Войната и позоваванията на магичното съзнание
Както много пъти беше отбелязано, нарастващата руска агресия срещу Украйна е идеологически подплатена с помощта на квази-религиозна доктрина, популяризираща някаква изключителност на руската цивилизация – доктрина, която беше брандирана като „русский мир“. Тази доктрина обаче не е единственият квази-религиозен аспект на войната. Тези, които одобряват войната, се опитват да я оправдаят при привличането на широк спектър от аргументи, които изглеждат религиозни. В моя статия за базирания в Швеция блог „Religion in Praxis“ се опитах да докажа, че както Владимир Путин, така и неговите ешове в Руската православна църква, биват движени от дуалистичен светоглед, който е нехристиянски и анти-библейски, и който разглежда света като черно-бял, като разделен на две части, едната от които е същностно добра, а другата – същностно зла. В този светоглед Русия е въплъщение на първата част, докато Западът – на втората. Руската пропаганда ефективно се позовава на този светоглед, усилвайки го в средите на целевите си групи.
Същата тази пропаганда използва и някои библейски препратки. Така например, телевизионният канал „Спас“, притежаван и управляван от Московска патриаршия, продуцира и излъчва документална поредица „Бог и Библията“. Тя е базирана на книга със същото заглавие от сръбския епископ Николай (Велимирович). В един от епизодите говорителят на канала Борис Корчевников, заедно с о. Игор Фомин, свещеник от енория, свързана с Московския държавен институт за международни отношения, обсъждат възможни библейски оправдания за продължаващата война в Украйна. Този епизод те записват във Волноваха – украински град в Донбас, окупиран и почти напълно разрушен от руската армия. Застанал на фона на градските руини, о. Игор споменава, че „Бог дава непосредствена заповед на народа на юдеите да прочисти земята от народите“, които са нечестиви и следователно определени от Бога да „потънат в забрава“, така щото на тяхно място „да бъдат въздигнати други народи“. Което не представлява нито повече, нито по-малко от едно откровено оправдание на руските зверства в Украйна и реален призив към геноцид над украинския народ – геноцид, който се извършва върху основания от Стария Завет.
Руските църковни медии, в унисон с държавната пропаганда, разпространяват и други квази-религиозни послания, резониращи с религиозното съзнание на руснаците. Те включват истории за предполагаеми чудеса на бойното поле, когато живота на някои окупатори е пощаден противно на очакванията. Завеждащият „Библейския кабинет“ на Московската духовна академия, прот. Александър Тимофеев, е с руската армия в Донбас от ранните месеци на инвазията. В своя частен канал той обича на тълкува случващото се на бойното поле като „чудеса“. В неговата интерпретация подобни чудеса се случват само с руснаците. Така например, той преразказва историята за това как една църква в окупираната Попасна е била обстреляна от украинската артилерия и, по чудесен начин, нейните мозайки на св. апостоли Петър и Павел не са били повредени. Той не споменава, разбира се, над сто и петдесетте православни църкви, които бяха разрушени от руските войски. Очевидно те не са били достойни за чудеса.
О. Тимофеев също така поства окуражаващи послания към руските войници – от руския „старец“ о. Йоан Миронов от Санкт Петербург. Мобилизирането на „старците“ и други авторитетни църковни фигури се превърна в основен елемент от пропагандата в Русия и не само там. Един беларуски „старец“ – о. Андрей Лемешонок от манастира „Св. Елисавета“ в Минск, стана неуморен адвокат както на руския, така и на белоруския диктатор. Главата на Беларуската православна църква митр. Вениамин, който, също като митр. Онуфрий, има славата на безстрастен исихаст и на човек на молитвата, също стана страстен поддръжник на Александър Лукашенко.
Превръщането в капитал на предполагаемата святост и на „чудесата“ се превърна в популярен аргумент също така и в Украйна, където православието е разделено между две юрисдикции – автокефалната Православна църква на Украйна (ПЦУ) и Украинската православна църква, която до неотдавна беше част от Московска патриаршия (УПЦ – екс МП), чийто канонически статут понастоящем никой не разбира. И двете тези църкви са дейни в изграждането на своите идентичности чрез своето взаимно отричане. Позовават се на популярна религиозност с цел да консолидират своите верни около църковните си водачи. УПЦ (екс МП) пропагандира своя лидер – митр. Онуфрий – като „свят човек на молитвата“ и използва това като аргумент да остане изолирана от останалите църкви в Украйна, от всемирното православие и от украинското общество. Говорителят на тази църква, прот. Микола Данилевич, разпространи чрез социалните медии истории, които разказвали негови енориаши, как те били виждали в сънищата си принадлежащите към ПЦУ да горят в ада. Игуменът на Киево-Печерската лавра, Вишгородски и Чернобилски митрополит Павел, е реално известен със своите манипулации с помощта на проклятия и препратки към апокалиптични истории.
Изглежда, че дори и Православната църква на Украйна (ПЦУ) не винаги издържа на изкушението да се позовава на такива истории, с цел да популяризира себе си. Една неотдавнашна възможност за това ѝ беше предоставена от злополуката, случила се на 9 декември, когато главата на УПЦ (екс МП) митр. Онуфрий, докато отслужваше литургия в Киево-Печерската лавра, разля св. Дарове от потира върху богослужебните си одежди. Официалният говорител на ПЦУ, Черниговски и Нижински архиепископ Евстратий, на часа се хвана за този злополучен епизод и го разтълкува като наказание, пратено от Бога на митр. Онуфрий – заради поредицата от лични негови грехове и погрешни политики, които ПЦУ му приписва. Интерпретация, която нашироко циркулираше в украинските медии като свидетелство за това, че митр. Онуфрий и неговата църква са в грях и следва да бъдат ограничени в Украйна.
Вярвам, че такива интерпретации, които се позовават на примитивните магични страни на религиозното съзнание, са манипулативни и подвеждащи. Те не допринасят с нищо за каузата на единството между православните в Украйна. Не служат и на каузата на Украйна във войната. За разлика от Русия, Украйна няма никаква нужда да оправдава своята борба чрез позовавания на чудеса, на старци, на сънища или на нещастни случаи като този в лаврата. Кой е крив и кой е прав в тази война – това е нещо, което е очевидно от само себе си. За онези пък, които имат нуждата да се позовават на нещо, са достатъчни думите на Христос, както и Моисеевите заповеди. Руската армия на украинска земя вече престъпи всяка заповед, докато руските богослови и църковни фигури продължават да измислят чудеса и пророчества на „старци“, за да оправдават това престъпление.
Тази война изправя нас – православните – пред една криза на авторитета. Тя ясно демонстрира, че патриарси, старци и популярни богослови могат да злоупотребяват със своя учителен авторитет, да грешат изцяло и да извращават православието. Нуждаем се от една сериозна преоценка на авторитета в Православната църква. Надявам се, че такава преоценка ще върне обратно центъра на нашия живот към Евангелието и към мъдростта на отците на Църквата.
Превод: Борис Маринов
* Cyril (Hovorun), archim. „War and Appeals to Magical Consciousness“ – In: Public Orthodoxy (бел. прев.).
Редакционни
Нашите издания
Християнство и култура
Полезни връзки
- Православная Энциклопедия
- Богослов.ру
- Издателство „Омофор“
- Monachos.net
- Библиотека Халкидон
- Киевская Русь
- Christian Classics Eternal Library
- Библиотека Якова Кротова
- Руслан Хазарзар – Сын Человеческий
- Православно богословско общество в Америка
- Философия.бг
- Култура.бг
- Православная беседа
- Богословские труды
- В. Живов. Святость. Краткий словарь агиографических терминов
- Patrologia Latina, Graeca & Orientalis
- Biographisch-Bibliographisches Kirchenlexikon
- Anemi. Digital Library of Modern Greek Studies
- Агнец Божий
- Славянска енциклопедия на светците
- Византийский временник
- Богословский вестник
- Orientalia Christiana Periodica
- Вестник РХД
- Институт за източно-християнски изследвания Митрополит Андрей (Шептицки)
- Списание за религиозни изследванияAxis Mundi
- Анотирана библиография Исихазм
- Архив на списанието Христианское Чтение
- Библиотека Orthodoxia
- Гръцки ръководства и наръчници по православно догматическо богословие
- Зографска електронна научно-изследователска библиотека
- Богоносци
- Road to Emmaus (A Journal of Orthodox Faith and Culture)
- Библиотека на Тверска епархия, Московска патриаршия
- Сайт, посветен на дяконското служение в Църквата
- Византия за начинаещи
- Уранополитизм (Небесное гражданство) – сайт, посветен на паметта на свещ. Даниил Сисоев
- The Wheel (списание за съвременно православно богословие)
- First Things (американско месечно надденоминационно религиозно списание)
- Церковный вестник (издаван от Московска патриаршия)
- Страницы: богословие, культура, образование (списание, издавано от руския Библейско-богословски институт Св. Андрей)
- Orthodox Reality (изследвания върху православните християнски общности в САЩ)
- Изихазм.ру – Света Гора Атон
- Предание.ру
- Православие и мир
- Руски образователен портал Слово, раздел Богословие
- Библиотека на религиознанието и руската религиозна философия. Издания от 18 – началото на 20 век
- Pages Orthodoxes La Transfiguration
- Orthodoxie. L'information orthodoxe sur Internet
- Христианская психология и антропология
- Альфа и Омега (електронен архив на списанието)
- Монастырский вестник. Синодальный отдел по монастырям и монашеству Русской Православной Церкви
- Православен мисионерско-апологетичен център „Ставрос”
- Православна библиотека „Золотой корабль”
- Вестник на Православния Свето-Тихоновски Хуманитарен университет (ПСТГУ) – архив
- Православна енциклопедия „Азбука на вярата” (на руски)
- Електронна еврейска енциклопедия (на руски)
- Австралийски институт за православни християнски изследвания
- Θεολογία (пълен електронен архив на списанието)
- Енисейский благовест
- Public Orthodoxy (многоезична страница за общодостъпен дебат, инициатива на Центъра за православни християнски изследвания на университета Фордъм)
- Orthodox Times
- Orthodoxy in Dialogue
- Християнство.бг
- Вера 21. О православии сегодня
- Сретенский сборник (периодично издание на Сретенската духовна семинария и академия)
Книжарници
- Електронна книжарница на семинарията „Св. Владимир“, Ню Йорк
- Александър прес
- Джон Хопкинс Юнивърсити прес
- Книжарница за християнска литература „Анжело Ронкали“
- Онлайн книжарница „Къща за птици“
- Български книжици
- Електронна книжарница „Православное“
- Издателство на Православния Свето-Тихоновски хуманитарен институт
- Издателство „Русский путь“
- Light & Life Publishing
- Holy Trinity Bookstore
- Интернет магазин „Благовест“
- Фондация „Наследство на Зографската св. обител“ – раздел „Книгоиздаване“
Био-библиография
- Прот. Алексей Петрович Князев
- Борис Петрович Вишеславцев
- Георги Петрович Федотов
- Митрофан Дмитриевич Муретов
- Павел Николаевич Евдокимов
- Антон Владимирович Карташов
- Прот. Томас Хопко
- Прот. Василий Василиевич Зенковски
- Веселин Кесич
- Прот. Стефан Станчев Цанков
- Прот. Николай Николаевич Афанасиев
- Прот. Георгиос Металинос
- Славчо Вълчанов Славов
- Свещ. Андрю Лаут
- Николай Никанорович Глубоковски
- Оливие-Морис Клеман
- Архимандрит Киприан (Керн)
- Архимандрит Лев (Жиле)
- Диоклийски митрополит Калистос (Уеър)
- Прот. Александър Дмитриевич Шмеман
- Захумско-Херцеговински епископ Атанасий (Йевтич)
- Прот. Георги (Джордж) Дион Драгас
- Прот. Йоан Сава Романидис
- Брюкселски и Белгийски архиепископ Василий (Кривошеин)
- Прот. Йоан Теофилович Майендорф
Препоръчваме
- Брюкселски и Белгийски архиеп. Василий (Кривошеин)
- Прот. Александър Шмеман, страница на руски
- Прот. Александър Шмеман, страница на английски
- Прот. Йоан Романидис
- Прот. Александър Мен
- Свмчца Мария (Скобцова)
- Сурожки митр. Антоний
- Архим. Софроний (Сахаров)
- Диоклийски митр. Калистос (Уеър)
- Протод. Андрей Кураев
- Архим. Кирил (Говорун)
- Олга Седакова
- Волоколамски митр. Иларион (Алфеев)
- Свещ. Андрю Лаут
- Свещ. Михаил Желтов
- Архим. Григорий (Папатомас)
- Прот. Джон Ериксън
- Венцислав Каравълчев
- Пожаревацки и Браничевски еп. Игнатий (Мидич)
- Архим. Йов (Геча)
- Алексей Осипов
- Иг. Пьотр (Мешчеринов)
- Прот. Сергий Булгаков
- Ярослав Пеликан
- Архим. Пласид (Дьосеи)
- Прот. Николай Ким
- Владислав Аркадиевич Бачинин
- Прот. Томас Хопко (лекции из фонда на Ancient Faith Radio)
- Пергамски митр. Йоан (Зизиулас) (лекции по догматическо богословие)
- Христос Янарас
- Прот. Павел Флоренски
- Петрос Василиадис
- Андрей Десницки
- Михаил Михайлович Дунаев
- Алексей Георгиевич Дунаев
- Свещ. Георгий Петрович Чистяков
- Сергей Чапнин
- Булгаковиана (сайт на изследователите и почитателите на творчеството на о. Сергий Булгаков)
- Електронна библиотека „Сурожки митр. Антоний”
- Архим. Йоан Пантелеймон (Манусакис)
- David Bentley Harticles (статии от Дейвид Бентли Харт)
- Оливие-Морис Клеман (страница на френски език)
- Лев Карсавин (страница на руски език)
- Антон Карташов (страница на руски език)
- Георгиос Мандзаридис (статии на гръцки език)
- Свещеномъченик Иларион (Троицки), архиеп. Верейски
- Лична страница на Сергей Худиев
- Лична страница на Ренета Трифонова
- Кафе със сестра Васа (Ларина)
- Лична страница на Владимир Бибихин