Азбучник на авторите

[А] [Б] [В] [Г] [Д] [Е] [Ж] [З] [И] [Й] [К] [Л] [М] [Н] [О] [П] [Р] [С] [Т] [У] [Ф] [Х] [Ц] [Ч] [Ш] [Щ] [Ъ] [Ю] [Я]

Литургията на смъртта и съвременната култура

Написана от Живо Предание

Liturgy of_Death-CoverВ края на отминалата 2013 г. в Москва беше отпечатано дългоочаквано от всички ценители на богословската интуиция на прот. Александър Шмеман заглавие: Литургия смерти и современная культура (Москва: „Гранат” 2013). В основата на новата книга стои четения от автора, в семинарията „Св. Владимир” в Ню Йорк, едноименен лекционен курс, който, по думите на сайта Богослов.ру, „не е само научно-богословско изследване. Авторът поставя проблема за смъртта в широкия контекст на църковната култура и на християнския светоглед, и едновременно с това – с живота на съвременното общество, разкривайки ярко и парадоксално темата за смъртта в постхристиянската култура”.

На свой ред, преводачът на текста от английски на руски език и дългогодишен изследовател на творчеството на о. Шмеман, Елена Дорман, споделя: „О. Александър не пишеше отнапред своите лекции, а само нахвърляше тезиси и цитати. Ето защо и тази книга не е произведение, внимателно подготвено от самия автор за публикуване, а представлява запис на устна реч – образна и често страстна, което се опитах и да запазя в превода”.

А ето и откъси от новата книга: „За ранните християни всеобщото възкресение е именно всеобщо – космическо събитие и изпълнение на всичко – изпълнение в Христос – в края на времената. И това славно изпълняване очакват не само починалите, но още и живите, и въобще цялото Божие творение. В този смисъл, по думите на св. ап. Павел, ние (имам предвид и живите, и починалите) всички сме мъртви – не само тези, които са напуснали този живот, но и всички онези, които са умрели в кръщелната вода и са вкусили Христовото възкресение в тайнството на Кръщението.

Ние всички умряхме – казва апостол Павел – и нашият живот – не само животът на починалите, но и животът на живите – е „скрит с Христос в Бога”. И още веднъж ще повторя (защото до такава степен сме свикнали с тези думи, че ги възприемаме като някаква музика, без да разсъждаваме върху техния смисъл): животът е скрит с Христос, а Христос е жив, смъртта няма власт над Него. Живи или умрели – независимо дали в този свят, чийто образ отминава, или напуснали го – ние всички сме живи в Христос, защото сме съединени с Него и в Него имаме своя живот.

Такава е християнската революция по отношение на смъртта. И ако не разберем този действително революционен, наистина радикален характер на християнството – революционен по отношение на религията, на всичко онова, което човекът е отнасял към реалността на смъртта, ако не разберем това, то ние няма да можем да разберем и истинският смисъл на обръщането на Църквата към починалите”.

Извън Русия книгата може да бъде поръчана на тел. (499) 391-48-04, по пощата на адрес: 121471, Москва, ул. „Рябиновая”, 44, изд. „Гранат”, с писмо на електронна поща: order@granatbooks.ru или в Интернет-книжарницата www.granatbooks.ru/Shmeman.



Краткък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9xxy8 

Редакционни

Наши партньори

Християнство и култура

HK 190Прот. Павел Събев
Страдащият Бог

Александър Смочевски
Кратък коментар към предложението за приемане на Синодна наредба за избор на митрополити

Панайотис Трембелас
Участието на миряните при избор на епископи

Ренета Трифонова
Социално-нравствената проблематика в българската богословска традиция на 20 в.

Полезни връзки

 

Препоръчваме