Азбучник на авторите

[А] [Б] [В] [Г] [Д] [Е] [Ж] [З] [И] [Й] [К] [Л] [М] [Н] [О] [П] [Р] [С] [Т] [У] [Ф] [Х] [Ц] [Ч] [Ш] [Щ] [Ъ] [Ю] [Я]

Светлината в богословието на св. Максим Изповедник

Петък, 26 Март 2021 Написана от Димитър Богданов

St Maximos the ConfessorТемата за светлината (φῶς) е от особена важност за мнозина антични и средновековни мислители. Интересът към нейната многопластова метафоричност и сложна определяемост кара елинските философи и християнските богослови да ѝ отредят специално място в своите произведения. Теоретичната значимост на понятието за светлината става ясно видима още при метафизическите спекулации на езическия неоплатонизъм за процесията (еманацията) на Единното като излъчване на светлина и прехода му в многообразието, за да се възвърне то обратно към единството; при прошествието на единия лъч на Богоначалието към множествеността на разумните същества, които на свой ред (всяко в своята мяра) го приемат, за да възходят към единение с Бога, при Псевдо-Дионисий Ареопагит; но също и Кападокийското и Дионисиевото тълкувание на божествения мрак, тъждествен с божествената светлина и необходим за прехождането в нея; и последвалата им рецепция във Византийското и Латинско средновековие.

В духа на християнската традиция преп. Максим Изповедник разглежда светлината в нейния: 1. метафизичен – откъде идва тя и как произтича (прошества) от Божеството; 2. духовен – представлява 1) пречистваща, 2) просветляваща, озаряваща, осияваща, и 3) съвършаваща, обòжваща Божия благодат; и 3. познавателен аспект – просветлява човешкия ум, за да прозре той вложените логоси в природата (λόγοι φύσεως), които да го възведат до познаване на Самия Логос (Λόγος). В метафизичния аспект разбираме светлината като метафора за еманацията на Божеството като Негово собствено природно действие, но и като креация, дело на творческите, устроителни и промислителни енергии на Твореца, вложени от Него в различна степен в сътворения космос. В тази статия ще разгледаме светлината в трите ѝ аспекта и проявена като енергия и благодат.

1. Метафизичен аспект

За св. Максим, както и за цялото византийско богомислие, светлината сама по себе си представлява свръхсъщностната предвечна нетварна божествена енергия, чрез която се проявява Божията същност и се осъществява метафизичният екстаз на Бога извън Него. Бидейки Негова екстатична сила, еманацията (излъчването, изтичането, прошествието) на светлината се реализира в два етапа: на първо място, говорим за вътрешна еманация или предвечно прошествие (πρόοδος), което е дело на Божията природа. Тази природна еманация е безотносителна на творението – това не е волеви акт, все още не е креация (икономийно действие), а вътребожествена еманация (на идеите в Божия промисъл), която, като мисловна дейност, е саморефлексивна и спонтанна. И едва след това идва ред на сътворението (креацията), което представлява волева и преднамерена божествена творческа изява.[1] Това вече е Божията домостроителна активност (енергия, деятелност), насочена към света (икономѝя). Сътворението става чрез творческите слова (логоси) на Бога, които реализират идеите на Божия ум. Креационистичният акт е волеви акт – проява извън същността на Бога в Неговото мироустроително действие. Поради това творението (множествеността на действителността) не се възприема като същностна еманация на Божеството, а като Негово волево и благотворно действие. В това прошествие няма също необходимост или автоматизъм, както е представено то в езическия неоплатонизъм – като причинно-следствен природен еманативен процес, а преднамерен волеви акт на Твореца – Той не е просто причина на съществуващото, а е личностна творческа причина, сътворил възможно най-добрия свят по всеблагата и всесилната Си воля.

Още нещо, въпреки че безначалната и безкрайна божествената светлина изхожда (се излива) от своята самотъждественост и самопребиваване и прошества благотворно към множествеността на сътворените неща, дарявайки им силата (възможността) за обòжение (боговѝдение), тя никога не напуска своето самопокоение,[2] оставайки винаги трансцендентна, но същевременно с това и иманентна на творението, реализирайки с прошествието си божествения промисъл за сътвореното битие. Затова тук трябва да направим следното уточнение: преп. Максим различава два аспекта на едната и съща божествена енергия (светлина) – при първия говори за иманентната вечна и нетварна същностна енергия на Божествеността, която е свръхбитийна за тварта, неизразима и непознаваема,[3] и представлява собственото движение на същността,[4] собственото битие, собствения живот на Бога, Неговото вътрешно състояние. При втория става въпрос за вечната и нетварна божествена благодат,[5] при еманацията на която се поставя началото на промислителните и творчески енергии, с които Бог влиза в досег с творението, с които промисля и твори извън Себе си и които енергии са достъпни и познаваеми за човека като Божии дела. Действието им осъществява Божия промисъл в света, при което се създава множествеността на съществуващото. Това вече е актът на сътворяването, дело на волята, която осъществява идеите, мислите на Божия ум и придава логосите на сътворените неща.

Следователно Първата причина, в Своето пребиваване в Себе си, остава абсолютно трансцендентна на тварта по Своите същност, същество и природно действие, но в благотворното Си прошествие, творейки и удържайки го в битие, се проявява като доброволно иманентна на света с творческите Си и промислителни логоси. Словото на Отца, Христос дори е именуван „Отеческа светлина“,[6] като природна, но и творческа сила на Първопричината, защото Бог дарява светлината на творението като светодарение (дарява и свят, и светлина): 1) като творческа и битийна сила; 2) като очистваща, просвещаваща и обòжваща сила; 3) като физическа светлина, идваща от слънцето, необходима за живота на земята.

Оттук божественият метафизичен екстаз, излазът на Бога извън Самия Него има като последен израз прошествието Му в творението, привеждането и поддържането му в битие. Чрез лъча на творческата Си енергия Бог извежда всичко от небитие в битие и полага началото на творението, което се пронизва и изпълва не само от творческата, но и от природната божествена енергия – вечната светлина, изливана в единия божествен лъч, носещ със себе си и разпръскващ всяка битийна сила, познание и добродетел.[7] По този начин Божествеността изхожда от Себе си като енергия и благодат, като любов и светлина, и със самото това притегля към Себе си всеки, способен да възприеме тази енергия: Бог промисля, твори и действа така, че засажда вътрешно отношение на привличане в способните да Го приемат.[8] И благодарение на дарената им от Бога светлина (благодат) сътворените същества получават необходимата им енергия (благодат), за да се възвърнат обратно при Създателя – това става при техния духовен, мистичен екстаз. Екстазът е устремяване един към друг на Бога и човека без каквото и да е тяхно сливане.[9] Така битието е пронизано от една светлина – божествената, без която тварта не може да извърши нищо сама.

2. Духовен аспект

В духовно отношение преп. Максим Изповедник разкрива как Божията светлина (благодат): 1) пречиства, 2) просветлява (озарява) и 3) съвършава (обòжва) човешката душа по пътя ѝ към единение с Бога – пътя към обòжението и боговѝдението. Това се случва последователно в трите дяла на богословието, които са и трите стадия за постигане съвършенството на душата (по подобие на трите етапа на възхождането на душата към Бога при Псевдо-Дионисий Ареопагит):

2.1. Деятелно любомъдрие – т. нар. практика (πρᾶξις,), практическа философия (πρακτικὴ φιλοσοφία) или аскезата, която води до пречистване на ума, душата и тялото в процеса на практикуване на християнските добродетели, следване на божествените повели, при което не само се дисциплинира плътта, но и се преодоляват страстите, а това довежда до безстрастие (апатия, ἀπάθεια): въздържание от злото, откъсване от земните мисли и непричастност към афектите, а оттук постигане на смирение, вътрешно равновесие и насочване ума към съзерцателна активност.[10]

2.2. Естествено съзерцание – в него душата се освещава и просвещава. Това природно съзерцание (φυσικὴ θεωρία)[11] или още естествена философия (φυσικὴ φιλοσοφία)[12] не се ограничава до познаване Бога през творенията, а цели съзиране и познаване логосите на творението, провиждане божествените мери на битието. Съзерцанието е познаване енергиите на Логоса, възприемане на Неговата светлина, за да провиди умът как е светът в Бога и Бога в света. За да се удостои с това вѝдение, умът човешки трябва да се едини с „Ума Христов“, защото именно Бог Слово просвещава ума на човека, дарява му силата на умозрението и прогонва от него всяко незнание. Но за това се нуждаем от божествено съдействие, от синергия с Бога.[13] В тази синергия (συνεργία) „Умът Христов“ е в нас по благодат – просветлява силата на нашия естествен ум и внася в него божествената енергия. Тогава ние ще познаваме с осветен ум и пред нас се открива перспективата на духовното виждане – ще съзерцаваме вече не природата, а творческите логоси и зад тях – Самия Логос;[14] което е вече предпоставка за навлизане в мистическото съзерцание и единение с Бога.[15]

2.3. Мистическо богословие (μυστικὴ θεολογία) – това е т. нар. теология, в която душата се издига над крайното и тварното, над всяко рационално знание, понятие и мисъл – в безсловесност, навлиза в екстаз, изстъпление извън себе си – оставя своите енергии, за да приеме Божиите – води до съвършаване на душата. Това вече не е знание, а личен духовен опит на човека с Бога, който е свръхумствен и се дава само по божествена благодат, защото собствените сили на човека не са достатъчни за това свръхприродно просветление, за това просто и непосредствено познаване на Божествеността. Умът се освобождава от природните си сили и енергии, за да приеме изцяло божествената благодат и в нея да бъде причастен на Самия Бог. Свръхприродната и свръхумствена светлина, която изпълва ума, е „Синайският мрак“, тъждествен с „Таворската светлина“, лъчите на която водят духовния човек до преображение (μεταμόρφωσις) и обòжение (θέωσις).[16]

2.4. Екстаз и обòжение. Логосът влиза и обитава в душата като най-чиста светлина, за да я очисти, просветли и обòжи в Своята чистота[17] – обòжението на човека, ставането му Божи син е съвместно дело (синергия) на Божията благодат и човешката активна и свободна волева изява; то е само и единствено по енергия – човекът по природа остава винаги човек, но заживява в Божията енергия, която да го възведе към единение с Източника на всяка светлина. Тук обòженият намира вечния си покой, като цел и предел на своето движение към съвършаването, обхванат изцяло от енергиите на божествеността, за да живее блажения живот на Самия Бог.[18]

Оттук следва, че изстъплението, екстазът никога не е същностен – винаги оставаш човек по природа, а е духовен – по Божия благодат. Божествените светлина и благодат са енергии, благодарение на които провиждаме духовно идеите в Божия ум, придобиваме прозрение за света и неговите логоси. Но крайната цел е общението с Бога, единението с Твореца, при което приемаме Неговите енергии и оставяме своите (оставяме всичко тварно); оставаме в своята си човешка същност (логосът ѝ никога не се губи и не се променя), но се оттласкваме от природните ѝ граници, за да излезем от себе си и да станем изцяло притежание на Бога и да живеем в Неговите енергии – това е ставането бог по благодат, един безкраен процес, в който не губим личността, индивидуалността и различността си. Същностното различие между Творец и творение винаги се запазва, делото на човешката личност също. Приемането на божествените енергии и оставянето на своите води до обмен на енергии и синергия с Бога, при която личността на човека не само остава, но и продължава живота си като субект на обòжението. Човешката личност не се разтваря в Божията, а се единява с нея.[19]

Така спасението и обòжението се мислят от преп. Максим като причастност и общение с обòжената човековост на въплътилия се Логос. Става дума за причастност към божествената енергия на Спасителя Христос, тъждествена с Неговата светлина, слава и благодат, обòжващата сила на която едва не ослепи апостолите на Тавор, станали свидетели на чудото на Преображението Господне.[20] Тук метафората на светлината бива двояко обяснена от св. Максим: веднъж изразява тайната на Въплъщението и втори път – обòжението на човечеството чрез благодатта Божия.[21] При Въплъщението невидимият Бог (Самата Светлина) се явява пред човека, за да се разкрие, да се освети, за да Го види човекът, и така да се видят взаимно, да се устремят един към друг, за да възстановят връзката си. А обòжващата човека благодат е светлината на Христос, която свети в мрака, и мракът не може да я обземе (срв. Иоан 1:5), защото е всесилна – тя носи живота на творението, но и обръщането му – вечния живот за тварта в Бога. Тя прави обòжения причастен на божествения живот, приобщен към животворната сила на Неговата светлина (благодат). Ето че и в двата тук доловени аспекта Бог и човек възстановяват единението си именно в преизобилната божествена светлина.

3. Познавателен аспект

Знанието се свързва с метафората на светлината, която идва от Бога: Той е единствената светлина на истината и мъдростта и тази Божия светлина придава знание на човека, просветлявайки ума му. Затова възприемаме нетварната божествена светлина като източник на всяко знание – духовният човек получава прозрение в ума си за творението и вложените в него логоси, за човека и неговата природа, което прозрение се определя като незабравимо и незаблудимо знание, като истинско и същинско знание. То се дава на вече очистения в аскезата и безстрастието ум на богослова, на обòжения, на светеца, който първо е познал в личния си опит Бога и едва благодарение на това познава сътвореното от Него.[22] При това Източникът на истината и светлината – Самият Бог, бива познаван във всичко и чрез всичко.[23]

Ала, бидейки абсолютна, вечна и безкрайна, божествената светлина не може да бъде възприета в пълнота от никой сътворен ум, затова, низхождайки в множествеността на възприемащите я ипостаси, тя се „множи“, но не сама по себе си, а по отношение различната степен, в която бива възприемана (усвоявана) от сътворените умове – според мярата (способността за възприемане) и достойнството на всеки в битието. Поради това различните участници в процеса биват удостоени с различна степен на просветление, а след това и на причастяване към благодатта Божия. При всички положения обаче Бог бива познаван единствено благодарение на Неговото саморазкриване – откривайки се в природата, Св. Писание и накрая във Въплъщението на Словото. Творецът присъства в света, в неговата определеност, давайки чрез логосите същността на нещата. Това е първият начин на снизхождане на Логоса до нивото на тварното. Вторият е разгръщането Му в словата на Писанието, а третият – Въплъщението Му в тяло. По този начин Логосът полага трите аспекта на икономѝята: творението, откровението и спасението,[24] с което установява и трите закона за тварта: природния, писания и духовния (закона на любовта и благодатта).[25]

Ето как Логосът е откровил Себе си на сътворения свят и се е предоставил за възприемане от всички,[26] за причастяване към нетварния божествен живот чрез закона на благодатта. И точно благодарение на откриването Му към тварното са възможни причастността и познавателното обръщане на човека към Бога – чрез съзерцаване на божествените логоси и оттук издигане над природните смисли на рационално и понятийно познаваното към прозрение на духовните основания на битието, стоящи над него – това вече е мисъл за Твореца. Така според св. Максим Бог, като Единия Логос, бива провидян и познат от човешкия ум като съвкупността от творческите логоси, предосъществени в Логоса и вложени от Него в творението.[27] Познавайки Бога чрез съзерцаване на логосите, ние първо узнаваме, че Той съществува, т. е., че е, и след това начина, по който съществува, т. е. как е (в три лица).[28] А какво Той е, същността Му, не можем да знаем – тя е недостъпна, неизречима и непознаваема за тварта. Понеже за тварния ум е достъпно само знанието за това, че Бог съществува, и то като Първопричина на всичко сътворено. А познаването на Божието същество е абсолютно недостъпно.[29]

Накрая, обединявайки духовния и познавателния аспект на светлината, единявайки ги във възприемането на недостъпния и непонятен Бог, тя, както вече споменахме, става тъждествена на божествения мрак.[30] Непрогледността за тварния ум в преизобилната струя на божествения лъч го превръща за тварта в божествен мрак; или невъзможността човек да познае непознаваемия Бог обвива в мрак ума му – като в Синайския мрак. Защото умът познава определени крайни неща, осветени в техните граници, ала в мрака те се сливат, изчезват и умът ни не е в състояние да ги различи, да ги разпознае. Така умът навлиза в мрака на не-знанието, на не-виждането на смислите и логосите, но се открива нов хоризонт чрез и в божествената светлина, в която започва провиждането им. И точно тук Христовата светлина прояснява всеки мрак и всяка тъмнина, като просветлява ума; Таворската светлина е вечна и незалязваща, тя свети и сега, но само духовно преобразените ум и сетива я виждат и възприемат. В този аспект разбираме светлината като метафора за разкрит смисъл – просветление, просвещение, озарение, осияние, провиждане, проглеждане; но също и метафора за подреденост, ред и хармония както в ума, така и в света.[31]

В заключение нека обобщим, че Бог ни е дарил с ум и го е осветил не да познаваме и подчиняваме природата, а да познаем Него, Който е свръх природата. Затова в ума на човека Бог е вложил Своя образ, за да може този ум да достигне не просто до знание за Него (в богословието), а до Източника на всяко знание и на всяко благо, на всеки смисъл и на всяка светлина (в обòжението – боговѝдението). Така божествената светлина е необходима на човека за неговото просветление по дългия и сложен път на богопознанието, но заедно с пречистването, озаряването и съвършаването му в съвместния с това процес на обръщане и преображение, за да се доближи и възкачи душата му до Този, Който я е дал.

Темата на тази статия е тясно свързана с темата на дисертационното ми изследване „Метафизика на светлината в Ареопагитския корпус“, тъй като преп. Максим Изповедник е най-големият и най-важен коментатор и тълкувател на съчиненията на Псевдо-Дионисий Ареопагит.
За първи път този текст е публикуван в сп. Християнство и култура, бр. 10 (157), 2020, с. 34-41 (бел. ред.).

[1] Gersh, S. From Iamblichus to Eriugena, Leiden: „Brill“ 1978, p. 22.
[2] Ibid., p. 221.
[3] Каприев, Г. Максим Изповедник. Въведение в мисловната му система, С.: „Изток-Запад“ 2010, с. 138.
[4] Пак там.
[5] Ambigua ad Ioannem 10 – PG 91, 1141AB; CPG 7705: Maximos the Confessor, On Difficulties in the Church Fathers. The Ambigua, ed. N. Constas, 2 vols., „Dumbarton Oaks Medieval Library“, Cambridge, MA: „Harvard University Press“, 2014.
[6] Gersh, S. Op. cit., p. 24.
[7] Каприев, Г., Пос. съч., с. 160.
[8] Ambigua ad Ioannem 23 – PG 91, 1260С; Каприев, Г. Пос. съч., с. 249; от същия: Византийската философия, С.: „Изток-Запад“ 22011, с. 150.
[9] Каприев, Г. Максим Изповедник, с. 250; Византийската философия, с. 150.
[10] Quaestiones ad Thalassium 55 – PG 90, 544CD; CPG 7688: Maximi Confessoris, Quaestiones ad Thalassium, vol. 1-2, ed. C. Laga & C. Steel, Turnhout: „Brepols“ 1980, 1990 (= CCSG 7, 22); Каприев, Г. Максим Изповедник, с. 241; Византийската философия, с. 142, 144.
[11] Quaestiones ad Thalassium 25 – PG 90, 332A; Ambigua ad Ioannem 45 – PG 91, 1356B.
[12] Ambigua ad Ioannem 37 – PG 91, 1293B; 50 – PG 91, 1396C.
[13] Христов, И. „Божественото ръководство на ума в синергията на Бога и човека според св. Максим Изповедник“ – В: Christianitas, historia, metaphysica: изследвания в чест на проф. Калин Янакиев, С.: „Комунитас“ 2016, с. 77-78.
[14] Пак там, с. 79.
[15] Пак там, с. 77.
[16] Mystagogia 21 – PG 91, 697A; CPG 7704: Maximi Confessoris, Mystagogia, ed. Christian Boudignon, Turnhout: „Brepols“ 2011 (= CCSG 69); Каприев, Г. Максим Изповедник, с. 246; Византийската философия, с. 148-149.
[17] Каприев, Г. Максим Изповедник, с. 240.
[18] Quaestiones ad Thalassium 59 – PG 90, 608D; Ambigua ad Ioannem 7 – PG 91, 1088B; Каприев, Г. Максим Изповедник, с. 252; Византийската философия, с. 151.
[19] Параграфът е заимстван от изказвания на проф. Иван Христов от часовете му в Богословския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
[20] Ambigua ad Ioannem 10 – PG 91, 1168B; Каприев, Г. Максим Изповедник, с. 219.
[21] Gersh, S. Op. cit., p. 194.
[22] Каприев, Г. Максим Изповедник, с. 62-63.
[23] Ambigua ad Ioannem 10 – PG 91, 1124В; Каприев, Г. Максим Изповедник, с. 62.
[24] Ambigua ad Ioannem 33 – PG 94, 1285С-1288А; Каприев, Г. Максим Изповедник, с. 170.
[25] Quaestiones ad Thalassium 64 – РС 90, 724С; Каприев, Г. Максим Изповедник, с. 170.
[26] Пак там, с. 196.
[27] Ambigua ad Ioannem 7 – PG 91, 1077Cff.; Gersh, S. Op. cit., p. 271.
[28] Ambigua ad Ioannem 23 – PG 91, 1260CD; Gersh, S. Op. cit., p. 271.
[29] Флоровски, Г. Източните отци от V до VIII век. С.: „Тавор“ 1992, с. 281.
[30] Gersh, S. Op. cit., p. 24.
[31] Параграфът е заимстван от изказвания на проф. Иван Христов от часовете му в Богословския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.



Краткък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/6yykc 

Редакционни

Наши партньори

Християнство и култура

HK 190Прот. Павел Събев
Страдащият Бог

Александър Смочевски
Кратък коментар към предложението за приемане на Синодна наредба за избор на митрополити

Панайотис Трембелас
Участието на миряните при избор на епископи

Ренета Трифонова
Социално-нравствената проблематика в българската богословска традиция на 20 в.

Полезни връзки

 

Препоръчваме