Една божествена и варварска философия
Днес философията е академична дисциплина, една сред многото други. В древния свят тя е нещо много по-обширно: любов към мъдростта (σοφία). Конкретната природа на тази мъдрост, както тогава, така и сега, е въпрос, по който философите влизат в остри противоречия. Дори и при това положение обаче, съществувало е и общото съгласие, че мъдростта не е просто предмет на познание, а начин на живот.
В разбирането на античния възглед за философията не можем да не отдадем заслуженото на Сократ. По всевъзможни начини той задава модела за философите след себе си: със своята непреклонна любознателност, с независимостта си от обществените условности, с ироничния си хумор, с равнодушието си към телесните удоволствия и към болката, със своята готовност да понася бедността, а в края на краищата – и смъртта, за да изпълни своята мисия. Независимо от разногласията между различните философски школи, Сократ е утвърдил очакването ни, че философът – това е някой, който подчинява удоволствията и светските успехи в преследване на истината.
Можем да разберем, следователно, защо ранните християни често са разглеждали езическата философия като предтеча на своята вяра. Класическият израз на този възглед е на св. Юстин Мъченик (ок. 100 – ок. 165 г.). В своя Диалог с Трифон св. Юстин описва как стремежите, които той е имал като обучаващ се във философията, са били осъществени в християнството.
Според разказа на св. Юстин, първоначално той постъпил при един учител-стоик, но след известно време осъзнал, че неговият учител няма да му каже нищо за Бога. Сетне потърсил един перипатетик, но бил отблъснат от изискването на онзи да му се изплаща възнаграждение. След това се обърнал към един питагореец, но онзи настоявал, че преди изобщо да започне да изучава философия, той трябва да изучи музиката, астрономията и геометрията.
Изоставяйки тези учители, св. Юстин постъпил при един учител-платоник, който най-накрая му обещал да го научи за Бога. Ентусиазмът на св. Юстин бил толкова голям, че – както пише сам той – „възприятието на нематериалните неща до такава степен беше ме завладяло и съзерцаването на идеите дотолкова ми даде крила, че за кратко време ми се струваше, че ще стана мъдрец, а глупостта ми беше толкова голяма, че очаквах съвсем скоро да съзерцавам Самия Бог, защото такава е целта на платоновата философия“.
Тогава в живота на св. Юстин настъпил рязък завой. Разхождайки се един ден сам, той срещнал някакъв старец, който започнал да го разпитва за неговото обучение. Като му задавал благи въпроси, странникът скоро разобличил слабостта на платоническото учение относно прераждането и преселението на душите, както и грешката да се мисли, че душата е безсмъртна независимо от Божията воля.
В раздразнението си младият Юстин го попитал каква е ползата от следването на учител, след като всички могат да допускат толкова много грешки. Тогава странникът му разкрил учението на пророците за „Бога Отца и Неговия Син – Христос“. Учение, което е получило началото си не от човешката мъдрост, а от Божия Дух. Св. Юстин се обърнал и приел християнството.
В своите апологетични творби св. Юстин подчертава, че божественият Логос е във всеки човек. За него, поне най-мъдрите от гръцките философи – такива като Сократ или като Хераклит – са били истински почитатели на Логоса, а християнството е просто „тази философия“, ще рече истинската философия, противопоставена на многото, които са примесени с лъжливост.
Тациан, ученик на св. Юстин, който повече от св. Юстин подчертава грешките на езическите философи, също гордо се обръща към християнството като към „нашата варварска философия“. Разбира се, тя е „варварска“ затова, защото води началото си от юдеите, а не от елинистите.
Климент Александрийски (ок. 150 – ок. 215 г.) възприема сходен възглед. Според него, както Моисеевият закон е бил даден на юдеите, за да ги води към Христос, така на гърците е била дадена философията. Самото християнство той нарича една „божествена и варварска“ философия – такава, която е била съобщена не чрез изследване, а от живата божествена Премъдрост: Христос.
Сред по-късните християнски писания да „философстваш“ често означава просто да живееш в пълната степен християнския живот, особено като мъченик или като аскет. Евсевий Кесарийски описва как Ориген „философствал“ чрез себеотричане и стриктно придържане към Евангелските заповеди:
„Той постоянствал, доколкото е възможно, в най-философския начин на живот – ту дисциплинирайки се чрез пост, ту отмервайки времето си за сън, което внимавал да не прекарва никога на легло, а спал направо на пода. Най-много от всичко обаче той смятал за важно да се съблюдават онези думи от Евангелието, които поучават, че не трябва да имаме по две ризи, нито да използваме обувки и наистина да не се грижим за бъдещето“ (Църковна история 6, 3, 9-10).
Едно определение, предложено от св. Нил Синайски, който е писал в началото на 5 в., резюмира това отличително християнско разбиране какво означава да си философ:
„Философията, това е състояние на нравствена цялостност, съчетана с учението на истинното познание за реалността. Както юдеите, така и гърците не изпълнили това, тъй като отхвърлили Премъдростта, Която е от Небесата и се опитвали да философстват без Христос, Който Единствен е открил истинната философия – както със Своя живот, така и с учението Си… [със Своя пример] Той ни е научил, че истинският философ трябва да се откаже от всички житейски удоволствия, надделявайки над болките и над страстите, като обръща слабо внимание на тялото си; той не трябва да цени особено високо дори и собствения си живот, но с готовност да го положи тогава, когато светостта изисква това“ (Слово подвижническо 3-4).
Независимо от собствено християнското съдържание на казаното, налице е и едно очевидно сходство между определението на св. Нил и този модел на философски живот, който ни е представен от Сократ. Християнското монашество в действителност придава институционализирана форма на въплътения в лицето на Сократ импулс всичко да бъде отдадено в преследването на мъдростта, ще рече – на божествената Премъдрост.
Византийците никога не са губили този усет, че философията намира пълното си изражение в монашеския живот. В същото време те са признавали, че и по-ранните, не-християнски разбирания за философията, също имат своята стойност.
Вероятно най-авторитетната трактовка на този въпрос принадлежи на преп. Йоан Дамаскин (8 в.). Той изброява половин дузина определения за философия, към които се отнася като към еднакво легитимни и които варират от относително неутралното „философията – това е познание за нещата, които съществуват, дотолкова, доколкото те съществуват“, до по-експлицитно теистичното: „От друга страна, философията е в това да се уподобяваш на Бога. Сега ние се богоуподобяваме в мъдростта, което означава – в истинното познание за доброто; в справедливото, което означава – безпристрастност без гледане на лице, и в светостта, която е добродетел по-висша и от справедливостта и чрез която ние вършим добро на онези, които ни причиняват зло“ (Диалектика 67).
Препратката към „вършим добро на онези, които ни причиняват зло“, ясно посочва, че произходът на това определение е християнски. От друга страна, също толкова ясно е и че с единия си крак това определение е стъпило в класическия свят, и по-специално в онзи пасаж от Платоновия „Теетет“ (176b), където Сократ твърди, че целта на човешкия живот е, доколкото е възможно, да се постигне богоуподобяване.
Каква приложимост има тази история за нас днес? Бих казал, че и философите (т. е. светските философи), и християните имат какво да научат от нея.
В рамките на светската философия през последните години учени като Пиер Адо, Марта Нусбаум и Ричард Сорабджи направиха много, за да възстановят съзнанието, че първоначално философията е разбирана като начин на живот. Те признаха, че до голяма степен наследник на този възглед е именно християнството. В голямата си част обаче те гледат на християнската адаптация на този възглед като на някаква притурка или епилог на неговото процъфтяване през Античността.
Бих предположил, че ние гледаме на нещата по точно обратния начин. В края на краищата тъкмо християнското монашество е това, което по същество формира културата на Средновековието, а по-този начин, (макар и не така непосредствено), и на съвременния свят. Още повече че, обратно на философските школи от Античността, монашеството не е загивало никога. В Християнския изток, в частност, учението на писатели като св. Нил Синайски е формирало традиция, която остава жива и действена и до днес.
За мнозина това внушение без съмнение би се сторило неправдоподобно. В края на краищата ние сме свикнали да разсъждаваме за автори като Платон и Аристотел, като за хора, които в своите цели и методи са „като нас“ (ще рече – съвременните философи), докато монасите са напълно различна порода. Точно в това обаче се е състояла задачата на трудовете на Адо и други – да поставят този възглед под съмнение. Ако ние наистина желаем да разберем древните на техния собствен език, трябва да признаем, както някога е направил и св. Юстин Мъченик, че претенцията на християнството да бъде истинското осъществяване на античната философия, при това в много по-голяма степен в сравнение със съвременната светска академична философия, е една правдоподобна претенция.
От страна на християните, разбира се, самите те отдавна са престанали да мислят за християнството като за философия – в смисъла на начин на живот, посветен на търсенето на божествената Премъдрост. Вярвам, че това е било грешка. Грешка, която е позволила да се стигне до изгубването на толкова същностното за древната вяра аскетическо измерение.
За съвременните християни, ако те въобще мислят за аскетизъм, въпросът е: „защо трябва да добавям такова бреме към съществуващите си навици“? И самият този въпрос вече издава колко далече сме отишли ние в забравата за нашите корени. За древните би било немислимо християнството да бъде нещо различно от аскетически начин на живот. И това е така, просто защото християнството представлява път в търсене на божествената Премъдрост, а няма никакъв друг начин да вършим това, освен чрез отричането от себе си.
И така, тук аз изказах две самоуверени внушения: едно по отношение на философите, и друго – по отношение на християните. Позволете ми да рискувам с предсказанието, че, поради причините, които току-що бяха споменати, нито едно от тях няма да спечели много привърженици.
Тогава може би аз греша? Варварите са познати с това, че са променили света така, както никой не е бил в състояние да предвиди. От своя страна, сам аз съм щастлив да съм свързал съдбата си с варварските философи, чиято философия е също и божествена.
Превод: Борис Маринов
* Bradshaw, D. „A Divine and Barbarous Philosophy“ – In: The Australian Institute for Orthodox Christian Studies (бел. прев.).
Редакционни
Нашите издания
Християнство и култура
Полезни връзки
- Православная Энциклопедия
- Богослов.ру
- Издателство „Омофор“
- Monachos.net
- Библиотека Халкидон
- Киевская Русь
- Christian Classics Eternal Library
- Библиотека Якова Кротова
- Руслан Хазарзар – Сын Человеческий
- Православно богословско общество в Америка
- Философия.бг
- Култура.бг
- Православная беседа
- Богословские труды
- В. Живов. Святость. Краткий словарь агиографических терминов
- Patrologia Latina, Graeca & Orientalis
- Biographisch-Bibliographisches Kirchenlexikon
- Anemi. Digital Library of Modern Greek Studies
- Агнец Божий
- Славянска енциклопедия на светците
- Византийский временник
- Богословский вестник
- Orientalia Christiana Periodica
- Вестник РХД
- Институт за източно-християнски изследвания Митрополит Андрей (Шептицки)
- Списание за религиозни изследванияAxis Mundi
- Анотирана библиография Исихазм
- Архив на списанието Христианское Чтение
- Библиотека Orthodoxia
- Гръцки ръководства и наръчници по православно догматическо богословие
- Зографска електронна научно-изследователска библиотека
- Богоносци
- Road to Emmaus (A Journal of Orthodox Faith and Culture)
- Библиотека на Тверска епархия, Московска патриаршия
- Сайт, посветен на дяконското служение в Църквата
- Византия за начинаещи
- Уранополитизм (Небесное гражданство) – сайт, посветен на паметта на свещ. Даниил Сисоев
- The Wheel (списание за съвременно православно богословие)
- First Things (американско месечно надденоминационно религиозно списание)
- Церковный вестник (издаван от Московска патриаршия)
- Страницы: богословие, культура, образование (списание, издавано от руския Библейско-богословски институт Св. Андрей)
- Orthodox Reality (изследвания върху православните християнски общности в САЩ)
- Изихазм.ру – Света Гора Атон
- Предание.ру
- Православие и мир
- Руски образователен портал Слово, раздел Богословие
- Библиотека на религиознанието и руската религиозна философия. Издания от 18 – началото на 20 век
- Pages Orthodoxes La Transfiguration
- Orthodoxie. L'information orthodoxe sur Internet
- Христианская психология и антропология
- Альфа и Омега (електронен архив на списанието)
- Монастырский вестник. Синодальный отдел по монастырям и монашеству Русской Православной Церкви
- Православен мисионерско-апологетичен център „Ставрос”
- Православна библиотека „Золотой корабль”
- Вестник на Православния Свето-Тихоновски Хуманитарен университет (ПСТГУ) – архив
- Православна енциклопедия „Азбука на вярата” (на руски)
- Електронна еврейска енциклопедия (на руски)
- Австралийски институт за православни християнски изследвания
- Θεολογία (пълен електронен архив на списанието)
- Енисейский благовест
- Public Orthodoxy (многоезична страница за общодостъпен дебат, инициатива на Центъра за православни християнски изследвания на университета Фордъм)
- Orthodox Times
- Orthodoxy in Dialogue
- Християнство.бг
- Вера 21. О православии сегодня
- Сретенский сборник (периодично издание на Сретенската духовна семинария и академия)
Книжарници
- Електронна книжарница на семинарията „Св. Владимир“, Ню Йорк
- Александър прес
- Джон Хопкинс Юнивърсити прес
- Книжарница за християнска литература „Анжело Ронкали“
- Онлайн книжарница „Къща за птици“
- Български книжици
- Електронна книжарница „Православное“
- Издателство на Православния Свето-Тихоновски хуманитарен институт
- Издателство „Русский путь“
- Light & Life Publishing
- Holy Trinity Bookstore
- Интернет магазин „Благовест“
- Фондация „Наследство на Зографската св. обител“ – раздел „Книгоиздаване“
Био-библиография
- Прот. Алексей Петрович Князев
- Борис Петрович Вишеславцев
- Георги Петрович Федотов
- Митрофан Дмитриевич Муретов
- Павел Николаевич Евдокимов
- Антон Владимирович Карташов
- Прот. Томас Хопко
- Прот. Василий Василиевич Зенковски
- Веселин Кесич
- Прот. Стефан Станчев Цанков
- Прот. Николай Николаевич Афанасиев
- Прот. Георгиос Металинос
- Славчо Вълчанов Славов
- Свещ. Андрю Лаут
- Николай Никанорович Глубоковски
- Оливие-Морис Клеман
- Архимандрит Киприан (Керн)
- Архимандрит Лев (Жиле)
- Диоклийски митрополит Калистос (Уеър)
- Прот. Александър Дмитриевич Шмеман
- Захумско-Херцеговински епископ Атанасий (Йевтич)
- Прот. Георги (Джордж) Дион Драгас
- Прот. Йоан Сава Романидис
- Брюкселски и Белгийски архиепископ Василий (Кривошеин)
- Прот. Йоан Теофилович Майендорф
Препоръчваме
- Брюкселски и Белгийски архиеп. Василий (Кривошеин)
- Прот. Александър Шмеман, страница на руски
- Прот. Александър Шмеман, страница на английски
- Прот. Йоан Романидис
- Прот. Александър Мен
- Свмчца Мария (Скобцова)
- Сурожки митр. Антоний
- Архим. Софроний (Сахаров)
- Диоклийски митр. Калистос (Уеър)
- Протод. Андрей Кураев
- Архим. Кирил (Говорун)
- Олга Седакова
- Волоколамски митр. Иларион (Алфеев)
- Свещ. Андрю Лаут
- Свещ. Михаил Желтов
- Архим. Григорий (Папатомас)
- Прот. Джон Ериксън
- Венцислав Каравълчев
- Пожаревацки и Браничевски еп. Игнатий (Мидич)
- Архим. Йов (Геча)
- Алексей Осипов
- Иг. Пьотр (Мешчеринов)
- Прот. Сергий Булгаков
- Ярослав Пеликан
- Архим. Пласид (Дьосеи)
- Прот. Николай Ким
- Владислав Аркадиевич Бачинин
- Прот. Томас Хопко (лекции из фонда на Ancient Faith Radio)
- Пергамски митр. Йоан (Зизиулас) (лекции по догматическо богословие)
- Христос Янарас
- Прот. Павел Флоренски
- Петрос Василиадис
- Андрей Десницки
- Михаил Михайлович Дунаев
- Алексей Георгиевич Дунаев
- Свещ. Георгий Петрович Чистяков
- Сергей Чапнин
- Булгаковиана (сайт на изследователите и почитателите на творчеството на о. Сергий Булгаков)
- Електронна библиотека „Сурожки митр. Антоний”
- Архим. Йоан Пантелеймон (Манусакис)
- David Bentley Harticles (статии от Дейвид Бентли Харт)
- Оливие-Морис Клеман (страница на френски език)
- Лев Карсавин (страница на руски език)
- Антон Карташов (страница на руски език)
- Георгиос Мандзаридис (статии на гръцки език)
- Свещеномъченик Иларион (Троицки), архиеп. Верейски
- Лична страница на Сергей Худиев
- Лична страница на Ренета Трифонова
- Кафе със сестра Васа (Ларина)
- Лична страница на Владимир Бибихин