Азбучник на авторите

[А] [Б] [В] [Г] [Д] [Е] [Ж] [З] [И] [Й] [К] [Л] [М] [Н] [О] [П] [Р] [С] [Т] [У] [Ф] [Х] [Ц] [Ч] [Ш] [Щ] [Ъ] [Ю] [Я]

Бракът: православна перспектива – Увод

Четвъртък, 25 Февруари 2021 Написана от Прот. Йоан Майендорф

Protopresbyter John and Matushka Marie MeyendorffПравославните катехизиси и учебници неизменно определят брака като църковно тайнство или „тайна“. На пръв поглед подобно определение може да изглежда странно. В крайна сметка, бракът се практикува както от християни, така и от не-християни, и от атеисти, от поколения хора, които никога не са чували значението на думата „тайнство“. Човек се ражда, жени се, раждат му се деца и умира. Това са природните закони, които Бог е установил и е благословил, и все пак бракът се разглежда от Църквата по специален начин. Особеното благословение, което тя дава на мъжа и жената, встъпващи в брак, се нарича „тайнство“. Защо това е така?

На брака са посветени множество трудове и книги, написани от римокатолици и протестанти, от психолози, психоаналитици, от социолози и специалисти по канонично право. В наши дни масмедиите култивират интереса към теми, свързани със сексуалната природа на човека. Те публично обсъждат въпроси, които пуританските поколения от миналото не биха разглеждали дори насаме. Широко разпространено е убеждението, че Фройд и Юнг са революционизирали не просто сексуалната етика, а и самото разбиране за човешката природа. От своя страна, Римокатолическата църква също заема позиции, които е трудно да бъдат оправдани – като например тоталната забрана на „изкуствения“ контрол върху раждаемостта (сякаш може да се направи недвусмислено разграничение между „изкуствена“ и „естествена“ контрацепция). На практика кризата, която папската енциклика Humanae vitae поражда в римокатолическия свят, далеч не се ограничава само до проблема с контрола върху раждаемостта: тя предполага една философията на брака и брачна отговорност. Всичко това налага да се даде оценка и отговор на тези въпроси от православна гледна точка.

Обсъждането на проблематиката, породена от споменатите процеси по отношение на брака и на сексуалността, е вън от компетентността на автора и не влиза в обхвата на настоящия текст. Единствената ни тема е бракът като тайнство: аспект, който не влиза в областта нито на психологията, нито на физиологията, нито на социологията. И все пак, авторът вярва, че в православното разбиране за тайнството на брака се крие единствено възможното християнско отношение към повечето от повдигнатите днес въпроси. Това разбиране ясно се отличава от традиционно преобладаващите в западното християнство и, следователно, би могло да допринесе за намирането на практически решения.

Самата представа за брака като тайнство предполага, че човек не е просто същество с физиологически, психологически и социални функции, а и жител на Царството Божие – с други думи, че в целия му живот, и особено в решаващите моменти в него, присъстват вечни ценности, както и че в него присъства Самият Бог.

За православните християни това есенциално Божие присъствие се реализира най-пълно в Евхаристията. Евхаристията или „божествената Литургия“ е този момент и това мястото, където християнинът осъзнава истинската си същност. В Евхаристията Божието царство, – чийто гражданин той е по своето кръщение, – става непосредствено достъпно за духовните му сетива. И действително – божествената Литургия започва с този възглас: „Благословено е Царството на Отца, и Сина, и Светия Дух!“. Докато тя тече, Църквата, – представляваща събрание на конкретни хора, престава да бъде човешка организация и става истинска „Църква на Бога“. Тогава Сам Христос оглавява събранието и събранието се претворява в Негово Тяло. Всички прегради между вечността и онова, което се случва тук и сега, рухват. И в рамките на тази именно евхаристийна божествена Литургия става разбираемо истинското значение и на брака като тайнство.

В нашата съвременна практика връзката на брака с Евхаристията вече не е очевидна. Днес ние възприемаме брака преди всичко в неговия личен или семеен аспект. Той може да бъде благословен в храма и с това да придобие утешителния привкус на законността и свещеността в едно, но за повечето от нас връзката му с Литургията на Църквата остава неясна. Сегашната брачна църковна церемония, в която участват само поканените от нас приятели и роднини, не е свързана с Евхаристията по очевиден начин. И все пак – както ще се опитаме да покажем в настоящия очерк, без разглеждане на християнския брак в евхаристиен контекст, не е възможно да бъдат разбрани нито учението за брака в Новия Завет, нито самата практика на Православната църква във връзка с него. Евхаристията и дисциплината, която нашето общение в нея предполага, е онзи ключ, който ни обяснява християнското отношение както към „църковния брак“, така и към браковете, които са били или все още остават сключени извън Църквата. Много от практическите проблеми, пред които се изправяме, произтичат от погрешното разбиране на тази основополагаща връзка на брака с Евхаристията.

Ако искаме достойно да поемем отговорностите, пред които съвременното светско общество ни изправя, и ако търсим недвусмислен православен християнски отговор на предизвикателствата на времето, това погрешно разбиране следва да бъде преодоляно. В действителност, „евхаристийното“ разбиране за брака ясно илюстрира християнското убеждение по отношение на същността на човека – образ на Бога, който е предназначен да участва в самия божествен живот. Психолозите и социолозите – всеки в съответствие със своята тясно специализирана област на познание – биха могли да достигнат до едно неясно усещане за тази истина, но със сигурност не биха я утвърдили в цялата ѝ пълнота. Единствено християнският опит от това, че „Бог стана човек, за да може човекът да стане Бог“ (св. Атанасий Александрийски), е в състояние да изрази това твърдение с цялата му дръзновена значимост. Негов израз е и християнският брак.

Богослужебните и историческите факти, които са споменати в настоящия очерк, са добре известни;[1] нашата задача ще се състои само в това да направим нужните изводи и да се постараем да установим начина, по който същинското значение на брака може да достигне отново до съзнанието на християните днес.

Следва

Превод: София Ангелова

* „Introduction“ – In: Meyendorff, J. Marriage: An Orthodox Perspective, Crestwood, NY: „St. Vladimir's Seminary Press“ 32000, p. 9-12 (бел. прев.).

[1] Виж по-специално: Павлов, А. С. 50-я глава Кормчей книги, как исторический и практический источник русского брачного права, М. 1887 и Троицкий, С. В. Христианская философия брака, Париж 1933; кратък обзор на английски в: Smirensky, A. „The Evolution of the Present Rite of Matrimony and Parallel Developments“ – In: St. Vladimir’s Seminary Quarterly, 8, 1, 1964, p. 38-48; cf. Dauvillier, J., C. de Clercq Le mariage en droit canonique oriental, Paris 1936; Ritzer, K. Le mariage dans les Eglises chrétiennes, Paris: „Cerf“ 1970; Stylianopoulos, T. „Towards a Theology of Marriage in the Orthodox Church“ – In: Greek Orthodox Theological Review, 22, 1977, p. 249-283; Stephanopoulos, R. „Marriage and Family in Ecumenical Perspective“ – In: St. Vladimir’s Theological Quarterly, 25, 1981, p. 21-34.



Краткък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/6y9cy 

Редакционни

Наши партньори

Християнство и култура

HK 190Прот. Павел Събев
Страдащият Бог

Александър Смочевски
Кратък коментар към предложението за приемане на Синодна наредба за избор на митрополити

Панайотис Трембелас
Участието на миряните при избор на епископи

Ренета Трифонова
Социално-нравствената проблематика в българската богословска традиция на 20 в.

Полезни връзки

 

Препоръчваме