Азбучник на авторите

[А] [Б] [В] [Г] [Д] [Е] [Ж] [З] [И] [Й] [К] [Л] [М] [Н] [О] [П] [Р] [С] [Т] [У] [Ф] [Х] [Ц] [Ч] [Ш] [Щ] [Ъ] [Ю] [Я]

„Смесени“ бракове

Вторник, 20 Февруари 2024 Написана от Прот. Йоан Майендорф

Protopresbyter John and Matushka Marie MeyendorffПродължение от „Условия за брак

Формално погледнато, условието за встъпване в църковен брак е общата вяра, или, с други думи, съвместното обвързване с Православната църква. Лаодикийският (правила 10 и 31) и Картагенският (Правило 21) поместни събори, както и Четвъртият (Правило 14 от Халкидон) и Петошестият (Правило 72) вселенски събори забраняват браковете на православни с неправославни и определят, щото такива бракове – ако са сключени пред гражданските съдии – да бъдат разтрогвани.

Разбира се обаче проблемът тук не е просто формален. Той засяга самата същност на онова, което прави един брак наистина християнски. Несъмнено възможно е двама да се радват на приятелство, да споделят общи интереси, да имат прекрасна съвместимост на характерите, и разбира се, да бъдат „влюбени“ един в друг и без да са членове на една и съща църква. Въпросът е обаче дали всичките тези човешки сходства и влечения могат да бъдат трансформирани и преобразени в реалността на Царството Божие, в случай че двамата не споделят един и същи опит от реалността на това Царство, че не са посветени на едната и съща и единствена по рода си вяра. Възможно ли е те да станат една плът в Христа, без да участват заедно в евхаристийната Плът и Кръв на Христос? Може ли една двойка да споделя тайнството на Брака – което има отношение към съюза между Христос и Църквата – без да участва заедно в тайнството на божествената Литургия?

Тези въпроси несъмнено не са „формални“, а най-съществени, и те би следвало да стоят пред всички онези, които обмислят сключването на „смесен“ брак. Лесни решения, разбира се, могат да бъдат намерени в конфесионалния релативизъм – „между нашите църкви няма голяма разлика“, или просто с елиминирането на Евхаристията от центъра на християнския живот. Вторият начин бива, за съжаление, подсказван чрез настоящата практика на един и същ чин на венчаване както на двама православни християни, така и при „смесен“ брак. Самата възможност за тази практика идва, както вече показахме, от постепенната десакрализация на брака, кулминираща в отделянето му от Евхаристията. В ранната Църква значението на каноните, забраняващи смесени бракове, се е разбирало от всички: защото всички са знаели, че православен и неправославен не могат да участват заедно в Евхаристията, в рамките на която по правило са били благославяни и браковете. Въпросът става все по-заплетен вследствие от неотдавнашната протестантска практика за насърчаване на „интеркомуниона“[1] между разделените християни, както и от съвсем наскоро заявената частична подкрепа от страна на Римокатолическата църква за същата тази практика. Личното и цялостно обвързване с видимата Христова Църква, в Евхаристията, може в действителност да бъде заменено, благодарение на тези практики, от една смътна и релативизирана религиозност, в която тайнствата играят съвсем второстепенна роля.[2]

Като отхвърля практиката на интеркомуниона, Православната църква не отхвърля християнското единство. Точно обратно: по този начин тя защитава истинското и пълно единство и отхвърля всякакви възможни негови заместители. По същия начин и в Брака тя желае двамата да бъдат напълно съединени в Христа и поради това смята, че напълно светотайнствени и истински християнски са само онези бракове, които съединяват двама души в пълно единство на вярата, и които – като такива – са запечатани в тайнството на Евхаристията.

Независимо от изброените по-горе канонически забрани, в миналото често е имало „смесени“ бракове. В нашето собствено плуралистично общество, в което православните са само незначително малцинство, тези бракове съставляват много голям и непрестанно увеличаващ се процент от всички бракове, благославяни в нашите храмове, а също така, за съжаление, и извън православието. Всички знаем, че някои от тях водят до създаването на щастливи семейства и би било неразумно и утопично да обезсърчаваме всички тях. В действителност, напълно е възможно някои от тези бракове да излизат по-трайни и по-щастливи в сравнение с тези, сключени между номинални православни, които никога не са чували за смисъла на християнския брак и никога не са приемали, лично и отговорно, какъвто и да било истински християнски ангажимент.

Макар всичко това несъмнено да е така, вярно остава и другото: че Евангелието ни призовава не към частична истина, нито дори към само човешко „щастие“. Господ казва: „И тъй, бъдете съвършени, както е съвършен и Небесният ваш Отец“ (Мат. 5:48). Няма християнство без стремеж към съвършенство. Религиозното безхаберие или приемането на християнската вяра само като сфера, периферна на битието, изключват копнежа по съвършенството, към което Христос ни призовава. И затова Църквата никога не може да се примири с подобно безразличие и релативизъм.

Би следвало да е ясно, например, че православен свещеник никога не би могъл да благослови брак, при който единият от двамата е православен, а другият нехристиянин. Очевидно неподходящо би било в брачно последование да се призовава името на Иисус Христос по отношение на човек, който не признава Христос като свой Господ. Всъщност, подобно призоваване би било неуважително не просто към Господа, а и към въпросния човек и неговите убеждения (или липсата на такива). Когато пък неправославният в един предстоящ брак е кръстен християнин, благословението, давано в Православната църква се предполага от убеждението на св. апостол Павел, че „… неповярвал мъж бива осветен чрез вярващата жена, и неповярвала жена бива осветена чрез вярващия мъж…“ (1 Кор. 7:14), макар по всяка вероятност цитираният текст да говори за онези бракове, при които единият от съпрузите се е обръщал към християнството със сключването на брака, а не за случаи, в които член на Църквата да сключва брак с човек, който е извън нея. Така или иначе, във всички тези случаи Църквата се надява религиозното единство на семейството да бъде възстановено и един ден двамата съпрузи да бъдат съединени в православието.

Възприетата от някои православни диоцези (а до скоро – и от Римокатолическата църква) регулация да се изисква от встъпващите в смесен брак писмено задължение да кръстят и възпитават децата си в православната вяра, изглежда – поне на автора на тази книга – по-скоро съмнителна: и в своя принцип, и в своите резултати. Легалистическият формализъм на такава процедура не е в тон със самата идея за християнската свобода и отговорност. Православният партньор или ще е достатъчно силен в своите убеждения и ще даде подобаваща религиозна насока на децата (и, да се надяваме, ще въведе и цялото семейство в Църквата), или така или иначе ще се предаде. Строго пастирско отношение обаче следва да бъде възприето по отношение на православните, които се венчават извън Православната църква. Брак, който е благословен извън нея, очевидно е измяна спрямо светотайнствената благодат, получена при Кръщението, и е на практика несъвместим с членуването в нея.

Много от проблемите, свързани със смесените бракове, биха станали ясни в очите на всички – както православни, така и неправославни, в случай че се възроди древната практика на интегрирането на брачната церемония в Евхаристийната литургия. Това би предполагало използването на различна, извън-евхаристийна церемония по отношение на смесените бракове (както е за вторите и третите бракове между православни). Самата невъзможност за благославяне на смесени бракове по време на Литургията би била нещо достатъчно красноречиво, за да покаже, на първо място, природата на светотайнствения брак в Църквата, на второ място, пастирската толерантност, проявявана от Църквата при благославянето на смесените бракове, и, на трето място, явното желание на Църквата да види един ден смесения брак, осъществен в единство на вярата, при съвместно участие в Евхаристията.

Следва

Превод: София Ангелова

* „`Mixed’ Marriages“ – In: Meyendorff, J. Marriage: An Orthodox Perspective, Crestwood, NY: „St. Vladimir’s Seminary Press“ 32000, p. 50-54 (бел. прев.).

[1] От лат. „inter“ и „communio“ – в най-общ смисъл приемане тайнствата на едно християнско изповедание от представители на друго християнско изповедание и участие в тях, с особен акцент върху тайнството на Евхаристията, съвместните молитви и др. (бел. ред.).
[2] За православния (особено отрицателен) възглед върху „интеркомуниона“ между разделените християни виж: St. Vladimirs Theological Quarterly, 27, 4, 1983.



Краткък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/ddddq 

Редакционни

Наши партньори

Християнство и култура

HK 190Прот. Павел Събев
Страдащият Бог

Александър Смочевски
Кратък коментар към предложението за приемане на Синодна наредба за избор на митрополити

Панайотис Трембелас
Участието на миряните при избор на епископи

Ренета Трифонова
Социално-нравствената проблематика в българската богословска традиция на 20 в.

Полезни връзки

 

Препоръчваме