Азбучник на авторите

[А] [Б] [В] [Г] [Д] [Е] [Ж] [З] [И] [Й] [К] [Л] [М] [Н] [О] [П] [Р] [С] [Т] [У] [Ф] [Х] [Ц] [Ч] [Ш] [Щ] [Ъ] [Ю] [Я]

Памет и забвение

Четвъртък, 15 Април 2021 Написана от Санфранциски и Западноамерикански архиеп. Йоан (Шаховски)

Archbishop John of San FranciscoПродължение от „Бдителността на вярата“ (тук)

Несъвършенството на човешката душа се проявява в това, че тя забравя важното, а помни суетното: забравя това, което не трябва да забравя, а помни това, което трябва да бъде забравено.

Ако приложим тази известна сентенция, бихме могли да попитаме всекиго: „Кажи ми какво забравяш и какво помниш, и ще ти кажа какъв си“.

Да започнем обаче от самите нас. Да попитаме себе си: какво ние, хората, и особено ние – вярващите, помним и какво забравяме? Помним ли ние винаги за Този, Който ни е дал живота? Не забравя ли нашата душа Бога? Силна ли е, дълбока ли е, живителна ли е нашата памет за тази истина, за най-висшата реалност? Помним ли ние, че Този, Който ни е сътворил, винаги пребивава с нас, макар ние не винаги да сме с Него? Помним ли, че Светият Дух прониква във всички наши помисли, че Той чете нашите мисли и съди за нашите намерения? Помним ли, че Живият Христос, Който пребивава в света, е най-великата Светиня и Чистота, и Правда, и Любов? Удържала ли е нашата памет Неговите заповеди и закони, които Господ ни е дал за нашия живот и за съхраняването на този живот във вечността? Остават ли в нашата душа думите Христови: думи, имащи такава сила на любовта и на доверието към нас, че Той да ни нарича деца и братя, а не наемници, а още по-малко Свои врагове, независимо че ние, вършейки зло, повече приличаме на Негови врагове?

Помним ли ние, че Божият Логос се е въчовечил и е застанал до нас, заговорил е на нашия език и ни е научил да виждаме в себе си и в другите вътрешния, духовния човек, Божия приятел? И още – помним ли как е бил отхвърлен Христос, колко малко са били Неговите защитници, как за Него не се е намерило място на земята нито в първата, нито в последната Му минута? И помним ли как, подобно на мълния, проблеснала от изтока до запада, чудно, тайнствено, неопровержимо Христос е възкръснал, станал е от Своя гроб и се е явил на най-близките ученици – дванадесетте и седемдесетте, и петстотинте, и как са Го разпознавали, и как Той е давал безмерна надежда на хората; как, след това, Той се е възнесъл на Небето, в невидимия за нас свят, за да може да бъде още по-близко до всяка душа на земята, по още по-съвършен начин да се изправи пред прага на всеки човешки дом? Помним ли ние, че ангелите и духовете на светците обкръжават хората и са особено близки до тези, които ги призовават?

Пази ли нашата памет, където и да се намираме ние, истината, че нашият кратък земен живот във всеки един момент стои на земята само на косъм от великия незрим свят, и че във всяка една минута ние можем да бъдем повикани в другия свят, за последния съд на Небесната Правда?… Помним ли това винаги, а особено тогава, когато давещата душата тежест влиза в нас и някакъв вътрешен глас шепти лъстиви, тъмни слова, и нашата душа започва да се колебае и да клони към злото? Помним ли ние тогава за Бога, призоваваме ли Бога? Помним ли ние след като сме извършили своя грях, че Господ е милостив и ни е дал пътя към нашето духовно възстановяване в покаянието? Помним ли в минутите на униние, че Господ е дълготърпелив, а в минутите на изкушение – че Господ е праведен? Помним ли, гледайки към хората, които ни обкръжават, че нашият Господ е още и техен Господ, че нашият Небесен Отец е и техен Отец, че Той е техен Съдия, но и наш Съдия? Помним ли ние, че човекът бива оправдаван и осъждан само от своите си дела, но и че без вяра е невъзможно да се угоди на Бога?…

Ето такива духовни съкровища на истина и безсмъртие може да пази нашата памет, нашият живот. Пазят ли те обаче това сияние? Блажен е този, който познава истината за божествената любов към нас. Като не умее да се надява на нищо друго, той се надява на Божията любов и живее с любовта на своя Господ.

Не за всичко, а за най-главното разпитах човешката съвест и памет. А сега искам да разпитам и човешкото забвение.

Забвение, погълнало ли си ти всички обиди в моя живот, всички горести и всички болки, всички страхове на живота? Погълнало ли си ти, забвение, суетата на отминалия живот, всички нейни нищожни преживявания, недоразумения, празни слова, ненужни спорове и вълнения?… Само на поле, което е очистено чрез забвението за суетата, расте мъдрост.

Смело забвение, ти като вода от чист извор отнасяш праха от земята и го разтапяш в себе си, без да губиш от блестящата си чистота. И човек може да бъде само този, който забравя себе си, помнейки Бога и Неговата правда.

В истинския живот ние влизаме със своето свято забвение и със своята светла памет.

Следва

Превод: Борис Маринов

* Иоанн (Шаховской), архиеп. „Память и забвение“ – В: Азбука.ру; текстът представлява четвърта беседа от десета част, „Църковността в живота на християнина“, от цикъла беседи „Ценност и личност“ на архиеп. Йоан (бел. прев.).



Краткък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/6cax9 

Редакционни

Наши партньори

Християнство и култура

HK 190Прот. Павел Събев
Страдащият Бог

Александър Смочевски
Кратък коментар към предложението за приемане на Синодна наредба за избор на митрополити

Панайотис Трембелас
Участието на миряните при избор на епископи

Ренета Трифонова
Социално-нравствената проблематика в българската богословска традиция на 20 в.

Полезни връзки

 

Препоръчваме