Азбучник на авторите

[А] [Б] [В] [Г] [Д] [Е] [Ж] [З] [И] [Й] [К] [Л] [М] [Н] [О] [П] [Р] [С] [Т] [У] [Ф] [Х] [Ц] [Ч] [Ш] [Щ] [Ъ] [Ю] [Я]

Бдителността на вярата

Понеделник, 22 Февруари 2021 Написана от Санфранциски и Западноамерикански архиеп. Йоан (Шаховски)

Archbishop Joan ShahovskojПродължение от „Вяра и отговорност“ (тук)

Във времето, когато руският народ е призоваван към атеистична бдителност, ние – православните пастири на Руската църква – зовем към бдителност към Христовата вяра. „Защото ще дойде време, – говори св. ап. Павел – когато човеците не ще търпят здравото учение, но, водени от своите похоти, ще си насъберат учители да им гъделичкат слуха; те ще отвърнат слуха си от истината и към басни ще се обърнат. Но ти във всичко бодърствувай, скърби претърпи, дело на благовестник извърши, службата си добре изпълни“ (2 Тим. 4:3-5).

На бдителност ни учи Бог, но на нея учи и лукавият враг. На бдителност ни учат и учениците Христови – нея проповядват и духовете на тъмнината. Евангелието възвестява светата бдителност на вярата. Невярващите пък учат на класова, расова и партийна бдителност, която съпровождат с всякакво насилствено организиране на човешкото общество в света. Християнската бдителност – това е разбиране на пътищата на спасението и на освобождаването на човешката душа в Бога, привличане на всички хора към Христа Иисуса, Спасителя на света… Светлата бдителност е християнска любов. От любов Господ е създал Църквата, но не като „партия на апостолите“, не като „партия на християните“.

Майката бди над детето си, като го пази. Божият Дух бди над човешката душа, като я спасява. Християнинът бди над Божията воля в себе си и в другите. Това е проявяването на любовта и на истината.

„Бъдете будни и се молете, за да не паднете в изкушение“ (Мат. 26:41) – така говори Спасителят в Гетсиманската градина на Своите изморени и заспиващи ученици. Да, ние знаем, че и вярващите в Бога хора, стремящите се към светлината, могат да се уморят от злото на този свят, от трудностите, от гоненията и униженията, от цялото това временно тържество на неправдата над правдата, което ние често виждаме в света. И когато хората, които са вярващи, виждат около себе си гонение против всяка светиня и правда, те може и да се уморят от това зло, принуждаващо ги да отстъпят от своето упование, от своята вяра… И тогава тъгата надвива в сърцата на човеците, и те, – също както и апостолите в Гетсиманската градина, – виждайки агонията на своя Учител, заспиват „от тъга“ (Лука 22:45), спирайки да са внимателни към духа на своята вяра. Ето за какво предупреждава св. ап. Павел своя ученик и сътрудник Тимотей. А св. ап. Петър казва на вярващите така: „Бъдете трезвени, бъдете бодри, защото вашият противник, дяволът, като рикащ лъв обикаля и търси кого да глътне; противостойте му с твърда вяра…“ (1 Петр. 5:8-9).

Ако за живеещите в Съединените щати християни главната духовна бдителност се състои, може би, в това, да не се увличат по трупането на спечелени пари и всички онези материални блага, които така лесно тук се придобиват с пари, но да пазят вниманието на душата си върху духовните и вечни ценности, то духовната бдителност в Съветския съюз ще се заключава повече от всичко в умението и горещото желание да запазят своята вяра и душата си сред всички онези безбройни задължения, повинности и натоварвания (не само физически, но и душевни), които са наложени на съветския човек. Усилените темпове на работата, обществените, а още повече и партийните задачи, могат не само да изнурят човека душевно, а и да отслабят неговата воля към всяка свободна, жива и лична активност в света.

Нужна е бдителност на вярата… Спасителят казва: „Внимавайте, бъдете будни и се молете; … понеже не знаете, кога ще дойде господарят на къщата (а Този Господар е Господ – Стопанинът на света), привечер ли, или среднощ, или кога петли пропеят, или на съмване, та, като дойде ненадейно, да ви не намери, че спите. А каквото вам говоря, говоря го на всички: бъдете будни!“ (Марк 13:33, 35-37).

Следва

Превод: Борис Маринов

* Иоанн (Шаховской), архиеп. „Бдительность веры“ – В: Азбука.ру; текстът представлява трета беседа от десета част, „Църковността в живота на християнина“, от цикъла беседи „Ценност и личност“ на архиеп. Йоан (бел. прев.).



Краткък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/6ya48 

Редакционни

Наши партньори

Християнство и култура

HK 190Прот. Павел Събев
Страдащият Бог

Александър Смочевски
Кратък коментар към предложението за приемане на Синодна наредба за избор на митрополити

Панайотис Трембелас
Участието на миряните при избор на епископи

Ренета Трифонова
Социално-нравствената проблематика в българската богословска традиция на 20 в.

Полезни връзки

 

Препоръчваме