Азбучник на авторите

[А] [Б] [В] [Г] [Д] [Е] [Ж] [З] [И] [Й] [К] [Л] [М] [Н] [О] [П] [Р] [С] [Т] [У] [Ф] [Х] [Ц] [Ч] [Ш] [Щ] [Ъ] [Ю] [Я]

Християнското богословие в срещата с постмодерната религиозност

Сряда, 03 Юни 2015 Написана от Прот. Зоран Кръстич

Fr Zoran_KrastichДълбоко съм убеден, че със своята променливост, плурализъм и специфично съзнание и манталитет, съвременната обществена действителност е такова изкушение за Църквата, каквото тя не е имала в досегашната си история. Логически погледнато, тази ситуация не може да подмине и християнското богословие. Като слово и наука за вярата, богословието е изправено пред въпроса за своята църковна релевантност и нещо повече – заедно със своя предмет, със самата вяра, то е изправено пред големия въпрос за своята обществена релевантност. В атмосферата на почти всеобщо отричане на всяка трансцендентност и на свеждането на цялата антропологична проблематика изключително до иманентното, всеки съвременен богослов може да се запита за смисъла на собствените си богословски усилия.

Дали чувството за отхвърленост от утробата на живота е може би най-силното и най-горчивото чувство, което съвременният богослов вкусва, замислен върху своето служение? Животът преминава покрай нас – пъстър и бурен – докато ние, изтласкани в периферията на обществото, се опитваме да кажем на този свят нещо, според нас не само важно, но и същностно, но никой не обръща внимание на думите ни. Никого „не го е грижа” и всеки е зает със собствените си ежедневни житейски проблеми и мисли, в които християнският Бог присъства рядко и на които християнското богословие обикновено няма отговори. Това описание би могло да завърши песимистично с поставянето на въпроса: на кого все още е нужно богословието? Такъв въпрос обаче би бил уместен, ако около нас би се простирало безкрайното море на атеизма, в което всяко богословие, та дори и християнското, би потънало. В противоположност на това обаче ние виждаме около себе си – а и емпиричните изследвания го потвърждават – не море на отпадане от Бога, а море от религиозни вярвания във всички форми и с всякаква интензивност, каквито никога по-рано в историята не е имало. Съвременният човек е също толкова, а вероятно и повече религиозен, отколкото някога в историята, което отново се потвърждава от емпиричните изследвания. Какво тогава тук, питаме се, не е наред: богословието, Бог, съвременният човек и неговият свят или нещо друго?

Както виждаме, въпросите стават все повече и всеки от тях заслужава адекватен отговор. Но все пак в това наше уравнение с много неизвестни ще се огранича – не поради значимостта, а поради собствените ми интереси – до въпроса за религиозното съзнание на съвременния човек. Как се е формирало това съзнание, кои са неговите белези и как общественият постмодерен контекст влияе върху него, и обратното.

Оптимистичният възглед за действителността

Радикалната философска, социологическа, психологическа наука на 19 и началото на 20 век в лицето на Маркс, Ницше, Фойербах, Фройд, през „Виенския кръг” на радикалните критици на всяка метафизика е предричала скорошния край на религията като обществен феномен. Това се отнася особено за християнството, живяно в традиционните европейски църкви. Всички тези мислители са се позовавали на почти догматичната детерминистична вяра в прогреса и на човешкото ratio, които ще обезсмислят и направят излишно всяко религиозно вярване. Обществените движения, особено онези след Втората световна война, са изглеждали неудържими и са им давали право. Растящото обществено благосъстояние на западните общества, изглежда, е потвърждавало техните хипотези и именно то – самото благосъстояние или неговото скорошно, но сигурно очакване – е най-добрата атмосфера, в която религиозните вярвания „изсъхват” и изчезват. В Източна Европа мястото на благосъстоянието беше заето от атеистичната тоталитарна държавна идеология, отново, както се вижда, със същите резултати. Религията, а заедно с нея и християнството, изчезва или бързо ще изчезне доброволно или със силата на държавния апарат. Добре известно на всички описание на процеса на секуларизация в европейските общества, което е имало своята кулминация и на Изток, и на Запад в 60-те години на миналия век. Протестантското богословие, след това пастирската социология, а след тях и социологията на религията са започнали да се занимават теоретично със секуларизацията на европейските общества, но и до днес няма съгласие относно определението[1] и обема на самия процес на секуларизацията.[2] В практически план нещата са били далеч по-прости. Упадъкът на религиозната практика в църквите в Европа най-лесно се е показвал с цифри. „Видяло се е, че секуларизацията е обхванала всички области на традиционното християнство”.[3] Първата книга, която по време на Втората световна война разтърсва западния християнски свят, е с въпрос в заглавието: Франция – страна на мисията?. Godin и Daniel я публикуват в 1943 г., посочвайки факта на упадъка на религиозната практика във Франция. Въз основа на тези първоначални изследвания Gabriel Le Bras и Bulard започват след войната мащабни емпирични изследвания на реалното състояние на религиозната практика, които недвусмислено показват, че макар християнството да не е изчезнало, християнските църкви са започнали да се изпразват. Църковно активни вярващи е имало все по-малко. Изследванията, проведени да речем в средата на 80-те показват, че 82% от французите се смятат за вярващи, но само 13% редовно участват в неделната меса. В Англия 60% заявяват, че принадлежат към Църквата, но 3% активно участват в църковния живот. В Италия този брой нараства до 20, а в Португалия – 30.[4]

Всички тези многобройни изследвания, проведени през последните десетилетия, недвусмислено потвърждават диагнозата, че преди всичко конвенционалната религия е в криза, че тя се отделя от обществото, че се оттегля от него, или, погледнато от друга страна, че „хората все по-малко моделират своето ежедневно конкретно поведение по религиозните вярвания, нравствените послания или религиозното поведение”.[5]

Трябва обаче да се подчертае, че европейското пространство не е религиозно хомогенно и че има големи разлики във вярванията и практиките между отделните държави и региони и особено по отношение на доминиращите християнски конфесии, т. е. в зависимост от това дали средата е преимуществено римокатолическа или православна, смесена или пък преимуществено протестантска, като именно в последната се забелязват най-високите проценти на църковна абстиненция.[6]

Също така трябва да се подчертае, че индикаторите на църковната практика, които използвам, не са единствените при оценката на напредването на процеса на секуларизация в дадена среда. Съществуват редица индикатори, които се използват в религиозната социография. Ще спомена само, че процесите на секуларизация могат да се проследят въз основа на разликите в отношенията село – град, през селективността на приемане на религиозните вярвания, на възрастта и пола на анкетираните, броя на свещениците в дадена среда и много други използвани досега индикатори.[7] Всичко това ни показва сложността на религиозния феномен в съвременна Европа, което изисква нюансиран подход и вече не приема традиционния подход an block.

Обществените течения, свързани с религиозния феномен, и процесът на секуларизация са преживели от началото на 70-те години на Запад неочакван от никого обрат, докато на Изток това се е случило в пълна степен след падането на комунизма през 90-те години на миналия век. Оттогава в теорията се говори за добре познатото на всички връщане към свещеното, за Божието отмъщение, десекуларизацията на обществото, за връщане на религията в публичната обществена сфера и т. н. Всички тези определения имат за цел да насочат вниманието към съществено промененото и повишено значение на религиозния феномен в съвременния обществен живот.

Това, което във всеки случай ни интересува, са резултатите от емпиричните изследвания, проведени в Сърбия, и евентуалната им богословска оценка.

За тази цел на първо място ще ни послужи последното емпирично изследване от 2013 г., проведено от група изследователи начело с д-р Мирко Благоевич, върху представителна извадка от 1056 студенти от трети курс, от които 854 от държавните и 202 от частните университети на Сърбия, а след това и най-ранното изследване на проф. Драголюб Джорджевич от Ниш.

В 1982 г. проф. Драголюб Джорджевич провежда в доминиращо православния Нишки регион изследване на религиозността на населението и заключава, че процесът на секуларизация в православно хомогенната територия е пуснал дълбоки корени и има най-голям мащаб в сравнение с всички останали конфесионални територии. Според изследването на Джорджевич някои форми на религиозно съзнание и на религиозна практика са почти изчезнали.[8] До подобни резултати професорът стига и в 1985 г., този път като изследва религиозността на нишките студенти. Нека сега сравним резултатите, до които стига Благоевич през 2013 г., с резултатите на Джорджевич от 1985 г. Напомняме, че и двете изследвания са въз основа на студентската популация. Ще посочим само онези данни, които са необходими за нашия анализ.

Според индикатора за конфесионална идентификация студентите се заявяват като православни съответно: през 2013 г. – 79.1%, а през 1985 – 65.6%. Според личната религиозна самодекларация, т. е. като религиозни и принадлежащи към традиционните религиозни общности, през 2013 г. – 55.8%, а през 1985 г. – 2.9%; като религиозни и непринадлежащи към нито една религиозна общност през 2013 г. 11.4%, а за 1985 г. нямаме данни; като нерелигиозни през 2013 г. – 6.9%, а през 1985 г. – 51.2%; като убедени атеисти през 2013 г. – 5.6%, а през 1985 г. – 29.7%. Следователно, през 2013 г. има 69.2% религиозни студенти срещу 2.9% през 1985 г. и 18% нерелигиозни в 2013 г. срещу 80.9% в 1985 г.[9] Резултатите от изследванията на Християнския културен център от 2010 г. въз основа на общата популация от 1219 анкетирани показват сходни данни: 67.3% вярват, че Бог съществува, и 20.4% – че съществува някаква сила, която би могла да бъде Бог.[10]

Дори само въз основа на тези данни може, струва ми се, с право, да се поддържа теорията за десекуларизацията, защото хората не само в сръбското общество, но и в цяла Европа, а и по целия свят, са религиозни в твърде висок процент. Ще използвам вече много пъти цитираното мнение на един от най-значимите съвременни социолози на религията Питър Бъргър, който от защитник на теорията на секуларизацията с времето и след неочакваните обществени обрати изказва следното становище:

„Съвременният свят с някои изключения… е жестоко религиозен, какъвто впрочем винаги е бил, а в някои отношения е дори по-религиозен в сравнение с миналото. Това означава, че цялата литература, създадена от историците и от учените хуманитаристи, които напълно необезпокоявано са популяризирали „теорията за секуларизацията”, е в същността си погрешна”.[11] За сръбското общество също може да се заключи, че „днес православно хомогенната сръбска територия вече не може да се разглежда като територия, където обредите с актуално религиозно естество са окончателно изкоренени, а населението „бяга” от религията и от Църквата”.[12]

Струва ми се, че повод за оптимизъм има. За съжаление обаче това не е всичко, което теоретично може да се каже и емпирично да се потвърди, що се отнася до „връщането към свещеното”. От позицията на християнското богословие и на традиционните църкви на Европа много по-важен е отговорът на въпроса: какъв Бог се е върнал при нас, и въз основа на това следва и въпросът:

Дали е рано за оптимизъм?

Ако погледнем и други резултати и изследвания, отнасящи се до религиозната практика, след това индикаторите на религиозната догматика и други подобни, т. е. индикатори, които се отнасят към същностната проява на християнската вяра, а не само на религиозността въобще, картината драстично се променя, за което говори и собственият ни опит и което всички ние напълно осъзнаваме.

Ще спомена само един резултат от изследванията на религиозната практика на анкетираните. В изследването от 2013 г. студентите поне веднъж месечно участват на Литургия – 9.2%, няколко пъти годишно – 35.7%, и никога – 51%[13]; общата популация в 2010 г.: поне веднъж месечно – 17.1%, няколко пъти годишно – 40.9%, и никога – 42%.[14]

Толкова голяма разлика в процентите между самодекларираните религиозни анкетирани и онези, които редовно участват в литургичния живот, е очевиден знак, че трябва да бъдем много предпазливи в собствения си оптимизъм. Той е оправдан, ако вземем като параметър състоянието от 1985 г., когато изследванията показват 0.3% участие на студентската популация в литургичния живот поне веднъж месечно,[15] но не и генерално. Това ни напомня, че трябва отново да поставим въпроса: какъв Бог се е върнал при нас, т. е. да се върнем към анализа на религиозния ренесанс от християнска гледна точка.

Като изходна точка трябва да ни послужи констатацията, че самодекларираната религиозност и християнската вяра не са едно и също нещо. В църковните кръгове този факт често се пренебрегва, когато поради най-различни обществени – обикновено не поради еклисиологични – причини се опитваме поради собственото си обществено потвърждаване, а понякога и от самозадоволство, триумфалистики да изтъкнем аргумента за високия процент на религиозната конфесионална самодекларация. Днешната постмодерна религиозност в своя ренесанс не означава връщане към традиционното, основано и живяно в Църквата християнство. По думите на един съвременен римокатолически богослов тя „носи в себе си всичко, а понякога дори няма нищо общо с автентичния християнски опит от реалността”.[16] И ето я веднага задачата на християнското богословие: не само да подчертае кое не е автентично християнско, а и да каже какво е християнският етос пред предизвикателството на постмодерната религиозност. Понятието религиозност е по-широко от понятието християнска вяра. Преди всичко в Средновековието традиционните църкви в Европа успяват да държат под контрол – по-малко или повече успешно – целия религиозен феномен, и то благодарение на различните обществени функции, които са имали и преди всичко благодарение на своята политичност. Такива претенции вече не са възможни, и то поради отслабването, а понякога и поради пълното отмиране на отделни обществени функции, така че това води, от една страна, до неконтролиран и свободен страх от религиозния феномен, а от друга – до неговото все по-голямо и последващо отделяне от християнската вяра. Това е нашата постмодерна диагноза, която като богослови ни задължава да обясним първоначалното твърдение, че тя е потенциален противник на християнската вяра, какъвто тя досега не е имала в историята, както и да дадем отговор на въпроса от заглавието – дали тя оставя място за християнско осмисляне и разбиране на действителността.

От многото характеристики на постмодерната религиозност и на съвременната епоха – защото всяка историческа и обществена епоха създава и свой характерен тип религиозност – ще да приема само някои, на които особено искам да обърна внимание. Мишел Лакроа цитира четири принципа на религиозния синтез на Новото време:

„Четвъртият принцип, върху който се основава религиозният синтез на Новото време, е отхвърлянето на институционализираните църкви. Новото време упреква църквите, че са забравили истинския смисъл на думата религия (свързвам): те вече не служат за създаването на връзка между хората и са изгубили от поглед единството на човека и божеството, защото са се обърнали към абстрактния и обеднял културен живот”.[17]

Мислейки така, съвременният човек се освобождава от институционалните църкви, така както и постмодернизмът въобще е „алергичен” към всички големи институции, като държавата и семейството, и в разочарованието си от същите тези институции той става нещо като „плаващ вярващ”,[18] каквито Новото време събира. Групирането на религиозните хора, което бележи най-голям ръст в Европа, е това без конфесия, или както те наричат себе си, „свободни от конфесия”,[19] а най-голямата трудност за определянето на тяхната религиозност е невъзможността да се открие и обхване какво ѝ принадлежи. Това е безкрайно море от вярвания с различен произход и всичко това без каквато и да било обединяваща институция, а често и без елементарна логика, поне от християнска гледна точка. Основните теми и вярвания на постмодерната религиозност обаче „съвсем безшумно и несъзнателно умеят да се съчетават и с християнските вярвания, и с научния дискурс, така че Новото време в много отношения става невидима религия, която отделни хора, изправени пред трудностите и неволите на живота в технологичната ера, неволно интериоризират като вид възможно спасение в безпътицата, в която се намират. Казвам неволно, защото много от постулатите на новото време могат да се открият както при вярващите, че са православни християни, така и при онези, които са убедени, че въобще не вярват”.[20]

Ето и тези споменати опасности. В историята обикновено сме имали ясно профилирани противници на християнството, докато сега, струва ми се, за пръв път се изправяме пред невидим противник. Истинският и същностен проблем не се състои в това да отчитаме привнесеното отвън на равнището на идеите, а на равнището на конкретната личност, в чийто опит и преживяване е много трудно да се прокара граница между т. нар. нова духовност и автентичната християнска духовност. Новата религиозност е състояние на съзнанието, манталитет на съвременния човек, който се формира и разпространява преди всичко чрез средствата за масова комуникация, изграждайки и разпространявайки глобална мрежа, и то чрез любимите теми, като личното щастие, индивидуалния успех, здравето, издигнато до равнището на светостта, младостта, красотата, многото веселие и наслада в живота. С една дума, „човекът на постмодерността е еротично незадоволен в нарцистичната жажда за собствената си пълнота и осъществяване”.[21] Така накрая се налага заключението, че в основната си насока постмодерната религиозност е в действителност религиозен индивидуализъм, в който личният елемент на опита на нарцисоидния тип се отнася преимуществено над всички останали без никакъв допълнителен критерий в оценката на този опит. Когато говорим за личното щастие като върховен идеал, е ясно, че то трябва да се осъществи hit et nunk, а не отложено и особено не в есхатона. На неопитния пастир всичко това може да му заприлича на християнство, а всъщност, когато той говори за спасението, съвременният човек чува здраве, когато говори за обòжение, чува житейско щастие, когато говори за възкресение, чува реинкарнация, а когато каже жертва, съвременният човек затваря ума и сърцето си. Заради осъществяването на тази необхватна цел на собственото си житейско щастие съвременният човек „харчи”, „консумира” религията, така както консумира и всичко останало, като се започне от самия Бог, Който е за него само „най-дълбокият опит от собственото битие”[22] и нищо повече.

Заключителни размисли

Въз основа на изложените дотук факти и данни за актуалното състояние на религиозността неизбежно се налага констатацията, че съвременният, постмодерен човек, точно както и всеки досега, търси Бога. Търси го в безпътицата и лабиринтите на обществото и културата, но също и в мрака на собственото си битие. По този път той е напълно сам, защото е отхвърлил всички големи институции, включително Църквата, и всички големи идеологии на 20 век, които са му изневерили. Постмодерността може да се определи като криза на всички идеи на модерността, а въз основа на това и постмодерната религиозност може да се определи като криза на религиозността. Тя е продукт на съзнанието на човека на научно-технологичната цивилизация – продукт, който се опитва да запълни духовната празнота и едновременно с това да не застраши съвременната култура, чиято рожба е сам той. Това е опит за своеобразен компромис на духовността – включително и на християнската – със светския дух. Не е необходимо някой да е много умен, за да стигне до заключението, че в подобни ситуации основна грижа и тема на съвременното богословие трябва да бъде именно християнският Бог, който изпраща Своя Син – заради човеците – сред тях и който е близък на човеците. Можем по-нататък да се запитаме дали е възможно богословие без Бога? Отговорът на това терминологично противопоставяне вероятно би могъл да бъде и положителен, ако богословието остане само слово, само говорене за Бога, което може да бъде без опит, непреживяно, а с това и неавтентично. Днешното състояние на религиозността е едновременно и критика на едно такова богословие. Смятам, че днес е необходимо богословието да бъде преди всичко слово Божие, Божие говорене на измъчения и усамотен човек в оковите на икономическо-научно-техническата цивилизация – слово и говорене, релевантно на конкретното човешко съществуване.

Превод: Свилен Тутеков



 

Текст на доклад, представен пред Петия международен научен семинар по систематическо богословие и християнска философия, В. Търново, 30-31.10.2014 г., и първоначално публикуван в сп. Християнство и култура, бр. 2 (99), 2015, с. 29-36 (бел. ред.).

[1] Виж някои предложения в: Мандзаридис, Г. Социологија хришћанства, Београд: „ХКЦ” 2004, с. 129 сл.
[2] Виж: Благојевић, М. „Савремена религиозност студената и десекуларизација српског друштва” – в: Постсекуларни обрт, Београд 2013, с. 12 сл.
[3] Jukić, J. Lica i maske svetoga, Загреб: „KS” 1997, с. 193.
[4] Пак там.
[5] Благојевић, М. „Религиозна Европа, Русија и Србија: јуче и данас” – В: Философија и друштво, 1, 2008, с. 278.
[6] Виж: Davie, G. Religija u suvremenoj Evropi, Zagreb: „Golden marketing – Tehnička knjiga” 2005, p. 19 сл.
[7] Виж: Јукић, Ј. Цит. съч., с. 196 сл.
[8] Ђорђевић, Д. Бег од цркве, Књажевац: „Нота” 1984.
[9] Благојевић, М. „Савремена религиозност…”, с. 11 сл.
[10] Религиозност у Србији 2010, Београд: „ХКЦ” 2011, с. 207.
[11] Berger, P. Desekularizacija sveta – preporod religije i svetska politika.Meditteran Publishing, Novi Sad, 2008, с. 12.
[12] Благојевић, М. „Религиозна Европа…”, с. 251.
[13] Благојевић, М. „Савремена религиозност…, с. 51.
[14] Пак там.
[15] Пак там.
[16] Matulić, T. Metamorfoze kulture, Zagreb: „GK” 2009, с. 780.
[17] Lakroa, M. New age ideologija Novog doba, Beograd: „Klio” 2001, с. 38.
[18] Пак там.
[19] Kaufman, F.-X. Kako da preživi kršćanstvo?, Zagreb: „KS” 2003, с. 8.
[20] Ђорђевић, Ј. „Западна цивилизација наставља трагања” – В: New age ideologija Novog doba, ed. M. Lakroa, Beograd „Klio” 2001, с. 95.
[21] Mardešić, Ž. Rascjep u svetome, Zagreb: „KS” 2007, с. 451.
[22] Пак там.



Краткък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9hxqh 

Редакционни

Наши партньори

Християнство и култура

HK 190Прот. Павел Събев
Страдащият Бог

Александър Смочевски
Кратък коментар към предложението за приемане на Синодна наредба за избор на митрополити

Панайотис Трембелас
Участието на миряните при избор на епископи

Ренета Трифонова
Социално-нравствената проблематика в българската богословска традиция на 20 в.

Полезни връзки

 

Препоръчваме