Азбучник на авторите

[А] [Б] [В] [Г] [Д] [Е] [Ж] [З] [И] [Й] [К] [Л] [М] [Н] [О] [П] [Р] [С] [Т] [У] [Ф] [Х] [Ц] [Ч] [Ш] [Щ] [Ъ] [Ю] [Я]

Древната Църква и римското право

Вторник, 20 Април 2021 Написана от Прот. Йоан Майендорф

Protopresbyter John and Matushka Marie MeyendorffПродължение от „Юдаизмът и Новият Завет“

В римския свят бракът е разбиран на първо място не като средство за осигуряване на потомство, а като съглашение между две свободни в избора си страни. Известният принцип на римското право, според който „бракът не е в съжителството, а в съгласието“ (nuptius non concubitus, sed consensus facit), както и тезата, популяризирана от Модестин, че „съжителството със свободна жена представлява брак, а не конкубинат“, което приема за даденост, че една робиня не може да дава своето свободно съгласие и че, следователно, съжителството с нея при никакви условия не би могло да се нарече брак, представляват същинската основа на гражданското право на всички съвременни цивилизовани страни. Същността на брака лежи в съгласието, което, на свой ред, осмисля и узаконява брачното споразумение, или договор.

Фактът, че според Римското право бракът се възприема като съглашение между две свободни страни говори за значителен социален прогрес, особено ако това бъде сравнено с господстващите възгледи в други древни цивилизации. Това е осигурявало законовата рамка за цялостната еманципация на жените и тяхното равенство пред закона с мъжете.

Като юридически договор, чиито субекти са били само страните по него, бракът не е имал нужда от каквато и да било трета страна, която да му придаде правна валидност. Държавата обаче е осигурявала улеснения в регистрирането на брачните споразумения. Регистрацията е предполагала контрол на тяхната съгласуваност с държавните закони и е предоставяла готов материал за съдилищата, когато същите е трябвало да отсъждат по конфликти, свързани с конкретни брачни отношения.

Римското право – също както и Моисеевият закон – е предвиждало и възможността за прекратяване на брачния договор. Условията за развод са били твърде разнообразни както преди, така и след началото на християнската епоха.

Както по време на гоненията, така и в периодите на своя съюз с римската държава, Християнската църква е възприемала римските закони, регулиращи брака. Дори когато християнството става господстваща държавна религия, древните определения за брака като „договор“ продължават да се възприемат в държавните закони и даже в църковния Номоканон в четиринадесет титула. Откриваме ги и в славянската версия на Номоканона, т. нар. Кормчая книга,[1] която е била основата на каноничното право в славянските страни до началото на деветнадесетото столетие.

Същата съгласуваност с римските представи и терминология за брака се открива и в трудовете на ранните отци на Църквата. В своята Апология (гл. 33), адресирана до имп. Марк Аврелий,[2] авторът от второто столетие Атинагор пише, че при християните жена на всеки е тази, която той е взел „според установените от вас [римляните] закони“. Също и св. Йоан Златоуст († 407 г.) се позовава непосредствено на „гражданския закон“, когато определя брака като „нищо друго освен близост или свързаност“.[3]

Броят на светоотеческите цитати по този въпрос може да бъде увеличен до безкрай. Смисълът на казаното в тях обаче не е че Църквата е останала безразлична към въпроса за брака, нито че тя е нямала своя собствена гледна точка, а просто е възприела като свое господстващото римско схващане за брака като договор. Следващите глави ще покажат, че всъщност е било точно обратното. Никога в цялата си история Християнската църква не е демонстрирала по-ясно, че тя въвежда в света една нова, безпрецедентна божествена реалност и присъствие. Новозаветните пък текстове, цитирани по-горе, показват, че тази нова реалност е предполагала също така съвършено ново отношение към брака, коренно различно както от юдейските, така и от римските разбирания. Първоначално тази нова реалност не се е изразявала в някакъв особен и отделен брачен ритуал, и по същество не се е състояла в потъпкване на законите, установени от светското общество. Християните са разбирали достойнствата на римския ред и са ценели напредъка, който някои аспекти от римското право са въвеждали в човешките отношения. Макар и възприемайки обаче всичко това, те никога не са забравяли и особения, съвършено нов опит и посвещаването, прието от тях в Кръщението и Евхаристията. За тях, следователно, от значение е била не конкретната церемония, използвана за да се сключи бракът, а въпросът кой е приемал брачното съгласие. Ако встъпващите в брак са били християни, то християнски е ставал и самият брак, и този брак е предполагал и християнска отговорност, и християнски опит. За тях бракът е бил тайнство, а не просто юридически договор.

Следва

Превод: София Ангелова

* „The Early Church and Roman Law“ – In: Meyendorff, J. Marriage: An Orthodox Perspective, Crestwood, NY: „St. Vladimir's Seminary Press“ 32000, p. 16-18 (бел. прев.).

[1] Да не се бърка с гръцката „Кормчая“ или Πηδάλιον – компилация от канонически текстове от 18 в., която е достъпна и на английски език.
[2] Става дума за съчинението на Атинагор Застъпничество за християните (Πρεσβεία περὶ χριστιανῶν) от 177 г. (бел. ред.).
[3] Беседи върху книга Битие 56, 2.



Краткък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/6cxu8 

Редакционни

Наши партньори

Християнство и култура

HK 190Прот. Павел Събев
Страдащият Бог

Александър Смочевски
Кратък коментар към предложението за приемане на Синодна наредба за избор на митрополити

Панайотис Трембелас
Участието на миряните при избор на епископи

Ренета Трифонова
Социално-нравствената проблематика в българската богословска традиция на 20 в.

Полезни връзки

 

Препоръчваме