Азбучник на авторите

[А] [Б] [В] [Г] [Д] [Е] [Ж] [З] [И] [Й] [К] [Л] [М] [Н] [О] [П] [Р] [С] [Т] [У] [Ф] [Х] [Ц] [Ч] [Ш] [Щ] [Ъ] [Ю] [Я]

Изворът на асирийското и халдейско християнство

Написана от Живо Предание

S Ribolov_knigaОт скоро в разпространение е първата книга на богослова д-р Светослав Риболов – преподавател в Богословския факултет на СУ „Св. Климент Охридски” – под заглавие Изворът на асирийското и халдейско християнство. През юни 2010 г. изследването беше защитено като докторска дисертация под заглавие: „Сотириологични предпоставки на христологичните възгледи на Теодор Мопсуестийски”. Книгата, с обем от 300 стр. и ISBN 9786191522217, е отпечатана от издателство „Изток-Запад” с корична цена 19 лв. и може да бъде намерена в книжарница „Български книжици”, книжарници „Хермес”, книжарници „Хеликон” и всички останали книжарници, с които издателството работи.

В отзива си за труда на д-р Риболов доц. Димитър Попмаринов от Православния богословски факултет на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий” е написал: „Трудът, който е представил г-н Светослав Риболов, е сериозно съчинение, единствено в православното богословие по тази тематика, и уникално въобще в богословските изследвания по дадената формулировка и подход. Похвално е, че той е бил умерен в изводите си изследовател, придържащ се към изворите и стараещ се да работи в една чисто православна перспектива”.

От своя страна доц. Иван Петев от Богословския факултет на СУ „Св. Климент Охридски” добавя: „Приносните моменти в тази работа засягат реконструирането на сотириологията на Теодор Мопсуестийски, установяването на зависимостта между антропология и христология и оборването на някои тези в западната богословска литература, които оправдават богословските грешки на Теодор Мопсуестийски въз основа на неговия рационалистичен уклон. Несъмнено в тази система се подценява значението на Боговъплъщението и Господ Иисус Христос оставя впечатлението на човек, извървял Своя земен път като праведник, а не като Богочовек – въплътилия се Бог Слово. Този труд може да служи като основа за заниманията с несторианската ерес и нейното разглеждане от православна гледна точка – нещо, което липсва не само в отечествената ни литература, но и в православния свят като цяло”.



Краткък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/xhccp 

Редакционни

Наши партньори

Християнство и култура

HK 190Прот. Павел Събев
Страдащият Бог

Александър Смочевски
Кратък коментар към предложението за приемане на Синодна наредба за избор на митрополити

Панайотис Трембелас
Участието на миряните при избор на епископи

Ренета Трифонова
Социално-нравствената проблематика в българската богословска традиция на 20 в.

Полезни връзки

 

Препоръчваме