Последно сбогом, Ваше Светейшество!
Отива си от този свят човек, а с него си отива и цял един свят. Когато този човек е почти столетник, с него си отива епоха, или по-скоро няколко. Когато пък столетникът е бил и патриарх с почти половинвековно служение, това вече създава епоха. Църквата има свой собствен подход в разчитането на времената и годините – не за друго, а защото по свой си начин знае, че тях Господ е поставил в Своя власт, защото смята Него едничък за действителен Двигател на историята.
Епохата, родила в историята на поместната ни църква дълголетното служение на патриарх Максим, тепърва ще получава своите характеристики. С оценки за нея ще излизат богослови, историци, социолози и кой ли още не. В съответствие с нагласите си към главния виновник за нея, едни ще я възвеличават, други омаловажават, а трети – просто ще я игнорират. В паметта на всички обаче ще остане фактът на десетилетията, в които един дарен от Бога с дълголетие монах държеше кормилото на православното вероизповедание у нас: за едни, по Божи промисъл, а за други – по други причини.
А оценката за него няма как да е еднозначна. Толкова много е натрупалото се през всички тези години напрежение, неразбиране, недоброжелателство. И само човек, пораснал и формирал се в условията на царска България, достигнал до най-високия църковен пост в разгара на атеистичния режим и опазил единството на Църквата в тъжната ни пост-атеистична действителност, можеше да тушира това напрежение – с постоянството, търпението и любовта, с които е дарявал и даряваше не само приятели и врагове, но и онова мнозинство, което просто не се интересуваше от него: нито от вярата му, още по-малко от ръководената от него Църква. Мнозинството на онези, които – вместо да разпознаят в начина, по който той стоеше, липса на демонстрация – виждаха там само фигуративно стоене, нямащо нищо общо със служението му. Служение на Патриарх, който всъщност по никакъв начин не демонстрираше себе си и присъствието си, и – в същото време – стоеше толкова стабилно, здраво стъпил върху основите на своята вяра и в попрището, към което Сам Бог го бе призовал.
Трудно е, за да не кажем невъзможно, за повечето от нас дори да си представим толкова дълъг жизнен път, да осъзнаем извървяването на всички възможни служения в Църквата, в толкова различни времена… Да придобием поне някаква представа как се носи отговорност за цяла поместна църква в условията на войнстващ атеизъм, какъв е характерът, необходим за съхраняването на онзи минимум църква, който позволяваше „непогрешимата” партия. И, като благодарност за всичко това, да претърпиш и цялата злоба и ненавист, донесени от така наречения „вятър на промяната”, когато опиянени в самозабравата си силни на деня решават да ти обяснят каква всъщност трябва да бъде Църквата – същата тази Църква, в която си роден, откърмен и израсъл, и отговорността за чиято съдба лежи на твоите, не на техните плещи.
Не е необходимо да припомняме добре известните факти от близкото минало на поместната ни църква. Да повтаряме до втръсване, че е била търпяна – от една страна, за пред света, а от друга – доколкото е можела да бъде полезна – с точно определени и подробно разписани функции, с ампутирани крайници и запушена уста, така че уж да я има, а всъщност реално да не присъства в живота на обществото ни. Не е необходимо да обясняваме, че от така функциониралата в продължение на десетилетия Българска православна църква не можеше да се очакват чудеса в краткосрочен план, още повече в условията на вътрешно разделение – разделение, предизвикано от същите тези, които изискваха от нея споменатите „чудеса”, а всъщност не искаха нищо повече от това, тя просто да влезе в тона на новата политическа ситуация. И затова решиха, че трябва да я „реформират” – по свой образ и по свое подобие.
Пръв от всички, всичките тези неща добре беше съобразил именно Светейшият ни патриарх – този, който вече две десетилетия бе държал кормилото на тази Църква. И който – по Божия воля – продължи да държи това кормило още две десетилетия, че и отгоре. Да, времето на неговото служение не бе времето на древните образци: нито на Василиадата, нито дори на сиропиталищата и старопиталищата от преди 9-ти, не бе и време на извисена духовност и високо богословие. Защото Църквата няма механизми, с които просто да тържествува в този свят, защото не ѝ е присъща силата, характерна за „силните на деня”, защото Царството на Онзи, Който я е основал на земята не е от този свят. В същото време обаче, парадоксално или не, тя винаги присъства – все едно как – именно в този свят, за да му напомня, да го подсеща, че е тварен, грешен и несъвършен, но пък е Божи свят – творение на любещия всички ни Бог и затова не може да бъде ей така оставен в ръцете на Неговите врагове.
Ето тези неща добре разбираше покойният ни патриарх. Знаеше, че усилните времена ще отминат, че поредната буря на агресивното богоборчество ще отшуми, но Църквата на Христос, в Когото той вярваше и Комуто единствен се уповаваше, отново ще остане: за да свидетелства пак и пак за преизобилната Божия любов, за да приведе нови и нови верни към единствения Спасител и Неговото Царство – във всички времена и в условията на всевъзможни обстоятелства. Да, като добър студент по богословие и съвестен клирик, вероятно е имал и по-добра идея за поверената на ръцете и съвестта му патриаршия, но едно са желанията ни, а друго – действителността. Живеем обаче в действителността, а не в свят на желания и блянове. И сме призвани да свидетелстваме за Христос и Неговата правда не в някакъв идеален, илюзорен свят, а в този, в който сме се родили и в който живеем.
Днес няма войнстващ атеизъм или, ако го има, то той войнства по друг начин – с други методи и тактика. Със сигурност обаче я има и Църквата в България. И ще я има, защото това е воля Божия, не човешка. Воля Божия беше и отминаващата в тези дни на скръб и траур епоха – епохата на Светейшия патриарх Максим. Бъдещето ще покаже на какво сме се научили от примера на неговия живот – като монах, като митрополит, като патриарх. Делото му е вече в историята. Има я Църквата в България, Патриархът ни я опази, за да я предаде в ръцете на оставащите след него. Какво ще сторим, зависи от всички нас – верните чада на овдовялата ни, но жива Българска православна църква.
Дълбок поклон и последно сбогом, Ваше Светейшество!
Редакционни
Нашите издания
Християнство и култура
Св. Софроний (Сахаров) Прот. Думитру Стънилоае Андрей Десницки Прот. Павел Събев |
Полезни връзки
- Православная Энциклопедия
- Богослов.ру
- Издателство „Омофор“
- Monachos.net
- Библиотека Халкидон
- Киевская Русь
- Christian Classics Eternal Library
- Библиотека Якова Кротова
- Руслан Хазарзар – Сын Человеческий
- Православно богословско общество в Америка
- Философия.бг
- Култура.бг
- Православная беседа
- Богословские труды
- В. Живов. Святость. Краткий словарь агиографических терминов
- Patrologia Latina, Graeca & Orientalis
- Biographisch-Bibliographisches Kirchenlexikon
- Anemi. Digital Library of Modern Greek Studies
- Агнец Божий
- Славянска енциклопедия на светците
- Византийский временник
- Богословский вестник
- Orientalia Christiana Periodica
- Вестник РХД
- Институт за източно-християнски изследвания Митрополит Андрей (Шептицки)
- Списание за религиозни изследванияAxis Mundi
- Анотирана библиография Исихазм
- Архив на списанието Христианское Чтение
- Библиотека Orthodoxia
- Гръцки ръководства и наръчници по православно догматическо богословие
- Зографска електронна научно-изследователска библиотека
- Богоносци
- Road to Emmaus (A Journal of Orthodox Faith and Culture)
- Библиотека на Тверска епархия, Московска патриаршия
- Сайт, посветен на дяконското служение в Църквата
- Византия за начинаещи
- Уранополитизм (Небесное гражданство) – сайт, посветен на паметта на свещ. Даниил Сисоев
- The Wheel (списание за съвременно православно богословие)
- First Things (американско месечно надденоминационно религиозно списание)
- Церковный вестник (издаван от Московска патриаршия)
- Страницы: богословие, культура, образование (списание, издавано от руския Библейско-богословски институт Св. Андрей)
- Orthodox Reality (изследвания върху православните християнски общности в САЩ)
- Изихазм.ру – Света Гора Атон
- Предание.ру
- Православие и мир
- Руски образователен портал Слово, раздел Богословие
- Библиотека на религиознанието и руската религиозна философия. Издания от 18 – началото на 20 век
- Pages Orthodoxes La Transfiguration
- Orthodoxie. L'information orthodoxe sur Internet
- Христианская психология и антропология
- Альфа и Омега (електронен архив на списанието)
- Монастырский вестник. Синодальный отдел по монастырям и монашеству Русской Православной Церкви
- Православен мисионерско-апологетичен център „Ставрос”
- Православна библиотека „Золотой корабль”
- Вестник на Православния Свето-Тихоновски Хуманитарен университет (ПСТГУ) – архив
- Православна енциклопедия „Азбука на вярата” (на руски)
- Електронна еврейска енциклопедия (на руски)
- Австралийски институт за православни християнски изследвания
- Θεολογία (пълен електронен архив на списанието)
- Енисейский благовест
- Public Orthodoxy (многоезична страница за общодостъпен дебат, инициатива на Центъра за православни християнски изследвания на университета Фордъм)
- Orthodox Times
- Orthodoxy in Dialogue
- Християнство.бг
- Вера 21. О православии сегодня
- Сретенский сборник (периодично издание на Сретенската духовна семинария и академия)
Книжарници
- Електронна книжарница на семинарията „Св. Владимир“, Ню Йорк
- Александър прес
- Джон Хопкинс Юнивърсити прес
- Книжарница за християнска литература „Анжело Ронкали“
- Онлайн книжарница „Къща за птици“
- Български книжици
- Електронна книжарница „Православное“
- Издателство на Православния Свето-Тихоновски хуманитарен институт
- Издателство „Русский путь“
- Light & Life Publishing
- Holy Trinity Bookstore
- Интернет магазин „Благовест“
- Фондация „Наследство на Зографската св. обител“ – раздел „Книгоиздаване“
Био-библиография
- Прот. Алексей Петрович Князев
- Борис Петрович Вишеславцев
- Георги Петрович Федотов
- Митрофан Дмитриевич Муретов
- Павел Николаевич Евдокимов
- Антон Владимирович Карташов
- Прот. Томас Хопко
- Прот. Василий Василиевич Зенковски
- Веселин Кесич
- Прот. Стефан Станчев Цанков
- Прот. Николай Николаевич Афанасиев
- Прот. Георгиос Металинос
- Славчо Вълчанов Славов
- Свещ. Андрю Лаут
- Николай Никанорович Глубоковски
- Оливие-Морис Клеман
- Архимандрит Киприан (Керн)
- Архимандрит Лев (Жиле)
- Диоклийски митрополит Калистос (Уеър)
- Прот. Александър Дмитриевич Шмеман
- Захумско-Херцеговински епископ Атанасий (Йевтич)
- Прот. Георги (Джордж) Дион Драгас
- Прот. Йоан Сава Романидис
- Брюкселски и Белгийски архиепископ Василий (Кривошеин)
- Прот. Йоан Теофилович Майендорф
Препоръчваме
- Брюкселски и Белгийски архиеп. Василий (Кривошеин)
- Прот. Александър Шмеман, страница на руски
- Прот. Александър Шмеман, страница на английски
- Прот. Йоан Романидис
- Прот. Александър Мен
- Свмчца Мария (Скобцова)
- Сурожки митр. Антоний
- Архим. Софроний (Сахаров)
- Диоклийски митр. Калистос (Уеър)
- Протод. Андрей Кураев
- Архим. Кирил (Говорун)
- Олга Седакова
- Волоколамски митр. Иларион (Алфеев)
- Свещ. Андрю Лаут
- Свещ. Михаил Желтов
- Архим. Григорий (Папатомас)
- Прот. Джон Ериксън
- Венцислав Каравълчев
- Пожаревацки и Браничевски еп. Игнатий (Мидич)
- Архим. Йов (Геча)
- Алексей Осипов
- Иг. Пьотр (Мешчеринов)
- Прот. Сергий Булгаков
- Ярослав Пеликан
- Архим. Пласид (Дьосеи)
- Прот. Николай Ким
- Владислав Аркадиевич Бачинин
- Прот. Томас Хопко (лекции из фонда на Ancient Faith Radio)
- Пергамски митр. Йоан (Зизиулас) (лекции по догматическо богословие)
- Христос Янарас
- Прот. Павел Флоренски
- Петрос Василиадис
- Андрей Десницки
- Михаил Михайлович Дунаев
- Алексей Георгиевич Дунаев
- Свещ. Георгий Петрович Чистяков
- Сергей Чапнин
- Булгаковиана (сайт на изследователите и почитателите на творчеството на о. Сергий Булгаков)
- Електронна библиотека „Сурожки митр. Антоний”
- Архим. Йоан Пантелеймон (Манусакис)
- David Bentley Harticles (статии от Дейвид Бентли Харт)
- Оливие-Морис Клеман (страница на френски език)
- Лев Карсавин (страница на руски език)
- Антон Карташов (страница на руски език)
- Георгиос Мандзаридис (статии на гръцки език)
- Свещеномъченик Иларион (Троицки), архиеп. Верейски
- Лична страница на Сергей Худиев
- Лична страница на Ренета Трифонова
- Кафе със сестра Васа (Ларина)
- Лична страница на Владимир Бибихин