Азбучник на авторите

[А] [Б] [В] [Г] [Д] [Е] [Ж] [З] [И] [Й] [К] [Л] [М] [Н] [О] [П] [Р] [С] [Т] [У] [Ф] [Х] [Ц] [Ч] [Ш] [Щ] [Ъ] [Ю] [Я]

В памет на майка Мария

Събота, 10 Декември 2016 Написана от Николай Бердяев

St Maria SkobtsovaМайка Мария беше една от най-забележителните и най-одарени руски жени. Тя е характерна за своята епоха и отразяваше най-характерните течения на тази епоха. Тя беше нова душа. Беше поет, революционер и религиозен деятел.

Тя принадлежеше на революционната епоха; беше социалист-революционер, но не принадлежеше на стария тип революционна интелигенция. И не прие революцията в болшевишката ѝ форма. Тя премина през руския културен ренесанс от началото на века, през руската поезия от епохата на символистите и беше близка с А. Блок. Беше ѝ свойствено безпокойството на тази епоха.

В душата на майка Мария обаче се отразяваха също така религиозните търсения и течения на епохата. Тя беше волна слушателка в Петербургската духовна академия. В емиграция беше сред немногото, които съчувстваха на руската религиозна философия. Активно участваше в работата на „Руското християнско студентско движение” [РСХД], но се оттегли от него когато там се откроиха особено десни течения.

По природа майка Мария беше много активна, винаги увлечена от някакво дело, но никога не напълно удовлетворена. Потребността ѝ от религиозната дейност я доведе до монашеството. Социалните мотиви в нейната религиозност винаги бяха силни. Тя се стремеше към създаването на нов тип монашество. Емигрантската среда не беше много благоприятна за това. Тя се стремеше към все по-нови и нови форми на дейност.

Създаваше впечатление на оптимистка. В нея имаше изобилие от живот. Когато обаче се отпечата сборникът с нейните стихове, в тях се разкри по-скоро песимистично и горчиво чувство от живота. Нейните стихове, също както и драматичните ѝ поеми, са особено забележителни за характеристиката на нейната душа. Религиозността ѝ беше спокойна; в нея имаше нещо трагично; това беше борба с Бога, породена от човешките страдания, от състраданието и жалостта. Разрешаването на проблема за теодицеята не беше за нея нещо леко.

Майка Мария имаше още една черта, която играеше огромна роля и с която бе свързана нейната гибел. В нея имаше страстна любов към Русия и към руския народ. И последният период от живота ѝ – периодът на войната – бе целият украсен в цвета на страстния патриотизъм, който възприемаше крайни форми. Изключителната ѝ любов към Русия, към руската земя и руския народ я правеха често несправедлива към Запада и към неговите течения. Нейното светоусещане може да бъде наречено революционно славянофилство.

По време на окупацията майка Мария беше истински човек на Съпротивата. И помощ за евреите. Имах впечатление, че се стремеше към жертвата и страданието, че искаше да умре за руския народ. Краят ѝ беше героичен. В немския концентрационен лагер тя намери своята религиозна дейност, която вероятно я удовлетворяваше повече от дейността в свободния свят.

Превод: Борис Маринов

* Бердяев, Н. „Памяти матери Марии” – В: Мать Мария (бел. прев.).



Краткък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/wrrhk 

Редакционни

Наши партньори

Християнство и култура

HK 190Прот. Павел Събев
Страдащият Бог

Александър Смочевски
Кратък коментар към предложението за приемане на Синодна наредба за избор на митрополити

Панайотис Трембелас
Участието на миряните при избор на епископи

Ренета Трифонова
Социално-нравствената проблематика в българската богословска традиция на 20 в.

Полезни връзки

 

Препоръчваме