Азбучник на авторите

[А] [Б] [В] [Г] [Д] [Е] [Ж] [З] [И] [Й] [К] [Л] [М] [Н] [О] [П] [Р] [С] [Т] [У] [Ф] [Х] [Ц] [Ч] [Ш] [Щ] [Ъ] [Ю] [Я]

Бог не е абстрактно понятие

Петък, 29 Ноември 2013 Написана от Прот. Василиос Калиакманис

Fr Basilios_KaliakmanisВтората неделя на Великия пост е посветена на Св. Григорий Паламà (14 век). Неговото дело, основаващо се върху по-ранната християнска традиция, се превръща в съборно прието от Църквата, която го поставя в хора на великите нейни учители. Така че – след Неделя на православието – се почита главният учител на православната вяра, която просвети Църквата и който е тясно свързан с историята на Солун.

Бог за св. Григорий не е абстрактна или просто философска идея, а живо Лице. Той е и Този, Който призовава към общение не другиго, а именно човека. Пророците и патриарсите от Стария Завет си Го представят като Ангел на велик съвет или във вид на човек, но в епохата на Новия Завет Бог – в Христос – вече и по същност стана истинно човек. Така щото всеки кръстен християнин – според мярата на своята собствена възприемчивост – да може да познае Бога в лицето на Сина и въплътено Слово, участвайки в тайнствата на Църквата.

Следвайки древните отци, св. Григорий Паламà различава у Бога недостъпната и непонятна божествена същност от нетварните Му божествени, но причастни, енергии. В промислителната и творческа енергия участват всички съществуващи неща, докато в животворната енергия – живите, а в умъдряващата – разумните. Бог прави всичко така, че човекът да може да се обòжи. Аскезата, постът и молитвата са положителен отговор на божествената покана и допринасят за процъфтяване благодатта на св. Кръщение и даровете на светото миро. Чрез благодатта се яви „сред нас царството” (Лука 17:21) и „скритият на сърцето човек” (1 Петр. 3:4).

Борбата за пречистване на човека от страстите, за преобразяване на тези страсти в добродетели и духовно възрастване, се провежда най-вече в сърцето на християнина. Сърцето – според св. Григорий Паламà – е съкровищница на мислите и първи плътски орган на разумността. Така че духовното бодърстване и покаянието, изправлението и вниманието, са свързани с престола на благодатта, който е чистото сърце.

Божията благодат „просветлява всеки човек, който идва на света” (Иоан 1:9), а не само онези, които са постигнали някакви по-високи етапи на духовното съвършенство. Първоначално тя помага да бъде признат грехът и трагичното положение на човека в неговото паднало състояние. Тогава тънкият пламък на божествената светлина довежда до самопознание и разкрива вътрешната тъмнина. Постепенно обаче християнинът бива просветляван, и в светлината на славата Божия той придобива мир на мислите си, диша свободата на Духа и става син Божи по благодат.

Обръщането към вътрешния човек не осъществява личното спасение, както някои мислят, но предоставя възможност за братско отваряне към ближния – отваряне, което създава предпоставки за здравословна общителност, без емпатия.[1] Във всеки случай не сам се спасява християнинът. Той се спасява, заедно със своите съ-човеци, при това вътре в лоното на Църквата. За разлика от него съвременният човек иска да бъде спасен без Бога и без своите ближни. Затова той се отличава с обърнатостта си навън от себе си – със своята прекомерна подвижност и с натрапчивата си действеност.[2] Онзи, който не изпитва вътрешното спокойствие на християнина, се обръща към повърхностната критика на страстите, към духовното самодоволство и, в крайна сметка – към самоунищожението.

Но дори и в църковното пространство се промоцира твърде много социалният характер на живота в Христос, при което често се забравя тайнственото, исихасткото, аскетическото и ниптическото[3] негово измерение. Нито една социална дейност обаче не ще бъде успешна, ако ги няма вътрешното спокойствие (исихията), чистото сърце и просветеният ум. За да бъде някой в състояние да види хубостта на творението, да види творческата страна на Бога и да възкликне: „Велики са делата Ти Господи, всичко си сътворил в премъдрост” (Пс. 103:24), се изискват съответните сетива.

Превод: Светослав Риболов



 

„Ο Θεός δεν είναι αφηρημένη έννοια” – отговор на π. Βασίλειος Καλλιακμάνης на въпрос в Интернет дискусия, 1 април 2013 г. Виж: Η Θεολογία Μεσοπέλαγα (бел. прев.).

[1] Т. е. съчувствие – способността ни да съпреживяваме чужди емоции, чувства и дори мисли (бел. ред.).
[2] Или, казано по друг начин, със своя активизъм (бел. ред.).
[3] Виж: Мандзаридис, Г. „Ниптическите отци и съвременният човек” – В: Живо Предание (бел. ред.).



Краткък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9ph63 

Редакционни

Наши партньори

Християнство и култура

HK 190Прот. Павел Събев
Страдащият Бог

Александър Смочевски
Кратък коментар към предложението за приемане на Синодна наредба за избор на митрополити

Панайотис Трембелас
Участието на миряните при избор на епископи

Ренета Трифонова
Социално-нравствената проблематика в българската богословска традиция на 20 в.

Полезни връзки

 

Препоръчваме