православие и современный мир (Лекции и статьи), Минск: „Лучи Софии“ 1995; настоящият превод е извършен според публикацията на руския текст в: Образовательный портал „Слово“ (бел. прев.).
Редакционни
Нашите издания
Християнство и култура
Полезни връзки
- Православная Энциклопедия
- Богослов.ру
- Издателство „Омофор“
- Monachos.net
- Библиотека Халкидон
- Киевская Русь
- Christian Classics Eternal Library
- Библиотека Якова Кротова
- Руслан Хазарзар – Сын Человеческий
- Православно богословско общество в Америка
- Философия.бг
- Култура.бг
- Православная беседа
- Богословские труды
- В. Живов. Святость. Краткий словарь агиографических терминов
- Patrologia Latina, Graeca & Orientalis
- Biographisch-Bibliographisches Kirchenlexikon
- Anemi. Digital Library of Modern Greek Studies
- Агнец Божий
- Славянска енциклопедия на светците
- Византийский временник
- Богословский вестник
- Orientalia Christiana Periodica
- Вестник РХД
- Институт за източно-християнски изследвания Митрополит Андрей (Шептицки)
- Списание за религиозни изследванияAxis Mundi
- Анотирана библиография Исихазм
- Архив на списанието Христианское Чтение
- Библиотека Orthodoxia
- Гръцки ръководства и наръчници по православно догматическо богословие
- Зографска електронна научно-изследователска библиотека
- Богоносци
- Road to Emmaus (A Journal of Orthodox Faith and Culture)
- Библиотека на Тверска епархия, Московска патриаршия
- Сайт, посветен на дяконското служение в Църквата
- Византия за начинаещи
- Уранополитизм (Небесное гражданство) – сайт, посветен на паметта на свещ. Даниил Сисоев
- The Wheel (списание за съвременно православно богословие)
- First Things (американско месечно надденоминационно религиозно списание)
- Церковный вестник (издаван от Московска патриаршия)
- Страницы: богословие, культура, образование (списание, издавано от руския Библейско-богословски институт Св. Андрей)
- Orthodox Reality (изследвания върху православните християнски общности в САЩ)
- Изихазм.ру – Света Гора Атон
- Предание.ру
- Православие и мир
- Руски образователен портал Слово, раздел Богословие
- Библиотека на религиознанието и руската религиозна философия. Издания от 18 – началото на 20 век
- Pages Orthodoxes La Transfiguration
- Orthodoxie. L'information orthodoxe sur Internet
- Христианская психология и антропология
- Альфа и Омега (електронен архив на списанието)
- Монастырский вестник. Синодальный отдел по монастырям и монашеству Русской Православной Церкви
- Православен мисионерско-апологетичен център „Ставрос”
- Православна библиотека „Золотой корабль”
- Вестник на Православния Свето-Тихоновски Хуманитарен университет (ПСТГУ) – архив
- Православна енциклопедия „Азбука на вярата” (на руски)
- Електронна еврейска енциклопедия (на руски)
- Австралийски институт за православни християнски изследвания
- Θεολογία (пълен електронен архив на списанието)
- Енисейский благовест
- Public Orthodoxy (многоезична страница за общодостъпен дебат, инициатива на Центъра за православни християнски изследвания на университета Фордъм)
- Orthodox Times
- Orthodoxy in Dialogue
- Християнство.бг
- Вера 21. О православии сегодня
- Сретенский сборник (периодично издание на Сретенската духовна семинария и академия)
Книжарници
- Електронна книжарница на семинарията „Св. Владимир“, Ню Йорк
- Александър прес
- Джон Хопкинс Юнивърсити прес
- Книжарница за християнска литература „Анжело Ронкали“
- Онлайн книжарница „Къща за птици“
- Български книжици
- Електронна книжарница „Православное“
- Издателство на Православния Свето-Тихоновски хуманитарен институт
- Издателство „Русский путь“
- Light & Life Publishing
- Holy Trinity Bookstore
- Интернет магазин „Благовест“
- Фондация „Наследство на Зографската св. обител“ – раздел „Книгоиздаване“
Био-библиография
- Прот. Алексей Петрович Князев
- Борис Петрович Вишеславцев
- Георги Петрович Федотов
- Митрофан Дмитриевич Муретов
- Павел Николаевич Евдокимов
- Антон Владимирович Карташов
- Прот. Томас Хопко
- Прот. Василий Василиевич Зенковски
- Веселин Кесич
- Прот. Стефан Станчев Цанков
- Прот. Николай Николаевич Афанасиев
- Прот. Георгиос Металинос
- Славчо Вълчанов Славов
- Свещ. Андрю Лаут
- Николай Никанорович Глубоковски
- Оливие-Морис Клеман
- Архимандрит Киприан (Керн)
- Архимандрит Лев (Жиле)
- Диоклийски митрополит Калистос (Уеър)
- Прот. Александър Дмитриевич Шмеман
- Захумско-Херцеговински епископ Атанасий (Йевтич)
- Прот. Георги (Джордж) Дион Драгас
- Прот. Йоан Сава Романидис
- Брюкселски и Белгийски архиепископ Василий (Кривошеин)
- Прот. Йоан Теофилович Майендорф
Препоръчваме
- Брюкселски и Белгийски архиеп. Василий (Кривошеин)
- Прот. Александър Шмеман, страница на руски
- Прот. Александър Шмеман, страница на английски
- Прот. Йоан Романидис
- Прот. Александър Мен
- Свмчца Мария (Скобцова)
- Сурожки митр. Антоний
- Архим. Софроний (Сахаров)
- Диоклийски митр. Калистос (Уеър)
- Протод. Андрей Кураев
- Архим. Кирил (Говорун)
- Олга Седакова
- Волоколамски митр. Иларион (Алфеев)
- Свещ. Андрю Лаут
- Свещ. Михаил Желтов
- Архим. Григорий (Папатомас)
- Прот. Джон Ериксън
- Венцислав Каравълчев
- Пожаревацки и Браничевски еп. Игнатий (Мидич)
- Архим. Йов (Геча)
- Алексей Осипов
- Иг. Пьотр (Мешчеринов)
- Прот. Сергий Булгаков
- Ярослав Пеликан
- Архим. Пласид (Дьосеи)
- Прот. Николай Ким
- Владислав Аркадиевич Бачинин
- Прот. Томас Хопко (лекции из фонда на Ancient Faith Radio)
- Пергамски митр. Йоан (Зизиулас) (лекции по догматическо богословие)
- Христос Янарас
- Прот. Павел Флоренски
- Петрос Василиадис
- Андрей Десницки
- Михаил Михайлович Дунаев
- Алексей Георгиевич Дунаев
- Свещ. Георгий Петрович Чистяков
- Сергей Чапнин
- Булгаковиана (сайт на изследователите и почитателите на творчеството на о. Сергий Булгаков)
- Електронна библиотека „Сурожки митр. Антоний”
- Архим. Йоан Пантелеймон (Манусакис)
- David Bentley Harticles (статии от Дейвид Бентли Харт)
- Оливие-Морис Клеман (страница на френски език)
- Лев Карсавин (страница на руски език)
- Антон Карташов (страница на руски език)
- Георгиос Мандзаридис (статии на гръцки език)
- Свещеномъченик Иларион (Троицки), архиеп. Верейски
- Лична страница на Сергей Худиев
- Лична страница на Ренета Трифонова
- Кафе със сестра Васа (Ларина)
- Лична страница на Владимир Бибихин