Азбучник на авторите

[А] [Б] [В] [Г] [Д] [Е] [Ж] [З] [И] [Й] [К] [Л] [М] [Н] [О] [П] [Р] [С] [Т] [У] [Ф] [Х] [Ц] [Ч] [Ш] [Щ] [Ъ] [Ю] [Я]

Слово за Успението на Пресвета Богородица

Четвъртък, 12 Август 2021 Написана от Прот. Сергей Булгаков

Dormition of Theotokos ChoraНа твоето славно Успение Небесата се радват, възрадва се и ангелското войнство, цялата земя се весели
(хвалитна стихира)

По човешки Успението на Богородица е нейната кончина, която за всеки умиращ представлява скръбно разделяне на душата от тялото. В часа на своята кончина обаче тя не е познала скръбта. Тази смъртна скръб тя е приела още отпреди, заедно със своя Син, съ-умирайки с Него на Кръста. Скръбта е била изживяна и победена от нея в светлината на Неговото Възкресение – когато тя е видяла Възкръсналия в Неговата слава. А затова и когато Той е оставял този свят, възнасяйки се от земята на небето, тя също не е изпитала скръб, тъй като е била наясно, че това е Неговата небесна прослава. Земната скръб е била изживяна от нея преди смъртта ѝ заедно със собствения ѝ живот. На земята тя е оставала не заради себе си, а за Църквата, за която тя е била светла радост и духовно средоточие. Когато пък е настъпил часът на раздялата ѝ със света, над нея е трябвало да се изпълни всеобщото Божие определение: „… пръст си и в пръст ще се върнеш“.[1] И тя предала своя дух в лоното на своя Син: „Преставила си се пред Живота, майко на истинския Живот“.[2] А нейното Успение е било за Духоносната същинско тържество на живота в Светия Дух. Не е познало тлението и пречистото ѝ тяло, носило в себе си Спасителя на света. Преди него тя възкръснала от мъртвите, със силата на Христовото Възкресение, и се възнесла на Небето със силата на Неговото Възнесение.

„Като видяха Успението на Пречистата, ангелите се удивиха как Девата възхожда от земята на Небето“.[3] Затова и ние празнуваме Успението на Божията майка като Пасха Богородична. Уместно ли е обаче ние, човеците, да ликуваме поради раздялата с Божията майка в нейното Успение? Нима човек се радва, когато в смъртта губи близките си, майка си? Или за нас не може да има по-голяма скръб от тази раздяла? И затова не ни ли идва неволно мисълта колко по-радостна е била земята, колко по-радостен е бил и този свят, когато в него е живяла Пречистата? А затова не е ли било и по-естествено за нея завинаги да остане с хората на земята? Задавайки тези въпроси обаче ние сами не разбираме какво искаме и за какво се молим. Успението на Богородица е било благодетелно за света дело на нейната любов към човеците. В Успението си тя е поискала да не се отделя от цялата човешка природа, която била дала на своя божествен Син. Ставайки Божия майка, тя е останала заедно с това и истински човек, за когото смъртта е закон на живота, неминуема участ, която е следствие от първородния грях. В нейното Успение обаче смъртта е била победена, защото в него тя е възкръснала чрез силата на Възкресението на своя Син. А в нейно лице пред-възкръсва и целият човешки род, който тя посреща в неговото всеобщо възкресение.

За нея това възкресение е било също и възнасяне на Небесата – в божествена слава, боголепно и също толкова спасително за човечеството, колкото спасително е било за него и пребиваването ѝ на земята. То е продължение на нейното дело. В него и подир него тя пребивава в не по-малка, дори в още по-голяма близост с човечеството отколкото когато е била на земята. Сега тя вече е майка на цялото човечество, винаги и навсякъде и вовеки веков.

„В Успението си не си оставила света, Богородице“[4] – пее Църквата – и ние трябва да разбираме тази истина на Откровението. Пребивавайки на Небето, Пречистата, като „по-почитана от херувимите и несравнено по-славна от серафимите“,[5] при все това не се отделя от нашия тварен свят. Нейният Син, Който се е възнесъл към надмирното небе и Който седи отдясно на Отца, пребивава над света, но Пресвета Богородица принадлежи на света, пребивавайки на неговата висша граница: като съвършено обòжено творение и „лествица към Небесата“.[6] Тя живее в света и със света, и за него в това има велика радост. И тази особена нейна близост е известна и осезаема за нас, преди всичко – молитвено; за нас тя е „в молитвите неуморна и в застъпничеството – неизменно упование“.[7] Близостта си до човеците тя милостиво дава да бъде чувствана в чудотворните икони и в явяванията ѝ, с които биват удостоявани смъртните. И тази нейна връзка със света в Успението, това, че тя не изоставя света, е някакъв мълчалив, тайнствен, но непоклатим догмат на нейното почитание.

Дори и това обаче не е достатъчно, за да бъде изразена цялата пълнота на нашето упование в нея. Защото ние не само осезаваме нейната близост със света, но и не можем да не се уповаваме и на лична среща в този свят, който тя наистина не е оставила. Когато ние се разделяме с близко и любимо за нас същество, каква друга мисъл вълнува сърцето ни повече и повече го изпълва със сладко очакване от надеждата ни за нова среща с него? Ние обаче сме лишени от тази среща когато между нас преминава границата на смъртта, пресичаща това упование. Успението на Богородица обаче не е смъртна раздяла с нея: в него тя не е оставила света. Господ, оставяйки света в Своето Възнесение, е обещал отново да дойде в него „… по същия начин, както Го видяхте да отива на небето“ (Деян. 1:11) – в Своето Второ и славно пришествие. И сякаш като в залог за това обещание Той е научил християните да очакват тази среща молитвено. Християните са научени от Църквата по молитвен начин, в Иисусовата молитва, да призовават Неговата спасителна помощ и да търсят тайнственото общение с Него – в причастяването с Неговите Тяло и Кръв. Дадено ни е обаче да очакваме и новата среща с Него, да носим в сърцето си нейния зов, копнеж, упование, дадено ни е молитвеното призоваване, което е и първата и последната първо-християнска и все-християнска молитва: „да, дойди, Господи Иисусе!“ (Откр. 22:20). Ние обаче нямаме подобно упование за среща с Пресвета Богородица, за ново нейно идване в света и завръщане при нас. Тази среща ни очаква преди това – доколкото сме достойни за нея – в смъртния час, отвъд границата на земния живот. Тя е преминала през вратата на смъртта и, вярваме, там я срещат възхождащите по този път. А затова Успението на Богородица става особено близко за нас в откровението на смъртта на нашите сродници, както – вярваме това – и в нашата собствена, очакваща ни смърт. Също така ние вярваме, че Пресвета Богородица, която не ни е оставила в Успението си, е близка и до задгробния свят. Тя води този свят и го възпитава, заедно със св. ангели, с майчинска любов и с грижа за предстоящото възкресение, и с нейната помощ възрастват душите – според мярата на възрастта на съвършенството[8] – и съзряват за възкресението.

Днес обаче не ни ли се струва, в нашето маловерие, че Божията майка е изоставила света – в тези години на страшни изпитания, когато човечеството е озверяло и кръвта му изтича? Само че именно сега нейното приближаване към света става още по-осезаемо и се подготвя пътят за нейното снизхождане в света, за нейното ново идване при него. Ние трябва да вярваме и да изповядваме, че Божията майка, в своето Успение, се приближава към нова среща със света. Господ идва в света – в Своето Второ пришествие – не сам, а с всички ангели и светци, и Пречистата върви начело на това идващо от Небето снизхождане. Длъжни сме да носим в сърцата си очакването за този брачен час на невестата и майката Христова. И ако винаги ѝ се молим – „Пресвета Богородице, спаси нас!“, то с благоговеен шепот прибавяме сега и тази пасхална молитва на нейното честнò Успение: „Да, дойди, Пресвета Богородице!“. Амин.

1943 г.

Превод: Борис Маринов

* Булгаков, С. „Слово на Успение Пресвятой Богородицы“ – В: Вестник РСХД, 3, 1952, с. 5-7 (бел. прев.).

[1] Бит. 3:19 (бел. прев.).
[2] Тропар, гл. 1, на Успение Богородично (бел. прев.).
[3] Задостойник, гл. 1, на Успение Богородично (бел. прев.).
[4] Виж бел. 2 (бел. прев.).
[5] Из Химна на Пресвета Богородица Честнейшую херувим от св. Козма Маюмски (бел. прев.).
[6] Стихира на Господи воззвах, гл. 1, от Великата вечерна на празника: „О, дивно чудо! Източникът на Живота в гроб е положен и гробът става лествица към Небето…“ (бел. прев.).
[7] Кондак, гл. 2, от богослужението на Успение Богородично (бел. прев.).
[8] Срв. Еф. 4:13 (бел. прев.).



Краткък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/8xc6x 

Редакционни

Наши партньори

Християнство и култура

HK 190Прот. Павел Събев
Страдащият Бог

Александър Смочевски
Кратък коментар към предложението за приемане на Синодна наредба за избор на митрополити

Панайотис Трембелас
Участието на миряните при избор на епископи

Ренета Трифонова
Социално-нравствената проблематика в българската богословска традиция на 20 в.

Полезни връзки

 

Препоръчваме