Преподобният Серафим
Житието на преподобния Серафим е добре известно на всички. Ще напомня само основното. Преп. Серафим е роден през 1759 г. в Курск. Още от детство поема по пътя, който ще го отведе до манастира. В младостта му ние не виждаме борба със себе си и с близките, непреодолими препятствия, каквито е имало в живота на други светци – при преподобния Сергий Радонежки, например. Напротив – неговите родители веднага му дават благословия за монашески подвиг и на деветнадесет години той вече е монах. От самото начало пътят му е изпълнен от радостта, която е толкова силна и в образа му като възрастен.
За първите години на неговото монашество знаем малко. Известно е, че той е преминал през обичайното послушание, работил е тежък труд. Той винаги изглежда побелял и прегърбен старец, но по природа е бил висок и доста силен. Веднъж, по време на светата Литургия, докато е в дяконски сан, има видение на Христос.
След това започва затворничеството му. Той напуска манастира и общежитийния живот, за да се отдаде на самотната и трудна борба. И това затворничество продължава петнадесет години, в продължение на които той дори не разговаря с носещия му храна монах. За нас, които не сме преживяли тази борба, е трудно да предполагаме какво тя представлява. Ще помним само, че тези петнадесет години са отдадени за създаването на онзи духовен човек, при когото са се стичали хора от всички краища на Русия. Един намек за това, какво е преживял тогава преподобният, се е запазил в неговото житие. Когато го попитали, виждал ли е бесове, той отговорил само: „Те са гнусни” – и нищо повече не казал… Той изпитва и нападение от хора – разбойници го пребиват почти до смърт, след което на него му се налага да се завърне в манастира.
Тук постепенно без да обяснява причините, той променя своя начин на живот – приема все повече хора, отначало само ги благославя, а след това започва да беседва, да ръководи, да поучава.
Преподобният предава Богу дух на 2 юли 1833 г. На този ден монасите забелязват, излизащ изпод вратата на килията му дим. Влизайки, те го намират мъртъв, на колене – пред иконата на Божията Майка „Умиление”. От падналата свещ одеждата му била започнала да тлее…
Всичко това, повтарям, е добре известно. Трябва обаче да се спрем на нещо друго. Да си спомним, че не само затова, разбира се, ни бе открит неотдавна светлият образ на преподобния Серафим, за да прославяме паметта му, но и затова, щото всеки от нас – макар и в малка степен – да би последвал посочения от него път. Щото всеки да попита себе си: „Какво мога да взема аз от преподобния Серафим, и да го пренеса в собствения си живот?”. За нас едва ли са възможни затворничеството, молитвите на колене, върху камък, отшелничеството в дивата гора… Всичко това са обаче само средствата, а целта, посочена от преп. Серафим и заповядана от него на всички верни, е една единствена – придобиването на Светия Дух. И тази заповед е изразена най-добре в известната негова беседа с помешчика Мотовилов, която онзи записва докато паметта му все още е свежа.
„След тези думи погледнах в лицето му и ме обзе още по-голям благоговеен ужас. Представете си насред слънцето, в най-силния блясък на неговите обедни лъчи, лице на човек, който разговаря с вас. Виждате движението на устата му, променливия израз на очите му, чувате гласа му, чувствате, че някой ви държи с ръце за раменете, но не само тези ръце не виждате – не виждате нито самия себе си, нито фигурата му, а само една ослепителна светлина, простираща се надалеч и озаряваща с ярък блясък, и снежната пелена, покриваща поляната, и снежния прах, сипещ се над вас и над великия старец. Възможно ли е обаче изобщо да си представи човек положението, в което се намирах аз тогава?
- Как се чувствате сега? – ме попита о. Серафим.
- Необикновено добре – отговорих аз.
- Но как добре? Какво точно?
Отговорих:
- Чувствам такава тишина и такъв мир в душата си, че не бих могъл да ги изразя с никакви думи.
- Това, ваше боголюбие, – каза о. Серафим – Този е мирът, за който Господ е казал на учениците: „Моя мир ви давам; Аз ви давам не тъй, както светът дава… Да бяхте от света, светът щеше да люби своето; а понеже не сте от света, но Аз ви избрах от света, затова светът ви мрази… Но дерзайте: Аз победих света”.[1] Ето това са хората, намразени от света, но избрани от Господа, и Той им дава този мир, който сега и Вие чувствате – мир, който по апостолските думи надвишава всеки ум…
- Но какво още чувствате? – ме попита о. Серафим.
- Необикновена сладост – отговорих.
И той продължи:
- Тази е сладостта, за която се говори в Св. Писание: „Те се насищат от тлъстината на Твоя дом, и от потока на Твоите сладости ги напояваш”.[2] Тази е сладостта, която сега преизпълва сърцата ни и се разлива по всичките ни жили с неизказана наслада. От нея сърцата ни се топят и двамата сме изпълнени с такова блаженство, което никой език не може да изрази… Но какво още чувствате?
- Необикновена радост в цялото си сърце.
И о. Серафим продължил:
- Когато Духът Божи слиза към човека и го осенява с пълнотата на вдъхновението Си, тогава човешката душа се преизпълва с неизказана радост, понеже с радост Божият Дух твори всичко, до което се докосне; това е радостта, за която и в Евангелието говори Господ: „Жена, кога ражда, има болки, защото е дошъл часът ѝ; но, след като роди младенеца, от радост не помни вече мъките, защото се е родил човек на света”.[3] „Тъй и вие сега сте наскърбени; но Аз пак ще ви видя, и ще се зарадва сърцето ви, и радостта ви никой няма да ви отнеме”.[4] Колкото и обаче да е утешителна тази радост, която сега чувствате в своето сърце, тя е така нищожна в сравнение с тази, за която Господ казва, чрез устата на Своя апостол, за радостта, че „око не е виждало, ухо не е чувало и човеку на ум не е идвало това, що Бог е приготвил за ония, които Го обичат”.[5] Залог за тази радост ни се дава сега и ако от нея ни е така сладко, добро и весело на душите, то какво ще кажем за радостта, приготвена на небесата за плачещите тук на земята? Така и вие, драги, доста сте поплакали във Вашия живот и – я вижте, с каква радост още в този живот ви утешава Господ”.
Цитатите са достатъчни, за да почувстваме какво преп. Серафим е разбирал под придобиване благодатта на Светия Дух. Целият опит на Църквата, опитът на всичките ѝ светци, не е нищо друго, освен разкриване на думите на Спасителя „царството Божие вътре във вас е”.[6] Това Царство и това присъствие на Светия Дух, са за които Христос е говорил с учениците Си в последната беседа: „А Утешителят, Дух Светий, Когото Отец ще изпрати в Мое име, Той ще ви научи на всичко и ще ви напомни всичко, що съм ви говорил”.[7] Така, целият живот на Църквата е в Духа и от Духа: всички възпоменания и символи, и обреди, и изображения, правят действително общуването с Бога, пътя към съединението с Него. Всичко е средство и всичко е призив – за достигане до крайната цел, за вътрешно единство, за цялостност, тишина, виждане на Бога и усещане за Неговото присъствие. И този път, към който ни зове преп. Серафим, е път, достъпен, открит за всеки. Нещо повече – извън него нашата вяра и живот стават безсмислени.
Във времето, когато в Русия всичко е парадно и красиво, но зад тези външни благополучия е започвало да назрява дълбоко вълнение, Бог е явил човек, който да зове всички към придобиване на Светия Дух. Не мислите ли, че за страната ни това е било знамение? Великите руски умове са вярвали и са твърдели, че от Русия по целия свят ще се разпространи светлина, но вместо това тя е станала роб на сатанинската злоба и тъмнина. Това ни приканва към особено самовглъбяване и самоизпитание. Идва време, когато на всичко ще трябва да се гледа не от гледната точка на талантите, на силата и на мощта, а на светците… Преп. Серафим е говорил за бъдещето на Русия. Думите му се тълкуват различно, но едно е ясно: той е виждал важността и ужаса на задаващите се събития. И не е достатъчно само да говорим за преп. Серафим, да го прославяме и да му се молим дори. Необходимо е да си спомним и приемем същината на тази Истина и Живот, които и той ни е показал, и които единствени спасяват. Които преобразяват и обновяват света.
Побелелият старец радостно е посрещал всекиго с думите: „Радост моя…”. Той е почти наш съвременник, наш най-близък и най-скъп. И чрез него, отново за нас трябва да станат близки и действителни отдавна известните думи на апостол Павел, които той е въплътил като сила и като смисъл на живота: „Царството Божие не е ястие и питие, а правда и мир и радост в Светаго Духа” (Рим. 14:17).
Превод: свещ. Яни Янев
* „Преподобный Серафим” – В: Шмеман, А. Собрание статей 1947-1983, М.: „Русский путь” 2009, с. 720-722, както и на страницата Киевская Русь – тук. За първи път текстът е публикуван в: Бюллетень РСХД в Америке, 30, Июнь-июль 1953 (бел. прев.).
Редакционни
Нашите издания
Християнство и култура
Пергамски митр. Йоан (Зизиулас) Пергамски митр. Йоан (Зизиулас) Георги Каприев |
Полезни връзки
- Православная Энциклопедия
- Богослов.ру
- Издателство „Омофор“
- Monachos.net
- Библиотека Халкидон
- Киевская Русь
- Christian Classics Eternal Library
- Библиотека Якова Кротова
- Руслан Хазарзар – Сын Человеческий
- Православно богословско общество в Америка
- Философия.бг
- Култура.бг
- Православная беседа
- Богословские труды
- В. Живов. Святость. Краткий словарь агиографических терминов
- Patrologia Latina, Graeca & Orientalis
- Biographisch-Bibliographisches Kirchenlexikon
- Anemi. Digital Library of Modern Greek Studies
- Агнец Божий
- Славянска енциклопедия на светците
- Византийский временник
- Богословский вестник
- Orientalia Christiana Periodica
- Вестник РХД
- Институт за източно-християнски изследвания Митрополит Андрей (Шептицки)
- Списание за религиозни изследванияAxis Mundi
- Анотирана библиография Исихазм
- Архив на списанието Христианское Чтение
- Библиотека Orthodoxia
- Гръцки ръководства и наръчници по православно догматическо богословие
- Зографска електронна научно-изследователска библиотека
- Богоносци
- Road to Emmaus (A Journal of Orthodox Faith and Culture)
- Библиотека на Тверска епархия, Московска патриаршия
- Сайт, посветен на дяконското служение в Църквата
- Византия за начинаещи
- Уранополитизм (Небесное гражданство) – сайт, посветен на паметта на свещ. Даниил Сисоев
- The Wheel (списание за съвременно православно богословие)
- First Things (американско месечно надденоминационно религиозно списание)
- Церковный вестник (издаван от Московска патриаршия)
- Страницы: богословие, культура, образование (списание, издавано от руския Библейско-богословски институт Св. Андрей)
- Orthodox Reality (изследвания върху православните християнски общности в САЩ)
- Изихазм.ру – Света Гора Атон
- Предание.ру
- Православие и мир
- Руски образователен портал Слово, раздел Богословие
- Библиотека на религиознанието и руската религиозна философия. Издания от 18 – началото на 20 век
- Pages Orthodoxes La Transfiguration
- Orthodoxie. L'information orthodoxe sur Internet
- Христианская психология и антропология
- Альфа и Омега (електронен архив на списанието)
- Монастырский вестник. Синодальный отдел по монастырям и монашеству Русской Православной Церкви
- Православен мисионерско-апологетичен център „Ставрос”
- Православна библиотека „Золотой корабль”
- Вестник на Православния Свето-Тихоновски Хуманитарен университет (ПСТГУ) – архив
- Православна енциклопедия „Азбука на вярата” (на руски)
- Електронна еврейска енциклопедия (на руски)
- Австралийски институт за православни християнски изследвания
- Θεολογία (пълен електронен архив на списанието)
- Енисейский благовест
- Public Orthodoxy (многоезична страница за общодостъпен дебат, инициатива на Центъра за православни християнски изследвания на университета Фордъм)
- Orthodox Times
- Orthodoxy in Dialogue
- Християнство.бг
- Вера 21. О православии сегодня
- Сретенский сборник (периодично издание на Сретенската духовна семинария и академия)
Книжарници
- Електронна книжарница на семинарията „Св. Владимир“, Ню Йорк
- Александър прес
- Джон Хопкинс Юнивърсити прес
- Книжарница за християнска литература „Анжело Ронкали“
- Онлайн книжарница „Къща за птици“
- Български книжици
- Електронна книжарница „Православное“
- Издателство на Православния Свето-Тихоновски хуманитарен институт
- Издателство „Русский путь“
- Light & Life Publishing
- Holy Trinity Bookstore
- Интернет магазин „Благовест“
- Фондация „Наследство на Зографската св. обител“ – раздел „Книгоиздаване“
Био-библиография
- Прот. Алексей Петрович Князев
- Борис Петрович Вишеславцев
- Георги Петрович Федотов
- Митрофан Дмитриевич Муретов
- Павел Николаевич Евдокимов
- Антон Владимирович Карташов
- Прот. Томас Хопко
- Прот. Василий Василиевич Зенковски
- Веселин Кесич
- Прот. Стефан Станчев Цанков
- Прот. Николай Николаевич Афанасиев
- Прот. Георгиос Металинос
- Славчо Вълчанов Славов
- Свещ. Андрю Лаут
- Николай Никанорович Глубоковски
- Оливие-Морис Клеман
- Архимандрит Киприан (Керн)
- Архимандрит Лев (Жиле)
- Диоклийски митрополит Калистос (Уеър)
- Прот. Александър Дмитриевич Шмеман
- Захумско-Херцеговински епископ Атанасий (Йевтич)
- Прот. Георги (Джордж) Дион Драгас
- Прот. Йоан Сава Романидис
- Брюкселски и Белгийски архиепископ Василий (Кривошеин)
- Прот. Йоан Теофилович Майендорф
Препоръчваме
- Брюкселски и Белгийски архиеп. Василий (Кривошеин)
- Прот. Александър Шмеман, страница на руски
- Прот. Александър Шмеман, страница на английски
- Прот. Йоан Романидис
- Прот. Александър Мен
- Свмчца Мария (Скобцова)
- Сурожки митр. Антоний
- Архим. Софроний (Сахаров)
- Диоклийски митр. Калистос (Уеър)
- Протод. Андрей Кураев
- Архим. Кирил (Говорун)
- Олга Седакова
- Волоколамски митр. Иларион (Алфеев)
- Свещ. Андрю Лаут
- Свещ. Михаил Желтов
- Архим. Григорий (Папатомас)
- Прот. Джон Ериксън
- Венцислав Каравълчев
- Пожаревацки и Браничевски еп. Игнатий (Мидич)
- Архим. Йов (Геча)
- Алексей Осипов
- Иг. Пьотр (Мешчеринов)
- Прот. Сергий Булгаков
- Ярослав Пеликан
- Архим. Пласид (Дьосеи)
- Прот. Николай Ким
- Владислав Аркадиевич Бачинин
- Прот. Томас Хопко (лекции из фонда на Ancient Faith Radio)
- Пергамски митр. Йоан (Зизиулас) (лекции по догматическо богословие)
- Христос Янарас
- Прот. Павел Флоренски
- Петрос Василиадис
- Андрей Десницки
- Михаил Михайлович Дунаев
- Алексей Георгиевич Дунаев
- Свещ. Георгий Петрович Чистяков
- Сергей Чапнин
- Булгаковиана (сайт на изследователите и почитателите на творчеството на о. Сергий Булгаков)
- Електронна библиотека „Сурожки митр. Антоний”
- Архим. Йоан Пантелеймон (Манусакис)
- David Bentley Harticles (статии от Дейвид Бентли Харт)
- Оливие-Морис Клеман (страница на френски език)
- Лев Карсавин (страница на руски език)
- Антон Карташов (страница на руски език)
- Георгиос Мандзаридис (статии на гръцки език)
- Свещеномъченик Иларион (Троицки), архиеп. Верейски
- Лична страница на Сергей Худиев
- Лична страница на Ренета Трифонова
- Кафе със сестра Васа (Ларина)