Патриарх с две родини
На 18 февруари Сръбската православна църква избра своя нов патриарх: петдесет и деветгодишния Порфирий (Перич). Новият архиепископ на Печ, митрополит на Белград и Сремски Карловци и Сръбски патриарх е богослов, служил една година като епископ на сръбската армия, представлявал сръбските религиозни общности в Съвета на агенцията за радиоразпръскване на страната си и прекарал последните шест години като митрополит на Загреб и Любляна.
Още преди неговия избор запознатите с православния християнски свят посочиха трудната работа, очакваща новия сръбски патриарх. Както Андрея Богдановски написа в този блог, патриархът ще трябва да се изправи пред исканията на Македонската и на Черногорската православни църкви за автокефален статут. Макар тези искания да не са нови – в случая с Македония те са на повече от половин столетие – тази дълга история не ги прави по-малко спешни. За да се справи с тях патриарх Порфирий, ще трябва да навигира институционалните и богословски спорове, заедно с дълбоките политически и териториални проблеми, които все още формират живота на този регион.
Работата на Порфирий става още по-сложна веднага щом насочим внимание към Косово и сръбският патриарх знае това твърде добре. Макар и често възприеман като модернист, на когото предстои да ръководи една консервативна църква, когато нещата опрат до Косово Порфирий вероятно ще следва курса на своите предшественици. След ръкополагането си той заяви: „За нас Косово е пъпна връв, свързваща ни със същността на нашата идентичност“; то е „наш завет“. Трябва да се подчертае, че това изявление на Порфирий беше направено преди втората част от обредите за въдворяването му, които тепърва предстоят в Печкия манастир в Косово.
Въпросите около същинския характер на модернизма на Порфирий и промените, които той ще пожелае или ще бъде в състояние да въведе, се задълбочават още повече, ако отчетем огромното обществено влияние, на което се радва Православната църква в Сърбия, и особено по отношение на дългогодишната и недвусмислена близост между религиозните и политически елити на страната. С оглед импликациите, които изборът на Порфирий може да има за настоящия сръбски президент Александър Вучич, някои журналисти от региона побързаха да отбележат, че Порфирий е доказал близостта си с правителството на Вучич още преди да стане патриарх. Порфирий – казват – бил сред централните фигури при уволняването на преподавателите в Белградския богословски факултет, говорили публично за корупция и злоупотреби в тяхната родна институция. Само преди няколко месеца Порфирий критикува публично иконата на гражданското общество в Сърбия Соня Бисерко, която работи за правата на човека още от времето на Милошевич. Силната критика на Бисерко към настоящия сръбски президент, внушава по този повод Порфирий, е част от „организирана“ кампания срещу правителството и „срещу почти целия сръбски народ“.
Но колкото коментаторите от региона и отвъд него изтъкваха, че бъдещите стъпки на Порфирий ще се ограничат до вътрешните дела на Сръбската православна църква и товара на политиката и историята, повечето обществени фигури в Хърватия реагираха на избирането му с ентусиазъм и радост. Като глава на Сръбската православна църква, Порфирий е за тях знак за едно ново начало в отношенията между Хърватия и Сърбия, както и между Хърватската римокатолическа църква и Сръбската православна църква – отношения, обременени от противоречащи си разкази за страдания и разрушения по време на войната през 90-те в Хърватия, поради различаващите се описания на ролята на Римокатолическата църква по време на нацисткия усташки марионетен режим през Втората световна война и споровете за броя на убитите през това време сърби.
Независимо от тези дългогодишни спорове и от скорошните яростни конфликти между Хърватия и Сърбия, всеки, който е запознат със служението на Порфирий като митрополит на Загреб и Любляна, не е изненадан от изблика на подкрепа и големите очаквания от новата му роля. През последните шест години в Загреб Порфирий стана известен не само с активното си присъствие в живота на хърватската столица и на тази страна, но още повече с неговото активно ангажиране в създаването на пространства за диалог. В продължение на две години той беше тихата движеща сила зад ежемесечните срещи на обществени фигури от всякакъв произход – християни, атеисти и мислители-агностици, политически и религиозни лидери, академици и публични интелектуалци, активисти на феминизма и журналисти, – по време на които се обсъждаха обществени, морални и политически теми и които срещи придобиха известност като „Кръговете на Порфирий“. С ролята си в осигуряването на пространство и с организационния тласък за тези кръгове, Порфирий заслужи уважението и доверието на мнозина като един, по думите на бившия президент на Хърватия и участник в тези кръгове Иво Йосипович, действително мъдър и любезен човек. Преди всичко, Порфирий стана известен със своя недвусмислен ангажимент към икуменизма. В своето първо публично обръщение като митрополит на Загреб и Любляна Порфирий изповяда, че той е „… сърбин, но преди всичко… християнин, а това е универсална ценност“. При друг повод – точно както и в своите конкретни хуманитарни действия по време на неотдавнашното земетресение в Хърватия, той потвърди универсалността на християнството като „… вяра на любовта и мира“, привеждайки доводи в полза на равенството на всички хора и потвърждавайки задачата на Църквата като служител на „мира и единството“.
Все пак в неговото наблягане върху икуменизма това, което изисква внимание, не е християнският богословски език на универсалността и на християнското единство: тези образни изрази са станали обичайни в дискусиите върху икуменическите усилия. Това, което изисква повече изучаване и което е пренебрегнато в повечето доклади за неговата работа, е неговото говорене относно привързаността му към хората, с които се е срещал и с които той е работил докато е живял в Загреб. Както пише хърватският журналист и приятел на Порфирий Драго Пилсел, в най-святия момент на въвеждането му като нов патриарх на Сръбската православна църква, в центъра на Белград, Порфирий заяви, че Хърватия е станала неговата „втора родина“. Хърватите и словенците, които е срещнал като митрополит, казва още той, са били хора за пример – те са станали за него модел, който той ще се стреми да възпитава и „през следващите години“.
В случая на Порфирий, конкретният опит от живеенето му с граждани от всякакъв национален произход и онтологични посвещения и пълното му ангажиране в диалог с тях, чувството му за вкорененост в конкретни места и за принадлежност към конкретни групи от хора – нищо от това не е отнело каквото и да било от отдадеността на новия патриарх към икуменизма, напротив насърчило я е още повече. И ако новият водач на Сръбската православна църква ще постави началото на една нова глава от отношенията на православния християнски свят с Римокатолическата църква, то на религиоведите и богословите остава да изследват същинските източници на икуменическия стремеж на Порфирий. Мога да твърдя също така, че ще бъдат необходими различни, по-отворени аналитични методи и нормативни перспективи, за да се схване как разбиранията върху междухристиянския диалог и върху християнското единство могат да възникват вместо от противопоставянето на християнския богословски универсализъм и на верността на едного или другиго, заедно със съответната им принадлежност, от тяхната пресечна точка.
Превод: Георги Пърликов
* Jakelić, S. „Patriarch with Two Homelands“ – In: Public Orthodoxy (бел. прев.).
Редакционни
Нашите издания
Християнство и култура
Полезни връзки
- Православная Энциклопедия
- Богослов.ру
- Издателство „Омофор“
- Monachos.net
- Библиотека Халкидон
- Киевская Русь
- Christian Classics Eternal Library
- Библиотека Якова Кротова
- Руслан Хазарзар – Сын Человеческий
- Православно богословско общество в Америка
- Философия.бг
- Култура.бг
- Православная беседа
- Богословские труды
- В. Живов. Святость. Краткий словарь агиографических терминов
- Patrologia Latina, Graeca & Orientalis
- Biographisch-Bibliographisches Kirchenlexikon
- Anemi. Digital Library of Modern Greek Studies
- Агнец Божий
- Славянска енциклопедия на светците
- Византийский временник
- Богословский вестник
- Orientalia Christiana Periodica
- Вестник РХД
- Институт за източно-християнски изследвания Митрополит Андрей (Шептицки)
- Списание за религиозни изследванияAxis Mundi
- Анотирана библиография Исихазм
- Архив на списанието Христианское Чтение
- Библиотека Orthodoxia
- Гръцки ръководства и наръчници по православно догматическо богословие
- Зографска електронна научно-изследователска библиотека
- Богоносци
- Road to Emmaus (A Journal of Orthodox Faith and Culture)
- Библиотека на Тверска епархия, Московска патриаршия
- Сайт, посветен на дяконското служение в Църквата
- Византия за начинаещи
- Уранополитизм (Небесное гражданство) – сайт, посветен на паметта на свещ. Даниил Сисоев
- The Wheel (списание за съвременно православно богословие)
- First Things (американско месечно надденоминационно религиозно списание)
- Церковный вестник (издаван от Московска патриаршия)
- Страницы: богословие, культура, образование (списание, издавано от руския Библейско-богословски институт Св. Андрей)
- Orthodox Reality (изследвания върху православните християнски общности в САЩ)
- Изихазм.ру – Света Гора Атон
- Предание.ру
- Православие и мир
- Руски образователен портал Слово, раздел Богословие
- Библиотека на религиознанието и руската религиозна философия. Издания от 18 – началото на 20 век
- Pages Orthodoxes La Transfiguration
- Orthodoxie. L'information orthodoxe sur Internet
- Христианская психология и антропология
- Альфа и Омега (електронен архив на списанието)
- Монастырский вестник. Синодальный отдел по монастырям и монашеству Русской Православной Церкви
- Православен мисионерско-апологетичен център „Ставрос”
- Православна библиотека „Золотой корабль”
- Вестник на Православния Свето-Тихоновски Хуманитарен университет (ПСТГУ) – архив
- Православна енциклопедия „Азбука на вярата” (на руски)
- Електронна еврейска енциклопедия (на руски)
- Австралийски институт за православни християнски изследвания
- Θεολογία (пълен електронен архив на списанието)
- Енисейский благовест
- Public Orthodoxy (многоезична страница за общодостъпен дебат, инициатива на Центъра за православни християнски изследвания на университета Фордъм)
- Orthodox Times
- Orthodoxy in Dialogue
- Християнство.бг
- Вера 21. О православии сегодня
- Сретенский сборник (периодично издание на Сретенската духовна семинария и академия)
Книжарници
- Електронна книжарница на семинарията „Св. Владимир“, Ню Йорк
- Александър прес
- Джон Хопкинс Юнивърсити прес
- Книжарница за християнска литература „Анжело Ронкали“
- Онлайн книжарница „Къща за птици“
- Български книжици
- Електронна книжарница „Православное“
- Издателство на Православния Свето-Тихоновски хуманитарен институт
- Издателство „Русский путь“
- Light & Life Publishing
- Holy Trinity Bookstore
- Интернет магазин „Благовест“
- Фондация „Наследство на Зографската св. обител“ – раздел „Книгоиздаване“
Био-библиография
- Прот. Алексей Петрович Князев
- Борис Петрович Вишеславцев
- Георги Петрович Федотов
- Митрофан Дмитриевич Муретов
- Павел Николаевич Евдокимов
- Антон Владимирович Карташов
- Прот. Томас Хопко
- Прот. Василий Василиевич Зенковски
- Веселин Кесич
- Прот. Стефан Станчев Цанков
- Прот. Николай Николаевич Афанасиев
- Прот. Георгиос Металинос
- Славчо Вълчанов Славов
- Свещ. Андрю Лаут
- Николай Никанорович Глубоковски
- Оливие-Морис Клеман
- Архимандрит Киприан (Керн)
- Архимандрит Лев (Жиле)
- Диоклийски митрополит Калистос (Уеър)
- Прот. Александър Дмитриевич Шмеман
- Захумско-Херцеговински епископ Атанасий (Йевтич)
- Прот. Георги (Джордж) Дион Драгас
- Прот. Йоан Сава Романидис
- Брюкселски и Белгийски архиепископ Василий (Кривошеин)
- Прот. Йоан Теофилович Майендорф
Препоръчваме
- Брюкселски и Белгийски архиеп. Василий (Кривошеин)
- Прот. Александър Шмеман, страница на руски
- Прот. Александър Шмеман, страница на английски
- Прот. Йоан Романидис
- Прот. Александър Мен
- Свмчца Мария (Скобцова)
- Сурожки митр. Антоний
- Архим. Софроний (Сахаров)
- Диоклийски митр. Калистос (Уеър)
- Протод. Андрей Кураев
- Архим. Кирил (Говорун)
- Олга Седакова
- Волоколамски митр. Иларион (Алфеев)
- Свещ. Андрю Лаут
- Свещ. Михаил Желтов
- Архим. Григорий (Папатомас)
- Прот. Джон Ериксън
- Венцислав Каравълчев
- Пожаревацки и Браничевски еп. Игнатий (Мидич)
- Архим. Йов (Геча)
- Алексей Осипов
- Иг. Пьотр (Мешчеринов)
- Прот. Сергий Булгаков
- Ярослав Пеликан
- Архим. Пласид (Дьосеи)
- Прот. Николай Ким
- Владислав Аркадиевич Бачинин
- Прот. Томас Хопко (лекции из фонда на Ancient Faith Radio)
- Пергамски митр. Йоан (Зизиулас) (лекции по догматическо богословие)
- Христос Янарас
- Прот. Павел Флоренски
- Петрос Василиадис
- Андрей Десницки
- Михаил Михайлович Дунаев
- Алексей Георгиевич Дунаев
- Свещ. Георгий Петрович Чистяков
- Сергей Чапнин
- Булгаковиана (сайт на изследователите и почитателите на творчеството на о. Сергий Булгаков)
- Електронна библиотека „Сурожки митр. Антоний”
- Архим. Йоан Пантелеймон (Манусакис)
- David Bentley Harticles (статии от Дейвид Бентли Харт)
- Оливие-Морис Клеман (страница на френски език)
- Лев Карсавин (страница на руски език)
- Антон Карташов (страница на руски език)
- Георгиос Мандзаридис (статии на гръцки език)
- Свещеномъченик Иларион (Троицки), архиеп. Верейски
- Лична страница на Сергей Худиев
- Лична страница на Ренета Трифонова
- Кафе със сестра Васа (Ларина)
- Лична страница на Владимир Бибихин