Фактори за подобряване на единството в Европейската общност: опитът на Софийската духовна семинария
Досточтими отци,
Скъпи приятели и гости,
Темата, предложена на вниманието на участниците – „Фактори за подобряване на единството в европейското общество”, предпоставя визионерски подход. Освен анализ на миналото и усърдна работа в настоящето, пред нас стои и необходимостта от отговорен поглед към бъдещето. Доколкото обаче това бъдеще е не идея, а съдба на конкретния човек, то именно училището, което работи с човека сега предвид неговото утре, има какво да каже, за какво да предупреди и какво ново да предложи. В тази връзка и радостта ни, че едно от духовните училища на България, е представено на тази висока трибуна е още по-голяма. Позволете ми от свое име и от името на Софийската духовна семинария да благодаря на Високопреосвещения митр. Антоний за поканата да участваме в семинара.
Струва ми се оправдано в самото начало да си припомним един исторически парадокс: единство или свобода. Исторически, защото именно в хода на историята ние виждаме разработени и двата проекта: единство, което в една или друга степен краде от личната свобода, и свобода, която не търпи интегриране в общност. И в двете посоки се е стигало до абсурдни крайности. Така или иначе проблематичността на такъв избор не се снема (не изчезва) с омекотяването на контрастите. Гражданинът на Европа живее в условия, които, от една страна, утърждават личните права, личните свободи, самоопределението, индивидуалността. Европейското общество, ако въобще имаме право да генерализираме, предлага среда за развитие на един стил на живот под знака на „само аз”. Насърчават се не само индивидуалните дарби и способности, но и се приветства да бъдеш различен. Защото по такъв начин реализираш себе си, защото имаш право на това, защото си свободен. Можем да си представим, че това е път на развитие, започващ от отделния човек и завършващ отново при него.
Успоредно на този път, върви и друг. Той също води началото си от отделната личност, но продължава в посока към общността, към обществото, към колектива. По този път се чуват гласове, призоваващи към солидарност, към търпене на другия (толерантност), към съвместност. Европа има зад гърба си дълъг и нелек опит в изграждането на организъм, който да фукционира хармонично, в който отношенията „част-цяло” да са балансирани. Този опит обаче, както ми се струва, макар и ценен, не е съвършен. На него му липсва дълбочина. Едно от големите предимства на християнския подход, т. е. на евангелския и църковния, към всеки въпрос, е, че той отчита (вижда в) човека не социален, биологичен или друг феномен, а дълбоко сърце (Пс. 63:7), с цялата негова сложност. Тази сърдечна „бездна” стои пред другата, Божията „бездна” (Пс. 41:8), и само в тези взаимоотношения би следвало да се търсят решенията за човешкия живот. Включително и по нашата тема за единството.
Софийската духовна семинария „Св. Йоан Рилски” представлява средно духовно училище. При нас се учат и живеят младежи от цяла България и извън нейните граници. Тази разнородност на нашите ученици, заедно и с обстоятелството, че те са тийнейджъри, се явяват предизвикателство пред нашите учители и възпитатели. Всяка година при нас идват деца, които за първи път напускат семействата си и започват живот на голямо разстояние от всичко близко за тях. За почти всички от тях, тази промяна не е само от битов характер. На новопостъпилите, но и на по-старшите ученици, се налага буквално да се сблъскат, а не просто срещнат, с друг тип поведение, реакции и начин на мислене. Скъсените дистанции в общежитието не позволяват на човека да се капсулира и да затвори вратата пред онова, което му е непознато и ново. В такава атмосфера е необходимо да намираме начин за сплотяване на семинаристите. В Семинарията отделният ученик не бива да се чувства изтръгнат от дома си, а посаден в нов дом. Култивирането на дух на общност, даже нещо повече – дух на семейство, е жизнено важно. Същевременно, от погледа на бива да се изпуска и другата страна – че никой, постъпил в Семинарията, не бива да губи себе си в масата; че личните контури или очертания, наречени от древните гърци χαρακτήρ, не трябва да се изглаждат в името на безличен колектив. Описанието на тази донякъде банална ситуация е нужно, за да прокара мост между живота на нашето неголямо учище и живота на Европейския съюз, които обаче стоят пред еднакви трудности.
Най-важното лекарство срещу духа на разединеност е нашето съвместно участие в молитвения и мистириален (светотайнствен) живот на Църквата. Тогава, в храма стоейки пред лицето на Бога, въздавайки Му хвала или просто молейки се, човек в най-съкровенния миг не е сам, а с тези, които може да нарече свои братя и сестри. Разбира се, високите богословски и духовни принципи не се възприемат от подрастващите така лесно, но те оставят върху тях отпечатък. Мисля, че нашите ученици, които участват в семинарското богослужение – било на клира, в олтара или по друг начин, се чувстват един-другиму по-близки. Църквата е пространството и времето, в което цялата семинария има възможността да преживее тайната на единството, изпросено от Подвигоположника Христос.
Друга форма, която подпомага сплотяването на учениците ни, са общите пътувания. Освен че всяко пътуване носи разнообразие и обогатява интелектуално, то много укрепва единството. Излизайки извън Семинарията, децата осъзнават, че носят отговорността да представляват не само една образователна институция, но и самата Църква. Тази споделена отговорност още веднъж ги подканва да напуснат зоната на индивидуализма. Въобще на път човек е предизвикан (поставен пред предизикателство) да разкрие себе си. През изминалата година ние осъществихме две пътувания зад граница – едно поклонение на Света гора и едно посещение във Варницката православна гимназия в Русия.
Пътуването до монашеската република Атон беше среща с един друг свят. Там, в седмицата след Пасха, нашите ученици се потопиха в истинската радост на Възкресението. На тази благословена земя семинаристите успяха на живо да видят нещо от онова, за което са чели и слушали. Получи се нещо като урок на открито. Тези, които взеха участие в пътуването, имат много незабравими мигове заедно.
Второто ни пътуване беше с по-далечна дестинация и имаше друга цел. В края на май с част от семинаристите се отправихме към Православната гимназия в Варници, Русия. Това училище е единствено по рода си в Русия, защото освен че в него се преподават богословски дисциплини, то функционира и като пансион. Обстоятелства, които много го доближават до профила на нашата Семинария, и затова решихме да осъществим такова посещение, в което да обменим опит. По-важно от всичко обаче беше да се даде възможност на млади християни на една възраст и в сходна форма на обучение да се срещнат един с друг. В продължение на една седмица нашите ученици общуваха, играха футбол, пееха и свиреха със своите връстници от Варници. Тази среща даде повод да погледнат с други очи на собствения си избор да учат в Семинарията. В много отношения нелекият живот в духовно училище – стриктният дневен режим, дисциплината, малкото свободно време – кара учениците ни да имат усещането, че са ощетени и че нещо са пропуснали. След като обаче установиха, че и други на тази възраст са избрали нелеката, но по-добра част, те се върнаха у дома с повече вдъхновение. Момчетата, участвали в пътуването, донесоха малки подаръци за съучениците си и дълго време разказваха за всичко, което ги е впечетлило в Русия. Със сигурност това далечно пътуване още по-силно ги сплоти. Планираме в бъдеще да осъществим такиви посещения и познанства с духовни училища от Гърция, Румъния, Сърбия и други православни държави.
Освен да пътуваме, особено внимание отделяме и на това да срещаме семинаристите с хора от различни сфери на живота. Поне веднъж месечно каним в Семинарията лектор, който да запознае учениците със своята професия и занимания. Досега при нас са гостували писатели, журналисти, предприемачи, спортисти, университетски преподаватели. Реализирали сме и посещения в Художествената и Спортната академия. Основната идея на тези срещи е разкриването на нови хоризонти пред учениците. Обучението в църковна институция не предполага стесняване и ограничаване на полето на реализация. Православното християнство твърде добре знае ценността на предаденото му духовно наследство, за да изпада в ревниво съревнование с „външните” професии, поприща, служби, кариери. Синтезът между християнската вяра, която спасява, и елинистичната „пайдея”, която образова човека и го подготвя за живота, е предложен още от отците-кападокийци и е успешно защитен в историята на Византия. Заслужава да се отбележи, че подобни гостувания и срещи с не обезателно църковни хора носят със себе си и други положителни последствия. Контактът с нецърковна среда е важен, за да се избегне капсулирането на семинаристите. Опознавайки добре съвременната действителност, те могат да се научат да живеят в нея по християнски. Това, според нас, е още един фактор, който подпомага единството както между нашите деца, така и между света на Семинарията и този, извън нейната ограда. Имали сме и случаи, в които гостуващият лектор е православен християнин, такъв, който живее своята вяра. Тогава интересът към него е още по-голям и учениците задават въпроси не само от областа на госта, но и за начина, по който той води своя християнски живот.
Описаните дотук дейности на пръв поглед нямат пряка връзка с темата за единството. Те по-скоро се вписват в дискурса на образованието и възпитанието. Погледнато в перспектива обаче, от поколенията, които сега се учат и оформят, зависи дали единството в обществото въобще, и в европейското в частност, ще има светло бъдеще или не. Единството е благословение, дар и плод на духовен подвиг. То не е социален конструкт и политически проект. Затова е необходимо в младия човек да бъдат култивирани съответните способности: да споделя живота с други, да вижда общи цели, да превъзмогва тесните рамки на егото, да действа солидарно. В лицето на своята аскетична култура християнството има огромен ресурс да учи човека как да живеее с другия, защото преди това е дало отговор на въпроса защо трябва да умее това. За християнина смисълът на единството извира от дълбочината на битието. Бог, Който приведе в битие всичко от нищото, каза: „не е добре за човека да бъде сам” (Бит. 1:18), а когато в плът живя между човеците учеше, че „доколкото сте сторили това на едного от тия Мои най-малки братя, Мене сте го сторили” (Мат. 25:40). В такава светлина единството е повече от зададен отвън съюз или обединение. То е норма на живота, нещо естествено. Затова е и важно в хода на своето обучение младите хора не само да натрупват познания, но и да усвояват опитно тази норма. Тогава личната свобода няма да бъде пречка пред единството и „аз” няма да е противопоставено на „ние”.
* Текст на доклад, изнесен на 5.10.2018 г. в „Дома на Европа”, София, пред конференцията „Фактори за подобряване на единството в европейското общество” – в рамките на ежегодната среща на Комитета на представителите на православните църкви към Европейския съюз (бел. ред.).
Редакционни
Нашите издания
Християнство и култура
Полезни връзки
- Православная Энциклопедия
- Богослов.ру
- Издателство „Омофор“
- Monachos.net
- Библиотека Халкидон
- Киевская Русь
- Christian Classics Eternal Library
- Библиотека Якова Кротова
- Руслан Хазарзар – Сын Человеческий
- Православно богословско общество в Америка
- Философия.бг
- Култура.бг
- Православная беседа
- Богословские труды
- В. Живов. Святость. Краткий словарь агиографических терминов
- Patrologia Latina, Graeca & Orientalis
- Biographisch-Bibliographisches Kirchenlexikon
- Anemi. Digital Library of Modern Greek Studies
- Агнец Божий
- Славянска енциклопедия на светците
- Византийский временник
- Богословский вестник
- Orientalia Christiana Periodica
- Вестник РХД
- Институт за източно-християнски изследвания Митрополит Андрей (Шептицки)
- Списание за религиозни изследванияAxis Mundi
- Анотирана библиография Исихазм
- Архив на списанието Христианское Чтение
- Библиотека Orthodoxia
- Гръцки ръководства и наръчници по православно догматическо богословие
- Зографска електронна научно-изследователска библиотека
- Богоносци
- Road to Emmaus (A Journal of Orthodox Faith and Culture)
- Библиотека на Тверска епархия, Московска патриаршия
- Сайт, посветен на дяконското служение в Църквата
- Византия за начинаещи
- Уранополитизм (Небесное гражданство) – сайт, посветен на паметта на свещ. Даниил Сисоев
- The Wheel (списание за съвременно православно богословие)
- First Things (американско месечно надденоминационно религиозно списание)
- Церковный вестник (издаван от Московска патриаршия)
- Страницы: богословие, культура, образование (списание, издавано от руския Библейско-богословски институт Св. Андрей)
- Orthodox Reality (изследвания върху православните християнски общности в САЩ)
- Изихазм.ру – Света Гора Атон
- Предание.ру
- Православие и мир
- Руски образователен портал Слово, раздел Богословие
- Библиотека на религиознанието и руската религиозна философия. Издания от 18 – началото на 20 век
- Pages Orthodoxes La Transfiguration
- Orthodoxie. L'information orthodoxe sur Internet
- Христианская психология и антропология
- Альфа и Омега (електронен архив на списанието)
- Монастырский вестник. Синодальный отдел по монастырям и монашеству Русской Православной Церкви
- Православен мисионерско-апологетичен център „Ставрос”
- Православна библиотека „Золотой корабль”
- Вестник на Православния Свето-Тихоновски Хуманитарен университет (ПСТГУ) – архив
- Православна енциклопедия „Азбука на вярата” (на руски)
- Електронна еврейска енциклопедия (на руски)
- Австралийски институт за православни християнски изследвания
- Θεολογία (пълен електронен архив на списанието)
- Енисейский благовест
- Public Orthodoxy (многоезична страница за общодостъпен дебат, инициатива на Центъра за православни християнски изследвания на университета Фордъм)
- Orthodox Times
- Orthodoxy in Dialogue
- Християнство.бг
- Вера 21. О православии сегодня
- Сретенский сборник (периодично издание на Сретенската духовна семинария и академия)
Книжарници
- Електронна книжарница на семинарията „Св. Владимир“, Ню Йорк
- Александър прес
- Джон Хопкинс Юнивърсити прес
- Книжарница за християнска литература „Анжело Ронкали“
- Онлайн книжарница „Къща за птици“
- Български книжици
- Електронна книжарница „Православное“
- Издателство на Православния Свето-Тихоновски хуманитарен институт
- Издателство „Русский путь“
- Light & Life Publishing
- Holy Trinity Bookstore
- Интернет магазин „Благовест“
- Фондация „Наследство на Зографската св. обител“ – раздел „Книгоиздаване“
Био-библиография
- Прот. Алексей Петрович Князев
- Борис Петрович Вишеславцев
- Георги Петрович Федотов
- Митрофан Дмитриевич Муретов
- Павел Николаевич Евдокимов
- Антон Владимирович Карташов
- Прот. Томас Хопко
- Прот. Василий Василиевич Зенковски
- Веселин Кесич
- Прот. Стефан Станчев Цанков
- Прот. Николай Николаевич Афанасиев
- Прот. Георгиос Металинос
- Славчо Вълчанов Славов
- Свещ. Андрю Лаут
- Николай Никанорович Глубоковски
- Оливие-Морис Клеман
- Архимандрит Киприан (Керн)
- Архимандрит Лев (Жиле)
- Диоклийски митрополит Калистос (Уеър)
- Прот. Александър Дмитриевич Шмеман
- Захумско-Херцеговински епископ Атанасий (Йевтич)
- Прот. Георги (Джордж) Дион Драгас
- Прот. Йоан Сава Романидис
- Брюкселски и Белгийски архиепископ Василий (Кривошеин)
- Прот. Йоан Теофилович Майендорф
Препоръчваме
- Брюкселски и Белгийски архиеп. Василий (Кривошеин)
- Прот. Александър Шмеман, страница на руски
- Прот. Александър Шмеман, страница на английски
- Прот. Йоан Романидис
- Прот. Александър Мен
- Свмчца Мария (Скобцова)
- Сурожки митр. Антоний
- Архим. Софроний (Сахаров)
- Диоклийски митр. Калистос (Уеър)
- Протод. Андрей Кураев
- Архим. Кирил (Говорун)
- Олга Седакова
- Волоколамски митр. Иларион (Алфеев)
- Свещ. Андрю Лаут
- Свещ. Михаил Желтов
- Архим. Григорий (Папатомас)
- Прот. Джон Ериксън
- Венцислав Каравълчев
- Пожаревацки и Браничевски еп. Игнатий (Мидич)
- Архим. Йов (Геча)
- Алексей Осипов
- Иг. Пьотр (Мешчеринов)
- Прот. Сергий Булгаков
- Ярослав Пеликан
- Архим. Пласид (Дьосеи)
- Прот. Николай Ким
- Владислав Аркадиевич Бачинин
- Прот. Томас Хопко (лекции из фонда на Ancient Faith Radio)
- Пергамски митр. Йоан (Зизиулас) (лекции по догматическо богословие)
- Христос Янарас
- Прот. Павел Флоренски
- Петрос Василиадис
- Андрей Десницки
- Михаил Михайлович Дунаев
- Алексей Георгиевич Дунаев
- Свещ. Георгий Петрович Чистяков
- Сергей Чапнин
- Булгаковиана (сайт на изследователите и почитателите на творчеството на о. Сергий Булгаков)
- Електронна библиотека „Сурожки митр. Антоний”
- Архим. Йоан Пантелеймон (Манусакис)
- David Bentley Harticles (статии от Дейвид Бентли Харт)
- Оливие-Морис Клеман (страница на френски език)
- Лев Карсавин (страница на руски език)
- Антон Карташов (страница на руски език)
- Георгиос Мандзаридис (статии на гръцки език)
- Свещеномъченик Иларион (Троицки), архиеп. Верейски
- Лична страница на Сергей Худиев
- Лична страница на Ренета Трифонова
- Кафе със сестра Васа (Ларина)
- Лична страница на Владимир Бибихин