Многоликият феномен на православния християнски ригоризъм
В историческите православни християнски централни области на Източна и на Югоизточна Европа, също както понякога и в общините на православната диаспора по земното кълбо, могат да се срещнат някои протестни движения, носещи много прилики с това, което обикновено се нарича фундаментализъм. Всъщност, въпросният термин се употребява отдавна, за да опише един такъв феномен, макар неговата главна асоциация с консервативния протестантизъм от началото на 20 в. в САЩ и с по-късната му широко приложима и понякога безкритична употреба да го правят по-скоро неуместен в случая с православието. Последното разполага със значително по-дълго историческо минало и разкрива разнообразни специфични черти като непреклонен традиционализъм, злъчно анти-западничество и твърд анти-икуменизъм. В много отношения е проблематично да наричаме, например, руските староверци (от края на 17 в. и нататък) фундаменталисти. От друга страна, обръщайки се към същия феномен вътре в римокатолицизма, повечето изследователи предпочитат да използват друг термин, а именно – интегризъм. Ето защо за твърде многоликия случай с православието се налага да потърсим един по-неутрален термин, и затова аз предлагам ригоризъм. Това разграничение не трябва обаче да обърква по отношение на отделните общи черти, съществуващи между всичките тези протестни феномени.
Носителите на православния ригоризъм не съставляват едно и еднообразно цяло, а могат да бъдат открити в широкия спектър от хора с разнообразен произход, социално положение и ориентация. Те могат да действат индивидуално или независимо един от другиго, в специфични контексти, но при други случаи могат да бъдат и организирани в съответни движения, организации и групи, повишавайки така своята мобилизационна сила, видимост и ефективност. Обичайно ригористите влизат в конфликтни отношения с официалната църковна йерархия и са по същество разграничени от нея. Ригористични гледни точки често могат се срещнат и в света на православното монашество, което също не е свободно от обтегнати отношения с църковната йерархия. Главното намерение не е да бъде премахната Църквата, а тя да бъде направена по-чиста и по-войнстваща, както и по-малко компромисна и общоприемлива. Обикновено ригористите биват движени от апокалиптични сценарии и демонстрират наличието на силен конспиративен синдром, навсякъде набелязвайки си потенциални врагове на православието. В някои случаи те са готови – в защита на древната вяра – да прибягнат и до насилие. Също така, те защитават пуританските и патриархалните ценности. При все това, отделни църковни йерарси могат открито да заявяват сходни възгледи или да влизат в тесни връзки с ригористите, както и да ги използват за различни цели. Нещо, което често размива границите между едните и другите, въпреки че църковната йерархия – като цяло – споделя едни по-балансирани, разумни и дипломатични, макар понякога и критични мнения. Въобще, йерархията на Църквата се опитва да държи ригористите под контрол, при все че разликите между тях водят и до отворени конфликти и последващи схизми, какъвто беше през 20 в. случаят с гръцките старокалендарци. Най-общо казано, ние не следва да объркваме ригористичните позиции на някои представители на църковната йерархия с традиционалистичната като цяло нейна позиция. В действителност, обичайно Църквата търси „третия път“ – между ригористите и либералните гледища, и се опитва да посредничи между различните лагери. Така или иначе обаче нейната генерална позиция е, разбира се, по-консервативна, което я води по-близо до ригористите и обяснява обичайните взаимни връзки и постоянните интерференции между тях. Подобно отношение характеризира периода на Атинския архиеп. Христодул (1998-2008 г.); същото е вярно и за отношението на Руската православна църква през посткомунистическите времена и нейната защита на т. нар. „традиционни ценности“.
Когато изследваме произхода и развитието на православния ригоризъм, за нас е от съществено значение да разграничаваме между ендогенните и екзогенните причини за този феномен. Ендогенните се отнасят повече до главните и взаимосвързани фактори, свързани с цялостното артикулиране и с развитието на православното християнство във времето. Тук можем да причислим катализиращата значимост на противопоставянето в исторически план и на конфликта между Християнския изток и Християнския запад, които по-късно водят до безразборна демонизация на Запада в очите на православните, а, в добавка към това – и онова особено буквалистично разбиране за „православие“ (като единствената права вяра и учение), чийто елементи са избраносттта и превъзходството, триумфализма и самодоволството в нашите среди и безбройните обществено-културни отражения на това разбиране в исторически аспект. Не е случайно, че ригористите са дълбоко повлияни от „хипер-православието“, а именно – когато те се обвиняват взаимно в предателство и отклонения от правилния православен път: процес, който обикновено води до различни вътрешни разцепления между тях. От друга страна, екзогенните причини за ригоризма се отнасят повече до особените влияния и предизвикателства към света на православието, идващи отвън (главно от Западна Европа от началото на Модерността и насетне), които извикват различни отговори и реакции, включително и ригористичните (като например в Русия след прозападните реформи на цар Петър I или в Гърция след независимостта, при баварския режим на крал Отон). Ригористките реакции биват усилвани и в по-късно време, от средата на двадесетото столетие и до днес, благодарение на продължаващите транснационални процеси на глобализация, влечащи след себе си поредица от икономически, политически и културни преобразувания, включително застрашаващи с ерозия на местните религиозни и национални идентичности. „Новият световен ред“ обикновено се изтълкува от ригористите в съответствие с тяхната собствена консиративна логика.
Днес ригористи се срещат не само в исторически и преобладаващо православните култури, но и сред православните общности по цялото земно кълбо, включително и на Запад. Ригористичните позиции (като анти-икуменизма) са подпечатани, например, от Руската православна задгранична църква на Запад – след нейното отделяне от Московска патриаршия през 1927 г. Различни групи от старокалендарци също работят в разнообразни условия на Запад, включително в САЩ, критикувайки разрастването на модернизма на Църквата. Доста интересно е, че ригористичните възгледи понякога биват одобрявани и от западни конвертити към православното християнство, които са привлечени от неговите претенции да бъде абсолютната, изключителна и уникална религиозна истина. Въпреки своята рядка видимост, но и мощ, ригоризмът не е представителен за преобладаващите насоки в православието и представлява по-скоро маргинален феномен (включително и в количествено отношение). В действителност налице са множество православни дейци, творчески умове и инициативи, критикуващи и противопоставящи се на ригоризма. И все пак, често противоречивото отношение на църковната йерархия към ригористите по косвен път увеличава значимостта на този феномен. В допълнение към това, липсата на продуктивна среща между православното християнство и Модерността като цяло (като например – в случая с Просвещението) създава религиозна и културна среда, която по един лековерен и безкритичен начин грижливо пази миналото и неговите авторитети (като например отците на Църквата) и продължава да се съпротивява на прагматичното отнасяне към съвременните предизвикателства. В такъв контекст ригористите могат не само да оцеляват, но понякога и да процъфтяват. Те проявяват склонността да са изцяло задоволени от своето „свято невежество“, въпреки че разбирането им за православната традиция е в действителност редукционистично и фрагментирано, и страда от липса на онази изтънченост и онова критично съзнание, които идват като резултат от сериозния исторически анализ, от съвременното контекстуално мислене и от способността за само-рефлексия.
Превод: Борис Маринов
* Makrides, V. N. „Orthodox Christian Rigorism: a Multifaceted Phenomenon“ – In: Public Orthodoxy (бел. прев.).
Редакционни
Нашите издания
Християнство и култура
Полезни връзки
- Православная Энциклопедия
- Богослов.ру
- Издателство „Омофор“
- Monachos.net
- Библиотека Халкидон
- Киевская Русь
- Christian Classics Eternal Library
- Библиотека Якова Кротова
- Руслан Хазарзар – Сын Человеческий
- Православно богословско общество в Америка
- Философия.бг
- Култура.бг
- Православная беседа
- Богословские труды
- В. Живов. Святость. Краткий словарь агиографических терминов
- Patrologia Latina, Graeca & Orientalis
- Biographisch-Bibliographisches Kirchenlexikon
- Anemi. Digital Library of Modern Greek Studies
- Агнец Божий
- Славянска енциклопедия на светците
- Византийский временник
- Богословский вестник
- Orientalia Christiana Periodica
- Вестник РХД
- Институт за източно-християнски изследвания Митрополит Андрей (Шептицки)
- Списание за религиозни изследванияAxis Mundi
- Анотирана библиография Исихазм
- Архив на списанието Христианское Чтение
- Библиотека Orthodoxia
- Гръцки ръководства и наръчници по православно догматическо богословие
- Зографска електронна научно-изследователска библиотека
- Богоносци
- Road to Emmaus (A Journal of Orthodox Faith and Culture)
- Библиотека на Тверска епархия, Московска патриаршия
- Сайт, посветен на дяконското служение в Църквата
- Византия за начинаещи
- Уранополитизм (Небесное гражданство) – сайт, посветен на паметта на свещ. Даниил Сисоев
- The Wheel (списание за съвременно православно богословие)
- First Things (американско месечно надденоминационно религиозно списание)
- Церковный вестник (издаван от Московска патриаршия)
- Страницы: богословие, культура, образование (списание, издавано от руския Библейско-богословски институт Св. Андрей)
- Orthodox Reality (изследвания върху православните християнски общности в САЩ)
- Изихазм.ру – Света Гора Атон
- Предание.ру
- Православие и мир
- Руски образователен портал Слово, раздел Богословие
- Библиотека на религиознанието и руската религиозна философия. Издания от 18 – началото на 20 век
- Pages Orthodoxes La Transfiguration
- Orthodoxie. L'information orthodoxe sur Internet
- Христианская психология и антропология
- Альфа и Омега (електронен архив на списанието)
- Монастырский вестник. Синодальный отдел по монастырям и монашеству Русской Православной Церкви
- Православен мисионерско-апологетичен център „Ставрос”
- Православна библиотека „Золотой корабль”
- Вестник на Православния Свето-Тихоновски Хуманитарен университет (ПСТГУ) – архив
- Православна енциклопедия „Азбука на вярата” (на руски)
- Електронна еврейска енциклопедия (на руски)
- Австралийски институт за православни християнски изследвания
- Θεολογία (пълен електронен архив на списанието)
- Енисейский благовест
- Public Orthodoxy (многоезична страница за общодостъпен дебат, инициатива на Центъра за православни християнски изследвания на университета Фордъм)
- Orthodox Times
- Orthodoxy in Dialogue
- Християнство.бг
- Вера 21. О православии сегодня
- Сретенский сборник (периодично издание на Сретенската духовна семинария и академия)
Книжарници
- Електронна книжарница на семинарията „Св. Владимир“, Ню Йорк
- Александър прес
- Джон Хопкинс Юнивърсити прес
- Книжарница за християнска литература „Анжело Ронкали“
- Онлайн книжарница „Къща за птици“
- Български книжици
- Електронна книжарница „Православное“
- Издателство на Православния Свето-Тихоновски хуманитарен институт
- Издателство „Русский путь“
- Light & Life Publishing
- Holy Trinity Bookstore
- Интернет магазин „Благовест“
- Фондация „Наследство на Зографската св. обител“ – раздел „Книгоиздаване“
Био-библиография
- Прот. Алексей Петрович Князев
- Борис Петрович Вишеславцев
- Георги Петрович Федотов
- Митрофан Дмитриевич Муретов
- Павел Николаевич Евдокимов
- Антон Владимирович Карташов
- Прот. Томас Хопко
- Прот. Василий Василиевич Зенковски
- Веселин Кесич
- Прот. Стефан Станчев Цанков
- Прот. Николай Николаевич Афанасиев
- Прот. Георгиос Металинос
- Славчо Вълчанов Славов
- Свещ. Андрю Лаут
- Николай Никанорович Глубоковски
- Оливие-Морис Клеман
- Архимандрит Киприан (Керн)
- Архимандрит Лев (Жиле)
- Диоклийски митрополит Калистос (Уеър)
- Прот. Александър Дмитриевич Шмеман
- Захумско-Херцеговински епископ Атанасий (Йевтич)
- Прот. Георги (Джордж) Дион Драгас
- Прот. Йоан Сава Романидис
- Брюкселски и Белгийски архиепископ Василий (Кривошеин)
- Прот. Йоан Теофилович Майендорф
Препоръчваме
- Брюкселски и Белгийски архиеп. Василий (Кривошеин)
- Прот. Александър Шмеман, страница на руски
- Прот. Александър Шмеман, страница на английски
- Прот. Йоан Романидис
- Прот. Александър Мен
- Свмчца Мария (Скобцова)
- Сурожки митр. Антоний
- Архим. Софроний (Сахаров)
- Диоклийски митр. Калистос (Уеър)
- Протод. Андрей Кураев
- Архим. Кирил (Говорун)
- Олга Седакова
- Волоколамски митр. Иларион (Алфеев)
- Свещ. Андрю Лаут
- Свещ. Михаил Желтов
- Архим. Григорий (Папатомас)
- Прот. Джон Ериксън
- Венцислав Каравълчев
- Пожаревацки и Браничевски еп. Игнатий (Мидич)
- Архим. Йов (Геча)
- Алексей Осипов
- Иг. Пьотр (Мешчеринов)
- Прот. Сергий Булгаков
- Ярослав Пеликан
- Архим. Пласид (Дьосеи)
- Прот. Николай Ким
- Владислав Аркадиевич Бачинин
- Прот. Томас Хопко (лекции из фонда на Ancient Faith Radio)
- Пергамски митр. Йоан (Зизиулас) (лекции по догматическо богословие)
- Христос Янарас
- Прот. Павел Флоренски
- Петрос Василиадис
- Андрей Десницки
- Михаил Михайлович Дунаев
- Алексей Георгиевич Дунаев
- Свещ. Георгий Петрович Чистяков
- Сергей Чапнин
- Булгаковиана (сайт на изследователите и почитателите на творчеството на о. Сергий Булгаков)
- Електронна библиотека „Сурожки митр. Антоний”
- Архим. Йоан Пантелеймон (Манусакис)
- David Bentley Harticles (статии от Дейвид Бентли Харт)
- Оливие-Морис Клеман (страница на френски език)
- Лев Карсавин (страница на руски език)
- Антон Карташов (страница на руски език)
- Георгиос Мандзаридис (статии на гръцки език)
- Свещеномъченик Иларион (Троицки), архиеп. Верейски
- Лична страница на Сергей Худиев
- Лична страница на Ренета Трифонова
- Кафе със сестра Васа (Ларина)
- Лична страница на Владимир Бибихин