Азбучник на авторите

[А] [Б] [В] [Г] [Д] [Е] [Ж] [З] [И] [Й] [К] [Л] [М] [Н] [О] [П] [Р] [С] [Т] [У] [Ф] [Х] [Ц] [Ч] [Ш] [Щ] [Ъ] [Ю] [Я]

Духовността

Петък, 21 Юли 2017 Написана от Свещ. Томас Фицджералд

Fr Th FitzgeraldПравославната църква разгласява Благовестието на Иисус Христос. В гръцкия език думата за благовестие е εὐαγγέλιον, което буквално означава „блага вест”. Благата вест на православното християнство се състои в оповестяването на Божията безкрайна, жертвена любов към човечеството, както и в откриването на истинното предназначение на човешката личност. Размишлявайки върху радостното послание на Благовестието, в 4 век св. Григорий Нисийски пише: „Благата вест е, че човекът вече не е изгнаник, нито е прогонен от Царството Божие, а че отново е Божи син и поданик [на Царството]”.

Православието вярва в това, че най-скъпоценното съкровище, което Бог желае да сподели с нас, е Своя собствен живот. Нашата вяра започва с утвърждаването, че Бог е действал в историята с целта да ни позволи да участваме в Неговата любов и в Неговата благост, да бъдем граждани на Неговото Царство. Това убеждение е изразено особено красиво в молитвата от Литургията, която казва: „и не си престанал да вършиш всичко, докато не ни възведе на небето и ни дари Твоето бъдещо царство”.[1]

Посвещаването в любовта на Бога Отца е било съвършено изразено и въплътено в Личността и служението на Иисус Христос. Цялото намерение при Въплъщението на Божия Син е било да възстанови приятелството на човечеството с Бога. Големите отци и учители на Православната църква постоянно препотвърждават това убеждение, като възвестяват, че Бог е станал това, което сме ние с цел ние да станем това, което е Той.

Христос бива възвеличен като наша Светлина и наш Живот. В Неговата личност съществува единство на човешката и божествената природа, което [единство] всеки от нас е призван да сподели. В Неговия начин на живот ни е даден моделът за автентичен човешки живот, който ние сме поканени да следваме. В Неговото славно Възкресение е нашето освобождение от всички онези сили, които могат да пречат на влизането ни в Царството. Чрез Иисус, следователно, Бог Отец ни е върнал обратно при Себе си и ни е призовал да бъдем Негови синове и дъщери.

Обòжението

Главното призвание, целта на всяка личност е да споделя Божия живот. Ние сме били сътворени от Бога затова, за да живеем заедно с Него. Снизхождането на Бога към човека – в Личността на Иисус Христос, е направило възможно възхождането на човека към Отца, чрез действието на Светия Дух. Православието вярва, че всеки християнин е поканен да участва в придвижването към Бога, известно като θέωσης или обòжение.

Терминът обòжение описва духовно пътуване, в хода на което личността става все по-съвършена, все по-свята, все по-съединена с Бога. Обòжението не е някакво статично отношение, нито е нещо, което става едва след смъртта. Точно обратното – обòжението представлява движение на любовта към Бога, което за християнина започва с обреда на Кръщението и което продължава през целия сегашен живот, както и в бъдещия живот. Спасението означава освобождаване от греха, смъртта и злото. Изкуплението означава, че Бог отново ни е възстановил при Себе си. В православието както спасението, така и изкуплението са в контекста на обòжението. Тази богата визия за християнския живот е добре изразена от св. ап. Петър, когато той пише в своето Второ послание, че ние сме призвани да станем „участници в божественото естество” (1:4). Същото е потвърдено и от св. Василий Велики, когато той описва човека като творение, получило заповедта да стане бог.

Това са определено смели твърдения, които трябва да бъда разбирани правилно. Православната църква схваща обòжението като съединяване с енергиите на Бога, а не с Неговата същност, която винаги остава скрита и непозната. При все това обаче опитът на Църквата свидетелства, че това е действително съединяване с Бога. Не пантеистично, защото в това съединяване божествената и човешката природи запазват уникалните си характеристики, и в този смисъл православието вярва, че човешкият живот достига до своята пълнота едва тогава, когато се превърне в божествен.

Светият Дух

Постоянно задълбочаващото се единение на всеки християнин с Бога не е магичен или автоматичен процес. След като Христос е унищожил силата на греха, на смъртта и на злото веднъж и за всички, тази победа на свой ред трябва да бъде усвоявана от всяка отделна личност, в съработничество със Светия Дух. Всяка отделна личност е призована да се присъедини към животворящия и освобождаващ Дух Свети, осъществявайки така пълнотата на човешкия живот в общението с Отца. Светият Дух е действащият фактор на обòжението, Чиято задача е да ни присъедини към живота на Светата Троица. И все пак Духът винаги признава нашата човешка свобода и ни кани към активно съдействие в усъвършенстването на Божия образ и подобие, с които всеки от нас е създаден.

Нашето участие в живота на Светата Троица, което ние познаваме като обòжение, се случва вътре в Църквата. За православните Църквата е мястото на срещата на Бога с Неговия народ. Светият Дух и Църквата са органично свързани. През второто столетие св. Ириней Лионски припомня за това, като казва: Където е Църквата, там е и Светият Дух и където е Светият Дух, там е Църквата. Светият Дух изпълва живота на Църквата, за да ни открие нашата обща човешкост в Христос и да ни съедини с Отца. Ние имаме Светия Дух чрез отслужването на светата Евхаристия и в приемането на светите Тайни, чрез участието си в светите тайнства, в дисциплината на нашата всекидневна молитва и на поста, а всичко това има за резултат живот в подражание на Христос.

Светият Дух, Който бива почитан като Господ и Подател на живота, се проявява в живота на Църквата, за да доведе живота на всеки от нас до съвършенство и да направи от нас отговорни и любящи човешки същества. Плодът от богопочитанието са даровете на Духа, които в своето Послание до галатяни св. апостол Павел определя като: „любов, радост, мир, дълготърпение, благост, милосърдие, вяра, кротост, въздържание” (5:22). Несъмнено, това са добродетелите на Христоподражателния живот. И свидетелстват за факта, че любовта към Бога и любовта към ближния са неотделими една от друга.

Отделната личност и Църквата

Реалността на обòжението не само свидетелства за любовта на Бога, Който иска да сподели Себе си с нас, но също и изразява един изключително положителен възглед за човешката личност. Православието вярва, че всяка личност, по силата на уникалната си връзка с Бога, притежава и свойствени изключително на нея ценност и достойнство. На човешката личност никога не се гледа като на тотално покварена. Божият образ, макар и да може да бъде изкривен от греха, никога не може да бъде унищожен. Чрез живота в Църквата винаги съществува възможността за осъществяването на този образ. Когато биват извършвани, тайнствата винаги биват предлагани на конкретен човек, поименно – едно действие, което не само ни напомня за достойнството на всяка личност, но още и подчертава отговорността, която всеки носи по отношение на връзката си с Бога.

Признавайки обаче ценността на отделната личност, православието не вярва, че тя е предопределена да бъде изолирана от останалите или самодостатъчна. Всяка личност е призвана да бъде важен член на Църквата. Православието вярва, че никой не може да бъде християнин без да бъде част от Църквата. Процесът на обòжението се извършва в контекста на обществото на верните.

Да бъдем съединени с Бога вътре в Църквата не означава разрушаване на нашите специфични личности. В Църквата ние не сме погълнати от някаква безлична сила или могъщество. Подобно на всяка любов, която е истинна и стойностна, и Божията любов към всеки от нас зачита нашата личностност. Тя не е любов, която разрушава. Божията любов е любов, която разкрива, въздига и усъвършенства действителните ни личности. Като влизаме в Божия живот, ние ставаме онези личности, които сме били предвидени да бъдем.

Съкровищата на православието

Съкровища на православието е поредица от брошури, написани за не-православни – особено за онези, на които скоро предстои да станат членове на Православната църква и които желаят да задълбочат своето вникване в нейната вяра, в нейното богослужение и традиции. Автор на тези брошури е авторът и на този текст, който е преподавател в Гръцкото православно богословско училище на Светия Кръст. Тези брошури са, както следва:

1. Въведение – въвежда неправославните в православното християнство;

2. Божият дом – описва интериора на храмовата сграда;

3. Богослужението – описва формите и характерните черти на богослужението на Православната църква;

4. Литургията – разказва за смисъла на Евхаристията и описва отслужването ѝ;

5. Тайнствата – разказва за смисъла на богослужебния живот и неговата важност;

6. Специални служби и благословения – описва онези ритуали в Църквата, които, без да имат светотайнствен характер, допринасят към духовния живот;

7. Учението – очертава характерните моменти от учението и основните твърдения на вярата;

8. Духовността – разглежда значението на обòжението – като цел на християнския живот;

9. Историята – описва накратко големите периоди от живота на православието;

10. Църквата – описва накратко процедурата за влизане в Православната църква.

Превод: Борис Маринов


 

* Fitzgerald, T. “Spirituality” – In: Greek Orthodox Archdiocese of America (бел. прев.).

[1] Из първата молитва на свещеника от Евхаристийния канон (бел. прев.).



Краткък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/wcccc 

Редакционни

Наши партньори

Християнство и култура

HK 190Прот. Павел Събев
Страдащият Бог

Александър Смочевски
Кратък коментар към предложението за приемане на Синодна наредба за избор на митрополити

Панайотис Трембелас
Участието на миряните при избор на епископи

Ренета Трифонова
Социално-нравствената проблематика в българската богословска традиция на 20 в.

Полезни връзки

 

Препоръчваме