Азбучник на авторите

[А] [Б] [В] [Г] [Д] [Е] [Ж] [З] [И] [Й] [К] [Л] [М] [Н] [О] [П] [Р] [С] [Т] [У] [Ф] [Х] [Ц] [Ч] [Ш] [Щ] [Ъ] [Ю] [Я]

Иисус Христос – Аскет или Спасител

Написана от Живо Предание

ASKET ili_spasitel_korica3Неотдавна родният книжен пазар бе обогатен от появата на три нови книги на преподавателя в Богословския факултет на СУ „Св. Климент Охридски” д-р Светослав Риболов. От тях в Живо Предание избрахме да представим изследването Иисус Христос – Аскет или Спасител: Сотириологичният смисъл на Христовото човечество в първата фаза на арианските спорове (318-362). Книгата с ISBN 978-954-07-3693-8, корична цена 18 лв. и обем от 232 с. е отпечатана от Университетско издателство „Св. Климент Охридски”. Както сочи подзаглавието, тук авторът разглежда ранния етап на арианския спор с акцент върху – както четем в Увода – „сотириологичната основа на дискусиите, носеща своя неотменен есхатологичен характер и съсредоточена около съизмеримостта на Христовото човечество с човечеството въобще”.

Съдържанието на книгата е разделено в три големи глави, разделени на свой ред на подтеми, както следва:

Глава първа: Арианският възглед за Спасителя (1. Отричането на равенството и единосъщието на Сина с Отца; 2. Антиохийският събор от 268/9 г. в дебатите на 4 век и 3. Сотириологията на Арий).

Глава втора: Спасителят в ранната опозиция против арианството (1. Св. Александър Александрийски: Христовото човечество – смирение по икономѝя; 2. Св. Евстатий Антиохийски: индивидуализираното човечество на Христос; 3. Маркел Анкирски: на крачка от савелианството и 4. Евсевий Кесарийски: опит за ревизия на арианството).

Глава трета: Спасителят е Самият Бог (Св. Атанасий Александрийски: Спасителят е обновител на творението; 2. Аполинарий Лаодикийски: Спасителят няма пълно човечество).

Изданието включва още Заключение и подробна библиография.

В отзива си за този труд доц. Любомир Тенекеджиев от Богословския факултет на СУ „Св. Климент Охридски” определя монографията като „… оригинално по своя подход и методология изследване” и продължава: „Със сигурност настоящата книга ще предизвика жив интерес не само сред православната публика, но и сред всички, които се интересуват от изследването на християнската древност”. От своя страна, доц. Иван Христов – също от Богословския факултет на Софийския университет – добавя: „Настоящата монография е сериозно изследване, което ни връща с максимално приближение към духовния опит на древните християни, във времена, когато Църквата току-що е била разрешена в Римската империя и гоненията са били съвсем наскоро прекратени. Това е златният век на църковната книжнина, в който са написани едни от най-ценните светоотечески творения. Със сигурност тази книга може да вдъхновява както свещеници, така и миряни за техния духовен живот. Обективният и в същото време плътно придържащ се към Преданието подход на автора е гаранция за това”.



Краткък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9xc4k 

Редакционни

Наши партньори

Християнство и култура

HK 196Ставроф. ик. Константин Галериу
Проповед за Рождество

Майкъл Едуардс
Псалмите, поезия на вярата

Протопрезв. Александър Шмеман
Разгръщане на християнските погребални обреди (Из Литургията на смъртта)

Борис Зайцев
Архимандрит Киприан

Полезни връзки

 

Препоръчваме