Азбучник на авторите

[А] [Б] [В] [Г] [Д] [Е] [Ж] [З] [И] [Й] [К] [Л] [М] [Н] [О] [П] [Р] [С] [Т] [У] [Ф] [Х] [Ц] [Ч] [Ш] [Щ] [Ъ] [Ю] [Я]

Празнуването на Началото на индикта – църковното новолетие

Понеделник, 01 Септември 2014 Написана от Михаил Бернацки

IndiktionНа 1 септември Православната църква празнува църковното новолетие (начало на църковната година), което е Начало на индикта. През 6 в., при Юстиниан І (527-565), във Византийската църква се въвежда календарното изчисляване по индиктите (от лат. – обявяване, указание) – 15-годишен период на данъчни ставки. Под indictio в Римската империя са разбирали обозначения с цифри налог, който е трябвало да се събере през годината. Така, финансовата година в империята започвала с императорско „указание” колко е трябвало да се съберат данъци, при това на всеки 15 години се е провеждала преоценка на именията. Според В. Болотов, индиктионите имат египетски произход.[1] Официалното византийско изчисляване – т. нар. „индиктиони на Константин Велики” или „Константинополско изчисление” – е започнало на 1 септември 312 г.[2]

Във Византия църковната година не винаги е започвала на 1 септември – както в Латинския запад, така и на Изток е било добре известно мартенското леточисление, в което начало на годината е бил 1 март или 25 март (св. Благовещение). Тържественото празнуване на Нова година на 1 септември може да се приеме за късновизантийско като цяло явление.

В този ден Църквата припомня как Господ Иисус Христос прочел в синагогата в Назарет пророчеството на Исайя (61:1-2) за настъпването на благоприятно празнуване на Господнята година (Начало на индикта) – църковното новолетие (чете се и Лука 4:16-22). В този прочит на Господа византийците виждали Негово посочване за празнуване на деня на Новата година. Преданието свързва това събитие с датата 1 септември. В Месецослова на Василий ІІ Българоубиец (10 в.) се казва: „От това време Той дарил на нас християните този свет празник”.[3] И до днес в Православната църква на литургията на 1 септември се чете именно този евангелски текст за проповедта на Спасителя.

Същото евангелие се е четяло от патриарха и на особения чин Летопроводство – празнична служба, извършвана на 1 септември. Интересното е, че евангелието е четял лично патриархът – в практиката на Константинополската църква в епохата на късна Византия патриархът е четял евангелието лично – освен в този случай – само три пъти годишно: на утринната на Велики петък (първото от дванадесетте „страстни” евангелия) и на литургията и на вечернята на първия ден на Пасха.

Според Типика на Великата църква и византийското служебно Евангелие, чинът на Летопроводство има следния ред: след утринната архиереят с процесия при пеене на велико Трисветое излизал на площада; след пристигането дякон възгласял ектения и се изпявали три антифона; после архиереят възгласял, благославял трикратно народа и сядал на престол; следвали прокимен, апостол и архиереят четял евангелие; след това имало литийни прошения, главопреклонна молитва, пеели тропара на 2 гл. Всея твари, Содетелю и процесията се връщала в храма за литургия.

След приемането на християнството и до 15 век в Русия гражданската година е започвала от 1 март. 1 март е бил началото на годината за всички руски летописци – включително и за преп. Нестор. Но, въпреки че едва през 15 в. начало на гражданската година официално става 1 септември, има свидетелства за извършване на чина на Летопроводство не само от края на 14 в.,[4] но даже от 13 в.[5] Чинът се състоял от стихири, антифони, паримии, апостол, евангелие и молитви.

Руските редакции от 17 в. на чина на Летопроводството (1 септември) ги има в: Московски светски потребник от 1639 г.; Московски потребник от 1651 г., в Требника на митр. Петър Могила от 1646 г. (Киев) и в Сборник с църковни служби (б. г.).[6] Близък до печатните московски служби е новгородски чин, съдържащ се в ръкописен сборник от първата четвърт на 17 в.

Ще отбележим интересните особености на московския и новгородския чин.[7] По време на четенето на паримиите протопопът извършвал чин водосвет до момента на потапяне на кръста. След евангелието потапял кръста във водата при пеене на тропара Спаси, Господи, люди Твоя и измивал иконите с гъба, намокрена с осветената вода, а сетне четял молитвата на патриарх Филотей Кокин „Владико, Господи Боже наш” и главопреклонна молитва. В московския чин се описва, освен това, обредът Пришествие царя к действу,[8] неговото посрещане и поздравителната реч на патриарха. В Новгород служещият се обръщал с поздравление към воеводите и народа и произнасял титла [9] за царско многолетие.

Киевският чин се отличавал от московския и новгородския. Там не са положени кръстен ход на площада, водосвет и умиване на иконите. Евангелието се четяло в храма, нямало паримии и апостол. Лития е била извършвана пред храма – отначало два пъти обхождали храма с кръстен ход при пеене на стихири, на третото обхождане спирали от всяка страна и дякон произнасял ектения; на западната страна предстоятелят четял молитва. Не е обособен поздравителен обред.

Прекратяването на чина Летопроводство е свързано с издаването от имп. Петър І на указ за пренасяне на началото на гражданската Нова година на 1 януари. За последен път чинът е бил извършен на 1 септември 1699 г. в присъствието на Петър І. На 1 януари 1700 г. [10] църковното тържество се ограничило до молебен след литургията, а чинът на Летопроводството не бил извършен.

От това време и досега празнуването на църковната Нова година на 1 септември не се извършва с предишната тържественост, макар и Типикът и до днес да полага на този ден малък Господски празник Начало на индикта, сиреч на Нова година – съединен с празнична служба в чест на преп. Симеон Стълпник, чиято памет се пада на тази дата.

Превод: Ивайло Маринов



 

Бернацкий, М. „Празднование Начало индикта – церковного новолетия” – В: Патриархия.ру (бел. прев.).

[1] Виж: Болотов, В. Лекции по истории древней церкви, Т. І: Введение в церковную историю, СПб. 1907, с. 102-105 (бел. прев.).
[2] Пасхалията познава и Велик индиктион – цикъл от 532 г., след който дните се повтарят (бел. прев.).
[3] PG 117:21.
[4] Требници: ГИМ. Син. слав. 372 (14 в.) и РНБ. Соф. 1056 (14 в.).
[5] Чинът се споменава във Въпросо-отговорите на еп. Теогност от 1291 г.
[6] Никольский, К. О службах Русской Церкви, бывших в прежних печатных богослужебных книгах, СПб. 1885, с. 113.
[7] Пак там, с. 114-116.
[8] Чинът се извършвал на съборния площад на Кремъл, като царят пристигал най-често след идването на патриарха с кръстния ход, но понякога и заедно с него.
[9] Тази „титла” не е произнасяна между 1136 и 1478 г., тъй като по това време Новгород е бил република (бел. прев.).
[10] След въвеждането на Григориянския календар през октомври 1582 г. Европа плавно преминава към празнуването на 1 януари (бел. прев.).



Краткък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/969ak 

Редакционни

Наши партньори

Християнство и култура

HK 190Прот. Павел Събев
Страдащият Бог

Александър Смочевски
Кратък коментар към предложението за приемане на Синодна наредба за избор на митрополити

Панайотис Трембелас
Участието на миряните при избор на епископи

Ренета Трифонова
Социално-нравствената проблематика в българската богословска традиция на 20 в.

Полезни връзки

 

Препоръчваме