Размисли
Велик-ден! Камбаните на катедралата „St. Pierre” в Montpellier тържествено бият. Има нещо радостно в този звън, нещо което ти говори на сърцето, което ти припомня детинските години, което те отнася в родния край, защото тези камбани бият като у нас.
Вървя към църквата и рояк мисли се тълпят в главата ми. Платаните[1] по булевард „des Arceaux” шумолят някак сладко и тържествено. А от към високите стени на Peyeron на вълни още долита радостния, призоваващ към храма звън.
Изведнъж се пренесох далеч, много далеч. Стори ми се че съм в Киев… Градът цял е облян от „пасхалния трезвон”,[2] тъй радостен, тъй тържествен. Струва ми се, че чувам живите весели припеви на „Пасха Господня”.
Църквите се пълнят с народ. Улиците са оживени. Движение навред. В тъмнината на нощта хилядите свещи около църквите и по улиците правят картината вълшебна. До полунощ хората ходят от църква на църква. След това се почва тържествената пасхална служба. Свещениците са облечени в бели одежди. С напрегнато внимание следим службата. Ние чакаме първото Христос Воскресе. Това е един тъй хубав, тъй напрегнат момент. Като буен поток се леят радостните църковни песни. Във всяка дума, във всеки тон се изобразява тържеството на светлината над тъмнината…
Аз следя мислите си, спомените си, а тържественият звън на St. Pierre е вече тъй близо до мене. Той сега неволно ми прекъсва спомена за миналото и с някаква настойчивост ме кара да си помисля за туй което виждам и наблюдавам наоколо си, както и за туй, което чувам, че става днес за днес в Русия.
Как празнуват там тоя тържествен ден на победата на светлината над тъмата, на живота над смъртта? Дали се чува волният тържествен пасхален трезвон, или всичко е глухо. Глухо под ударите на една безумна, безбожна власт, посегнала върху най-свещеното, най-интимното у човека – върху неговата съвест?
Къде е сега този буен поток на богомолци? Стреми ли се той тъй неудържимо към църквите, както тогава? Или, може би, нови зрелища, нови забави го влекат в друга посока – забави и зрелища, устройвани от болшевиките за подбиване на религиозното чувство у него?
Енергичните служители на разрушението вършат своето дело. Те правят всичко възможно само и само да отбият народа от Църквата, от религията. И те срещат слаб отпор от страна на голяма част от вечно неустойчивата интелигенция и полуинтелигенция, слабо проникната от истински религиозен дух, съмняваща се, или пък възпитана в духа на отрицанието. И не е това, което би могло да учудва. Учудва пасивността на този народ, който бе известен със своята голяма религиозност, който правеше хиляди километри път пеша, за да отиде в Киев на поклонение…, който се наричаше народ богоносец. Учудва ни липсата на едно по-решително, по-смело отстояване на правата на свободната съвест, един по енергичен протест срещу нечуваното в историята гонение на вярата и насилие на съвестта.
И човек започва да мисли за причините за това странно, необяснимо явление. Дали това е съзнанието на безсилие пред въоръжените до зъби нови тирани? Но нали ¾ от всяка сила е в духа, в морала на хората, а не в оръжието, с което те са снабдени? Трудно е да се говори с положителност за това. Но, ми се струва, че има и редица още причини, които заслужават да бъдат отбелязани, защото те са и твърде поучителни.
Първата причина е в това, че религиозният руски селянин не получаваше необходимото и по-дълбоко религиозно-нравствено възпитание. Тези които отиваха да служат на църквата като свещеници и дякони по селата, гледаха на своята служба много често твърде повърхностно, или смятаха, че това е един начин на прехранване, поради което държаха за требите, привличаха хората към службата в църквата, но не правеха необходимото да заздравят връзките на народа към тази църква. Не въздействаха с нищо за издигането на селянина в религиозно-нравствено отношение. И още преди 25-30 години[3] аз чувах да се говори за охладняване на населението към Църквата, още тогава ми правеше впечатление обстоятелството, че мнозина свещеници сменяха енориите си, търсейки по-богати, по-доходни села. Спомням си, че много пъти съм говорил със свои другари (които от училищната скамейка на семинарията се готвеха за свещеници) по въпроси свързани с тяхната бъдеща дейност. И оставах поразен от обстоятелството, че те си представяха своята служба само от към нейната външна страна.
„Ще имам дом, земя, ще имам треби, малко едно възнаграждение. И понеже смятам, че ще мога да служа в църква не по-лошо от… х… вярвам, че ще бъдат доволни от мене…, ще ме обикнат селяните”. Казваше ми един… Той споменуваше също, че ще работи в църковно-енорийската школа, дето дяконът ще бъде учител, а той вероучител. Говори ми също, че в тоя край пчеларството цъфтяло, че ще има пчели, и, понеже бъдещият му тъст имал добре уредено стопанство, той приятелски ме канеше да му отида на гости.
И мнозинството гледаше само така на своята бъдеща служба. Липсваше духът на истинския свещеник-възпитател, водител на човешките души. Липсваше често пламъкът на апостолското и учителско призвание, тъй необходим, за да се издигнат енориашите във всяко едно отношение чрез Църквата.
Неволно се занизаха пред мене и редица други недостатъци на църковните служители, на тая интелигенция, която получаваше духовно образование, за да отиде да работи на църковното поле. Много са те и твърде ярко биваха изразявани, и не е чудно, че тия недостатъци пускаха дълбоки корени сред населението, което се оставяше да живее в първобитно невежество и, често пъти в непрогледно пиянство.
Но спомените ми се прекъсват. Аз съм пред масивните кули на фасадата на съборния храм. Звънът утихва. По тесните улици слизат към църква мъже, жени, деца. Те отиват да присъстват на голямата архиерейска служба. Други излизат от църква. Те са били на по-раншната.
Настроението е празнично. Църквата е препълнена. След отпуста млади и стари се нареждат край средната пътека, за да получат благословение от епископа. Аз гледам това и се питам: „дали тия хора биха се борили упорито, за да бранят своите храмове, своята вяра, свободата на своята съвест, или и те, подобно на русите, биха били палачи на своите кумири, заставени на това от камшика или приклада на една насилническа власт?”. И ми се струва, че, въпреки новото време, тук не би минало без борба…, без упорита продължителна борба.
Montpellier, 20.5.1930 г. Г.[анчо] [Ст.] П[ашев]
* Първоначално текстът е публикуван в Църковен вестник, бр. 25 за 1930 г., с. 289-290, а за Живо Предание беше предоставен в този си частично осъвременен вид от колегата Никола Владиков – изследовател на личността и богословието на проф. Ганчо Пашев, за което редакционният ни екип му изказва своята благодарност (бел. ред.).
Редакционни
Нашите издания
Християнство и култура
Св. Софроний (Сахаров) Прот. Думитру Стънилоае Андрей Десницки Прот. Павел Събев |
Полезни връзки
- Православная Энциклопедия
- Богослов.ру
- Издателство „Омофор“
- Monachos.net
- Библиотека Халкидон
- Киевская Русь
- Christian Classics Eternal Library
- Библиотека Якова Кротова
- Руслан Хазарзар – Сын Человеческий
- Православно богословско общество в Америка
- Философия.бг
- Култура.бг
- Православная беседа
- Богословские труды
- В. Живов. Святость. Краткий словарь агиографических терминов
- Patrologia Latina, Graeca & Orientalis
- Biographisch-Bibliographisches Kirchenlexikon
- Anemi. Digital Library of Modern Greek Studies
- Агнец Божий
- Славянска енциклопедия на светците
- Византийский временник
- Богословский вестник
- Orientalia Christiana Periodica
- Вестник РХД
- Институт за източно-християнски изследвания Митрополит Андрей (Шептицки)
- Списание за религиозни изследванияAxis Mundi
- Анотирана библиография Исихазм
- Архив на списанието Христианское Чтение
- Библиотека Orthodoxia
- Гръцки ръководства и наръчници по православно догматическо богословие
- Зографска електронна научно-изследователска библиотека
- Богоносци
- Road to Emmaus (A Journal of Orthodox Faith and Culture)
- Библиотека на Тверска епархия, Московска патриаршия
- Сайт, посветен на дяконското служение в Църквата
- Византия за начинаещи
- Уранополитизм (Небесное гражданство) – сайт, посветен на паметта на свещ. Даниил Сисоев
- The Wheel (списание за съвременно православно богословие)
- First Things (американско месечно надденоминационно религиозно списание)
- Церковный вестник (издаван от Московска патриаршия)
- Страницы: богословие, культура, образование (списание, издавано от руския Библейско-богословски институт Св. Андрей)
- Orthodox Reality (изследвания върху православните християнски общности в САЩ)
- Изихазм.ру – Света Гора Атон
- Предание.ру
- Православие и мир
- Руски образователен портал Слово, раздел Богословие
- Библиотека на религиознанието и руската религиозна философия. Издания от 18 – началото на 20 век
- Pages Orthodoxes La Transfiguration
- Orthodoxie. L'information orthodoxe sur Internet
- Христианская психология и антропология
- Альфа и Омега (електронен архив на списанието)
- Монастырский вестник. Синодальный отдел по монастырям и монашеству Русской Православной Церкви
- Православен мисионерско-апологетичен център „Ставрос”
- Православна библиотека „Золотой корабль”
- Вестник на Православния Свето-Тихоновски Хуманитарен университет (ПСТГУ) – архив
- Православна енциклопедия „Азбука на вярата” (на руски)
- Електронна еврейска енциклопедия (на руски)
- Австралийски институт за православни християнски изследвания
- Θεολογία (пълен електронен архив на списанието)
- Енисейский благовест
- Public Orthodoxy (многоезична страница за общодостъпен дебат, инициатива на Центъра за православни християнски изследвания на университета Фордъм)
- Orthodox Times
- Orthodoxy in Dialogue
- Християнство.бг
- Вера 21. О православии сегодня
- Сретенский сборник (периодично издание на Сретенската духовна семинария и академия)
Книжарници
- Електронна книжарница на семинарията „Св. Владимир“, Ню Йорк
- Александър прес
- Джон Хопкинс Юнивърсити прес
- Книжарница за християнска литература „Анжело Ронкали“
- Онлайн книжарница „Къща за птици“
- Български книжици
- Електронна книжарница „Православное“
- Издателство на Православния Свето-Тихоновски хуманитарен институт
- Издателство „Русский путь“
- Light & Life Publishing
- Holy Trinity Bookstore
- Интернет магазин „Благовест“
- Фондация „Наследство на Зографската св. обител“ – раздел „Книгоиздаване“
Био-библиография
- Прот. Алексей Петрович Князев
- Борис Петрович Вишеславцев
- Георги Петрович Федотов
- Митрофан Дмитриевич Муретов
- Павел Николаевич Евдокимов
- Антон Владимирович Карташов
- Прот. Томас Хопко
- Прот. Василий Василиевич Зенковски
- Веселин Кесич
- Прот. Стефан Станчев Цанков
- Прот. Николай Николаевич Афанасиев
- Прот. Георгиос Металинос
- Славчо Вълчанов Славов
- Свещ. Андрю Лаут
- Николай Никанорович Глубоковски
- Оливие-Морис Клеман
- Архимандрит Киприан (Керн)
- Архимандрит Лев (Жиле)
- Диоклийски митрополит Калистос (Уеър)
- Прот. Александър Дмитриевич Шмеман
- Захумско-Херцеговински епископ Атанасий (Йевтич)
- Прот. Георги (Джордж) Дион Драгас
- Прот. Йоан Сава Романидис
- Брюкселски и Белгийски архиепископ Василий (Кривошеин)
- Прот. Йоан Теофилович Майендорф
Препоръчваме
- Брюкселски и Белгийски архиеп. Василий (Кривошеин)
- Прот. Александър Шмеман, страница на руски
- Прот. Александър Шмеман, страница на английски
- Прот. Йоан Романидис
- Прот. Александър Мен
- Свмчца Мария (Скобцова)
- Сурожки митр. Антоний
- Архим. Софроний (Сахаров)
- Диоклийски митр. Калистос (Уеър)
- Протод. Андрей Кураев
- Архим. Кирил (Говорун)
- Олга Седакова
- Волоколамски митр. Иларион (Алфеев)
- Свещ. Андрю Лаут
- Свещ. Михаил Желтов
- Архим. Григорий (Папатомас)
- Прот. Джон Ериксън
- Венцислав Каравълчев
- Пожаревацки и Браничевски еп. Игнатий (Мидич)
- Архим. Йов (Геча)
- Алексей Осипов
- Иг. Пьотр (Мешчеринов)
- Прот. Сергий Булгаков
- Ярослав Пеликан
- Архим. Пласид (Дьосеи)
- Прот. Николай Ким
- Владислав Аркадиевич Бачинин
- Прот. Томас Хопко (лекции из фонда на Ancient Faith Radio)
- Пергамски митр. Йоан (Зизиулас) (лекции по догматическо богословие)
- Христос Янарас
- Прот. Павел Флоренски
- Петрос Василиадис
- Андрей Десницки
- Михаил Михайлович Дунаев
- Алексей Георгиевич Дунаев
- Свещ. Георгий Петрович Чистяков
- Сергей Чапнин
- Булгаковиана (сайт на изследователите и почитателите на творчеството на о. Сергий Булгаков)
- Електронна библиотека „Сурожки митр. Антоний”
- Архим. Йоан Пантелеймон (Манусакис)
- David Bentley Harticles (статии от Дейвид Бентли Харт)
- Оливие-Морис Клеман (страница на френски език)
- Лев Карсавин (страница на руски език)
- Антон Карташов (страница на руски език)
- Георгиос Мандзаридис (статии на гръцки език)
- Свещеномъченик Иларион (Троицки), архиеп. Верейски
- Лична страница на Сергей Худиев
- Лична страница на Ренета Трифонова
- Кафе със сестра Васа (Ларина)
- Лична страница на Владимир Бибихин